28 Mart , 2024, 16:38:16

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Fırında patlıcanlı makarna tarifi(resimli anlatım)

Başlatan hüzünden_gelme, 03 Mayıs , 2012, 14:29:30

« önceki - sonraki »

hüzünden_gelme

Malzemeler:

• 1.5 su bardağı dirsek makarna
  • 1 su bardağı rendelenmiş permasan peyniri
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1/2 su bardağı frenk soğanı (irice doğranmış, 2 tatlı kaşığı kadar servis yaparken tabak süslemesi için ayırınız.)
  • 1/4 su bardağı zeytinyağı (makarnalı karışımın içersine)
  • 2 adet bostan patlıcanı
  • 1/4 su bardağı zeytinyağı (tepside pişecek patlıcanlar için)
  • 1 çay kaşığı tuz (tepsideki patlıcanlar için)
  • 4 adet iri domates (domatesleri sert ve rengi en kırmızı olanlarından seçiniz.)
  • 1/2 su bardağı rendelenmiş çedar peyniri
Hazırlanışı:

• Fırınınızı 200 derece sıcaklığa getiriniz.
  • Fırın tepsisine yağlı kağıt serip patlıcanlar için kullanılacak yağı  tepsiye yayınız ve üzerine yarım çay kaşığı kadar tuz serpiniz.
  • Patlıcanları uzunlamasına 1.5 santim kalınlığında keserek dilimlere  ayırınız ve bekletmeden yağlanmış tepsiye tek sıra halinde diziniz.  Elinizle üzerlerine bastırıp hafifçe yağlanmalarını sağlayınız ve yağlı  kısımları üste gelecek şekilde çeviriniz.
  • Önceden ısıtılmış fırında 30 dakika kadar pişiriniz.
  • Patlıcanlar fırında pişerken, makarnayı paketinin üzerindeki  açıklamasına göre pişirip süzünüz ve derin bir kariştırma kabına  aktarınız.
  • Makarnanın içersine permesan peyniri, karabiber, frenk soğanı ve zeytinyağını katıp harmanlayınız.
  • Pişen patlıcanları fırından çıkarıp biraz soğumalarını bekleyiniz.
  • Domatesleri 1.5 santim kalınlığında yuvarlak dilimlere kesiniz.
  • Fırın kabını zeytinyağı ile yağlayıp, patlıcanları tek sıra halinde diziniz.
  • Patlıcanların üzerine domates dilimlerini dizip hafifçe tuzlayınız.
  • Dizilmiş domateslerin üzerine makarnalı karışımı boşaltıp eşit olarak yayınız.
  • Makarnaların üzerine bir adet patlıcan, bir adet domates dilimi dizerek resimdeki gibi yerleştiriniz.
  • En üste çedar peynirini yayınız
  • Fırın kabını bir fırın tepsisinin içine yerleştirip önceden 200 derece ısıtılmış fırında 30 dakika pişiriniz.
  • 10 dakika kadar, aşırı sıcaklığının geçmesi için bekletiniz ve dilimlere kesip sıcak olarak servis yapınız.

Alıntı