2 ay sonra anne olucam ve hiç bişey bilmiyorum

Başlatan berrak, 24 Temmuz , 2007, 23:54:31

« önceki - sonraki »

sevda

eren EFE'nin annesine

Ben eren efeyi çoook beğendim yakışmış iki isim birbirine bizde acaba iki ismmi koysak diyorduk ama ileriyi düşününce yazışmalarda bankada resmi dairelerde sorun çıkabiliyor bazen o nedenle tekde kara kıldık bu arada gez gezebildiğin kadar 40 dışarı yasağı var unutma bende bunu anlamıyrum lahusa kadın dışarı çıkmaz derler ama dr. gidiyorsun bebeği göstermeye sarılık olduysa eyvah hergün topuktan kaldırmaya gidiyorsun ee nerde kaldı lahusalık dimi ama o eskidendi sanki ben bu sene bir kadın gördüm kuşadasında  :cildir:5 günlük bebek kucağında, elinde sigara, deniz kenarında hayretler içinde kalmıştım ee böyle annelerde var ama.

Bu arada bebeğin doğduktan sonra eğer sarılık olmasını fazla istemiyorsan bol bol soda iç sade olanlarından benim arkadaşım hep böyle yapmış ve sarılık olmamış bunu uygulamak elinde eğer istersen birde sezeryanlarda daha çok sarılık oluyormuş bir rivayete göre nekadar doğru onu bilemem arhanın azdı sarılığı hiç topuktan kan aldırmaya götürmedik doğumdan sonra.

berrak

sevdacım canım bir kaç gündür gelen gidenden fırsat bulamadım,sana ancak bu gün cevap yazıyorum.ismi beğenmene çok sevindim ama biz hala kimliğe eren efemi, efemi yazdırsak diye düşünüyoruz. :dontknow:40 olayı hakikaten çok saçma sana katılıyorum.40 günde hastaneye 10 kere git ama başka yere dişarı çıkma .size bahsettiğim akrabanın 4.4oo gr doğan bebeğin aileside kırkıncı gün evde kalınmaz diye o gece bizde kaldılar.herkez bişey söylüyor.ben asla 40 günlük bebekle başkasında rahat edemem.sarılık konusundada bu bahsettiğim bebekte sarılık çok yüksek çıkmıştı bir gece hastanede yattı geçti. oda sezeryandı ve annesinin sütü gelmediği için emmedi,bu kez sarılık iyice yükseldi.doktor sık sık emzirmek gerekli demiş.valla miğdemdeki yanma için çok soda içtim,eğer işe yararsa benimkinde sarılık olmaz.sigaradan bahsetmişsin benim hamilelikten önce en büyük korkumdu sigara içiyordum ve sigara içmeden nasıl dururum diye düşünüyordum.allahtan hamile kaldıktan sonra canım hiç sigara istemedi ve ben 9 aydır sigara içmiyorum, inşallah doğumdan sonrada canım istemez. bu kadar zaman içmeyince tekrar başlamak istemiyorum.zaten hamilelikte canım istese bile içmezdim.çünki bilerek bebeğimi zehirleyemem.ve tekrar başlasam bile emzirdiğim sürede içmem.canım ben yine yazarım kendine arhanıma dikkat et.

sevda

Bende hamile olmadan önce malesef içenlerdendim fakat hamileliğimde ne içtim nede içilen yerlerde kaldım bebeğimi korumak adına sonrada içmedim yine bebeğim ve kendim için eşim içmiyor zaten eve gelen misafirlerede arhan doğduğundan beri balkonun yolunu gösteriyorum ve evimize halen sigara girmemiştir be içtiğim zamanlarda bile hep mutfakta içerdim yada bolkonda evdeki sigara kokusunu içerken bile sevmezdim ne tuhafım dimi ;D
Şimdiden içenlere söyle ben öyle yaptım ve istikraralı bir şekilde devam ettirdim hiç kimseye içirmedim ve gelenlere bakaın bebeğim doğduktan sonra burada sigara içilmeyecek diye telkinde bulunuyordum ve uygulamada da sorun çıkarmadılar bana hatta bunların arasında kendi annem ve kayınpederimde vardı düşün artık inadımı... :caca:
  Bebeğin doğduktan sonra daha çok misafirin olucak buna hazırlıklı ol mesela merak edenler olucak nasılmı? Ay acaba doğumdan sonra nasıl olmuş ayy bebeği nasıl acaba zayıfmı nebilim kime benziyo nasıl bişey diye gelenler birde çok samimi olanlar var tabiki onlarda acaba annesini ve bebeğinin sağlığı nasıl umarım acı çekmiyordur acaba nasıl yardım edebilirim diyenler tabi bu ikinci gruptakiler nadir insanlar biliyorsun.
  Doğumdan sonra gelenlere burda mesela her gelene bebeğide getirip gösterirlermiş ama bu inatçı arkadaşın hiçde öyle yapmadı tabiki çünkü görmek isteyen kendisi gelip yatak odasında biraz gördü uyuyo diyede hemen çıktı çünkü gösterdiğin zaman ayy kucağıma alabilirmiyim dur öpeyim şap şup olayını hiç yaşatmadım oğluma bunun nedenide sakınmak değil o daha çok küçük ve mikroplara çok açık bir bünyeye sahip inasanların ne taşıdığını o an nerden bileyim belki sigaralı belki hasta belki nezle grip yada hastalık başlangıçlı biri o nedenle ilk zamanlar hiç kimseye vermedim ben ara ara misafirlere görünüp bebeğimle odamızda yalnız ilgilenmeyi tercih ettim bunlara dikkat et çünkü hastalıklara geçiş döneminde bebeğini kucağına alıcaksın nacizane fikirler benden... :suclu:

berrak

sevdacım aynen sigara içmeyince kokusuna tahammul edemiyorum,eşimde ilk zamanlar canım istemesin diye yanımda içmiyordu artık oda balkonda içmeye alıştı hem bu sayede oda azalttı.sürekli balkonda içmek bisüre sonra zor gelmeye başladı.oda akşam bir iki tane içiyor.yani 9 aydır evde sigara içmek yasak.bende senin gibi misafirlere aylar öncesinden uyarılara başladım.ben bebeğime kıyamadım sigarayı bıraktım başkasına hiç içirmem.kim olursa olsun.canım bir kaç aydır bizde eşimle bu konuyu tartışıyoruz,gelenlerin bi kısmına ben bi kısmına o söyleyecek bebeği öpmemelerini.ya çok sinir oluyorum şapur şupur,bu yanlızca benimki için geçerli değil,başka bebeklere gittiğimizde asla kucağıma bile almam bırak öpmeyi.insan onu incitmemek için nelere katlanıyor bide gelip öpüp sağa sola sallamaları mıncıklamaları beni deli ediyo.o yetmez gibi küçük çocukların kucağına veriyorlar :cildir:acaba bu konuda aşırımı hassasiyet gösteriyorum bazen eşim öyle söylüyor.bebeği herkez sever diyor,sevsinler ama bir kaç ay sonra bebek bu dünyaya alışmaya çalışırken bir sürü insan tarafından hırpalanıyor.birde geçen gün bahsettiğim  akrabanın tombik bebeğine gelenlerin yaptıklarını duydum,iyice delirdim.emzik bebeğin ağzından düşünce misafir alıp kendi ağzına sokup sonra bebeğe vermiş :cildir:,ve bebeğin annesi hiç bişey dememiş kırılmasınlar diye ,ben olsam asla kırılmalarını düşünmezdim.sevdacım bu günlerde iyice ağırlaştım fazla oturamıyorum belim rahatsız olmaya başladı.geceleri rahat uyuyamıyorum ve gaz sancılarım oluyor.sanırım efe geliyor.yürürken bile ayaklarım zorlanmaya başladı, ağırlığı kasıklarımda hissediyorum.sence doğum yakınmı?

esra_yesiloz

berrakçım bende aynı senin gibiyim sigarayı bebeğimin olcağını hissettiğim an bıraktım  ve hamile olduğumu öğrendim iiki bırakmışım o herşeyden önemli bazen o kadar istiyorumki içmek ama kendimi tutuyorum eşimde balkonda içiyo bayadır ama dizisi oldumu bağıra çağıra çıkarttırıyorum çünkü kokusu gırtlağımı tıkıyo bebeği öpme konusuna gelince ben daha şimdiden mevlüdü düşünüyorum mevlütte kucaktan kucağa dönücek çocuk ben onu düşündükçe çıldırıyorum anneme diyorum yattığı yerden baksalar diye ama dinlemezler geçen yengem yeğenimi şapur şupur bir öptü bi bağırdım kadına napıyosun sen ağzındaki bütün mikrop ona geçti dedim oda seninki doğsun ısırcam bile dedi görebilceğinimi sanıyosun dedim bende napayım katlanamıyorum tabiki sevcekler ama aşırı değil.

berrakçım ne kadarlık oldu şimdi senin bebiş ?

(¯`•._.• ( zuzzuu ) •._.•´¯) ,

Kızlar bebek öpme konusunda ben şahsen kimseye birşey diyemem (Tabii içim gider)Ama  geçenlerde bir araştırmaya göre bebekleri öpmekten öptürmekten çekinmeyin yazıyordu. Amann boşver sevenlerde öpenlerde kötü niyetinden öpmeyecek ki zaten cahilliğinden öyle şapur şupur öpecekler. Neyse bence bu kadar ayrıntılı düşünmeyelim hem sakınan göze çöp batarmış en iyisi biraz rahat olmak diye düşünüyorum.

kırçiçeği

ne olacakki öpünce eski insanları düşünün biraz hep şapur şupur ama maşallah hepsi de taş gbi ve çok zeki insanlar ne zamanki insanlar pimpiriklendi herşay altüst oluverdi canlarım bırakın sevsinler bebişleri ya bide kimse sevmese :y25:

(¯`•._.• ( zuzzuu ) •._.•´¯) ,

Ayyy o da doğru bide kimse sevmezse  :y25:  :y25: Benim de bir arkadaşım var o bebeğinin üzerine çok düşerdi aman ellemeyin aman öyle tutma aman öpme diyee şimdi bebişi biraz büyüdü o da yaptığının farkında vardı bu seferde niye benim bebeğimi kimse sevmiyor diye dert yanıyor ama artık istesede ben o çocuğu sevemiyorum kaldı bende.

sevda

BERRAKCIM

Canım artık normal bunlar en son noktasındasın artık bu serüvenin çünkü aynı şeyleri bende yaşadım son günlerim artık çok daha ağır ve oturup kalkmamda bayağı sorunlar yaşıyordum birileri beni kaldırıyordu düşün artık ben birde 51 de 71 e çıkınca ve sırf göbekten oluşunca daha fenaydı sana tavsiyem çok fazla dışarı çıkmamamay öaılş yada çıkarsan yanında hep birileri olsun ne olur ne olmaz suyun gelebilir birde nişan olayı var tabi mesela benim nişanım perşembe günü geldi cumartesi sabahta bebeğim dikkatli ol bitanem yalnız olma sakın ve bol bol dinlen çünkü son günlerde şişlikler daha fazla oluyor ellerim kütük gibi şişerdi ben biraz fazla ayakta kalınca hemen otur ayaklarının altına yüksek bişey koy uzan ayaklarınıda dinlendir güzelim yiğenim geliyor demekki süper yaa allah ikinizede sağlık versin güzelim.

Birde annemler bebek aşağıya inmişmi diye hep ayaktayken ellerini tam göğüslerimin altından bastırarak hafifi bir şekilde oradaki boşluğu hesaplardı eski adetlere göre son günlerimde bakınca biraz daha inmiş kanala yerleşiyo demekki dediğinde bende olmaz canım daha 4 günü var dediğimden 1 gün sonra bebeğim geldi sizimkilerde belki biliyorlardır nasıl oluyo biliyormusun gerçektende önceden oralar sertken biraz daha yumuşamış vaziyette oluyor o göğüs altındaki hiza bir bak bakalım kendim dokununca yumuşakmı bastırma ama hafifçe bak.

BBEBEK SEVDİRME olayına gelince hiç kimse benim yaptığım gibi yapmamıştır mesela yoldangeçenler kucaklarına alır severlerdi öperlerdi 3 aylıkken ben silmezdim bile ama ilk doğduğu zamanalar önemli kızlar onların bağışıklık sistemi anacak aylar sonra kazanılıyor ama ozamana kadar korumak sizin elinizde tabiki öpsünler sevsinler arhanı ben herkesin kucağına verdiğim için kerkese gider ve aa nekadar sıcakkanlı derler ama belli bir süre sonra ben pimpiriklenmediğim için sağlıklı bebeğim sadece diş çıkarınca ve gripli kişler varsa o ortamda ondan hasta olur yoksa çok nadir sizde hiçbir zaman pimpiriklenmeyin zaten.

Benim söylemeye çalıştığım şey çok farklıydı yanlış anlaşılmışım galiba ilk zamanları çok önemli ozaman çok dikkatli olamak gerektiğini savunuyorum çünkü bünyeleri okadar zayıfki eskisi gibi değil şimdiki çocuklar ona bakarsan biz yarı çıplak büyümüşüz ve hiç dr. gitmeden ama yeni nesilde ve onları bebekleride farklı artık bunu anlamak gerekiyor mesela öncedeb bebekler 2 hafata gözlerini açmazlarmış ama şimdi doğdukalrı gün açıyorlar herşey değişti artık biz eskiler gibi büyütmüyoruz bebeklerimizi yeni çağda neler varsa ona uydurarak büyütüyoruz kitaplara bakıyoruz internette araştırıyoruz dr. gidiyoruz gerşey değişti artık.... :D

esra_yesiloz

benim dileğim inşallah cana yakın olur kızım sever sevilir . demek istediğim bazı insanlar vardır dokunsun öpsün istemezsin. çünkü oldum olası şapur şupur öpülmekten nefret ettim kızımında öpülmesini istemem çünkü tükürük ii bişi değill hoşlanmıyorum sağlık açısından yani bunu diyorum ben.

berrak

arkadaşlar bende 1 kaç ay için öpülüp elden ele dolaşmasın diyorum,sonra tabiki bebekleri herkes sevmek ister.ama bazı insanlar kayınvalidemde dahil. daha önce yeni doğmuş bebeğe hastaneye gitmiştik kayınvalidemin çocuğu kucağında ne hale getirdiğini görünce korktum,kucağında sıkıyo, öpüyö, ya bebek doğalı daha bi kaç saat olmuş insaf daha sonra seversin.eşime bu konudan bahsedince, bilirsiniz babalar 9 aylık süreci karşıdan izledikleri için anneleri anlamazlar hatta abarttığımızı düşünürler.tabiki sevecek torunu diyor ama yine yanlış anlıyor bu sevmesin demek değil ,yada sevmenin şekli muhakkak hırpalayarakmı olmalı?ben gece bebeğim rahatsız olmasın diye yatakta dönerken bile o kadar dikkat ediyorum,hırpalanmasına dayanamam.esracığım bebeği sormuşsun canım ayın 25inde salı günü doktorun verdiği muhtemel doğum tarihi bitiyor.ben pazartesi (tabi ozamana kadar olmazsa)son bir kontrole gidicem,eğer salıyı geçerse ne olur bilmiyorum umarım sezeryana almaz .doktorla konuşup bebek için eğer bi sakıncası yoksa bir kaç gün daha beklemek  istiyorum.benim annem abimi tam 9 ay 10 günde doğurmuş.tabi o zaman böyle hemen sezeryana almak yokmuş.bilemiyorum artık nasıl olacak ama beklemek çok sıkıcı,oğlumda herhalde çok rahat hiç gelmeye niyeti yok.o kadar bekleyince artık ümidi kesmeye başladım, ben doğurmayacağım herhalde  :k06: yada çocuk bir kaç yaşındamı doğacak acaba?sevdacım bir kaç gündür ağırlığı kasıklarımda hissediyorum,gören herkes aşağı inmiş diyor ama hala bizim efede bi numara yok.onunla konuşuyorum hadi oğlum bekletme artık bak banada yazık diyorum birazda kucağımda taşıyayım.artık gece olmasını istemiyorum yatıp kalkmak işkence olmaya başladı.birde son haftalarda çok fazla gaz ve gaz sancısı yaşıyorum özellikle gece çok rahatsız ediyor,sizce bu normalmi? :flowers:

berrak

SEVDAA    ya bu miğde yanmalarım doğumdan sonra geçecekmi?ben artık geçecegine inanmıyorum.galiba reflü oldum sürekli miğdem yanıyor ne yersem yiyeyim ne içersem içeyim fayda etmiyor.birazda bu yüzden biran önce doğurmak istiyorum. :dontknow:

esra_yesiloz

canım benim yaaa 25indemi 2günün kalmış seninde allah bi avazda kurtrsın inşallah erkekler geç gelir derlerdi doğruymuş bak gününü geçicekmi bakalım

sevda

Evet bitanem geçicek otamatik olarak inanılmaz rahatlıycaksın biraz yorgun oluyorsun normaldoğumdan sonra ama hemen toparlanıyorsun 2 güne birde doğduktan hemen sonra ilk ağız sütü denilen ve bebeğin ilk aşısı diye tabir edilen sütü aman dikkat et hemen vermeye çalış o sütün bir damlası bile çok değerli bebeğin için bağışıklık sistemi için ve daha bir çok neden için önemli o süt unutmadan sütün dajha güzel ve verimli inmesi için mutlaka ikl hafta her saat başı emzir ozaman daha güzel ve dolu oluyor göğüslerin birde ısırgan tohumunu aktardan al ve içine 1 tatlı kaşığı ısırgan tohumu 1 tatlı kaşığıda balı karıştır ye canım ben bunu tam 7 ay boyunca sabah akşam yedim ve işe yarıyor birde rezene çayı, onun içine yada diğer çaya bir kaç damla çörek otu yağıda işe yarıyor olamdı humana bitki çayıda güzel süt yapanlardan umarım bunlara ihtiyacın olmaz ama yinede aklında bulunsun bitanem.

berrak

sevdacım önerilerin çok güzel ve faydalı bilgilerden oluşuyor,çok sağol canım.az önce doktordan geldim,yine sancılarım ölçüldü,tabi bizde tık yok.ordan doğumhane çıkardılar ebe muayene etti açılma yok bebeğin başı biraz yukarıdaymış.yani bizimkinin gelmeye niyeti yok.birkaç gün daha beklemeye karar verdi. bebeğin durumu iyi beklemeye elverişli dedi,tabi bu bikaçgün içinde olabilirde. eğer yine olmazsa tekrar muayene edip bebeğin durumuna göre beklemeye yada sezeryana almaya karar verecek.herşey normal görünüyormüş,inşallah tembel oğlum sorun çıkartmaz.ya rahimin muayenesi berbat bişeymiş,umarım bidaha gerek kalmazda hemen doğuruveririm. :-ooo