13 Mayıs , 2024, 22:00:34

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

PHOTOSHOP

Başlatan qwerty, 23 Mart , 2007, 23:00:00

« önceki - sonraki »

ღ°cerenay.♥.

:-[ :-[ koltuklarım kabardı ,sağol canım :-[

evet adalet ,meltem doğru söylüyo,bu gazla sen yüklersin programı bu gece  :k06:

ღ°cerenay.♥.

13 Temmuz , 2007, 00:01:19 #76 Son düzenlenme: 14 Temmuz , 2007, 15:29:39 cerenay
meltemcim yoksun bu aralar . bi sorum var sna
şimdiii psd dosyalar çok yer kaplıyor.bunları jpeg yapıncada özelliğini kaybediyor.
png çerçevelerde aynı işi görüyor ama daha az yer kaplıyor.
(yanlış anlamış olabilirim ,sen düzelt hatam varsa ;) )

buna dayanarak ;
psd çerçevelerimi png ye dönüştürüp saklamanın bir faydası yada zararı var mı?

:opucuk:

ღ°cerenay.♥.

:director: melteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeemmmmm nerde sinnnnnnnnnnnnnnn

qwerty

cnm işim gereği şehir dışındaydım yaklaşık 9 gündür.... şimdi eve yeni geldim ve hemen foruma girdim :) pazar oy kullanacağım ve salı akşamı senelik iznime çıkıyorum eşimle tatile çıkacağız. sanırım 3 ağustosa kadar da olmayacağım forumda :( o nedenle sorularını yanıtlayamıyacağım ama salı gününe kadar dilediğin kadar sorabilirsin:) soruna gelince png formatında çok çalışmadım pek zararı olacağını düşünmüyorum ancak dosyanın ağırlığı hafifliği açısından gif ve jpegi tavsiye ediyorum ama dediğin gibi layerlar ve özellikleri kaybolduğu için png de çalışabilirsin zaten istediğinde psd veya jpege döneceğin için bir sorun teşkil etmez sanırım. umarım sorunu doğru anlayıp doğru cevabı vermişimdir zira 48 saattir uykusuzum  :icon_scratch: sevgiyle kal :flowers:

ღ°cerenay.♥.

oh beee geldin sonunda :k06: hoşgeldin
canım , gif olunca ne oluyor bilmiyorum ama jpeg olunca kesinlikle bozuluyor :sad1:
ben çerçevelerimi orjinal haliyle saklamak istiyorum, onları çoookk uğraşarak psd ve png olarak indirdim özellikle...
sonuçta cd ye kaydedip öyle saklıcam ama pc de kaldıkları zamanda en iyi dosyalama şeklini bulmak açısından sormuştum.
gif i görgüğüm kadarıyla küçük ve hareketli resimler için kullanılıyor galiba. yani sadece şu ana kadar karşılaştıklarım için öyleydi...
mesela,ortalama 700kb olan psd bir çerçeveyi gif yaparsam bozulurmu orjinalliği acaba :dontknow:

