29 Mart , 2024, 17:00:27

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

HİNDİSTAN USULÜ MERCİMEK...

Başlatan sevda, 15 Ağustos , 2008, 16:13:20

« önceki - sonraki »

sevda

Hindistan Usulü Mercimek 
Malzemeler
300 gr yeşil mercimek
2 adet büyük soğan
3 adet domates
1 demet maydanoz
4 adet yumurta
Yarım çay kaşığı köri
yenibahar
karabiber
tarçın
dövülmüş kakule
kekik
biberiye
Yarım su bardağı zeytinyağı
1 çorba kaşığı sirke
Yeteri kadar tuz

Yemeğin Tarifi
Bir gece önceden ayıkladığınız ve yıkadığınız mercimeği soğuk suda ıslatın. Daha sonra kaynar tuzlu suda yıkanmış 1 demet maydanozu ve suyunu süzdürdüğünüz mercimeği haşlayıp süzdükten sonra bir kenara alın. Yumurtaları kaynatın. Soğuk sudan geçirin. Kabuklarını soyup 4'e bölün. Zeytinyağını tavada kızdırın. Çok ufak doğranmış soğanı kavurun. Kevgirle yağdan çıkarın ve bir kenarda bekletin. soğanı kavurduğunuz yağa süzgeçten geçirdiğiniz domates ezmesini koyun. Bütün baharatları ilave edip 15 dakika pişirin. Mercimekleri de ilave edip 10 dakika daha karıştırın. Çukur bir servis tabağına alıp üzerine kızartılmış soğan koyun, sirke gezdirin. 4'e böldüğünüz yumurta ile süsleyerek servise sunun.

Afiyet Olsun! :)

DER!N

hmm Erzurumlular buna benzer bir şey yapıyorlar-yalancı çiğköfte- yumurtayı yağda pişirip içine katıyorlar ve bol acı biber salçası, sonra yumurta büyüklüğünde yuvarlaklar yapıyorlar marulla servis ediliyor. Diğer tüm malzemeler aynı kullanılıyor.

Balböceği

Gulfer senin dedigini ben adiyamanda yedim cok acayip sasirmistim
cocuktum o zaman  :k06: ve ilk defa kuru patlican dolmasinida orda yemistim patlicani sevmeyen biri olarak
kadin getirip onume koymustu seklinde semalinde bi gariplik vardi  :D yedikten sonra cok hosuma gitmisti  :k06:

DER!N

:)

Patlıcankolik biri olarak kurusuna da bayılırım. Olsa da yesek ama Antepten gelen güzel oluyor onu domates suyuna batırıp öyle kurutuyorlarmış.

мiŁenα.

aynen gülom patlıcana bayılırım..

en çok sevdiğim sebzedir patlıcan.yemekleride öle.

benimde canım çekti şimcikk..

birde salatasını istedi canım :k06:

:love9: :love7: :love9:

DER!N

Ecrin yoruldu  :k06: ben yapayım sen yolla paşayı :)  :k06:

мiŁenα.

şimcik beraber olsak ooff ne döktürr ne yeriz :ehi:

ay niyetliyim ben bu saate açıktım :y25:

:love9: :love7: :love9:

°º•✿gülümse01✿•º°

BEBEĞİM, BİLİYORUM HAYALLERİMDE KALMAYACAKSIN. BEN SENİ HASRETLE BEKLERKEN HAYAL OLMAMALISIN. GEL DE  GÖZYAŞLARIMI SİL. BU HASRETİ BİTİR ANNECİĞİM...