Oğlum 21 aylık hala cümle kurmuyor

Başlatan sukeyna, 10 Ekim , 2014, 15:16:04

« önceki - sonraki »

sukeyna

Merhaba, oğlum 21 aylık fakat kelimeleri tek tek söylüyo iki kelimeyi hiç birleştirmiyo, ne zaman cümle kuracak? çok mu geç konuşacak?
Biliyorum her çocuğun fıtratı farklı ama düşünmeden edemiyorum

ponçik

Çocuklar ya anneye ya da babaya çekiyor
İkinizden biri geç konuştuysa oğlun da geç konuşacaktır
Benim kızım 1 yaşındayken çat pat konuşuyordu, ama kardeşimin oğlu 3 yaşındayken hala konuşamıyordu

_inci_tanem_

benim oğlumda 20 aylık cnm ama bizde cümle kuramıyoruz kelime haznesi yüksek ama hala cümleye geçemedi kelime olarak sıkıntı olmadığından çok sorun etmek istemiyorum :( içimden her nekadar niye diye düşünsemde :(

Ateşin yakmadığı İBRAHİM'i Kuyunun boğmadığı YUSUF'u
Bıçağın kesmediği İSMAİL'i
Kruyn RABBİM
GÜL MUHAMMET aşkına
BENİM MELEĞİM VE TÜM MELEKLERİ KORU :amin:

ยรlคภ๓คz göภlüm

endişelenmek için erken değil mi? çocuklarınız  iki yaşını bir doldursun bakalım. 

sukeyna

Alıntı yapılan: _inci_tanem_ - 13 Ekim , 2014, 10:00:03
benim oğlumda 20 aylık cnm ama bizde cümle kuramıyoruz kelime haznesi yüksek ama hala cümleye geçemedi kelime olarak sıkıntı olmadığından çok sorun etmek istemiyorum :( içimden her nekadar niye diye düşünsemde :(
aynı dönem çocukları yani :) ne söylersem tekrarlıyo benim oğlum da kelime hazinemiz geniş herşeyin ismini biliyor hemen hemen ama cümle kuramıyor işte bi kaç ay daha geçsin bakalım

mandalinaportakal

çok acele etmeyin arkadaşlar.erkek çocukları geç konuşur derler. benim oğlum 2.5 yaştan sonra başladı derdini anlatmaya.şimdi 3 yaşını doldurdu ve çatır çatır her şeyi konuşuyor. hatta az önce bana "benim tatlı kuşum" dedi  ;D

asya81

21 aylık cümle kurmadan konuşuyor maşallah daha istiyorsun erken daha
Benim kızım 26 aylık olana kadar anne kelimesini dahi etmedi :-ooo kafayı yiyordum niye konuşmuyor diye
Daha bir yaşına gelmeden tum yaşına uygun kitapları ezberlemişti ne nedir biliyordu sorunca gösteriyor ama tek kelime etmiyordu.ilk anne kelimesi geldi dünyalar benim oldu ikibuçuk yıl sonra geldi anne kelimesi
Şimdi üç yaşına girecek iki ayda maşallah kapadı arayı.geçen hapşurup dediki anne hasta oldum babam ilaç alsın bana :toothy10:
Demem o ki bir çocuğun kelimesi varsa endişe etmeyin er geç konuşuyor.

sukeyna

Her çocuk farklı gerçekten, benim arkadaşımın oğlu iki yaşındayken benden çok konuşuyordu valla  :k06:

Herşeyin zamanı var bekleyip göreceğiz bizde bakalım

ยรlคภ๓คz göภlüm

oğlum da 1,5 yaşında konuşmaya başladı. 2 yaşında uzun cümleler kuruyordu, büyüklerle sohbet  ediyordu.  hatta yaşıtı arkadaşlarının neden konuşmadığını soruyordu.
o gün bugündür hep konuşur, susmak bilmez. ufaklık da o yolda ilerliyor. anne, baba, dede ,uykusu geldiğinde nenni, açıktığında mama, anneanne diyor. bir de çıkartılan sesleri taklit ediyor. hapşurma, öksürme gibi düt ya da çamaşır makinesi sesi gibi sesleri.

merak etmeyin konuşuyorlar sonra susturmaya çalışacaksınız. kitap okuyun,televizyonu fazla izlemesin bir de yaşıtı çocuklarla bir arada olmasını sağlayın. oğlum üç yaşına kadar tv izlememişti.