18 Nisan , 2024, 23:51:10

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

çocuğun konuşması nasıl desteklenir?

Başlatan muhribe, 04 Ocak , 2013, 13:36:54

« önceki - sonraki »

muhribe

Allah onu da size muhtaç etmesin ne diyim  :violent1:
ben çocuk söz konusu olunca yüreğim çok yufka
Allah şahit elimde ne varsa çıkarır veririm Allah merhamet versin insanların gönlüne  :amin:
küçükken ben de olmuştum zatürre  :-ooo

°º•✿вoɴcυĸ ɢözlüм✿•º°

slm kizlar ya bende merak ediyom ecrin nezaman bisiler diycek diye 11aylik olcaz ama hala anne baba filan tam demiyo  :dontknow: alkis diyo alkis caliyo beyendigi seye ayyyyyyy diye bagiriyo  :k06: bye bye yapiyo öyle bi kac sey diyo  ::) ama herseyide anliyo yapiyo ama tik yok yürümeyede baslamadi  ::) tutarak heryere gidiyo okadar  :dontknow: benmi acele ediyom  ??? ???
:nazar: :nazar:

muhribe

ben yiğit'İn tepesinde papağan gibi konuşurdum "annem annem" diye 5.5 aylıktı anne diyordu  :ehi:
ama her çocuk farklı gülcüğüm, benimki erken yürür, seninki erken konuşur vs..
çok sıkmamak lazım sanırım çocukları  ::)

°º•✿вoɴcυĸ ɢözlüм✿•º°

Alıntı yapılan: ..PaşaZadem.. - 08 Ocak , 2013, 12:08:43
ben yiğit'İn tepesinde papağan gibi konuşurdum "annem annem" diye 5.5 aylıktı anne diyordu  :ehi:
ama her çocuk farklı gülcüğüm, benimki erken yürür, seninki erken konuşur vs..
çok sıkmamak lazım sanırım çocukları  ::)
ecrinde anne dede filan derdi ama demiyo artik  :k06: bende hep diyom ama demiyo inat etti sanirim  ::)

muhribe

pedagojide "hazır olma evresi" diye bişey var, çocuk ancak gelişimi hazır olduğu zamanlar yapabilir isteneni.
benim oğlum 10.5 aylıktı mesela yürüdüğünde ama aynı hızı konuşmada göstermiyor
gerçi birkaç gündür daha belirgin ağzından çıkan kelimeler ama daha iyi olacak zamanla inş  :amin:

°º•✿вoɴcυĸ ɢözlüм✿•º°

Alıntı yapılan: ..PaşaZadem.. - 08 Ocak , 2013, 12:18:45
pedagojide "hazır olma evresi" diye bişey var, çocuk ancak gelişimi hazır olduğu zamanlar yapabilir isteneni.
benim oğlum 10.5 aylıktı mesela yürüdüğünde ama aynı hızı konuşmada göstermiyor
gerçi birkaç gündür daha belirgin ağzından çıkan kelimeler ama daha iyi olacak zamanla inş  :amin:
Amin insallah  :amin: saglikli olsunlarda acelemiz yok  :k06: bide ecrin hep elektrik esyalarini cok seviyo tv ps3 laptop iphone hep bunlari istiyo basiyo dügmelerine filan  :k06: valla iphone lan hele yaptigi seyleri görsen sasarsin kendi fotosunu cekiyo fotolara bakabiliyo  :ehi: senin oglusunda öylemi  ???

muhribe

şimdiki fındıklar zehir gibi maşallah  :nazar:

benimki teyzelerini arıyor telden, tv'de istediği kanalı açıyor  :-ooo :nazar: ince işleri çok iyi yapıyor ufacık deliklere bişeyler sokuyor mesela, anahtar buldu mu hemen kapılara koşuyor kilidi kurcalıyor  :k06:

