Çocuklara televizyon seyretmek ne kadar doğru?

Başlatan esmerim:)), 28 Kasım , 2013, 17:32:20

« önceki - sonraki »

esmerim:))

Slmlar herkeze.benim 1,5 yasinda bir oğlum var :nazar: eskiden oyuncaklarıyla oynardı hic televizyon falan bakmazdı.Simdi son 2aydir falan televizyon izliyor cizigifilm. Ben yanliz bir bayanim evlenip baska sehire geldim hic kimseyi tanımıyorum.evde yanlızım butun gun bazen eşim de işi geregi eve gelmiyor cogu zaman oglumla yanlızım. Kayinvalideme surekli gidemiyorum koyde oturuyor.
Oğluma ses olsun diye mecbur cizgi film açıyorum en azından oturuyo izliyor vakit geçiriyor.cunki surekli ilgilenemiyorum yemek ev isi derken bende yorulup oturuyorum. kitap okumaya çalışıyorum daha durmuyor yanimda gidiyor zaten herseyi ağzına sokma huyu var.aksam babasi gelince cocuk ikinci bir insan gördüğüne cok seviniyor bırakıyorum ikisi oynuyor.hava güzel olunca dışarı çıkıyoruz ama malum kis geldi.ogun bi teyze televizyon sakin izletme kitap oku falan dedi bana cok zararliymis ama ben sadce turkce cizigifilm açıyorum oğlum zaten televizyonu gösterip ac diyor tek korkum umarim gözleri bozulmaz ne kadar uzakta dursada yanına gidıyort.sizce yanlışmı yapıyorum televizyon izletmekle?

.

.

ponçik

Anlattığına göre oğlunun başka bir şansı yok, dolayısıyla günün belli saatlerinde tv izleyebilir, ama tabi bütün gün tv başından kalkmadan oturursa o zaman sıkıntı yaşarsın.

Onun dikkatini dağıtacak uzun süre meşgul olabileceği oyuncaklar alabilirsin, beraber oynayacağınız tarzda olursa daha iyi olur, şu anda herşeyi merak edip öğrenme zamanı olduğu için çok farklı şeylerle meşgul olabilir. Uzun süre tv izlerse tabi ki zararı olur ama öyle hemen gözleri bozulacak diye bir durum oluşmaz korkma  :opucuk:

28 Kasım , 2013, 17:47:30 #2 Son düzenlenme: 28 Kasım , 2013, 17:50:08 esmerim:))
Alıntı yapılan: ponçik - 28 Kasım , 2013, 17:41:25
Anlattığına göre oğlunun başka bi şansı yok, dolayısıyla günün belli saatlerinde tv izleyebilir, ama tabi bütün gün tv başından kalkmadan oturursa o zaman sıkıntı yaşarsın.

Onun dikkatini dağıtacak uzun süre meşgul olabileceği oyuncaklar alabilirsin, beraber oynayacağınız tarzda olursa daha iyi olur, şu anda herşeyi merak edip öğrenme zamanı olduğu için çok farklı şeylerle meşgul olabilir. Uzun süre tv izlerse tabi ki zararı olur ama öyle hemen gözleri bozulacak diye bir durum oluşmaz korkma  :opucuk:
cok tesekkur ederim valla sabah kalkar aksam yatana kadar izliyor ama basindan kalkmadan degil tabi.aksamda babasi acıyor mecbur bakıyoruz.nasıl oyaliyabilirim evin icinde bir odada oturuyoruz zaten hareketli bir bebek zapdedemiyorum.balonları topları sesli oyuncakları var onlarlada oynuyor ama mecbur televizyon acik en azindan cizgi film bazen bakiyorum izliyor ama oyuncaklarıyla pek oynamiyor dolu sesli oyuncagi vsr.lego aldım hic ilgilenmedi su kupleri sokuyorsun hep firlattı sonra oynasın diye kaldırdım bende ne gibi birseyler alabilirim.

ponçik

Kendimi onun yerine koyunca ben  de sıkılırım açıkcası  :dontknow:
Bulunduğun yerde aynı yaşlarda çocuğu olan kimse yok mu ? En azından onlarla aynı ortamda biraraya gelebilseniz hem sosyalleşmesini de sağlamış olursun, hem sen de yeni arkadaşlar edinirsin. Sürekli oyun oynamak, oyuncaklarla oynamak da çocuğu sıkıyor olabilir, tv.de devamlı değişik şeyler görmek ilgisini çekiyordur mutlaka .

Alıntı yapılan: ponçik - 28 Kasım , 2013, 18:04:23
Kendimi onun yerine koyunca ben  de sıkılırım açıkcası  :dontknow:
Bulunduğun yerde aynı yaşlarda çocuğu olan kimse yok mu ? En azından onlarla aynı ortamda biraraya gelebilseniz hem sosyalleşmesini de sağlamış olursun, hem sen de yeni arkadaşlar edinirsin. Sürekli oyun oynamak, oyuncaklarla oynamak da çocuğu sıkıyor olabilir, tv.de devamlı değişik şeyler görmek ilgisini çekiyordur mutlaka .
malesef hic yok ancak koye kayın validemlerin orda rahat oluyor oda yazın.televizyon cizgi film den basks birsey izlettirmiyorum zaten renkler konusmalar onlara guluyor alkisliyor sanirim buyuyuene kadar biraz böyle olcak napalım

°º•✿вoɴcυĸ ɢözlüм✿•º°

benim kizimda izliyo bastan coköne gidiyodu bide tv cok büyük gözleri bozulur diye korkmustum ama simdi alistirdim uzaktan izliyor yararini gördüm konusmasi güzel düzgün cümle kuruyo derdini anlatiyor masallah  :k06: simdilik trt cocuk bakiyoz ama yakinda almanca ögrenmesi icin alman kanalina baktircam  :k06:
:nazar: :nazar:

@Melek Yüzlüm@

benim de 1.5 yaşında kızım var ama hiç tv bakmaz oda bilg çok sever bende günde b1ir kere pc de müzik açıyorum o kadar sürekli olsun istemiyorum onun için ona legolar bişiler karalıyacagı oyalanacagı yani ortamlar yaratıyorm bölelikle unutyo

xxcansuxx

bence bakıp bakmaması çocuğun ilğisine bağlı birazda
1 ay snra 2 yasına gircek kızım var çok çok iştahsız yemez içmez pepee izlerken ağzını açıyor kesinlikle norml zamnda acmiyor bende açıyorum tv...bıraksam iyice tv alışkanlık yapcak bu sefer yemk yemez diye çok az tv seyrettiriyorum... gün içinde bende tv seyretmem ama baba evde ben iş yaparken odaya bir giriyorum kızıma pcden 1 saat pepeeyi kendine tv açmış oluyor... normalde kolay kanar ben hemen eline kağıt kalem boyama veriyorum bebe tutuşturuyorum bak açıkmış emzir vs diyorum tvyi unutuyor. bana da k.validem ve diğer büyükler telde eee açıver sen rahat edersin küçükle ilgilenirsin eziyeti olmaz sana diyorlar ben açmıyorum yanlışmı bilmem ama ben 1 saat tv izlesem başım şişer

Alıntı yapılan: xxcansuxx - 29 Kasım , 2013, 18:59:26
bence bakıp bakmaması çocuğun ilğisine bağlı birazda
1 ay snra 2 yasına gircek kızım var çok çok iştahsız yemez içmez pepee izlerken ağzını açıyor kesinlikle norml zamnda acmiyor bende açıyorum tv...bıraksam iyice tv alışkanlık yapcak bu sefer yemk yemez diye çok az tv seyrettiriyorum... gün içinde bende tv seyretmem ama baba evde ben iş yaparken odaya bir giriyorum kızıma pcden 1 saat pepeeyi kendine tv açmış oluyor... normalde kolay kanar ben hemen eline kağıt kalem boyama veriyorum bebe tutuşturuyorum bak açıkmış emzir vs diyorum tvyi unutuyor. bana da k.validem ve diğer büyükler telde eee açıver sen rahat edersin küçükle ilgilenirsin eziyeti olmaz sana diyorlar ben açmıyorum yanlışmı bilmem ama ben 1 saat tv izlesem başım şişer
seninki büyümüş ama kix çocuğunu oyalamk kolay evcikikti bebekti derken saman gecer erkek çocuğuna zor.ben butun gun yanlizim ede ses olsun dıye aciyorum mecbur Oğlumada alisti ben hic tv karsisinda yemege alistirmadim hic hep mama sandalyesinfr oturur.

jelıbonee

kızı oglanı yok bu ısın
Kısın butun bebeler sıkılıo. Onlarda haklı aynı ev aynı oda aynı oyuncaklar...
Bız ıs guc derken aksamı edıoruz ama onlar sıkılıolar
Benımde kımsem yok,kısın pek cıkamam evden arabamızda yok zaten ha deyınce bı yere gıdılmıyor. 22aylık kzımda ızlıyor cızgıfılm. Yapacak bısey yok. Tek sıkıntım konusma gerılıgı yapar dıolar ona korkuyorum. Yapmaz ınsallah yaa :/

°º•✿вoɴcυĸ ɢözlüм✿•º°

Alıntı yapılan: jelıbonee - 30 Kasım , 2013, 10:34:45
kızı oglanı yok bu ısın
Kısın butun bebeler sıkılıo. Onlarda haklı aynı ev aynı oda aynı oyuncaklar...
Bız ıs guc derken aksamı edıoruz ama onlar sıkılıolar
Benımde kımsem yok,kısın pek cıkamam evden arabamızda yok zaten ha deyınce bı yere gıdılmıyor. 22aylık kzımda ızlıyor cızgıfılm. Yapacak bısey yok. Tek sıkıntım konusma gerılıgı yapar dıolar ona korkuyorum. Yapmaz ınsallah yaa :/
konusma geriligi yapcani sanmiyom aksine benim kziim pepee ye baktigindan beri güzel konusuyo 1den 10a kadar bile sayiyo masallah  :nazar: bende hep konusuyorum onlan

nesli_

Çizgi film bir yere kadar iyi ama günde 2-3 saati geçirmemek lazım birde bazı kanalları izlettimemek lazım Carton network ve disney channel gibi gerçi onlarıda ilerleyen yaşlarda isteyecekler ama : (
https://annetavsiyeleri.wordpress.com/
kızım ve ben yaşadıklarım

jelıbonee

bellı saatlerde cıkıo cızgıfılm yarım saat 1 saat onları ızlıyor. Baska ızlemıyor pek zaten.
Cok huysuzlanır basedemezsem acıorum anca

mandalinaportakal

akşamları en fazla yarım saat izleme hakkı var.zaten gündüz evde olmuyor,oyun grubunda.çocuklarına tv izleten anneler şuna dikkat etsin;tv açıkken çocuk oyuna konsantre olamaz.ne kadar çocuk aktif olarak tvye bakmıyor sansalar da çocuğun aklı ekrandadır ve meşgul olduğu göründüğü işe kendini veremez.o yüzden tv izleyen çocuğun beyninin sadece bir lobu çalışır.oyun oynayan çocuğun ise iki lobu birden aktif olarak çalışır.