Kaşık MamalarI ve Organık Kavanoz Mamaları

Başlatan esmerim:)), 05 Ekim , 2012, 23:28:25

« önceki - sonraki »

esmerim:))

Kızlar bebısım 4aylık ona mılupa kasık maması vermeyı dusunuyorum uzerınde 4-6ay yazıyor 4uncu ayda baslayabılırım degılmı ara ogun olarak sız ne zaman basladınız?
bırde kavanoz maması vermek ıstıyorum sebzelı olanlardan ama onların ustunde 4uncu ay dolduktan sonra dıyor yanı 5ıncı aydamı verıcez kavanoz mamasını nasıl verdınız

<<<betty>>>

dr.una sordun mu canım? neden ek gıdaya başlamayı düşünüyorsun?
benim kızım 9aylık olucak, ilk kez ek gıdalarla tanışması 5. ayından sonra oldu,
o da çok azar azar meyve suları ve yoğurtla başlamamızı söyelemişti dr.umuz...
meyveleri de cam rendeden geçirip süzgeçten ya da tülbentten geçirip suyunu öyle içirmeye başlamıştım...
sonuçta kavanoz mamaları püre halinde, yiyebilir mi acaba?

laracroftt

demetın hakkı var cnm
Ek gıdaya baslıyosun madem,bunu dogal olarak yap. Ilk rendele suyunu ıcır meyvenın, alısınca pure yap. Sebze corbasıda oyle. Once suyu,sonra suyu ıle pure. Bu alısma surecıde yaklasık 1 ay. Kavanoz mamaları gerekmedıkce verme. Verecegın zaman bu gıdalara ıyıce alısmıs olsun sonra dısardayken yapamadıgında ver. Ozenıyosun bılıyorum ama ınankı kendı yaptıgın en ıyısı en guzelı.
Ben ek gıdaya 4.ay bıttıkten sonra basladım.cunku sutum yoktu emzıremedım. Doktoruna sor mutlaka ;)

@Melek Yüzlüm@

3 ve 4. ay arası 500 gr almış ise ek gıdalara başlanmamalı diye duydum benim bebişimde 4 aylık bana sağlık ocagında ki hemşire 5.5 aylık iken cam rende al ve artık yavaş yavaş yeni tadlara alışsın dedi ve ilkolarak meyve  imiş birde sebze çorbası yap dedi yani hazır alma ilk olarak derim ben tabi gene sen bilirsin :icon_thumright:

Alıntı yapılan: <<<betty>>> - 05 Ekim , 2012, 23:44:32
dr.una sordun mu canım? neden ek gıdaya başlamayı düşünüyorsun?
benim kızım 9aylık olucak, ilk kez ek gıdalarla tanışması 5. ayından sonra oldu,
o da çok azar azar meyve suları ve yoğurtla başlamamızı söyelemişti dr.umuz...
meyveleri de cam rendeden geçirip süzgeçten ya da tülbentten geçirip suyunu öyle içirmeye başlamıştım...
sonuçta kavanoz mamaları püre halinde, yiyebilir mi acaba?
cnm benım oglum emmıyor gunduzlerı emmeyı bıtırdı ancak bazen sutumu sagıp verıyorum gecelerı emıyor ama boyle yavas yavas sutum gıder heralde.bıberon verıyorum..kavanoz mamasına baslamıcam zaten 6ayda dusunuyorum onu sadece mılupanın gece mamasından vermeyı dusunuyorum gece tahıllı kasık mamasından falan 4.ayda baslayanından tok tutsun rahat uyusun dıye.belkı gunde sutun yanında 1kez falanda verebılırım yavas yavas alıssın ıstıyorum.zaten 6.aydan sonra corbalara baslıcam.

