29 Nisan , 2024, 02:27:12

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Gebelik Düşünenlere

Başlatan Emine, 12 Ocak , 2007, 20:59:32

« önceki - sonraki »

Emine

"Gebelik düşüncesi anneliğe atılan ilk adımdır"

Bazı gebelikler oldukça iyi şekilde planlanmış ve başından sonuna kadar iyi bir şekilde kontrollü olarak bir hekim tarafından izlenme şansına sahipken; maalesef pek çoğunda bu mümkün olmamaktadır.

Anne adayının gebelik öncesi bilinçli olması ve isteyerek gebeliğe karar verilmiş olması gebelikte ortaya çıkabilecek pek çok rahatsızlığı önleyecektir.

Bazen ise tamamen beklenmeyen (tesadüfi oluşan) bir gebelik sonrası özellikle gebeliğin ilk üç ayı zorlu bir adaptasyon problemiyle geçebilir. Ancak gebeliği psikolojik olarak kabullendikten sonra bir rahatlama hissedilir ve sorunların pek çoğu hallolmuş olur. Burada yapılan en sık hata ise acele karar verip gebeliğin kürtajla sonlandırılmasıdır.

Eğer bir gebelik düşünüyorsanız;

Hekiminize gebe kalmadan önce gidip muayene olmanızda fayda var. Muayene sonrası genital bölgenizle ilgili pek çok problem giderilecektir. Çünkü, pek çok tedavi yöntemi ve ilaç gebeliğinizde bebeğiniz üzerinde olumsuz etkilerinden dolayı gebelik süresince uygulanamaz.

Gebelik öncesi bazı tahlilleri yaptırmanız gebelik izleminizde oldukça kolaylıklar sağlayacaktır.

Bu testler:
Kan grubu
Pelvik ultrasonografi
Tam idrar tahlili
Tam kan sayımı
Rutin biyokimya (Açlık kan şekeri, üre, kreatinin, SGOT, SGPT),
Kanama profili (Kanama ve pıhtılaşma zamanları, APTT, PTT, fibrinojen)
TORCH testleri (Toxoplasma, Kızamıkçık, Sitomegalovirüs, Herpes)
(gerekirse) serum B12 ve folik asit düzeyleri olarak özetlenebilir.

Ancak önceki gebeliklerinizde bir takım problemler ortaya çıkmışsa veya anne-baba adaylarının önceden sistemik bir rahatsızlıkları varsa daha özel testler de hekiminiz tarafından istenebilir. Bu durumda gebeliğiniz "riskli gebelikler" grubuna girecektir.

Gebelik öncesi diş problemleriniz varsa bunları önceden halletmenizde fayda vardır. Çünkü gebeliğinizle birlikte bu problemleriniz artabilir.

Gebelik öncesi hemoroid, anal fissür gibi makadla ilgili problemleriniz varsa bunların önceden giderilmesi gebeliğiniz süresince size rahatlık sağlayacaktır.

Gebe kalmadan yaklaşık 3 ay önce başlayıp gebeliğin en az ilk 4 ayı boyunca kullanılan folik asit hapları " nöral tüp defektleri" adı altındaki bir grup rahatsızlıktan bebeğinizi koruyacaktır. Bu yüzden gebelik öncesi folik asit içeren hapları kullanmanızda fayda var. Kullanım şekli ve dozları konusunda hekiminize danışınız.

Gebe kalmadan önce psikolojik durumunuzun da iyi olmasına dikkat ediniz.

Gebelik yalnızca bir rahim ve içinde büyüyen bir bebekten ibaret değildir. Vücudunuzdaki tüm sistemler ile birlikte sizin ruhsal durumunuzu da etkileyecek olan bir süreçtir. Gebelikte salgılanan hormonlar sizi daha alıngan, gergin ve sıkıntı hale getirebilir. Onun için gebeliğe hazır olmanız ve kendinizi psikolojik açıdan yeterli hissetmeniz son derecede önemlidir.

En az bir yıl süresince düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamıyorsanız hekiminize başvurun. İnfertilite (kısırlık) probleminiz olabilir.

"Hekiminizi seçerken ilk koşulunuz ona güvenmektir".
Gebelik izlemleriniz için en ideali, güvenebildiğiniz ve konusunda tecrübeli tek bir hekiminizin olmasıdır. Çok sayıda hekim değiştirmek üzerinizde olumsuz bir etki yaratacaktır. Hekiminizi seçerken bilgisine güvenmeniz ve tecrübeli şekilde doğumunuzu yaptıracağına inandığınız birisinin olmasına dikkat ediniz.

Gebeliğinizi başından sonuna kadar izleyen bir hekimle aranızda zaman içinde bir güven bağı oluşacaktır, bu şekilde özellikle son aylarınızdaki doğumunuzla ilgili endişelerinizi azaltacaktır.

Doktorunuzu seçerken onun tıptaki son yenilikleri takip edip etmediği, sorularınıza tatminkar ve yeterli cevaplar sunup sunmadığı, size yeterli zaman ayırıp ayırmadığı, istediğiniz anda ona rahat bir şekilde ulaşıp ulaşamamanız, iş yerinin hijyenik ve teknolojik olarak yeterli donanıma sahip olup olmadığı gibi soruları içinizden değerlendirin.

rumeysa

EMOŞ PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER ZİRA BENİM GBİ ANNE ADAY ADAYI İÇİN DEGERLİ BİLGİLER BUNLAR ;)
SABIR BOYUN EĞME DEĞİLDİR,SABIR MÜCADELEDİR.

Emine

rica ederim canım yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana  :-*

maiii

bebiş istiyoyummmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

sudemcik

paylaşımın için teşekkürler canım :love2:

tubito

slm bu sitenin yeni üyesiyim

sizinle tanıstığıma memnunum

size bi sorum olacak bende bebek istiyorum  :binkybaby:

fakat kilo acısından kendime güvenemiyorum suan 62 kiloyum 1.60 boyundayım ve cabuk kilo alıp cabuk veremeyen bi bünyeye sahibim. Bi ara zayıflıyım diye su icmeye basladım daha cok kilo aldım ve calısıyorum grafikerlik yapıyorum bütün gün bilgisayar karsınıda oturuyorum hareket imkanım nerdeyse sıfır

hamile kalmadan önce zayıflıyım istiyorum ama nasıl sağlıklı ve cabuk olur bilmiyorum :dontknow:

bu kilonun üstüne hamile kalırsam daha cok alır resmen bi top olurum herhalde  ;D

fikirlerinizi bekliyorum

simdiden tesekkür ederim 

tubito

Birde ben 1.5 sene doğum kontrol hapi kullandım  doktora gittim  ultrasyonla karnıma fln baktı kan testi fln yapmadı ve gayet sağlıklı olduğumu söyledi folbiol adında vitamin hapını verdi suan onu iciyorum

acaba doğum kontrol hapının ve vitamin hapının kilo almamda etkisi var mıdır veya % de kaçtır?

office

canım bende hamileliğe başladığımda 62 kiloydum doğuma 75 kiloyla girdim şimdi 70 kiloyum mutluyum :tongue3: kilo vermeye çalışıyorum ama merak etme top gibi olmuyosun çok ;) sadece biraz kilo almış oluyosun ama o da anneliğin tadı oluyor bpşver ;)
Hadsize haddini bildirmek, fukaraya don giydirmek gibidir!!

Almiş'inAnniş'i

evlilik kilo aldırıyor ama doğum kontrol hapı kilo aldırmıyor. :D evlilik demek daha düzenli bir hayat demek çünkü! evlenmeden önce çooookkkk zayıftım evlendikten sonra olmam gereken kiloya ulaştım ama eşim doğum kontrol hapı kullanmadığı halde inanılmaz kilo aldı :P
folbiol folikaittir ve hücre yenilemeye yarar. bunun da kiloo yapıcı bir etkisi yok bende bunu 6-7 ay kullandım ve 1 kilo dahi almadım.

Alıntı yapılan: tubito - 24 Ocak , 2007, 16:41:49
Birde ben 1.5 sene doğum kontrol hapi kullandım  doktora gittim  ultrasyonla karnıma fln baktı kan testi fln yapmadı ve gayet sağlıklı olduğumu söyledi folbiol adında vitamin hapını verdi suan onu iciyorum

acaba doğum kontrol hapının ve vitamin hapının kilo almamda etkisi var mıdır veya % de kaçtır?

tubito

remziye ablacım

verdiğin bilgi için tesekkür ederim

peki bu bünyeden bünyeye farketmezmi acaba?

Almiş'inAnniş'i

sorun folikasit için mi yoksa doğum kontrol hapı için mi anlayamadım tubacım!

Alıntı yapılan: tubito - 30 Ocak , 2007, 17:41:37
remziye ablacım

verdiğin bilgi için tesekkür ederim

peki bu bünyeden bünyeye farketmezmi acaba?

tubito

her iki hap içinde bünyeden bünyeye farketmezmi kilo alıp almama olayı?

bi de benim zayıflamam lazım bana önereceğiniz bir doktor veya diyet programı varmı?

Almiş'inAnniş'i

hayır canım ikisi de kilo yapmıyor. bünye ile alakası yok. tanıdığım hemen hemen herkes bu yöntemle korunuyor. ama insanlar oburluklarını birşeylere suç atarak örtbas etmeyi severler.
doktorum bana bir diyet listesi verdi. istersen onu yazabilirim sana :D

Alıntı yapılan: tubito - 31 Ocak , 2007, 11:59:55
her iki hap içinde bünyeden bünyeye farketmezmi kilo alıp almama olayı?

bi de benim zayıflamam lazım bana önereceğiniz bir doktor veya diyet programı varmı?

tubito

valla cok sevinirim safakrazi listeyi gönderirsen

cok tesekkür ederim

öptümm  :opucuk:

Almiş'inAnniş'i

Kahvaltı:
1 su bardağı süt
1 yumurta veya 1 kibrit kutusu peynir
1 dilim ekmek
1 adet meyve veya domates, salatalık

Ara öğün:
1 adet meyve

Öğlen:
2-3 köfte büyüklüğünde et veya
1 tabak kuru baklagil yemeği
1 porsiyon pilav veya makarna
1 kase yoğurt
1 dilim ekmek
1 porsiyon meyve

Ara öğün:
1 bardak süt veya sütlü kek veya muhallebi- sütlaç

Akşam:
çorba (tarhana, mercimek, sebze, yayla)
etli sebze yemeği
mevsim salata (bol limonlu)
1 dilim ekmek
1 porsiyon meyve

Gece:
1 bardak süt veya yoğurt

bu arada ekmek eğer tam buğday, tam kepek veya tam çavdar emeği olursa daha iyi olur.