°º•✿вoɴcυĸ ɢözlüм✿•º°

Alıntı yapılan: ..PaşaZadem.. - 08 Ocak , 2013, 12:29:43
şimdiki fındıklar zehir gibi maşallah  :nazar:

benimki teyzelerini arıyor telden, tv'de istediği kanalı açıyor  :-ooo :nazar: ince işleri çok iyi yapıyor ufacık deliklere bişeyler sokuyor mesela, anahtar buldu mu hemen kapılara koşuyor kilidi kurcalıyor  :k06:
:ehi: :ehi: masallah tam canavar bunlar  :k06: benimkide ev telefon calinca birakmio konusayim aliyo eline bisiler diyo  :k06: gecen eline verdim oynasin diye gitmis bi nr cevirmis aramis  :-ooo

muhribe

:nazar: :nazar: prensese
çok hızlı öğreniyorlar, Allah yollarını açık etsin ömürleri boyunca  :amin:

elfo

dayımlar bi apartmanın çatı katında oturuyorlardı. yengem gün boyu çocuğu terasta gezdirir dururdu. apartmanda asansör olmadığı için aşağı indiremiyordu sürekli. çocuk uzun süre konuşmadı. bunlar korkup doktora götürdüler. doktor bu çocuğun yanında gün boyu kimler oluyor demiş. onlar da anne babadan başka doğru düzgün kimseyi görmez demişler. hemen çoluk çocukla iç içe olacağı bir ortam sağlıyorsunuz demiş. bunlar  başka bi eve taşındılar. hem 1. kattı hem de evin önü çocukların oyun alanıydı. belki 2 ay bile sürmedi çocuk nerdeyse büyük insan gibi konuşmaya başladı. çocuğunuzun erken konuşması için özellikle kendi yaşıtlarıyla biraraya getirmeye çalışın arkadaşlar.
RABBİM! BEN SANA DUA ETMEKLE HİÇ BEDBAHT VE MAHSUN OLMADIM.

muhribe

evet elifim benim dediğim tam da bu  :icon_thumright:
her fırsatta avm'ye oyun alanına gidiyoruz şimdi
yiğit bikaç gün içinde farkı göstermeye başladı  :nazar:

tulayysl

benim kizim iki kelimelik cumle kuramiyor henuz. ama neredeyse her kelimeyi soyleyebiliyor. cani isterse tabi. ona kadar kendisi mudahalesiz sayabiliyoster.hatta buaralar yirmi otuz demeye basladi. karga karga gak diye basliyor tan donduremese de devamini anliyorsun.

tulayysl

mesela hic baba demez. deli olmasina ragmen babasina. bana daanne diye bagiriyor efendim annecim diyorum ciiiii diye ciglik atiyor sanirim annecigim demek bu. benim kizimin da hic oyun arkadasi yok. cok olumsuz etkiliyor onu. babasi karacikarmis korktum diye diye inmemis kucaktan dokunmamis kara bile. cok guzel allah allah der bi de. simarir soylerken dil bi karis disari cikar. bebenin kuklasini bisiklete bindirmis otur otur diye bagiriyo gecen gun dusunce sinirlebiyo
ama hic kitap dinlemiyor masal kitabini gorunce resimlerine dusuyor resmen kedi hav ayi diyor gorunce. bi de kuuu cik cik
masallah kizimin dil gelisimi bence iyi ama pek sosyal diil henuz. kalabaliktan nefret ediyo. bizi rezil ediyo agla aglaa

°º•✿вoɴcυĸ ɢözlüм✿•º°

biz evde iki dil konusuyoz esimlen  :) almanca türkce karisik yani aliskanlik cümleye türkce baslasak almanca son oluyo yada tam tersi alman kanallara bakiyoz ama ben istiyomki ecrin ilk anadili türkceyi ögrensin nasil yapcam bilemiyom zaten 2bucuk yasinda krese baslicak tam almanca konusucak okulda ozamana kadar iyi türkce bilmesi lazim  :dontknow: :dontknow:

muhribe

gül ben konuyu okumuştum çünkü oğluma ingilizce öğretmek istiyorum evde
bazen bikaç kelime vs söylüyorum
ama uzmanlar ilk 3 yıl çocuğa tek dil konuşun önce ana dilini öğrensin
onu iyice kavrayınca diğer dile geçin diyor  :icon_thumright: