2009 Mart-Nisan-Mayıs Anneleri

Başlatan bora-ela, 25 Eylül , 2009, 11:33:58

« önceki - sonraki »

gulcin76

Alıntı yapılan: nes05 - 07 Ocak , 2010, 16:42:58
canım o yatır kaldır için çok kararlı ve tıtarlı olmak lazımmış, eğer sonuna kadar uygulamayacaksan başlama diyor kitapta
yanlış bişey yapmamak için kitabı alıp okudum ve bu safar çok kararlıyım
ama yalnız olacak iş değil
kısaca
bebekler konuşmayı, yürümeyi öğrendikleri gibi uyumayıda öğrenirlermiş yani bir şekilde onların nasıl uyuduklarını biz belirliyoruz, anı kurtarmak için yaptığımız bir hareket sonunda kalıcı bir huy olabiliyormuş.
tabi bebeğin kişiliğide önemli, 5 tip kişilik varmış, melek bebek, kitap bebek, huysuz bebek, nazlı bebek ve hareketli bebek... hepsi için aynı şeyler geçerliymiş ama bebeğin yapısına göre direnç göstermesi değişiyormuş
bizim bebeklerin 4 satlik rutine uyması lazım, kısaca buna EASY diyor
yani bebek sabah 7 de kalktı, 7,30 a kadar besle altını temizle, 7,30-9 arası oyun oynat, 9 da yatır 11e kadar uyusun, burda uyuması için yatır kaldır yap, sonra kalkınca tekrar aynı şeyler. bizim bebeklerin en az 6-8 saat aralıksız uyuyabilirmiş, gerçi ben 2-3 saatede razıyım ama  ;D
ilk başta pek inandırıcı gelmedi ama ingilizce öğretmeni bir arkadaşım, bu kitabı duymyş ve ingiltereden getirtmiş, o zaman türkçesi yokmuş, kızı varya melek gibi maşallah, tam olarak uyulamadım bana bu kadarı yetti diyor bide, çok gaza geldim çoooooook  :occasion5:

peki canım bu istikrarı kurmamız için ne yapmak lazım benim okuduğum kitaptada ağlatarak uyuyun diyor yanına gidin kucağınıza almayın diyor ama gecenin 2 3 de nasıl ağlatacaksın avaz avaz

şuliş

slm kızlar bende geldim buraya bir sürü site önermişler dağıldık anlaşılan herkes başka yerde
benim kızda 5 ayına kadar çok güzel uyurdu şimdi gece habire uyanıor en az 4-5 sefer sabah 10 dan önce kalkmaz gece 10 dan önce yatmaz bi garip oldu nasıl düzene sokcaz bilmiyorum bide ben çoçuk gelişimi üzerine eğitim aldım ama pratiği teorik kadar kolay değil anne eğitimlerinde şöyle yapın böyle yapın derken kendim bişey yapamıyorum

nes05

canım en iyisi yanlış bişey yapmamak için kitabı alıp kendin okuman, tuvalet eğitimi falanda var
ama ağlatmaya kesinlikle karşı, yanına gidin kucağınıza alın, susunca geri koyun, bunu uyuyana kadar tekrar edin diyor
http://www.hepsiburada.com/bebek-bakim-sorunlarina-mucize-cozumler/productDetails.aspx?categoryid=9935&productid=kgun0086
kitap bu canım, denemeye değer, daha doğrusu benim için bu halimden daha zor olamaz
oğlum şu saatte benimle beraber oturuyor sağolsun

nes05

Alıntı yapılan: şuliş - 07 Ocak , 2010, 23:51:09
slm kızlar bende geldim buraya bir sürü site önermişler dağıldık anlaşılan herkes başka yerde
benim kızda 5 ayına kadar çok güzel uyurdu şimdi gece habire uyanıor en az 4-5 sefer sabah 10 dan önce kalkmaz gece 10 dan önce yatmaz bi garip oldu nasıl düzene sokcaz bilmiyorum bide ben çoçuk gelişimi üzerine eğitim aldım ama pratiği teorik kadar kolay değil anne eğitimlerinde şöyle yapın böyle yapın derken kendim bişey yapamıyorum

desene canım terzi kendi söküğünü dikemez hesabı, resmen canımıza okuyor keratalar  :cildir:

SiBeL.İlaYdA

slm hoşgeldn cnm evet herkes bi site diyo nereye gitcem kafam döndü herkes dağıldı

Alıntı yapılan: nes05 - 08 Ocak , 2010, 00:35:42

desene canım terzi kendi söküğünü dikemez hesabı, resmen canımıza okuyor keratalar  :cildir:

okumaz mı onlar ben kitabı almam en iyisi bencede

nes05

08 Ocak , 2010, 12:16:38 #320 Son düzenlenme: 08 Ocak , 2010, 12:20:28 nes05
günaydın
yöntem hakkında azcık bilgi vereyim, tabi oğlum kalkmazsa  :amin:

öncelikle yanınızda en azından size destek olacak, yaparsın, başarırsın diyecek, kısaca gaz verecek birisi olsun,6-9 ay arası bebeklerde sonuca ulaşma 3-7 gün arası, 9-12 ay arasında 2 hafta kadar sürebiliyormuş, zaten 12 aydan sonra olmuyormuş
bebekler hergün aynı saatte aynı şeyi yapmak isterlermiş, gündüz ne kadar iyi uyursa gecede o kadar iyi uyurmuş, 2 saat uyku, 2 saat uyanık kalma şeklinde düzenlenmesi lazımmış, normalde saaate çok sıkı bağlı kalmayın, küçük oynamalar olur diyor ama ilk başta sistem oturana kadar sıkı sıkı uygulancakmış, kesinlikle yatağına yatırıp, ağlatarak kendi uyusun diye beklemeyin, bu bebekte yalnızlık, terkedilmişlik hissi oluşturuyormuş
sistemine EASY diyor, E(besle) A(aktivite) S(uyut) Y(sizin zamanınız)

örnek uygulama
07:00 E  kaldır, besle, altını temizle
07:30 A  oynat, yorulsun
09:00 S  uyut, uyutmak için yatır/ kaldır yap, uyuyana kadar, yani 11 de kalkacak ama 11e 10 kala uyudu mesela, sen 11 de geri kaldır, uyusada kaldır, sadece alışana kadar geçerli bu tabi
11:00 E  kaldır, besle, altını temizle
11:30 A  oynat, yorulsun
13:00 S  uyut, uyutmak için yatır/ kaldır yap, uyuyana kadar, yani 15 de kalkacak ama 15e 10 kala uyuduya, sen 15 de geri kaldır, uyusada kaldır, sadece alışana kadar geçerli bu tabi
15:00 E kaldır, besle, altını temizle
15:30 A oyun oynat, yorulsun
17-18  gibi  çok yorgunsa 40 dakikalık bir şekerleme veya hiç uyutma
19:00 S uyut
24:00 BİR ÖĞÜN GECE MAMASI
07:00 E TEKRAR KALKIŞ

gece uyandıkça yatır/ kaldır yapacaksın ama susar suzmaz yatağa koymak lazımmış, kucakta uyumasına veya memede uyumasına(zaten gece meme vermek yok) kesinlikle izin verme

birde eğer bebek gece farklı saatlerde uyanırsa bu açlık uyanmasısı olurmuş, gündüz verdiğin gıda miktarını artırmak gerekmiş, hep aynı saatte uyanırsa bu alışkanlık uyanmasıymış, hatalı ebeveynlik göstergesiymiş, bunları düzeltmek epey zormuş
kitabı okuyunca birçok şeyi oğlumun neden yaptığını anladım, bunlar yazabildiklerin, bence denemeye değer

SiBeL.İlaYdA

saol neslihancm inş.işer yarar bu arad bizim diğer forum bi daha hiç açılmıcakmış haberin olsun cnm

nes05

evet canım öyleymiş, neyse ben burayıda beğendim, kurallar olması güzel, en azından belirli bir düzen var, neyi nerde konuştuğun belli
bu arada yarın annemler geliyor  :hieyt: çok mutluyum çoook

mülkiyeli

neslihan şu dediğini uygulayacağım ben de.ama memelekte gidince tabii.yalnız olmaz tabi ki.hadi gözün aydın senin de cnm.rahatlarsın biraz.

SiBeL.İlaYdA

Alıntı yapılan: nes05 - 08 Ocak , 2010, 23:53:07
evet canım öyleymiş, neyse ben burayıda beğendim, kurallar olması güzel, en azından belirli bir düzen var, neyi nerde konuştuğun belli
bu arada yarın annemler geliyor  :hieyt: çok mutluyum çoook

evet  cnm burasıda güzel gözün aydın neslihan ohh rahat edersn biraz bebeğe baksalar yeter

yeliz06

Merhaba arkadaşlar
Bende haziran annesiyim. 12 haziran doğumlu bir oğlum, 4 yaşında bir kızım var. Diğer forumu sürekli takip ediyordum. Ankarada oturuyorum. Şu an çalışmıyorum, Ağustosa kadar ücretsiz izindeyim.

mülkiyeli

Alıntı yapılan: yeliz06 - 09 Ocak , 2010, 11:06:45
Merhaba arkadaşlar
Bende haziran annesiyim. 12 haziran doğumlu bir oğlum, 4 yaşında bir kızım var. Diğer forumu sürekli takip ediyordum. Ankarada oturuyorum. Şu an çalışmıyorum, Ağustosa kadar ücretsiz izindeyim.
selam canım.ben de ücretsiz izindeyim mayısa kadar.sen ne iş yapıyorsun?

SiBeL.İlaYdA

Alıntı yapılan: yeliz06 - 09 Ocak , 2010, 11:06:45
Merhaba arkadaşlar

slm cnm h.g seni hatırlıyom burayı bulduğuna sevndm nasıl buldun

yeliz06

Teşekkürler Asenacım. Ben polisim. Sen nerde oturuyosun, ne iş yapıyosun?

Sibelcim ben diğer forumu çok sıkı takip ediyordum zaten. Başka forumlara geçileceğini biliyordum. O yüzden burayı bulmakta zor olmadı. 

Ardamın hiç keyfi yok. Son bikaç günü ateşle geçirdik bugün biraz daha iyi. Hem hastalık hem diş çok zorladı oğlumu. Dün bütün gün hiçbişey yemedi, emmedi de. Bu arada ikinci dişimiz çıkıyor.

SiBeL.İlaYdA

günaydın maşallah cnm bizimde ikinci dişimiz çıkıyo  ve bizde biraz hastayız diş çok zormuş ben bu kadar tahmin etmiyodum bi bitse hayırlısıyla bu dişler