MENTAL ARİTMETİK

Başlatan DİLVİN, 11 Kasım , 2013, 11:14:29

« önceki - sonraki »

DİLVİN

Çocuğu Mental Aritmetik Dersi alan Varmı ??

Faydası , yada Zararı hakkında bilginiz varmı ?
***********************************************************************************
İnsanların konuşmayı bilecek kadar akıllı, susmayı bilecek kadar zeki olmamaları ne büyük bir talihsizlik

ponçik

Bir ara Emine gönderiyordu devam ediyor mu bilmiyorum  :dontknow: ben de göndermek istiyorum aslında, bilgisi olanlar paylaşımda bulunursa seviniriz  :opucuk:

DİLVİN

bende göndermek istiyorum :D

bızım evın hemen karşısındakı kreşte var

dun dıkkatımı çektı, oğlum diğer kreşi sevmedı hastalandı

burası eve 2 dakıka yurume mesafesınde

eğer faydası olacaksa gönderirim
***********************************************************************************
İnsanların konuşmayı bilecek kadar akıllı, susmayı bilecek kadar zeki olmamaları ne büyük bir talihsizlik

ponçik

oğlun kaç yaşındaydı  ::) benim kızım 7 yaşında

DİLVİN

4 yaşında

4-12 yaş arasında mental aritmetık dersi alınıyor zaten

geç kalmadın merak etme  :-*

ponçik

;) okuldaki derslerinde de etkili olacağını düşünüyorum
Bir ara araştırmıştım ama o kadar çok merkez var ki nereye göndereyim hangisi daha etkili bilemedim, öyle de kaldı  :icon_scratch:

DİLVİN

BEN KREŞİ ARADIM ŞİMDİ

GUNDE SADECE YARIM SAAT VERİYOLARMIŞ

MÜDÜRLE GÖRÜŞÜP HABER VERECEKLER

KENDI ÖĞRENCILERINE VERIYOLARMIŞ NORMALDE  :-\

Emine

Selam. Ben Ceylin'i 5 yaşındayken Tiamo' ya göndermiştim. başka kursları da araştırdım ama aralıksız 3 saat falan sürüyordu diğerleri bu haftanın 3 gününe bölünmüş şekilde olduğundan uzun süre dikkatini toplaması zor olur diye oraya göndermiştim. İlkokulda Yamanlar Koleji'ne başladı okulun ders programında zaten Mental Aritmetik var yani ders olarak işlemeye başladıkları için kursa göndermeme gerek kalmadı. Abaküsle 3 basamaklı 3-4 sayıyı toplayıp çıkarıyorlar. Benim matematiği farklı bir şekilde okulda öğretirlerse problem olur mu diye endişelerim olmuştu ama matematik dersleri ayrıca var bu ayrı bir ders beynin sağ ve sol lobunu birlikte çalıştırıyormuş. Ondan mıdır bilmiyorum tabi ama derslerinde pek zorlanmıyor 1. sınıfta hepsi 100 dü derslerinin 2. sınıfta şimdiye kadar tüm dersleri içeren 2 tane sınav oldular yazılı ilk sınavları birinden 100 2. sinden 99 aldı. Ayrıca ZEP dersleri var bu da Düşünme Becerileri, Üretkenlik, Akıl Oyunları, Görsel Algı - Dikkat gibi başlıkları içeriyor. Yani onun da etkisi olabilir tek bir şeye bağlanamaz herhalde ama küçük kızım 4 yaşında benim de onun için zeka geliştirmesi açısından Mega Hafızanın Çocuk Zeka ve Hafıza setini aldım. 3 -7 yaş arası çocuklara uygulanıyor. Bence 4 yaş mental aritmetik için erken olabilir bu tip bir şey daha uygun. http://www.megahafiza.com/urunler/set-czh.asp#top Hem işitsel hem görsel hafızayı etkileyen çalışmalar var içinde.