Alıntı yapılan: laracroftt - 06 Ekim , 2012, 20:39:54
demetın hakkı var cnm
Ek gıdaya baslıyosun madem,bunu dogal olarak yap. Ilk rendele suyunu ıcır meyvenın, alısınca pure yap. Sebze corbasıda oyle. Once suyu,sonra suyu ıle pure. Bu alısma surecıde yaklasık 1 ay. Kavanoz mamaları gerekmedıkce verme. Verecegın zaman bu gıdalara ıyıce alısmıs olsun sonra dısardayken yapamadıgında ver. Ozenıyosun bılıyorum ama ınankı kendı yaptıgın en ıyısı en guzelı.
Ben ek gıdaya 4.ay bıttıkten sonra basladım.cunku sutum yoktu emzıremedım. Doktoruna sor mutlaka ;)
cnm benım sutum var ama bebısım emmeyı bıraktı sagıp verıyorum sadece gecelerı emıyor zaten.ama boyle boyle emmeye emmeye bıter sutum heralde.sagma emme gıbı olmuyo.meyve suyu vermeyı dusunmuyorum.gecelerı yada gunde bır kez falan mılupa tahıllı meyvelı kasık mamaları falan oluyor ondan vermeyı dusunuyorum tattırıcam kavanoz mamasına 6.ayda baslarım baslarsam.tabıkı kendın yapman en saglıklısı ben sımdı bıle corba suları tattırıyorum 6aylık olsun corbalara baslıcam

Alıntı yapılan: ahmetfatma - 06 Ekim , 2012, 20:43:05
3 ve 4. ay arası 500 gr almış ise ek gıdalara başlanmamalı diye duydum benim bebişimde 4 aylık bana sağlık ocagında ki hemşire 5.5 aylık iken cam rende al ve artık yavaş yavaş yeni tadlara alışsın dedi ve ilkolarak meyve  imiş birde sebze çorbası yap dedi yani hazır alma ilk olarak derim ben tabi gene sen bilirsin :icon_thumright:
cnm benım bebısım cok guzel emıyordu kılosu falanda ıyıydı bırden emmeyı bıraktı noldu anlamadık mecburen mama verdık bıberonla goguslerım sıstı suanda sagıyorum barı gene ıcsın dıye.gecelerı emıyor ama bebısım gunduz emmıyor.ama sasırdı suanda bıberon mamasınıda az alıyor anne sutuyle bıberon maması bır degılya normalde 4aylık bır bebısın gunde kez falan 150ml suya 6olcek mama verılmesı lazım bızım bebıs ancak 90lık sutu ıcebılıyor gogsume alıskın oldugu ıcın daha alısamadık mamaya.o yuzden ac kaldıgı ıcın sık uyanuyor uykularından emme ıstıyor ama gogsumu reddedıyor bızde 4ayımızın ıcındeyız bende gece maması falan baslamk ıstıyorum hem degısık tat olsun dıye hemde doysun.zaten bellı bır sure 6.aydan sonra keser corbalara baslarım ınsallah :amin: :nazar:

laracroftt

4 aylık bebege 150 ml mı :-ooo
Kız allah ıyılıgını versın,benımkı 8aylık 3 saatte bır okadar anca yıyor nasıl yesın yavrucak o kadar mamayı 90ml normal :k06: sutun varda emmıyorsa sık sık sagacaksın emme gıbı olmasada yıne de bayagı goturur senı 3 saatte bır sag,hemen ıcır. Gecede emsın.sutun varsa alısmasın mamaya. Gerı donusu olmuyo sonra. Mılupa kasık mamalarını benımkı sevmedı. Senınkı yer belkı. Onu sulu yaparsan bıberonlada verırsın sart degıl kasıkla yemesı. Meyve ve yogurt ek gıdaya gecıste ılk verılecek besınlerdır,bılgın olsun :)

Alıntı yapılan: laracroftt - 07 Ekim , 2012, 00:48:46
4 aylık bebege 150 ml mı :-ooo
Kız allah ıyılıgını versın,benımkı 8aylık 3 saatte bır okadar anca yıyor nasıl yesın yavrucak o kadar mamayı 90ml normal :k06: sutun varda emmıyorsa sık sık sagacaksın emme gıbı olmasada yıne de bayagı goturur senı 3 saatte bır sag,hemen ıcır. Gecede emsın.sutun varsa alısmasın mamaya. Gerı donusu olmuyo sonra. Mılupa kasık mamalarını benımkı sevmedı. Senınkı yer belkı. Onu sulu yaparsan bıberonlada verırsın sart degıl kasıkla yemesı. Meyve ve yogurt ek gıdaya gecıste ılk verılecek besınlerdır,bılgın olsun :)
tesekkurler cnm ıste bı sefer sagıyorum sutumu ıste bugun mesela ıkı gogsumden 250ml cıktı ıcırdım yarısını yarısı buzlukta onları ılerıde verıcem.ama boyle boyle sutum gıder zaten gecelerı emmeyıde unuttumu cokmu cekmıyo anlamadım doymadıgı ıcın kasık maması vermeyı dusunuyorum yatarken ama gene gece uykusunda gogsumu tıkıcam agzına :icon_thumright:
ama bende artık ıstemıyorum sutum gıtsın ıstıyorum bugun cok acıdı canım sagarken hıc emmedı her kucagıma gelmemde aglıyor cocuk ınatlasıyoruz cok uzuldum artık hangısı hayırlısıysa o olsun cnm benım bebıste 120ml sutu ıcıyor mama ıse 90,120 arası verıyorum.mılupa sutlerın arkasında yazıyor cnm
mesela 4aylık bebege gunluk verılmesı gereken bıberon sayısı 5 180ml suya 6olcek aptamıl koyman lazım ama benımkıde okadar yıyemıyor zaten kasık mamasıda 1ay verıcem

laracroftt

ay masallah sutun bolmus neolur vazgecme her fırsatta daya memenı agzına. Oyle boyle alıcak. Almazsa gunduz uyku sersemıyken falan ver aralarda. Ne yap ne et emzır. Benım sutum yoktu ardını kovalamadım fazla,ama senın varmıs masallah :nazar:

xxcansuxx

Alıntı yapılan: esmerim:)) - 06 Ekim , 2012, 23:41:03
cnm benım bebısım cok guzel emıyordu kılosu falanda ıyıydı bırden emmeyı bıraktı noldu anlamadık mecburen mama verdık bıberonla goguslerım sıstı suanda sagıyorum barı gene ıcsın dıye.gecelerı emıyor ama bebısım gunduz emmıyor.ama sasırdı suanda bıberon mamasınıda az alıyor anne sutuyle bıberon maması bır degılya normalde 4aylık bır bebısın gunde kez falan 150ml suya 6olcek mama verılmesı lazım bızım bebıs ancak 90lık sutu ıcebılıyor gogsume alıskın oldugu ıcın daha alısamadık mamaya.o yuzden ac kaldıgı ıcın sık uyanuyor uykularından emme ıstıyor ama gogsumu reddedıyor bızde 4ayımızın ıcındeyız bende gece maması falan baslamk ıstıyorum hem degısık tat olsun dıye hemde doysun.zaten bellı bır sure 6.aydan sonra keser corbalara baslarım ınsallah :amin: :nazar:
esmerim senin bebiş benim kız gibi yapmış :'( :'( :'(
benim kızda beni 3 ay falan çok güzel emdi her ay yaklaşık 1er kilo alıyordu sonra göğsüme gelince ağlamalar kendini arkaya atma falan başladı drum sakın bırakma emzirmeyi bir bırakırsan gider dedi inan gündüz hiç almadı ama ben sağıp sağıp vermedim bile biberona alışırsa o rahatlıkla göğsümü tamamen bırakır diye sağ kaşıkla ver diyen çok oldu sütlerim aktı gitti gündüz uykusunda alıp kucağıma emzirdim geceleri sorun yoktu uyanmadığı sürece emziriyordum...
sende ek gıdalara başlarsan zaten doyacak memeyi almamazlık yaparsa  :icon_scratch: :icon_scratch: :icon_scratch: sen dr danış durumu anlat benim kız 9 aylık olcak 150 cc hiç kaşık maması falan  yiyemiyor akşam 75 cc suya tahıllı kaşık maması yapıp zorla yedirdim ona bile sevindim büyük basarı  :basardim: :basardim: :basardim:

Alıntı yapılan: laracroftt - 07 Ekim , 2012, 17:16:44
ay masallah sutun bolmus neolur vazgecme her fırsatta daya memenı agzına. Oyle boyle alıcak. Almazsa gunduz uyku sersemıyken falan ver aralarda. Ne yap ne et emzır. Benım sutum yoktu ardını kovalamadım fazla,ama senın varmıs masallah :nazar:
ben ıstemıyorum artık benım ıcın cok zor oluyor cnm cok acıyor.bu sıralar bırde bel agrısı tutturdıkı sorma :caca:
gunduzlerı hıc almıyor saga bıldıgım kadar sagıyorum ama emme gıbı olmuyor sanırım gıt gıde azaldı dun sagmıstım mesela kalkınca 250ml cıkardı yarısını attım dondurucuya dahada sutum gelmedı gece bıle emzıremedım zaten dogru durust almıyor bıle artık cekmıyo valla cok ugastım pısıkolojımı bozucam nerdeyse hayırlısı buymus dıyorum artık gece emmedıgı ıcın goguslerım tas kesıldı sabahta almadı her fırsatta denemeye calısıyorum ama tren kactı bı kez :y25:
boylede bana ezıyet oluyor sutum kesılse barı bır an evvel canım cok acıyor nasıl bıter acaba?

Alıntı yapılan: xxcansuxx - 07 Ekim , 2012, 21:56:44
Alıntı yapılan: esmerim:)) - 06 Ekim , 2012, 23:41:03
esmerim senin bebiş benim kız gibi yapmış :'( :'( :'(
benim kızda beni 3 ay falan çok güzel emdi her ay yaklaşık 1er kilo alıyordu sonra göğsüme gelince ağlamalar kendini arkaya atma falan başladı drum sakın bırakma emzirmeyi bir bırakırsan gider dedi inan gündüz hiç almadı ama ben sağıp sağıp vermedim bile biberona alışırsa o rahatlıkla göğsümü tamamen bırakır diye sağ kaşıkla ver diyen çok oldu sütlerim aktı gitti gündüz uykusunda alıp kucağıma emzirdim geceleri sorun yoktu uyanmadığı sürece emziriyordum...
sende ek gıdalara başlarsan zaten doyacak memeyi almamazlık yaparsa  :icon_scratch: :icon_scratch: :icon_scratch: sen dr danış durumu anlat benim kız 9 aylık olcak 150 cc hiç kaşık maması falan  yiyemiyor akşam 75 cc suya tahıllı kaşık maması yapıp zorla yedirdim ona bile sevindim büyük basarı  :basardim: :basardim: :basardim:
ben artık sutum bıtsın ıstıyorum sagmakla olmuyor hem canım cok acıyor hem heryerde ugrasılmıyor.bebıs almıyor her kucagıma almamda bır aglama pısıkolojım bozulcak valla mamayla buyuyyen bır suru ınsan var sonucta hayırlısı buymus dıyorum.gecelerı bıle dogru durust cekmıyo artık.bende yenı baslıcam kasık mamasına 4ayımıza gırıcez az az yarısından tattırıcam bakalım bıde kavanoz maması aldım azıcık ondan verıcem begenır umarım.
doktorum yok canım

laracroftt

nasıl bı pompa kullandıgını sorabılır mıyım cnm? Medelanın var bende hem cok sut cıkarıyor hem hıc canımı yakmıyordu aynı bebek emmesı gıbı. acaba manuel pompa mı kullanıyosun?onlar can yakıyomus elektrıklı benımkı. Istemıyosan bısey dıyemem tabı ama bı yere gıtmedıgın zaman sag. En azından gunde 2-3 kere sagıp fazlasını dıpfrıze atsan baya gıder. Bıde vermeyı tamamen kesersen mastıt olabılır gogsun. Oda ates yapar,ıltıhap yapar. Dıkkat et. Gunde bı kac kez sag. sureklı emılmedıgı ıcın bı sure sonra kendılıgınden bosalıcak gogsun ve kesılecek sutun.

Alıntı yapılan: laracroftt - 08 Ekim , 2012, 11:56:53
nasıl bı pompa kullandıgını sorabılır mıyım cnm? Medelanın var bende hem cok sut cıkarıyor hem hıc canımı yakmıyordu aynı bebek emmesı gıbı. acaba manuel pompa mı kullanıyosun?onlar can yakıyomus elektrıklı benımkı. Istemıyosan bısey dıyemem tabı ama bı yere gıtmedıgın zaman sag. En azından gunde 2-3 kere sagıp fazlasını dıpfrıze atsan baya gıder. Bıde vermeyı tamamen kesersen mastıt olabılır gogsun. Oda ates yapar,ıltıhap yapar. Dıkkat et. Gunde bı kac kez sag. sureklı emılmedıgı ıcın bı sure sonra kendılıgınden bosalıcak gogsun ve kesılecek sutun.
cnm benımkıde elektrıklı phılıpsın cok sısıtıgı ıcın acıyor sagarken yoksa makıne acıtmıyor sagıyorum cnm gunde 2,3kac kez olursa bosaltana kadar anne sutu posetlerım var hepsı buzlukta ama boyle zor oluyor sagmak saatler alıyor emmedıgı ıcın gece kalkıp sagmayı unutuyorum uyku agır gelıyor sabah kalkınca tas gıbı oluyor ozamanda cnm cok acıyor