11 Mayıs , 2024, 19:16:35

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

AYRINTILI ULTRASON

Başlatan _nilgun_, 10 Ağustos , 2012, 17:35:34

« önceki - sonraki »

burcum

Melekcim 1 saate yakin bakiyorlar

_nilgun_

Alıntı yapılan: melek100lü - 11 Ağustos , 2012, 17:01:51
canım 18 24 haftaları arasında oluyor  benide yönlendirdi doktorumuz  175 tl di 

ben gitmedim sorun yoktu çünkü testlerde

farkı 20 dk falan bakılıyormuş  bütün organlarına ölçüm oluyor

daha doğrusu doktor farklı bir gözdaha görsünki gözden kaçan bişey varsa vaktinde müdahale edilsin istiyor

ALLAH KORUSUN  :amin: :amin: :amin:

Canım benin kuzenimin  bebeğinin ayak kemiğinde kısalık ve başka problemler var. Sürekli ameliyat geçiriyor bebiş :( Dün telefonla görüştüm, bu problem hangi testte belli oldu diye sordum. O da ayrıntılı ultrasonda belli olduğunu, diğer testlerin hiç birinde sıkıntı olmadığını söyledi. O yüzden keşke gitseydin Melekcim.
Benim de kafam karışmıştı kararsızdım ama bunları duyduktan sonra kesinlikle gideceğim. En azından bir problem varsa erken teşhis edilir.

muhribe

hamilelikte içimi rahatlatacak ne varsa yaptım ben, detaylı ultrasona da girdim.

doktor oğlumun kemikleri, iç organları, parmaklarına varasıya her yerini defalarca ölçtü, kontrol etti.

uzunca bir işlemdi, biz oğlumuzu üç boyutlu görme şansını yakalamıştık, doktorumuz da didik didik ölçtü her yerini.

yanlış hatırlamıyorsam 2 muayene ücreti vermiştim. 200 liradan biraz azdı..

doktorun odasından içim rahat ayrılmıştım, her şeye bedeldi  :amin:

serserim

bence gidin kızlar ayrıntılı ultrasonda daha net görünüyomuş herşey ve anne karnında bile müdahele ediyormuş benim gittiğim dr anne karnında gelişmeyen bebeğe serum bağlıyormuş ve bebeğin sağlıklı gelişimi gerçekleşiyormuş biz elimizden geleni yapalım kızlar
bence gitmelisiniz

_nilgun_

Ben kesinlikle gideceğim ama iki hastane arasındaki farkı hala anlayamadım. Birinde ayrıntılı ultrasonu radyoloji uzmanları yapıyorlarmış, diğer hastanede de riskli gebelik uzmanı (perinatolog)na yönlendiriyorlar..

burcum

çok sevdiğim bi laf var TEDBİR KULDAN TAKDİR ALLAH TAN :amin:
bende ikili tarama,üçlü tarama,ayrıntılı ultrason hepsini yaptırdık aklımıda soru işareti ve keşkeler kalmasın diye :icon_thumright: ALLAH hepinize hayırlı doğumlar nasip etsin :amin:
nilgün ayrıntılı ultrasonu yapması gereken radyoloji uzmanı canım sen radyoloji uzmanının yapacağı yere git :icon_thumright: benim dr um üstüne basa basa söylemişti radyoloji uzmanı yapacak diye :icon_thumright:

serserim

meryemcce

bu tarama testleri o zaman doktor kontrolüne gider gitmez hemen olmuyor gün veriyorlar öylemi?e peki aç karnına mı gidicez nasıl olacak
Ben bir daha dünya'ya gelirsem lütfen bazıları gelmesin

_nilgun_

Alıntı yapılan: serserim - 12 Ağustos , 2012, 23:20:34

ben perinatoloğa gittim :hello2: :hello2: :hello2:

Canım perinatolog nasıl bir inceleme yapıyor bilgi verebilir misin?
Benim arkadaşım da kesinlikle perinatologa gitmemi tavsiye etti de o yüzden

nescafe

perinatologlar kadın doğumculardır aynı zamanda o yüzden tavsiye etmiştir arkadaşın sanırım. öyle herkes de ayrıntılı ultrasonla bakamaz. zaten onun cihazı da ayrı diye biliyorum ben.

serserim

Alıntı yapılan: _nilgun_ - 15 Ağustos , 2012, 17:28:32
Alıntı yapılan: serserim - 12 Ağustos , 2012, 23:20:34

ben perinatoloğa gittim :hello2: :hello2: :hello2:

Canım perinatolog nasıl bir inceleme yapıyor bilgi verebilir misin?
Benim arkadaşım da kesinlikle perinatologa gitmemi tavsiye etti de o yüzden

Perinatolog kimdir?
Gebelik süresince anne ve bebek sağlığını tehdit edebilecek problemlerin erken tanısı ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalına Maternal Fetal Tıp veya Perinatoloji denir. Perinatologlar bu alanda çalışan ileri derece uzmanlaşmış kişilerdir. Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığından sonra 3 yıl bu alanda üstihtisas eğitimi aldıktan sonra akredite olmaktadırlar.

Perinatoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında kabul görmüş üç 3 ana daldan birisidir; diğer iki ana dal infertilite ve onkolojidir. Ancak toplumumuz perinatoloji ve perinatolog terimlerine yabancıdır. Perinatologlar sadece detaylı veya Doppler ultrason, amniosentez vb. işlemleri yapan kişiler olarak bilinir, oysa riskli gebeliklerin ve bunun yanı sıra normal gebelerin takiplerini ve bunların doğumlarını da yaptırmaktadırlar.

Aşağıdaki durumlarda perinatologlara başvurulmalıdır:

detaylı ultrasonografi
Doppler ultrasonografi
invaziv fetal işlemler (amniyosentez, kordosentez, CVS, redüksiyon, intrauterin transfüzyon, fetosid)
çoğul gebeliklerin takibi
intrauterin gelişme geriliği olan fetusların takibi
maternal hastalıklarla (diyabet, hipertansiyon, SLE, böbreak hastalığı, kalp hastalığı, vb.) komplike gebeliklerin takibi
tekraryan gebelik kayıpları (düşük) olan hastalar
erken doğum öyküsü olanlar
anormal ikili ve üçlü test sonucu olanlar ile üçlü testte yüksek AFP değerine sahip gebeler
mevcut gebelikte veya geçmişte preeklampsi (toksemi) hikayesi olanlar
daha önce anomalili bebek doğurmuş olanlar veya ailesinde kalıtsal hastalığı olanlar
gebeliği hakkında endişe duyanlar
takibin özellikle bir perinatolog tarafından yapılmasını isteyen gebeler

sorunlu gebelere bakıyolar canım dr um beni ona yönlendirmişti