RAMAZAN-KIŞ HAZIRLIKLARINIZ

Başlatan Tebessüm :), 11 Eylül , 2007, 13:49:11

« önceki - sonraki »

--elif--

Alıntı yapılan: derbeder - 11 Temmuz , 2011, 12:16:27
dun 4 kilocuk manti mincikladik, oghh sonrada bi guzel bi kismini pisirip yedik  :hungry:
ELLERİNİZE SAĞLIK CNM ÇEKTİ  :hungry:
AMA BİŞEYİ MERAK ETTİM 4 KİLO MANTIYI KAÇ KİŞİYE,KAÇ SAATTE BİTİRDİNİZ VALLA BİZ GEÇEN YARIM KİLO ET İÇİN 4 KİŞİ UĞRAŞ DUR KAÇ SAAT  :k06:

derbeder

13 Temmuz , 2011, 10:01:39 #166 Son düzenlenme: 13 Temmuz , 2011, 12:02:16 derbeder
Alıntı yapılan: --€lif-- - 13 Temmuz , 2011, 09:46:34
Alıntı yapılan: derbeder - 11 Temmuz , 2011, 12:16:27
dun 4 kilocuk manti mincikladik, oghh sonrada bi guzel bi kismini pisirip yedik  :hungry:
ELLERİNİZE SAĞLIK CNM ÇEKTİ  :hungry:
AMA BİŞEYİ MERAK ETTİM 4 KİLO MANTIYI KAÇ KİŞİYE,KAÇ SAATTE BİTİRDİNİZ VALLA BİZ GEÇEN YARIM KİLO ET İÇİN 4 KİŞİ UĞRAŞ DUR KAÇ SAAT  :k06:
hehe aramizdan bi erkegi yogurmasi icin sereflendirdik  :k06:

sonrasinda sanirim bir 3 saatte filan buktuk 3 kisiyle. ama tabiiki bizim un miktari 4 kiloydu.
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

aydinays

Kızlar bende kış hazırlığğı yapmak istiyorum. Şimdi deep freeze ne koysam ki? Geçenlerde yaprak aldım buz dolabına koyduum börekleri falan nasıl koyyorsunuz çiğden mi?
Allahım sen bütün bebek isteyenlere hamile olanlara hayırlı evlatlar nasip et. Kimseyi evlat acısı ile sınama.

asya81

Alıntı yapılan: aydinays - 13 Temmuz , 2011, 10:56:35
Kızlar bende kış hazırlığğı yapmak istiyorum. Şimdi deep freeze ne koysam ki? Geçenlerde yaprak aldım buz dolabına koyduum börekleri falan nasıl koyyorsunuz çiğden mi?
canım sigara böreği felan yapıyorm çiğden o güzel saklanıyor ama pişmiş börek felan sakladım sevmedim çözünüce kokusu tuhaf olmuştu.barbunya ve bezelye yeşil fasulyede koyuyorum ben.bide domatesi kışlık hazırlayıp saklıyorum kavanozlara kışın kullanıyoeum

derbeder

Alıntı yapılan: aydinays - 13 Temmuz , 2011, 10:56:35
borek, pogaca, lahmacun, manti, eriste, taze fasulye, kizartilmis patlican-biber, icli kofte, yuvalama, yufka vs vs bu malzemeler cogaltilabilir.

tabiiki buzluktan cikan seyler tazesi gibi olmuyor ama acil zamanlarda helede kisa bir surede yapman gerekiyorsa bence super.

sen yaprak demissin canim ama bence sarmalari sarip pisirmeden koymak dolaba daha guzel ve pratik oluyor. taze yaprak saklamak istiyorsan tuzlayip basabilirsin, boylelikle dondurucunda yer kaplamamis olur.

AyNi

kızlar bezelyeyi nasıl atıyosunuz buzluğa? çiğ mi yoksa hafif haşlıyomusunuz?

aydinays

Yok canım bende taze yaprak suda haşladım sakladım. Lahana alıp saklayacağım. Bezelye koydum geçen sene. Tane fasulye sakladım, Fasülyenin fiyatı biraz daha düşsün taze fasülye saklayacağım. tereyağı yaptıracağım. Lor peyniri saklıyorum. Kızartılmış biber patlıcan çözüldüğünde nasıl oluyor. Birde taze biber saklıyorlarmış. Komposto için erik falan saklıcam. mantı elimden gelmiyor gelse bende saklarım :honk:
Allahım sen bütün bebek isteyenlere hamile olanlara hayırlı evlatlar nasip et. Kimseyi evlat acısı ile sınama.

aydinays

Alıntı yapılan: ~Ayşecik~ - 13 Temmuz , 2011, 11:54:12

Geçen sene ben hafif haşlayarak attım. Ama çiğden de saklayan varmış.