ponçik

Ceylin küçüklüğünden beri akıllı bir çocuk maaşallah kızıma  :nazar:  :opucuk:
Verilen derslerin de etkisi olabilir belki dediğin gibi , yine de çocuğun içinde olmadıkça ne yaparsan yap faydası olacağını düşünmüyorum ben  ::) İnşalah okul hayatında da sonrasında da hep başarılı olur, inşallah Miray da ablası gibi sizin yüzünüzü hep güldürür canım  :opucuk:

Emine

İnşallah canım derslerdeki başarı hayattaki başarıyı getirecek diye bir şey yok biraz sessiz bir çocuk Ceylin yani soru sorulmadan cevap vermez vs çok atılgan bir tip değil o nedenle yaşayıp göreceğiz biraz yırtık olmak gerekiyor hayatta başarı için  :) Kaderleri güzel olsun evlatlarımızın. İki çocuk çok farklı oluyor Ceylin 2 yaşında anaokuluna başlamıştı Miray 4 yaşına geldi hala gitmemek için direniyor. Geçen sene hadi küçük diye gitmeme isteğini hoş karşıladık üstelemek istemedik bu sene de başta severek gidiyordu yine olmadı diretiyor gitmeyeceğim diye psikolojisi bozulmasın diye yine tamam dedik bekliyoruz keyfinin istemesini , çok yoruyor. Ablasından fıtrat olarak da çok farklı .. Tek isteğim mutlu olsunlar başka bir isteğim yok bakalım Miray neler yaşatacak bize  :)

ponçik

Maalesef benimki de pek aktif sayılmaz , soru sorsan bile çoğu kez gözümün içine bakar konuşmamak için direnir, ben ısrar etmem, etsem de ters teper diye zorlamıyorum. Ama okulda maaşallah arkadaşlarına ve öğretmenine karşı oldukça konuşkan ve başarılı  :dontknow: artık bakalım zaman neler gösterecek
Kardeşi doğunca değişecek mi vs.. kafamda deli sorular  :k06:

Emine

Doğunca göreceksin ki ne kadar doğru bir karar vermişsiniz daha erken olsa iyiydi ama buna da şükür :) Kardeş çocuğun psikolojisini olumlu yönde etkileyen bir şey benim de kendi adıma verdiğim en doğru karar. İkisi bir arada oyun oynarken en mutlu oldukları zamanlar kavgaların bile onların gelişimine olumlu katkısı olduğunu düşünüyorum zaman zaman insanın sabrı taşsa da iyi ki doğurmuşum diyor insan  :laughing7:

ponçik

Alıntı yapılan: Emine - 11 Kasım , 2013, 16:32:02
Doğunca göreceksin ki ne kadar doğru bir karar vermişsiniz daha erken olsa iyiydi ama buna da şükür :) Kardeş çocuğun psikolojisini olumlu yönde etkileyen bir şey benim de kendi adıma verdiğim en doğru karar. İkisi bir arada oyun oynarken en mutlu oldukları zamanlar kavgaların bile onların gelişimine olumlu katkısı olduğunu düşünüyorum zaman zaman insanın sabrı taşsa da iyi ki doğurmuşum diyor insan  :laughing7:

Eğer daha önce kaybetmemiş olsaydım şimdi 2 yaşında olacaktı , çok direndim ama inşallah sağlıkla kavuşup sana hakveririm canım  :opucuk:

Mental aritmetik için 7 yaş geç mi sence peki  :dontknow:

DİLVİN

Alıntı yapılan: Emine - 11 Kasım , 2013, 15:52:26
Selam. Ben Ceylin'i 5 yaşındayken Tiamo' ya göndermiştim. başka kursları da araştırdım ama aralıksız 3 saat falan sürüyordu diğerleri bu haftanın 3 gününe bölünmüş şekilde olduğundan uzun süre dikkatini toplaması zor olur diye oraya göndermiştim. İlkokulda Yamanlar Koleji'ne başladı okulun ders programında zaten Mental Aritmetik var yani ders olarak işlemeye başladıkları için kursa göndermeme gerek kalmadı. Abaküsle 3 basamaklı 3-4 sayıyı toplayıp çıkarıyorlar. Benim matematiği farklı bir şekilde okulda öğretirlerse problem olur mu diye endişelerim olmuştu ama matematik dersleri ayrıca var bu ayrı bir ders beynin sağ ve sol lobunu birlikte çalıştırıyormuş. Ondan mıdır bilmiyorum tabi ama derslerinde pek zorlanmıyor 1. sınıfta hepsi 100 dü derslerinin 2. sınıfta şimdiye kadar tüm dersleri içeren 2 tane sınav oldular yazılı ilk sınavları birinden 100 2. sinden 99 aldı. Ayrıca ZEP dersleri var bu da Düşünme Becerileri, Üretkenlik, Akıl Oyunları, Görsel Algı - Dikkat gibi başlıkları içeriyor. Yani onun da etkisi olabilir tek bir şeye bağlanamaz herhalde ama küçük kızım 4 yaşında benim de onun için zeka geliştirmesi açısından Mega Hafızanın Çocuk Zeka ve Hafıza setini aldım. 3 -7 yaş arası çocuklara uygulanıyor. Bence 4 yaş mental aritmetik için erken olabilir bu tip bir şey daha uygun. http://www.megahafiza.com/urunler/set-czh.asp#top Hem işitsel hem görsel hafızayı etkileyen çalışmalar var içinde.

EMİNE ÇAĞLAR SENIN KUCUK KIZINLA YAŞIT

BU ÖNERDİĞİN ŞEY KİTAPMI?

OĞLUM BU ARALAR MÜZİĞE MERAK SARDI AMA TEK İLGİSİ ARABALAR

KREŞE BİZİMKIDE GITMEK İSTEMEDI. MÜZİK KURSUNA GÖNDERECEĞİM YENİ YILDAN SONRA

AMA BI TARAFDANDA  ZEKA GELİŞTİRECEK ŞEYLER BULMAYA ÇALIŞIYORUM

Emine

Kitap ve CD ler var içinde. Her sayfada alıştırmalar var her gün 1 alıştırma yaptırıyorsun. Aşama aşama ilerliyor çocuk. Benzerini farklısını bulma nokta birleştirme gibi basit şeylerden başlayıp daha zora doğru ilerliyor. CD de de sesler var sıra sıra her alıştırmaya göre diyor ki mesela aynı zil sesini duyduğunda ikiz bebekleri farklı zil sesini duyduğunda erkek bebekleri boya gibi. Yani işitsel zekayı gelirtirici şeyler de var görsel zeka yanında .. Mesela önüne 5 tane nesne koyuyorsun yaşına göre 5 saniyeden 30 saniyeye kadar bakıyor nesnelere sonra 1 tanesini gizliyorsun sonra hangisi eksik diye soruyorsun bunun gibi etkinlikler var çocuğun bütün duyularını geliştirmeye yönelik. Melik Duyar diye araştırırsan zaten onun seti. İçinden çocuğun iq sunu ölçmek için kitap da çıkıyor. Mental aritmetik için çocuğun 9 a kadar yazıp okuyabilmesi gerekiyor ona göre değerlendirirsin Miray için ben erken buluyorum şu aşamada herkes kendi çocuğunun gelişimini kendisi bilir. Şu an enerjisini boşaltabileceği etkinliklere yönlendirebilirsiniz. 4 yaşını tam doldurmadı bizimki doldurunca jimnastik düşünüyorum ben de. Ceylin 4 yaşında başlamıştı jimnastiğe .. Müzik için de 7 yaşını doldurmasını istemişlerdi göndermek istediğim yerler. Org kursuna gitmişti bir süre 5 yaşında ama sevmedi zaten çocuk ilgisinin ne olduğunu kendisi belli ediyor deneye deneye bulunuyor bir şekilde.