ek gıdayı verme zamanları

Başlatan özlem0609, 08 Şubat , 2014, 01:06:34

« önceki - sonraki »

özlem0609

kızlar oğlum 6.ayını doldurdu,bız ek gıdaya 4.aydan sonra baslamıstık zaten,şimdide tam gectık,ve anne sutunu de emıyo,hergun yogurt ve m.suyunu aksatmadan verıyorum,sabah kahvaltı da oyle.sadece bunlarla mı beslıycem yada ek gıdaları ogun olarak mı vereyım,ben gunduz 12 gıbı yogurtunu verıp uyutuyorum.bunları hangı zamanlarda vermelıyım bılmıyorum,dr da bısey demıyor,oğluma ek gıda verdıysem 1 saa sonra da emzırıyorum,ust uste ek gıda vermıyorum,sızler nasıl yaptınız,yardımcı olursanız sevınırım...

bnsroni

ilk 6 ay sadece anne sütü verdim..sonrasında doktorum meyve suyu yoğurt ve sebze püresine geçmemi önerdi listemi hazırladıı..1 yasına kadar yıne temel besin anne sütü ara öğün olarak yoğurt ve meyve suyunu verebılrsın..sebze püresinide su sekılde hazırlayacaksın;havuc patates sabit olmak üzere 3.sebzeyı dönusumlu olarak ıspanak kereviz brokolı bezelye fasülye olarak degiştireceksın ve kıymada ekleyeceksın sebzeler piştikten sonra pirinc bulgur veye irmık atacaksın içine doyurucu olması ıcın...fakat az az coğaltacaksın o yuzden yıne ana öğün olması ıcın 1 ayı doldurman sart.. ve öğlen aksam gunde 2 kez ana öğün olarak vereceksın dedı fakat abartmadan zaten yarım cay bardağıda versen o vitamını alır dedi..zamanla 1 cay bardagı hatta fazlasını yemeye baslayacaktır.8.ayını dolduruncada köfteye baslayabılırsın ..1 yasındada balık verebılırsın.sonrasında zaten oturuyor kendın düzenlersin..balığı daha erken vermeye baslayanlarda var ama bnm doktorum önermedı..bideınek sutude yok 1 yasına kadar aklında olsun..sabahlarıda cicibebe hazırlayabiırsın içine peynır pekmez koyarak sulandırmak ıcınde mılupanın meyve cayını kullan demıstı doktorum.arada içine haslanmıs yumurtada ekleyebılırsın ...acele etme yavas yavas az az ver..sebzelerin alerjı yapıp yapmadıgını anlamak ıcın ılk basladıgında 1 cay kasıgı ver bir sebzeyi 3gun dene 3 gun sonunda alerjı yapmazda diğerini denemeye gec.gün gün kaşık sayısını arttırerak devam et başta tadını alması yeterli. kolay gelsin zor süreç :)

özlem0609

tsk ederım evet gercekten cok zor bı surec,ne yapacagımı sasırıp kaldım,oğlanda bıraz ınat olunca :k06: :k06: :k06:

♣ ђคtเςє ♣

özlemmmm yaşıyo musun sennnnn  :-ooo :opucuk:  :opucuk:

6 aylık olduya artık kahvaltı, çorba, meyve püresi, yogurt ve muhallebi öğünleri yapmalısın  :icon_thumright: :opucuk:  :hungry:

xxcansuxx

bugün bende başladım oğluma emmiyor hastaydı ağlıyor açda valla 2 cicibebeyi sütümle ezip verdim yedi... akşam üstü 2 yemek kaşığı yoğurt çorbası vereyim diyorum ev yapımı yoğurdum yok olsa onu vercektim

özlem0609

kızlar verıyorum bende 4.aydan ıtıbaren,cansucum senınkı daha 6.ayını doldurmadı sanırsam :dontknow: :dontknow: :dontknow: bende 4.aydan ıtıbaren yogurt, m.suyu, pekmez verıyorum,gunde benı 5-6 defa emıyo tabı gecelerı saymazsak,gecede 1 kere kalkıyo.cansucum aksama bende m.suyunu bırakıyorum.onu ıcıyo,dıgerlerını gunduz,bakalım yarın dr a goturecegım,aklımda bırsuru soru ısaretı var yaa... :icon_scratch: :icon_scratch: :icon_scratch:
hatıce kızzz sende ne hızlısın masallah demem gerek,canım gıremıyorum kı pek benım oglan hareketlı bıraz yanından ayırmıyo benı :k06: :k06: :k06:

♣ ђคtเςє ♣

ben 6 ay hiç bişey vermedim sadece ana sütü  :ehi: 6. ayda hepicine başladık smdı 7 buçuk aylık. sana yarın dr un güzelce açıklar zaten özlemcim kafandaki sorulardan kurtulursun hemde tam yeme düzeni oturur drun söylicekleriyle  :opucuk:

°º•✿вoɴcυĸ ɢözlüм✿•º°

benimki kasik mamasi cok yemiyo ya alismadi bi türlü  :caca: :caca:
:nazar: :nazar:

özlem0609

kızlar dr umuzdan geldık bugun,sizin bebelere 6 aylık oldugunda kan tahlılı yaptımı doktorunuz,bizimkıne bugun yapıldı,hmg 11.9 geldı,dr kan damlasını vermene gerek yok dedı ama ne yapıcam bılmıyorum,pekmezı hergun ıcırıyorum zaten.ek gıda ıcnde su saatte bunu yedır bu saatte sunu yedır dıye bısey demedı,hergun kesınlıkle vermek zorunda oldugun bişey de yok dedı,yogurdu ve m.suyunu hergun verıyorum zaten.sabah kahvaltısını ben m.suyu ıle hazırlıyodum,alternatıf olarak kasık mamasıylada(mılupanın tahıllı pirincli mamalrı) yapabılırsın dedı lezzet acısından,sebze corbasının ıcıne baklagıl tavuk et koyarsan daha vıtamınlı olur dedı,oda 7.aydan sonraymıs.anne sutunun az geldıgını hıssettıgın durumlardada ek gıdayı verebılrsın dedi.sımdıye kadar ne yaptıysam bende oyle devam edıcem artık,burdanda sızlere sorucam,hersey bebeler ıcın :love9: :love9: :love9: :love9: :love9:

xxcansuxx

özlem 5 ay 6 günlük oğlum emmiyor artık hastaydı inş.yine emer de rahatlarım
m.suyu hiç vermedim desem yeridir kızıma bunada öyle yapcam cam rendede hep püre verdim...
bugün akşam üstü çeyrek armut rendeledim onu verdim kabız olmaz hiç değilse.
özlem kıza ülker hero babynin sütlü meyveli tahıllı, sütlü ballı irmikli kaşık mamasını kullandım tadları güzel bugün kahvaltıyı sütlü ballı irmikliden 1 yemk kaşığı ile hazırladım oğlum sevdi ama ben hepsini bitirtmedim ilk yediği için... bugün başkada bir şey yemedi 4.5-5 saatten öncede beni emmiyor iyice azaldı emme sayısı

özlem0609

anladım canım,sık sık emzırsen alısır belkı buna,yaptın mı bılmıyorum ama.armut ben hergun verıyorum,m.suyunun ıcıne katıyorum,kabız yapmıyomuymus :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: cam rende kullanmadım hıc bende,hep bildigimiz rendelerden kullandım.mılupanın tahıllı pırınclı muhallebısını kullandım bende..onunda kabız yaptıgını dusundugum ıcın vermek ıstemıyorum,kahvaltıyıda denıycem bakalım onunla.
ben pek alıstırmak ıstemıyorum ek gıdaya,anne sutunu unutmasın dıye.ama benımkıde 6.5 aylık oldu,o dengeyı tutturması zor olacak ya baklım...

xxcansuxx

özlem cam rende kullan meyvenin vitamini metaller alıyor aklında olsun 5-6 tl züccaciyede bulabilirsin
ülker heroda kabız sorunu yaşamadık sütlü balli irmikli kullanıyo şimdi birde tahıllısı var 8 tahıllı hatta tahıllı meyveliside güzel bir çıkıımdada ondan alırım... zaten günlük 2 çay bardağını geçmicek verdiğin ek besin canım gerisini anne sütü alcak...

sen ek gıdayı veer bak zaten hareketlendiler büyüdüler süt yetersiz kalır hem ilerde yemeyede alışkanlık kazanır  anne sütünü unutmaz düzen oturt sabah emzir 1-1.saat sonra az kahv.hazırla bir süre sonra yine emeer...uyanınca yoğurt ver akşam çorba 2-3 y.kaşığı ile başla aradada hep emzir

kuzucuk

Canancim mrb kizim istahsiz oldugu icin ben de meyve suyu ve yogurt tattiriyorum 4 bucuk aylik olduk corba da versem erken mi bir de hangi corbslarsan badlayabilirim sen bebisine yogurt corbasini nasil yapiyosun tarifini verebilir misin canim

°º•✿вoɴcυĸ ɢözlüм✿•º°

ben daha corba filan vermedim yogurtta vermedim  :dontknow: :dontknow: kavonoz mamalarini veriyom tavuklu patatesli havuclu pirincli karisik veriyom bide meyve veriyom yani püresini

xxcansuxx

Alıntı yapılan: kuzucuk - 02 Mart , 2014, 18:00:35
Canancim mrb kizim istahsiz oldugu icin ben de meyve suyu ve yogurt tattiriyorum 4 bucuk aylik olduk corba da versem erken mi bir de hangi corbslarsan badlayabilirim sen bebisine yogurt corbasini nasil yapiyosun tarifini verebilir misin canim
canım biraz daha bekle 5 aylık olsun ilk sebze çorbasıyla başla... ben 5 ay 6 günlük başladım sanırım...
havuç mutlaka olsun içinde diğer 2 sebzeyi değiştir ver mesela patates-karnıbahar-havuç bunları koy tencereye içine az pirinç at yumuşayınca blanderdan geçir ben bundan sonrada az ocağa koyuyorum 2 dk faln zeytinyağ ekliyorum kapatıyorum...ilk bu tadı garipsicek 1-2 kaşık başlarsan arttırırsın az az

yoğurt çorbasını
1 yumurta
2 kaşık dolu dolu süzme yoğurt
1 kaşıık un
pirinç bunları karıştırıyorum suyla aç koy ıcağa kaynayana kadar karıştır pirinçler yumuşayınca kapat...dün yaptım mesela içine kavrulmuş kıyma koydum...indirincede zeytinyağ koy içine...ha az nanede atabilirsin...

haşlanmış patatesim varsa onuda iyice ezip içine eklerim daha besleyici olsun diye öyle...
mesela biraz büyüsün cevizi çek robottan un gibi pişen çorbasına yedireceğin zaman 1-2 çay kaşığı ekle...