Reflü
30 Nisan , 2014, 03:07:37
Reflü
[/b]

Yediğimiz besinler yemek borusundan mideye gelir. Yani mide, yukarında yemek borusuyla bağlantılıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına reflü denir. Bu durum uzun süre devam ederse, asitli olan mide içeriği yemek borusunu tahriş eder. Yemek borusu kendini mide asidinden koruyamaz hale gelir.
Reflülü kişilerde, genelde yemekten sonra ağza acı su ve besin gelebilir. Reflünün oluşmasında bir diğer faktör mideyle yemek borusu arasındaki kapağın görevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkar. Bu kapak, mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engellemektedir.
Tüm dünyada sık görülen bir hastalık olan reflü, ülkemizde de bir hayli fazla görülmektedir. Yapılan araştırmaya göre her 5 yetişkinden birinde reflü vardır. A.B.D’ de bu oran yüzde 0.5′tir.
REFLÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Reflü görülen kişilerde şu belirtilerden bazıları vardır:
   Mide yanması en çok şikayet edilen rahatsızlıktır.
   Mide içeriğinin yukarı çıktığını hissetmek,
   Göğüs bölgesinde yanma,
   Ağza acı suyun gelmesi,
   Kalp çarpıntısı,
   Rahatsız edici mide şişkinliği, öksürme,
Bazı durumlarda boğazda bir kaç belirti ile kendini gösterebilir;
   Boğazda bir şey varmış gibi hissetme ve boğazı temizleme hissi,
   Yutkunurken zorlanma,
   Öksürük,
   Boğaz ağrısı,

Stres reflüyü arttırmaz. Fakat reflünün şikayetlerinin hissedilmesine neden olur. Zaten stres, gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarına yol açacağından ve mide asidini arttıracağından şikayetlerin artmasına yol açar.

Bebegimonline

Reflü
« : 30 Nisan , 2014, 03:07:37 »

Ynt: Reflü
24 Aralık , 2017, 14:16:41
Reflü, yaygın bir hastalıktır. Mide ekşimesi olarak bilinen yanma acısıyla vuku bulur ve iç alt göğüs bölgesi civarında içten hissedilir. Buna, yemek borusunun içine aşağıdan yukarı doğru akan mide asiti neden olur.

Son Düzenleme: 12 Ocak , 2018, 15:08:32 Gönderen: Emine

Ynt: Reflü
02 Temmuz , 2019, 15:26:53
Reflü bende de var baş belası.