qwerty

öncelikle orjinallik dediğimiz layerların(katmanların) varlığı ve üzerinde değişiklik yapabilme özelliği ise evet gif formatındayken bozulur. dürüstçe söylemek gerekirse ne olarak sakladığın aslında tamamen bu tasarımı ne amaçla yaptığındır. mesela ben  mimari tasarım  amaçlı hazırladığım paftalarımı kesinlikle hem jpeg hem psd kaydederim çünkü ozalitçiye gidipte çıktı aldığımda mesela (70cm*100cm) çok büyük ebatlar olduğu için bunların kalitesini düşürmemek amaçlı psd olarak sakladığım dosyadan çıktı alırım.ama bazende bu ebatlar için jpeg kullanıldığıda olur (pek nadir) dosyaları psd saklamak önemli çünkü değişiklikler en rahatça psd formatından yapılır.ancak bazen ağır olabiliyor. diyelim ki web sayfası için hazırlıyorsun tasarımını... işte ozamanda psd olmalı çünkü onları image readye atıp bölge ataması yapacaksın ve herbir layer a görev atayacaksın. bu nedenle psd formatı dışındakiler işine yaramaz (png den emin değilim)
Birde şuan aklıma gelen birşey var sanırım photoshop yazışmalarının başların şöyle bir bahsetmiştim hani yeni photoshop sayfası açarken boyutları atıyoruz ya işte orada resolutıon = çözünürlük diye bir kısım var. işte orası hep 300 ayarlıdır orayı 100 yaparsan sana yetecektir bu da büyük ölçüde dosyanı hafifletir. kaç çözünürlükte çalışıyorsun bunuda bir kontrol ediver. bir tavsiyemde hani bazen basit deneme çalışmaları yaparız ya işte onları jpeg olarak kaydet ve dönüp bakma  :k06:

ღ°cerenay.♥.

anladım canım :hıhı:
ben şu an çaylak olarak takılıyorum pshop a ve hobi olarak yapıyorum .
ama belli olmaz belki ileride başka şeyler olabilir :k06:

yalnız şu kısmı açıklayayım, resmimi hazırladıktan sonra jpeg olarak kaydediyorum.çünkü onları bastırıcam bir kısmınıda cd de saklıcam.
sadece boş çerçeveleri bozulmadan saklamak istiyorum.

şu çözünürlük kısmınada bir bakayım.100 yaparsam , resmi bastırınca güzel çıkar gene değil mi?

burcu-emir

aslıhan bana da öğret şu pshopu ..çok ,istekliyim,ama bi türlü beceremedim.hangi programı yükliycem,nasıl çalıştırıcam,pshoplu resim bastırabilir miyim diye sürüsüne bereket sorum var.nolur bi el atıver bana ,
aslında meltem olsaydı onun başına ekşirdim,ama sana nazım daha çok geçer diye düşünüyorum  :k06:

qwerty

Aslıhancım çözünürlük 100 olsada güzel çıkar hatta 13cm 18 cm olacaksan çıktıları 80 hatta 75 bile çok kaliteli çıkartır fotografı dediğim gibi ben 70cm 100cm ler için kullanıyorum 100 çözünürlüğü vede bana yetiyor. birde ölçü birimini pixel yerine cm olarak ayarlarsan daha iyi olur öpüyorum cnm kendine iyi bak

ღ°cerenay.♥.

burcucuk önce photoshop u yükle bakiiiimm, sonra bildiğim kadar anlatırım,sende çözersin kendi kendine :D

ღ°cerenay.♥.

meltem sağol canım.
bide şu var , ben kafama göre büyütüp küçültüyorum resim yada çerçeveyi...

fotoğrafçı resimlerin eksik çıkabileceğini söylemişti.
hangi ölçülere dikkat etmem gerektiğini biliiyomusun acaba ???

burcu-emir

Alıntı yapılan: cerenay - 23 Temmuz , 2007, 00:24:33
burcucuk önce photoshop u yükle bakiiiimm, sonra bildiğim kadar anlatırım,sende çözersin kendi kendine :D
örtmenim,pshop programını sen bana yollasana

qwerty

aslıhancım photoshop sayfasını en başta hangi boyutta açarsan psd çıktısını o boyutta alırsın eğer jpegten alıyorsan çıktını zaten boyut çıktıyı aldığın yerdeki yazıcı ayarlarından seçiliyor.kendine iyi bak. yarın akşam tatile çıkıyorum. sorularını ancak döndüğümde cevaplayabilirim çok öptüm cnm.

ღ°cerenay.♥.

ama...ama...ama meltem ben anlamadım ,nereye gidiyosun :y25: :y25: :y25:

ღ°cerenay.♥.

burcu diğer forumda var linki, ordan alabilirsin :icon_thumright: