28 Mart , 2024, 15:32:14

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Alaca Çorba

Başlatan இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ, 08 Şubat , 2011, 03:44:43

« önceki - sonraki »

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

Malzemeler:

* 1 su bardağı döğme (aşurelik buğday/yarma)
    * 1/2 su bardağı nohut (veya eğer varsa 1 su bardağı haşlanmış nohut)
    * 1/2 su bardağı yeşil mercimek (ben koymadım)
    * 3-4 tane kuru biber (ben yazdan kuruttuğumuz dolmalık biberlerden kullandım)
    * 1,5 yemek kaşığı salça (biber+domates)
    * 1 büyük soğan
    * 1 tatlı kaşığı kuru tarhun
    * 1 çay kaşığı pulbiber
    * 1/2 çay bardağı (50 ml.) zeytinyağı
    * karabiber, su

Hazırlanması:

* Dövmeyi bir gece önceden suya ıslayın (eğer pişmiş nohutunuz yoksa nohutu da bir gece önceden ıslayın, ıslatırken ılık su kullanın). Kuru biberleri de suda 1-2 dk. kaynatın ve onu da kaynadığı suda ıslı bekletin.
    * Dövme ve nohutunuzu yumuşayana kadar pişirin.
    * Önceden pişirdiğiniz nohut ve dövmeyi buzlukta saklayabilir, çorba yapacağınız zaman kullanabilirsiniz. Eğer pişmiş dövme ve nohut kullanacaksanız ikisini bir tencereye alıp üzerine sıcak su koyup aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
    * Dövme ve nohutun üzerine biberi, yarım halka şeklinde doğradığınız soğanı, kullaniyorsanız (ayrı yerde pişirdiğiniz) yeşil mercimeği ve biraz suda ezdiğiniz salçayı ekleyin. (Suyu eksikse kaynar su ile tamamlayabilirsiniz.)
    * Yemek kaynadıktan sonra altını kısıp soğanlar yumuşayana kadar pişirin. Pişmesine yakın tuzunu ve karabiberini katın. Eğer salçası az gelirse tamamlayabilirsiniz.
    * Küçük bir tavada zeytinyağını ısıtın (iyi ısınsın). Bir kepçeye pulbiber ve tarhunu koyun. Kepçenin içine ısınmış yağı döküp çorbaya ilave edin.

hüzünden_gelme

yarma varsa eminimki çok güzel olur teşekkürler

DİLVİN

bizim orda yapılı bu çorbaaa

miiikemmell oluyor

kış bıtmeden bende deneyeyım tarhınım yok  :sad1:
***********************************************************************************
İnsanların konuşmayı bilecek kadar akıllı, susmayı bilecek kadar zeki olmamaları ne büyük bir talihsizlik

derbeder

buna benzer baska bir corba yapiyoruz biz, diri aş deriz. bu sekilde salcali olur yanliz icinde yarma, nohut, fasulye olur. hatta birde et koyabilirsin içine cok doyurucu ve lezzetli bir corbadir. haa gerci bu yarma nohut fasulyeyi ayri sekilde pisirdigin icin baska seylerde yapilir. ayranli yarma corbasi olur. ve bunun kavurmasi olur. möthiş lezzetli birsey olur yaaa  :hungry:
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

βαlκιz

hmm bizdede yapılır
içine kesme erişte de koyulur
ben dogum yapınca getirirdi komşular süt olsun diye :k06:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

semayilmaz

"Ekmekle şekilli tarifler yapıyorsun bedava yaz tatili kazanıyorsun. Yarışma çok eğlenceli hediyeler super."

http://www.hurriyetaile.com/doygunekmek/hediyeler

°º•✿gülümse01✿•º°

Çok güzel görünüyor, denemek lazıımm :)
BEBEĞİM, BİLİYORUM HAYALLERİMDE KALMAYACAKSIN. BEN SENİ HASRETLE BEKLERKEN HAYAL OLMAMALISIN. GEL DE  GÖZYAŞLARIMI SİL. BU HASRETİ BİTİR ANNECİĞİM...