28 Nisan , 2024, 02:09:30

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

ATEŞ ÖLÇME METODU

Başlatan Balböceği, 13 Nisan , 2010, 14:06:02

« önceki - sonraki »

Balböceği

Her ay yumurtlamamızı kontrol eden bir dizi hormon ve bu hormonların vücudumuza çeşitli etkileri vardır. Bu etkilerden biri vücut ısımızla ilgilidir ve ısımızı ölçerek vücudumuzda hangi hormonun etken olduğunu, aylık adet döngümüzün neresinde bulunduğumuzu, yaklaşık yumurtlama zamanımızı anlayabiliriz.

Normal bir adet döngüsü iki kısımdan oluşur: folüküler yani yumurtlama öncesi dönem ve luteal yani yumurtlama sonrası dönem.

Folüküler dönem adetin ilk günü başlar. Bu dönemde yumurtlamaya kadar kanımızda östrejen seviyesi artar. Yumurtlamaya hazırlık dönemi olan bu evrede östrejenin en belirgin etkilerinden biri ısımızın düşük seyretmesidir. Burada ''düşük'' ısı görecelidir, yani kişiden kişiye değişir. Bir kişi için 36.1 düşükken bir diğeri için 36.5 düşüktür. Ancak ateşimizi düzenli ölçerek kendi ölçülerimizi bulabiliriz.

Yumurtlama gerçekleşmeden hemen önce LH denen bir hormon salgılanır. Ovulasyon testleri bu hormonu algılar. Bu hormonun tepe yaptığı andan itibaren 12-48 saat içinde yumurtlama gerçekleşir yani yumurta çatlar. Bu evrede östrejen hızla azalır. Çatlayan yumurta projesteron salgılamaya başlar. Luteal yani yumurtlama sonrası döneme egemen hormon projesterondur. Projesteronun ısımızı arttırıcı etkisi vardır. Bu sebeple ayın ikinci yarısı vücut ısımız ilk yarısına oranla en az 0.1 derece yüksek seyreder. Yani düşük ısımız 36.1 ise yumurtlamadan sonra 36.2 ve yukarısında; 36.5 ise 36.6 ve yukarısında seyreder. Projesteron yumurtanın döllendikten sonra rahim duvarına yerleşmesi ve orada kalması için gereklidir. Döllenme olmuşsa salgılanmaya devam eder. Ateşimiz de yüksek kalır. Eğer döllenmemişse yumurta dağılır, projesteron adete kadar yüksek seyreder ama adet günü veya hemen öncesinde düşer. Bu nedenle adet öncesi ateş düşer ve yeni bir döngü başlar.

Bu döngüyü tespit etmek için ateş ölçme yöntemini uyguluyoruz:

NE ZAMAN? Her sabah 6-7 arası. Reglin 1. gününden başlayarak.
NASIL? Dijital termometreyle, dil altından.
ÖNEMLİ!!! Ateş yataktan kalkmadan ve en az 3 saatlik uyku ardından ölçülmeli. Aksi halde sağlıksız olur. Pratik yöntem: saatinizi 6ya kurun, başucunuza veya yastık altına derecenizi koyun. Çalınca termometreyle ölçün. Dijitaller otomatik olduklarından ölçtüklerini bipleyerek bildirirler.

ATEŞİM BİR İNİP BİR ÇIKIYOR, YUMURTLADIĞIMI NASIL ANLAYACAĞIM?
Günlük artıp eksilmeler önemli değil. Önemli olan genel olarak en az 0.1lik bir artış olması. Mesela ilk devrede ateşiniz hep 35.9-36.2 arasında oynuyor. Yumurtlamadan sonra 36.3 gibi değerlerde olmalı. Basit yöntem şudur: Yumurtladığınızı düşündüğünüz günden sonraki 3 gün ateşiniz, yumurtladığınız günden yüksektir.

Bazen yumurtladığınız gün ateşiniz aniden düşer. Bu da bir belirtidir ama şart değildir.

YUMURTLAMADAN SONRA ATEŞİM YÜKSEK SEYREDİYOR, HAMİLE MİYİM?
Bilemeyiz. Hamile kalsanız da kalmasanız da adet tarihine kadar projesteron yüksek seyrder yani ateş zaten yüksektir. Ancak adet tarihiniz geçtikten sonra ateşiniz düşmediyse hamilelikten şüphelenebilirsiniz.

YUMURTLADIĞIMI SONRADAN ATEŞE BAKIP ANLIYORSAM, ÖNCEDEN NASIL DEĞERLENDİRME YAPACAĞIM?
İlk aydan sonra kendimizi tanıdığımız için işimiz kolaylaşıyor. Ama yardımcı yöntem olarak ovulasyon testi kullanıyoruz ve akıntımızı kontrol ediyoruz.

ATEŞİM HEP AYNI SEYREDİYOR, NEDEN?

Hormon hapları kullanıyorsanız, tiroit probleminiz varsa, ateşinizi farklı saatlerde ölçüyorsanız, hastaysanız ateş yöntemiyle ateşinizdeki ufak değişiklikleri göremeyebilirsiniz.

ATEŞİM YÜKSELDİ, BUGÜN DÖLLENME ŞANSI VAR MI?
Pek yok. Ateş yükseldiyse yumurta çatlamış demektir. Çatlayan yumurtanın dağılmadan önce 12-24 saat ömrü vardır. Hemen ilişki olsa bile spermlerin tüplere yüzüp yumurtayı bulmaları zaman alır. O yüzden ateş yükselmeden önceki günlerde ilişki olması, spermlerin tüpte yumurtayı hazır beklemeleri daha iyi olacaktır.

Balböceği

dun ates olcer aldim ben oda tesaduf gordum bende uyguluyacam bu metodu hadi hayirlisi  :D

mets

çok faydalı emeğine sağlık

Balböceği

bebişim emos

''AşK MaSaLı''

edoş bu metodu bnde duydum ama usenırım ya her sabah  7 de kalka :( saldım cayıra  mevlam kayıra :ehi:

Balböceği

Alıntı yapılan: •·.·´¯`·.·•Ð€R€Ñ•·.·´¯`·.·• - 15 Nisan , 2010, 15:37:20
edoş bu metodu bnde duydum ama usenırım ya her sabah  7 de kalka :( saldım cayıra  mevlam kayıra :ehi:
kiz ben unuttum tamamen bu gunlerde pek bi yorgunum bahar geliyor o cok etki ediyor bana  :k06: :k06:

simdi yumurtlama gunume dogru yapacam daha var bakalim unutmassam zaten 8 de ise kalkiyom
7 de kalkasam olur herhaldee  :ehi: :ehi:

Mariee

ben başladım son bı haftadır yapıyrum en son bu sabah aksam olctum sabah dusuktu ama aksam 37 lerdeydı atesım ..sanırım çatladı yumurtam..
Bana Herkes Huzur getirir ..Kimisi Gelerek Kimisi Giderek...