derbeder

13 Temmuz , 2011, 12:05:52 #173 Son düzenlenme: 13 Temmuz , 2011, 12:07:23 derbeder
aysecik canim bezelyeyi cig donduruyorlar diye biliyorum, kendim hic saklamiyorum bezelye bilmiyorum o yuzden.

aydinays elinden geldigince yaparsin sende hazirligini canim benim hem hamile hamile fazla yormadan yapmalisin.
isin dogrusu domates filan bile koyanlar var, kizartilmis patlican biberde bir kez koyduk...pratik olmasi acisindan iyi ama tadi tabiiki degisik oluyor. bizim evde pek sevilmedi ama bu sekilde yapip evde surekli tuketen komsularimiz var. yani memnuniyet kisiden kisiye degisiyor. denemek icin bir kac patlican atabilirsin. memnun kalmazsin seneye yapmazsin mesela.

--elif--

sigara böreği bende düşündüm pratik olur ama ramazanda kızartması ağır olur sanki
siz Nasıl yapıyorsunuz sigara böreğini fırınDAMI PİŞİRİYORSUNUZ

elif35

ayşecim biraz haşla ama çok değil çıkartıp pişirceğin zaman pişmasi daha kısa sürüyor haşlayıp koyunca öteki türlü kart oluyor sanki bana öyle geliyor haşlama daha güzel  :icon_thumright:

xxcansuxx

Alıntı yapılan: aydinays - 13 Temmuz , 2011, 11:59:29

Geçen sene ben hafif haşlayarak attım. Ama çiğden de saklayan varmış.
BEN BEZELYEYİ ÇİĞ SAKLIYORUM CANIM... ETLİ PATATES YEMEĞİNE KOYUYORUM  GAYET GÜZEL OLUYOR TAZEDEN FARKSIZ  :icon_thumright:
AMA GARNİTÜR OLARAK ÖNCEKİ SENE HAVUÇLA BİRLİKTE HAŞLAYIP KOYMUŞTUM... (BUNU PİLAVA, MAKARNAYA KULLANMIŞTIM)

xxcansuxx

bende bu ay ne yapabilirsem yapayım diyorum buzluğumuz tıka basa dolardı bakalım bu sene yapabilecek miyim  kendimi toplayıp... ama öncesinde buzluğumu boşaltıp temizlemem gerek biraz daha yiyecek var...
ben bol domatesle biberleri kavuruyorum kahvaltıda yada yemeklerin yanına güzel çeşit oluyor... kırmızı biber közlemesi, taze fasülye, melemenlik yapıyorum, patlıcanları uzun uzun kızartıp yağını aldırarak saklıyorum güzelde oluyor... birde kızlar dolmalık biberlerin içini temizleyip poşetlerseniz yeriniz varsa süper kolay oluyor ben geçen 5-6 poşet yapmıştım çıkarınca zeytinyağlı doldurup pişiyorum... bu sene daha çok koyacağım... patlıcanları biber domatesle kavurup onuda poşetliyorum yemeklik eşim farkı olmuyor tazeden diyor yiyor ama dolabımda koku yapmıyor şükür...

elif35

Alıntı yapılan: xxcansuxx - 13 Temmuz , 2011, 13:06:11
bende bu ay ne yapabilirsem yapayım diyorum buzluğumuz tıka basa dolardı bakalım bu sene yapabilecek miyim  kendimi toplayıp... ama öncesinde buzluğumu boşaltıp temizlemem gerek biraz daha yiyecek var...
ben bol domatesle biberleri kavuruyorum kahvaltıda yada yemeklerin yanına güzel çeşit oluyor... kırmızı biber közlemesi, taze fasülye, melemenlik yapıyorum, patlıcanları uzun uzun kızartıp yağını aldırarak saklıyorum güzelde oluyor... birde kızlar dolmalık biberlerin içini temizleyip poşetlerseniz yeriniz varsa süper kolay oluyor ben geçen 5-6 poşet yapmıştım çıkarınca zeytinyağlı doldurup pişiyorum... bu sene daha çok koyacağım... patlıcanları biber domatesle kavurup onuda poşetliyorum yemeklik eşim farkı olmuyor tazeden diyor yiyor ama dolabımda koku yapmıyor şükür...

cansucum duydunmu bilmem ama patlıcanı buzluğa attınmı bakteri üretiyormuş onu duydum ypmıyorum ben artık.bir de dolmalık biberi buzluğa koycaksan eğer içini oy bir gece dışarda beklet biraz yumuşuyor daha az yer kaplıyor ben öyle yapıyorum. 8)

beyza1986

AY KIZLAR GECEN HAFTA 10 KILO MANTI DOLDURDUK KOLLARIM KOPTU bide manti picagiyla kestik kücücük kücücük....simdide yaprak saracagim 2 kilo az gelip bana ugrayinda yardim etseniz :k06: :k06: :k06: :k06: