Kendi evimde yaptığım meze ve salata tarifleri basit ve lezzetli.

Başlatan denizkabuğu, 24 Temmuz , 2009, 13:52:50

« önceki - sonraki »

denizkabuğu

Patlıcan közlemesi (Bunu İzmir Tirede bi lokantada yedim ve evde denedik harika)

Bir adet Topan patlıcan.
Bir adet Soğan
Zeytinyağı
Nane yada kekik zevkinize göre hiç farketmez.

Patlıcanı çok ezilmeyecek Şekilde közlüyoruz kabuklarını soyup bir parmak dilimler halinde kesiyoruz ekmek keser gibi :k06: uzun bi tabağa yaymadan olduğu gibi alıyoruz üzerine soğan doğruyoruz zeytinyağı kekik nane tuz harika bir salata :tongue3:
Başkalarının Kusurlarını Örtmede Gece Gibi Ol. . .

burcuş

Canım ona sarımsak sirke ve domates ekleyincede çok güzel oluyor :)

denizkabuğu

Patatesli salatalık ezmesi. (Bunu Ablamdan öğrendim  :laughing7:)

4 Orta boy Patats
2 salatalık
Yoğurt (Kese Yoğurdu Müthiş oluyor)
Sarımsak
Dere Otu
Zeytinyağı (Diyette olduğumdan ben her salataya Bir Yemek Kaşığı Koyuyorum)
Tuz

Tuzlu suda haşlanan patatesleri eziyoruz salatalığı alacalı soyup geniş delikli rende ile rendeliyoruz (salatalığın suyu çıkıyyor o yüzden yoğurt fazla sulu olmasın).

Üzerine sarımsaklı yoğurt döküp karıştırıyoruz dere otunu ince kıyıp bunuda ister üzerine dökelim istersekde içine karıştıralım. Birazda Zeytinyağı..
Afiyet Olsun.

denizkabuğu

Alıntı yapılan: burcuş - 24 Temmuz , 2009, 13:57:23
Canım ona sarımsak sirke ve domates ekleyincede çok güzel oluyor :)

Tabikide Herşey eklenebilir tamamen damak zevki..Biziim pek sirke ile aramız iyi olmadığı için. .

Birde bu patlıcanı ezip suyu aktıktan sonra sarımsaklı yoğurtla karıştırıyoruz bu ezme harika oluyor bunuda annem çok yapardı..Hatta Yanına şu ezmeyi de yapmayı unutmazdı Misafir Gelince:

6-7 Adet havucu rendeleyip tavada biraz tuz çok az yağ ve yarım çay bardağı suyla öldürüyoruz. Suyunu çekince altını kapatıp ocaktan alalım. Üzerine sarımsaklı yoğurdunu dökelim. Afiyet olsun.

мiŁenα.

:love9: :love7: :love9:

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

Alıntı yapılan: denizkabuğu - 24 Temmuz , 2009, 13:57:45
Patatesli salatalık ezmesi. (Bunu Ablamdan öğrendim  :laughing7:)

4 Orta boy Patats
2 salatalık
Yoğurt (Kese Yoğurdu Müthiş oluyor)
Sarımsak
Dere Otu
Zeytinyağı (Diyette olduğumdan ben her salataya Bir Yemek Kaşığı Koyuyorum)
Tuz

Tuzlu suda haşlanan patatesleri eziyoruz salatalığı alacalı soyup geniş delikli rende ile rendeliyoruz (salatalığın suyu çıkıyyor o yüzden yoğurt fazla sulu olmasın).

Üzerine sarımsaklı yoğurt döküp karıştırıyoruz dere otunu ince kıyıp bunuda ister üzerine dökelim istersekde içine karıştıralım. Birazda Zeytinyağı..
Afiyet Olsun.

yarın bu tariften denemelıyım :icon_thumright:

мiŁenα.

..BahaR●●

BENDE BİTANE TARİF VERİMMM

4-5 ADET TAZE PATATESLERİ SUDA HAŞLIORUZ
SONRA ONLARI GÜZELCE HİÇ PÖRTÜK KALMIYCAK ŞEKİLDE EZİORUZ
ÜZERİNE YOĞURT VE MAYONEZİ GÜZELCE KARIŞTIROZ AZCIKTA SARMISAK ZEVKE GÖRE
ÜZERİNE YAYIORUZ PÜREMİZİN
SONRACIKTAN TAVADA TEREYAĞINI ERİTİORUZ
KIRMIZI BİBERDE EKLİORUZ
YAYDIĞIMIZ PÜRENİN ÜZERİNE DÖKÜORUZ
SONRACIKTAN AFİYETLE YİYORUZ

ÇOK ENFES OLUYOR
PATATESLERİ EZERKEN TUZU UNUTMAYIN BİRAZDA SÜT DÖKÜP EZEBİLİRSİNİZ:)

мiŁenα.

sibel28

kızlar ben tirede oturuyorum.aslında bu farklı oluyor size onu tarif etmek isterdim.ama içine yeşil koruk konuyor yada koruk suyu bulabilirmisiniz..hamişlerin vebalini almamak için yazmıyorum..

мiŁenα.

..BahaR●●

мiŁenα.

ŞİFALI içeçek olarak bilinen koruk suyu, hazmı kolaylaştırması, mideyi rahatlatması, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasındaki faydaları nedeniyle tercih edilen doğal içeceklerin başında geliyor.

Her yıl haziran ve temmuz ayında koruk suyunun satışa sunulduğunu, bu tadı sevenlerin yaz mevsimini dört gözle beklediklerini belirten, Kemeraltı Çarsısı Küçük Demirhan Pasajı'nda 35 yıldır bu içeceği satan Ali Özcan, "Üzüm suyu kesinlikle koruk suyunun verdiği tadı vermiyor. Koruklar son derece şifalıdır. Biz koruğun ekşisinden faydalanıyoruz. İzmir dışından da müşterilerimiz var. Ankara'dan, Bursa'dan İstanbul'dan koruk suyu siparişi verenler oluyor. İzmir'e gelen turistler de ülkelerine dönerken pet şişelerde koruk suyu götürüyorlar. Sıcak havalarda toksinlerin vucuttan atılmasına da yardımcı olan koruk suyu, aynı zamanda serinleteci etkisiyle de çok kişi tarafından sevilerek tüketiliyor" dedi

buymus

denizkabuğu

Alıntı yapılan: aysun25 - 23 Kasım , 2009, 16:23:43
kızlar ben tirede oturuyorum.aslında bu farklı oluyor size onu tarif etmek isterdim.ama içine yeşil koruk konuyor yada koruk suyu bulabilirmisiniz..hamişlerin vebalini almamak için yazmıyorum..

eşim kayınvalidemler de tireli ve bayramları tirede geçiririz hep yemekleri köfteleri ayrı bir güzel ama bu koruk salatasını biliyorum koruğu eziyor suyunu alıp sarımsak ezip koyuyor salatalık domates biber ufak ufak doğruyor çok güzel oluyor. değişik de yapılabilir.

❤ᏳϋᏝᏕᎪᎻ ᏉᏋ ᎩᎪᏩ௱பᎡ'ப❤

ayşecim koruk üzümün olmamış hali
hani yeşilken sert hali varya ekşi ekşi
işte o
ben çok severim  :icon_thumright:
:love9: KUZUM 4 YAŞINDA  :love9: