04 Aralık , 2021, 01:00:51

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!


Hamile Olduğunu Anlama Yöntemleri

Başlatan babysticker, 14 Ekim , 2021, 21:22:28

« önceki - sonraki »

babysticker

Bayanlar ilk şüphelerini adet gecikmesi ile duyarlar. Eğer uzun bir gecikme varsa ve mide bulantısı gibi diğer belirtilerde gösteriyorsa hamile olma olasılığınız yüksektir. Regl dönemleri insanı yanıltabilen dönemlerdir. Bayanların hamile olmadan da bazı durumlarda adetlerinde gecikme yaşanabilir ve yanlış sinyal olabilir. Düzenli adet olan biri ovulasyon dönemlerini bilebilir ve tahmin edebilir. Buna göre hamile olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Eğer bazı şüpheler yaşıyorsanız evde yapılan testler de hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Yumurtlama Gecikmesi Nedenleri

Normal bir adet dönemi 28- 32 gün arası olarak bilinir. Bazen günlerde oynama olabilir. Yumurtlama dönemi adetin ilk gününden 12 ila 16 gün aralığında yapılmaktadır. Genelde kadınlarda 11 ve 21. günler arasında yumurtlama olmaktadır. Hamilelikten şüphelenen doktor ilk olarak adet döngüsü ile ilgili sorular sormaktadır.

Hamile Olduğunuzu Test Yapmadan Nasıl Anlarsınız?

Bazı belirtiler hamile olduğunuzu gösterebilir.

Adet gecikmesi: İlk belirtilerden biri adet gecikmesidir.10 günden fazla gecikme fark ederseni hamilelik şüphenizde haklı olabilirsiniz. Bu durumdan emin olmak için mutlaka doktora gitmelisiniz.
Lekelenme: Adet döngüsü içinde yaşanılan ufak kanamalardır. Embriyonun rahim duvarına yerleşmesi sonucu ufak lekelenmeler görülebilir.
Bulantı ve kusma: Genel olarak hamileliğin önemli belirtilerinden biridir. hormonal değişiklikler sonucu bulantı durumu hamilelikte görülebilir.
Şişkinlik hissi: Karnınızda nedeni belirsiz bir şişkinlik hissedebilirsiniz. Regl döneminin belirtileri gibi küçük kramplar görülebilir.
Göğüs uçlarında hassasiyet: Bu zamanlarda göğüs uçlarında hassasiyet görülür. Gebeliğin belirtilerinde bu durum görülmektedir.
Sık idrara çıkma isteği: Hamileliğin belirtilerinden biridir. Kan akışına ve vücudun su tutmasına bağlı olarak 15 20 dakika da bir tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. İleri dönemlerde bu belirtiler rahmin büyümesi ile daha fazlalaşacaktır.
Sırt ve bel ağrısı: Sakroiliak eklem bölgesinde olan ağrının nedenleri kilo hormonal değişim rahmin genişlemesi ile kaslardaki değişimler sonucu görülebilir.

Alıntıdır ve doktor tavsiyesi değildir.