bebi$lerimize mamalar

Başlatan pelishh, 12 Ocak , 2007, 21:08:28

« önceki - sonraki »

pelishh

6 ay ve sonrası için
15 20 adet çilek
2 adet muz
1 adet elma
2 çorba kaşığı yoğurt istenirse süt
1 tatlı kaşığı pudra şekeri

bütün malzemeyi rondodan geçirip bebişlerinize yedirebilirsiniz afiyet olsun

pelishh

havuç ve patates püresi
6 ay ve sonrası için
2 adet patates
1 adet havuç
1 çorba kaşığı süt
1 çay kaşığı tereyağı
1 tutam tuz

tereyağını eritin ve sütü ısıtın patatesleri ve havucu haşlayın haşladıktan sonra rondodan geçirin püre haline getirdiğinz sebzeleri kaselerin içine koyun ve üzerine süt ile tereyağını döküp karıştırın isterseniz patatesleri et yemeğinin içine bütün olarak atıp haşlayabilir daha sonra püre haline getireblrsiniz.böylece besin değeri yüksek sebze mamasını bebeğnize vereblirsiniz afyet olsun

Emine

tereyağ falan bebekleri bu yaşta tombiş yapıcaz desene  :D

pelishh

oncacık şeyden bşiy olmaz emine abla :D

fatma

ben anne değilim ama küçük kardeşim benim ellerimde büyüdü diyebilirim 15 yaşında kardeşim tabi o zamanlardan bildiğim tek bebe maması prinç unuyla yapılan muhallebii herkes bilir ben bu yaşımda bile hala çok seviyorum birde geçenlerde tv de izledim kemik suyuyla yapılan mamalar sandığımız kadar bebeklerin kemik gelişiminde etkili değilmiş sadece mamalarda lezzet arttırıcı özelliği varmış duyduk duymadık demeyinnn ;D

Almiş'inAnniş'i

tereyağının içinde hafızayı güçlendirici bir madde olduğunu duymuştum. tabi ki fazla tüketilmesi zararlı ama miktarına göre faydası yok değil.

SEVİNÇ

ÇORBAMIZ(6 AYDAN SONRA)
1 ADET KÜÇÜK BOY SOĞAN
2 ADET DOMATES
1 ADET PATATES
BİRAZ BROKOLİ
1 HAVUÇ
BİR ÇAY KAŞIĞI KADAR ZEYTİNYAĞI
BUNLARI ÇİĞDEN KAYNATIP KAYNADIKTAN SONRA
Göz kararı prinç
tuz
azcık kimyon
nane koyup piştikten sonra blenderdan geçirip afiyetle yedirin.

SEVİNÇ

KAHVALTIMIZ(6 aydan itibaren)
1 yumurtanın sarısı
1 kaşık labne peynir
4 adet bisküvi
1 bardak süt
1 adet ceviz
blenderdan çekio yediriyordum.

Tabi 9 aydan sonra yuurta tümleşmişti.
1 yaşından sonra da 1 mama kaşığı bal katıyordum.Bisküvi yerine de ekmek.

Almiş'inAnniş'i

BAL KABAĞI PÜRESİ

1 dilim tatlı kabağı
1 küçük boy patatesin çeyreği
1 küçük boy soğanın çeyreği
çok az tuz
1 tatlı kaşığı zeytin yağı

Hazırlanışı

Malzemenin hepsini az suda haşlayın. Eğer isterseniz buharda da haşlayabilirsiniz. Çünkü buharda haşlanan sebzeler vitamin kaybına sebep olmuyor. Sonra rondodan geçirip püre haline getirin. Bol miktarda A ve B vitaminleri ile çeşitli mineraller içerir. Hem çok besleyicidir hemde bebekler ve çocuklar çok severler. 6. aydan sonra bebeğinize rahatlıkla sunabilirsiniz.

Almiş'inAnniş'i

BEBEK DOMATESLİ MAKARNA

Malzemeler
1 çay bardağı burgu makarna (veya başka çeşit de olur)
1 çay bardağı kiraz domates
Tuz ve çok az şeker

Hazırlanışı
Makarnayı haşlayın. Bir yandan da tavada zeytin yağını ve ikiye bölünmüş domatesleri tavaya atıp, az tuz ve şekeri ilave ederek sosu hazırlayın. Son olarak da bu sosu haşlanmış makarnayla karıştırın.

Almiş'inAnniş'i

ARPA ŞEHRİYE PİLAVI

Malzemeler
1 küçük çay bardağı arpa şehriye
1 tatlı kaşığı tereyağı
1 çay bardağından biraz az sıck su
Tuz

Hazırlanışı
Tereyağında arpa şehriyeyi kavurun. Sonra sıcak su ve az tuzu ilave edin. Üzerini kapatın ve ılık atşte pişirin. Bebekler ve küçük çocuklar bu pilava bayılıyorlar. Karbonhidrat açısından da çok zengindir.

Almiş'inAnniş'i

FIRINDA DİL BALIĞI

Malzemeler
2 parça fileto dil balığı
1 dilim soğan
Yarım domates
Tuz

Hazırlanışı
Ufak bir fırın kabına; balığı, ufak parçalar halinde doğranmış soğanı, domatesi, tuz ve zeytin yağını ilave edin.. 175 derece fırında 15-20 dk. pişirin. 8. aydan sonra balığı rahatça bebeğinize verebilirsiniz. Fosfor ve protein açısından çok zengindir.

YAZDIĞIM TARİFLER EBRU ŞALLI'NIN BEBEĞİ İÇİN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU MAMALARDIR. BEBEĞİM VE BİZ DERGİSİNİN EKİ OLARAK ALMIŞTIM. SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.
DEVAM EDECEKKKKKK..........

Zara82

ayyy bu sayfayi yeni gördüm süper olmus, faydalanacagimdan eminim...simdiden tarif gönderen arkadaslara tesekkür ediyorum :hungry:

SEVİNÇ

O zaman sana meyve püremizi de vereyim
Muz,kivi,bal,ceviz blenderdan geçirip ver ama 6 ay sonrası.
Elme püresi ve üzüm suyu karışımı yapabilirsin.

Tebessüm :)