18 Mayıs , 2024, 18:59:52

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!


İzmir'deki Etkinlikler

Başlatan Emine, 02 Mayıs , 2013, 23:47:33

« önceki - sonraki »

Emine


Karabağlar Belediyesi ve EKAF işbirliğinde Kazım KOYUNCU ya itaf edilen Çevre ve Müzik Festivali'nin bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek.Festival bu yıl 17 – 18 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek. .Etkinlikler kapsamnda çevre sorunlarının tartışıldığı serbest kürsü programı, tiyatral gösteriler, çeşitli konser etkinliklerine de yer verilecektir.
ETKİNLİK PROGRAMI :
17 Mayıs 2013
Saat: 14:00
Tanıtım Standların Açılması
Saat: 16:00
Serbest Kürsü
Saat: 19:00
Belgesel Gösterimi ve Açılış Konuşmaları
Saat: 19:30
Emre Aydın Konseri
Selçuk Balcı Konseri
Yer: Karafatma Parkı – Yeşilyurt Pazaryeri – Karabağlar
18 Mayıs 2013
Saat: 16:00
Serbest Kürsü
Saat: 19:00
Belgesel Gösterimi
Saat : 19:30
Özlem Tekin Konseri
Niyazi Koyuncu Konseri
Umut Kaya Konseri
Yer: Karafatma Parkı – Yeşilyurt Pazaryeri – Karabağlar

Emine


Sertab Erener, 19 Mayıs kutlamaları kapsamında Buca lı hayranlarıyla buluşacak.

Sertab Erener Konseri
18 Mayıs 2013 – 21:00
Yer: Yeni Buca Stadyumu
Konser Halka Açık ve Ücretsizdir.

Emine


Babaannem 100 Yaşında tiyatro oyunu 25 Mayıs'ta İsmet İnönü Sanat Merkezinde izmirli tiyatro severlerle buluşuyor..
Yazan: Roberto Cossa
Çeviren: Esen Çamurdan
Yöneten: Zafer Algöz
Dekor Tasarımı: Deniz Özmen
Oynayanlar
Maria: Ayça Koyunoğlu
Anyula: Şebnem Bilgeer
Chicco: Berk Yaygın
Babaanne: Aşkın Şenol
Marta: Deniz Güzelmeriç
Carmelo: Fatih Koyunoğlu \ Deniz Özmen
Don Francesco: Çetin Kaya
Arjantin'de, Buenos Aires'in varoşlarında yaşayan İtalyan kökenli göçmen bir aile...Eline geçen her şeyi büyük bir iştahla tüketen doymak bilmeyen yüz yaşında bir Babaanne...Eve ekmek getirebilmek, daha doğrusu babaanneyi doyurabilmek için günde on altı saat çalışan bir pazarcı... Hiç bir işe yaramayan sözde sanatçı, asalak bir kardeş...Evin mutfağında canla başla çalışan kız kurusu bir hala ve evi çekip çeviren bir anne...Herkesin gözü önünde kötü yola düşmüş küçük bir kız...Babaanneyi doyurabilmek için nafile bir çözüm arayışı...Ve tüm ailenin yok oluşunun acıklı – gülünç öyküsü...
Buenos Aires'in varoşlarında yaşayan İtalyan kökenli, orta sınıftan bir göçmen ailenin reisi olan Carmelo obur babaanneye, kız kurusu Anyula'ya ve yıllardır kendini beste yapmaya adamış, hiç bir işe yaramayan sözde sanatçı kardeşi Chicho'ya bakabilmek için sürekli çalışmasına karşın evi geçindirmekte gün geçtikçe zorlanmaktadır. Bulduğu her şeyi anında büyük bir zevkle tüketen babaanneyi doyurmada Carmelo'nun pazar tezgâhındaki mallar bile yetersiz kalmaktadır. İşleri her geçen gün biraz daha kötüye giden Carmelo aileyi geçindirebilmek, daha doğrusu babaanneyi doyurabilmek için yeni çözüm yolları aramaya başlar. Bu konuda başvurduğu Chicho ona birtakım ilginç öneriler getirir. Bunlardan biri de babaanneyi evlendirerek ondan tamamen kurtulmaktır. Bu önerinin kabulünden sonra işler iyice çığırından çıkar ve babaannenin her şeyi silip süpüren iştahıyla tüm ailesinin, çevresindeki herkesin birer birer yok oluşunun acıklı-gülünç öyküsüne tanık oluruz.
BABAANNEM 100 YAŞINDA Tiyatro Oyunu
Yer: İsmet İnönü Sanat Merkezi
25 MAYIS 2013
20:30
Bilet Fiyatları:
Tam: 7.50 TL
Öğrenci: 4.00 TL
Gişe:
İzmir Sanat: 0232 293 40 49
İsmet İnönü Sanat Merkezi: 0232 293 46 04
AASSM: 0232 293 38 31
http://www.izmir.bel.tr/Kultursanat

EmineBirincisi geçen yıl gerçekleştirilen ve büyük bir izdihama neden olan Boyoz Festivali'nin bu yıl ikincisi düzenlenecek. Geçen seneye nazaran daha organize bir festival olacağa belirtilen etkinlikte, 100 bin Boyoz , 100 bin Yumurta ,Peynir,Zeytin ve Sınırsız Çay dağıtılacak.Festivale bu yıl da büyük bir katılım bekleniyor..
Bu yıl festivalde, dj performansı ile dans edecek ve çeşitli etkinlikler ile de eğleneceksiniz.
Açık Öğretim Fakültesi sınavlarının festival gününe isabet etmesi sebebi ile boyoz festivali 12 Mayıs Pazar gününe ertelenmiştir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
İzmir 2. Boyoz Festivali 2013
12 Mayıs 2013 – 11:00
Yer: Alsancak Vapur İskelesi Yanı

°•.ℓανιηуα.•°

bedava olan etkinliklere katılmaya çekiniyorum malesef  :-\

paylaşımlar için teşekkür ederim emine. ben de manisa turgutluda yaşıyorum. izmiri takip ediyorum  :icon_thumright:Emine

03 Mayıs , 2013, 00:04:57 #5 Son düzenlenme: 03 Mayıs , 2013, 00:08:28 Emine
Buradan paylaşmaya devam ederiz canım herkesin haberi olur. Bedava olanlar çok kalabalık oluyor ama yine de güzel bir etkinlik olursa katılıyorum vakit olursa.

EmineYeniden Sinematek Mayıs Ayı Gösterim Programı 2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu ayki ücretsiz Sinematek gösterimleri, dünyaca ünlü yönetmen Howard Hawks'in yönettiği ve Cary Grant, Humphrey Bogart, John Wayne, Dean Martin gibi dev yıldızların rol aldığı filmlerle devam ediyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 4 yıldan bu yana sürdürdüğü ve gelenekselleşen, "Yeniden Sinematek" etkinliklerinde bu ay, ünlü Amerikalı film yönetmeni Howard Hawks'in filmlerini gösterime sunacak. Dünyanın en prestijli ödüllerinden olan Oscar'da, 1975 yılında "Onur Ödülü"ne layık görülen Howard Hawks'ın filmleri 10 – 31 Mayıs tarihleri arasında İzmir Sanat'ta, saat 20.00'de başlayacak ve hepsi halka açık, ücretsiz olacak.
İlk olarak 10 Mayıs Cuma akşamı, 1940 yılı yapımı "His Girl Friday (Cuma Kızı)" isimli film gösterilecek. Cary Grant, Rosalin Russell gibi isimlerin rol aldığı film, Walter Burns ve onunla çalışan gazeteci Hildy Johnson'ın hikayesini anlatıyor.
17 Mayıs Cuma akşamı, gösterildiği tarihte büyük ses getiren "Scarface (Yaralı Yüz)" filmi İzmirlilerle buluşacak. 1932 yapımı film, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmeye başlandı. Sinema tarihinin en önemli gangster filmlerinden olan Scarface'de Paul Muni, Ann Dvorak, Karen Morley başrollerde. Scarface, 1983'te senaryosu Oliver Stone'a ait olmak üzere Brian De Palma tarafından başrolü Al Pacino'ya verilerek yeniden çekildi.
24 Mayıs Cuma akşamı, 1946 yapımı "The Big Sleep (Büyük Uyku)" gösterime girecek. Humphrey Bogart, Lauren Bacall gibi isimlerin başrolünde olduğu film, ünlü dedektif Philip Marlowe'ın soruşturmasını anlatıyor.
31 Mayıs Cuma akşamı ise John Wayne ve Dean Martin'in başrolünde olduğu "Rio Bravo (Kahramanlar Şehri)" filmi beyaz perdeye yansıyacak. 1959 yapımı film, gelmiş geçmiş en iyi western filmler arasında gösteriliyor. Teksas'ta bir kasaba şerifinin ve yardımcılarının kasabada işlenen cinayetlerinin peşine düşmesini anlatan filmde, usta oyuncu John Wayne şerif, Dean Martin ise alkolik yardımcısı rolünde. Angie Dickinson ve Waltere Brennan da şerife destek veren oyuncular olarak filmde göz dolduruyor.

EmineHadise, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında İzmir Bayraklı 'da hayranlarıyla buluşacak. 19 Mayıs 2013 tarihinde saat 21:00′de gerçekleşecek konser, halka açık ve ücretsizdir.

Emine

Funda Arar, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında İzmir Bornova'da ücretsiz bir konser verecek.
Funda Arar Konseri
19 Mayıs 2013-20:00
Yer: Bornova Cumhuriyet Meydanı
Konser Ücretsizdir.


Emine

20 Mayıs , 2013, 13:16:51 #9 Son düzenlenme: 20 Mayıs , 2013, 13:18:24 Emine


Dünyaca ünlü PECHA KUCHA Gecesi, İzmir'de

NEDİR ki bu? Dediğinizi duyar gibiyim. PechaKucha Night, Tokyo'da Klein Dytham Mimarlık Ofisi'nce başlatılmış bir etkinlik.

İngilizce chit-chat,
Türkçe "çene çalmak" demek.
Tokyo'da, tasarımcılar ve her disiplinden yaratıcı insan için bir buluşma bahanesi olarak başlayan etkinlik, dünya üstünde 600 şehirde düzenleniyor.
Yaratıcı zihinler buluşması...Etkinlikte sunum yapan her konuşmacı, yaratıcı üretimini ya da ilham verici hikayesini 20 slaytx20 saniye sürede anlatmak zorunda. Informal bir ortamda, 6 dakika 40 saniyede yoğun, dinamik, eğlenceli bir anlatı...

Keyifli bir bilgi paylaşımı ve tanışma ortamı sağlayan etkinlik konseptiyle büyük ilgi uyandırdı ve dünya üzerinde düzenlendiği şehir sayısı 10'uncu yaşında 600 şehre ulaştı.

Düzenlendiği her yerde, o kentte yaşayanlar tarafından gerçekleştirilen etkinlik, İzmir'de Klein Dytham'ın onayıyla NOBON tasarım markası adına, markanın kurucusu H. Cenk Dereli tarafından organize ediliyor. İzmir'deki etkinlikte sunum yapacak isimler arasında çok iyi tasarımcılar, mimarlar ve kültür-sanat insanları var: Annanee Nesli Ceylan, Vardo Tasarım Atölyesi, Koda Kolektif, Mehmet Refik Soyer, Kaan Bağcı, Erdem Yıldırım ve Mihrican Damba.

Özellikle tasarım, mimari öğrencileri ve profesyoneller açısından çok önemli olduğuna inandığım Pacha Kucha Night; 22 Mayıs saat 19.00'dan itabaren Alsancak 1888 Club'te. Giriş, ücretsiz. http://www.pechakucha.org/cities/izmir

Kaynak: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=23263955

Emine

EXPO'ya "Türkçe" damgası"

Evrensel Barışa Doğru" temasıyla, 24-26 Mayıs tarihleri arasında Kültürpark'ta gerçekleştirilecek olan 11. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali'nde İzmir'in EXPO 2020 adaylığı vurgulanacak


İzmir ilk kez, "Dil ve Kültür Festivali"ne ev sahipliği yapacak. 140 ülkeden bin öğrenci "Türkçe" şöleni yaşatacak. Hem EXPO'ya vurgu yapacak hem ziyaretçi rekoru kıracak festivalin koordinatörü Aydın Panayır, 1 milyon ziyaretçi beklediklerini söyledi. Bu yıl 1-16 Haziran tarihlerinde düzenlenecek olan 11. Türkçe Olimpiyatları kapsamında İzmir, ilk kez Dil ve Kültür Festivali'ne ev sahipliği yapacak. Uluslararası Türkçe Derneği'nin İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi (İZDİM) işbirliğinde 24, 25, 26 Mayıs tarihlerinde Kültürpark'ta düzenleyeceği 11. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, adeta "dünyayı" ağırlayacak. 140 ülke bin öğrenci kültür şöleni yaşatacak. "Evrensel Barışa Doğru" temasıyla düzenlenecek festivalde İzmir'in EXPO 2020 adaylığına vurgu yapılacak.

Stantlar kurulacak
Kültürpark'ta düzenlecek festival için tam 45 bin metrekare alan ayrıldı. 140 ülkenin büyükelçi ve bakanlarının da davet edildiği festivalde 5 kıtadan bin öğrenci Türkçe şöleni yaşatacak. 3, 4 ve 5 no'lu hollerde gerçekleşecek festivalde, Tarih ve Sanat Müzesi önündeki alana dev bir çadır kurulacak. Çadırda 40 Afrika ülkesi hem standlar açacak hem de öğrenciler burada etkinliklerini gerçekleştirecek. Dev organizasyonda 5 No'lu hol önünde ise kurulacak sahne ile birlikte Fuar Açık Hava Tiyatrosu da 3 gün boyunca binlerce öğrencinin etkinliklerine yine evsahipliği yapacak. Etkinliklerde bin 500 kişi de görev alacak. Festival boyunca 140 ülkenin çocuklarının tamamı, 3 gün süresince yalnızca etkinlikler sırasında değil ikili görüşmelerde de kendi dillerini değil, yalnızca Türkçe konuşarak anlaşacak.
140 ülkenin 17'si kurulacak stantlarda özel projelerle kendini tanıtacak. 31 Afrika ülkesi ise festival için özel Afrika konsepti hazırladı. Örneğin Romanya, Drakula'nın şatosunu Kültürpark'a taşıyıp sergileyecek. Bosna Hersek, Osmanlı sebili yapıp şerbet ikram edecek. Bangladeş, Nepal, Hindistan, Pakistan ise "rikşa" tabir edilen motor taksilerini sergileyecek. Ayrıca özel desenli kınalar yapılacak. Afrika stili saç örgüler örülecek. Afrika kanoları olacak, Orta Asya göçebe çadırları kurulacak, bambu evler konukların ilgisini çekecek. Eyfel Kulesi ve Mostar Köprüsü maketleri olacak. Afrika'dan gerçek boyutlu hayvan maketleri getirilecek. Ayrıca her ülkenin öğrencisinin damak zevkine göre 20 bin yemek ikram edilecek. 8 bin kişilik üç sahnede, 30 program tertip edilecek. 140 ülkenin çocukları şarkı, şiir, dil bilgisi, halk oyunları, tiyatro gösterisi ve kısa film gibi 19 farklı kategoride hünerlerini sergileyecek.

1 milyon ziyaretçi
Kültür Şöleni Koordinatörü Aydın Panayır, Festivalin Türkçe Olimpiyatları'nın da önemli bir ayağını oluşturduğuna dikkat çekti. İstanbul'da geçen yıl düzenlenen festivali 750 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Panayır, "İlk kez ev sahipliği yapacak İzmir'de festivalin çok büyük bir ilgi göreceğini öngörüyoruz" diye konuştu. Festivale verilen uluslararası önemin çok yüksek olduğunu ifade eden Panayır, "Örneğin Romanya 150 kişilik bürokrat ve basın heyetiyle katılıyor. Azerbaycan 500 kişilik bir heyetle geliyor ki canlı yayın da yapacaklar. Konuklarımız Türkçe'yi, Türkiye'yi gönülden seven insanlar. İzmir'de tüm ziyaretçilerimizi dünya turuna bekliyoruz" dedi.

Dünya kültürleri
Türkçe Olimpiyatları Tertip Komitesi Üyesi Işılay Saygın, konuk öğrencilerin kendi ülkesini, folkloruyla, yemekleriyle, müziğiyle bir çok alanda tanıtacağını belirterek, "Dünya kültürleri İzmir'de buluşacak. 5 kıtadan binlerce çocuk ülkemizde, Türkçe'nin gücüyle barış ve dostluğun evrenselliği için çaba gösterecek" diye konuştu. EXPO ile festival temasının evrensel niteliklere sahip olduğunu söyleyen Saygın, "Medeniyetler ve bölgeler arasında çatışmaların hüküm sürdüğü bir dünyada İzmir, bu özellikleriyle 21. yüzyılda dünya için 'Toplumsal Barış Modeli' rolü üstlenecek. Bu nedenle Türkiye'nin ortak çıkarları doğrultusunda, festival ve EXPO'ya evsahipliği yapacak olan İzmir, bir 'dünya kenti'ne dönüşecek, kentin uluslararası tanınırlığı artacak" dedi.

"Hoşgörü kenti"
İzmir'in "hoşgörü" kenti olduğunu söyleyen İZDİM Başkan Vekili Mustafa Acar ise "Farklı inançların bir arada yaşadığı sevgi kenti olması nedeniyle bu festivalin İzmir'de yapılmasını istedik" dedi. Festivalin EXPO 2020'ye aday olan İzmir için ayrı bir öneminin olduğuna dikkat çeken Acar, "24 Mayıs saat 17.00'de yapacağımız açılışa 140 ülkeden milletvekilleri, bakanlar, büyükelçiler katılacak. Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızı da açılışımıza davet ettik. Dünya bu hoşgörü kentinde buluşacak. İzmir'in EXPO'ya aday olması, farklı inançları bir arada yaşadığı sevgi kenti olması nedeniyle İzmir çok iyi bir evsahibi olacak. Bu festival sayesinde dünya İzmir'i bir kez daha tanıyacak" diye konuştu.
İZDİM Başkan Yardımcısı Timuçin Gündem de 140 ülke çocuklarının 3 gün boyunca kendi kültürlerini yansıtacaklarını, ortak özelliklerinin hepsinin Türkçe konuşuyor olması olduğunu söyledi. Gündem, festival süresince bin gönüllü, 500 ücretli personelin görev alacağını, fuar alanında 9 ayrı sahne kurulacağını, festival süresinde otobüs seferleri ile raylı ulaşımda ek seferler konulacağını söyledi.

Festival programı
* Şarkı-şiir-halk oyunları sahne etkinlikleri
Saat:15.00, 17.00, 19.00, 21.00
Açık hava konser alanı (5 No'lu hol karşısı)

* Şarkı-şiir-halk oyunları sahne etkinlikleri
Saat:19.30, 21.30
Atatürk Açık Hava Anfi Tiyatrosu

* Şarkı-şiir-halk oyunları sahne etkinlikleri
Saat: 14.00, 16.00, 18.00, 20.00
Afrika Salonu (Tarih ve Sanat Müzesi önü)

NOT: 25 Mayıs Çarşamba günü mevcut programa ek olarak açık hava konser alanında saat 17.30'da da yine sahne etkinlikleri düzenlenecek.

Festivale katılacak bazı ülkeler
Arnavutluk, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Brunei Sultanlığı, Bulgaristan, Endonezya, Fas, Güney Kore, Hırvatistan, Hindistan, Komboçya, Karadağ, Kosova, Malezya, Mısır, Nepal, Singapur, Sri Lanka, Sudan, Tunus, Yeni Zelenda, ABD, Arjantin, Belçika, Brezilya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Galler, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İskoçya, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kanada, Kolombiya, Meksika, Norveç, Panama, Paraguay, Polonya, Portekiz, Rusya, Şili, Ukrayna, Türkmenistan, Venezuela, Angola, Benin, Etiyopya, Fildişi Sahili, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Kamerin, Kenya, Liberya, Mali, Mozambik, Nijerya, Senegal, Somali, Tanzanya, Togo, Zambiye.

"Türkçe'yi çok seviyorum"
Festivalin konuk öğrencilerinden Mısırlı 11 yaşındaki Nadin Aner, ülkesinde Selahaddin Uluslararası Türk Okulu'nda öğrenim gördüğünü belirtti. Aner, "Ben Türkçe'yi çok seviyorum" dedi. Kusursuz Türkçesi ile dikkat çeken Aner, festivalde şarkı seslendireceğini belirterek, İzmir ve İstanbul'u çok güzel bulduğunu söyledi.

http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberleri/2013/05/22/expoya-turkce-damgasi