BEBEĞİNİZİN KAHVALTISI NASIL? cici bebe gibi bisküvi yediriyormusunuz?

Başlatan aydinays, 26 Nisan , 2012, 18:57:54

« önceki - sonraki »

susanna

birkac gundur kahvaltisini yarimdan azicik fazla yumurta sarisi 1 tatli kasigi peynir ve ekmek iciyle yaptiriyorum
bulamac yapmiyorum parca parca veriyorum pekmezini ogle ogununde meyvesine karistirip veriyorum cevizle birlikte  ::)

aydinays

Kızlar hepinize teşekkür ederim. Bizde kahvaltı öğününde farklı şeyler yemeğe başlıcaz. Bende köy yumurtası alıcam kayrama 6. ayını doldurduktan sonra dediğiniz gibi çeyrekla başlıcam, bir kaç bebe bisküvisi, pekmez, tuzsuz peynir ve süt ile kahvaltımızı yapacağız.
:hello2: :hello2: :hello2: :hieyt: :hieyt: :hieyt:
Allahım sen bütün bebek isteyenlere hamile olanlara hayırlı evlatlar nasip et. Kimseyi evlat acısı ile sınama.

xxcansuxx

ayşem sen kayraya 4.ayda ek gıdaya başlamış mıydın ne verdin başladıysan...
dün kavanozda elma havuç püresine sebze püresine baktım 4.aydan itibaren olanlardan kararsız kaldım evde kendim mi yapsam hazır mı alsam mesela meyve sularını sen kendin mi sıkıp veriyorsun milupanın olanlardan mı alıyorsun

aydinays

quote author=xxcansuxx link=topic=24424.msg1111687#msg1111687 date=1335856514]
ayşem sen kayraya 4.ayda ek gıdaya başlamış mıydın ne verdin başladıysan...
dün kavanozda elma havuç püresine sebze püresine baktım 4.aydan itibaren olanlardan kararsız kaldım evde kendim mi yapsam hazır mı alsam mesela meyve sularını sen kendin mi sıkıp veriyorsun milupanın olanlardan mı alıyorsun
[/quote]

Can biz 4. ayda başladık hem anne sütü almadığı içinde hemde reflüsü olduğu için. Biz yoğurtla başlayalım dedik. Ama yoğurtta başarılı olamadık. Kayra yiyeymiyor reflüsünden dolayı. Cam rendede elma rendele canım. yada 10 cc. elma suyu ile başla. Yavaş yavaş artır. bir hafta içinde. Ben hiç kavanoz kullanmadım. Taze meyve gibi olmaz diye düşündüm. Bir hafta içinde o elmaya alışır. Kayra mesela hala sade meyve yiyemiyor. Bizde onun muhallebisine katıyoruz kusuyor meyvesini. Ama biz biraz sorunluyuz. Devam sütüde almıyoruz. Pirinç unlu, irmikli muhallebine, bir gün elma ile tatlandırıyorum, bir gün muzla, bir günde armutla. Ama muz buğlem için erken canım.
yoğurduna meyve kat canım tek başına yiyemeyebilir. Muz yada elma ile karıştırıyorum ben.
Allahım sen bütün bebek isteyenlere hamile olanlara hayırlı evlatlar nasip et. Kimseyi evlat acısı ile sınama.

xxcansuxx

canım ya bizde 10 gün sonra 4.ay bitecek... ben şunları versem
ilk meyve suyu vereyim elmadan başlayacağım
yoğurdu arada çay kaşığının ucuyla verince (1-2 damla ) şap şup edip yiyor ya bakalım tam verince tepkisi ne olcak...

pirinç unlu muhallebi yapıp içine biraz anne sütü katsam olur mu sevam sütü bende almayı düşünmüyorum...
katı meyve sıkacağım yok bebe için alsam mı yoksa cam rende yeter li mi bunada karar veremedim...

senin yaptığın tatlandırmada güzelmiş bende denerim mutlaka

aydinays

Alıntı yapılan: xxcansuxx - 01 Mayıs , 2012, 10:58:34
canım ya bizde 10 gün sonra 4.ay bitecek... ben şunları versem
ilk meyve suyu vereyim elmadan başlayacağım
yoğurdu arada çay kaşığının ucuyla verince (1-2 damla ) şap şup edip yiyor ya bakalım tam verince tepkisi ne olcak...

pirinç unlu muhallebi yapıp içine biraz anne sütü katsam olur mu sevam sütü bende almayı düşünmüyorum...
katı meyve sıkacağım yok bebe için alsam mı yoksa cam rende yeter li mi bunada karar veremedim...

senin yaptığın tatlandırmada güzelmiş bende denerim mutlaka

canım bana annem katı meyve sıkacağı aldı ama bence sırf buğlem için alacaksan daha sonra kulanmayacaksan alma. Yıkaması temizlemesi çok pratik değil. Çok kullanışlı olmuyor bebekli anneler için bence. Çok gerekli değil. Elma rendesi işini görür. Muhallebi kıvamında oluyor. Suyuda çıkıyor.

canım ben sabah un kavuruyorum. Oda çok vitaminli oluyor. Yulaf unu, mısır nişastası, beyaz buğday un, pirinç unu bunları önceden tereyağı ile kavuruyorum. yulaf unundan 1 ölçek ( kaşış, fincan bardak) diğerlerinden iki ölçek olacak şekilde tereyağı ile kavuruyorum. kavurduğum unu cam kavanoza koyuyorum. Sonra 2 silme çorba kaşığı un karışımından koyuyorum, 1 çay bardağı pastorize inek sütü, 1 çay bardağı su ile muhallebi yapıyorum. piştikten sonra pekmez ekliyorum. 1 tatlı yada çorba  kaşığı olabilir tadına sen ayarla. Ne kadar tatlı yedirmek istiyorsan. 

Pastorize süt hiç alerji yapmadı. Bende tereddüt etmiştim.

EnDuruYanım

woww herkes eklere gecmıs bılem .. bende artık gecıyorum yarından ıtıbaren tamamen 2 haftadır muhallebı elma suyu havuc vs zaten verıyordum.. yarın ılk ısım tam tahıl unu,  sebzeler , meyveler almak.. yogurt yapmayı hala beceremedim.. Doktorumuz 1 yasına kadar kesınlıkle sütü verme dedi pastorıze dahıl.  neden dedıgımde

bebeklerin sindirim sistemleri bir yaşına kadar tam olarak gelişmiyormuş. Bebekler inek sütündeki proteini sindirmekte zorlanıyorlarmış.İnek sütünde sodyum, potasyum gibi maddeler fazlaymış buda bebeğin karaciğeribi yorarmış.bir yaşından önce inek sütü vermek demir eksikliğine hatta bazen bağırsaklarda kanamaya neden olabiliyormuş.. beki dedim bende  :icon_scratch: :icon_scratch:

bebe bisküvisininde ne zararı ne yararı varmış öyle boşlukta kalmış bi yiyecek :occasion14: :occasion14:

ben sezenın yaptıgına hastayım kuru üzüm kuru kayısı ceviz bişeydaha vardı hepisini yapıcam .. artık tarfılerımızı bı konu altında paylasalım yararı olacaktır.. :flowers:

susanna

Alıntı yapılan: Pınar. - 01 Mayıs , 2012, 14:17:59
woww herkes eklere gecmıs bılem .. bende artık gecıyorum yarından ıtıbaren tamamen 2 haftadır muhallebı elma suyu havuc vs zaten verıyordum.. yarın ılk ısım tam tahıl unu,  sebzeler , meyveler almak.. yogurt yapmayı hala beceremedim.. Doktorumuz 1 yasına kadar kesınlıkle sütü verme dedi pastorıze dahıl.  neden dedıgımde

bebeklerin sindirim sistemleri bir yaşına kadar tam olarak gelişmiyormuş. Bebekler inek sütündeki proteini sindirmekte zorlanıyorlarmış.İnek sütünde sodyum, potasyum gibi maddeler fazlaymış buda bebeğin karaciğeribi yorarmış.bir yaşından önce inek sütü vermek demir eksikliğine hatta bazen bağırsaklarda kanamaya neden olabiliyormuş.. beki dedim bende  :icon_scratch: :icon_scratch:

bebe bisküvisininde ne zararı ne yararı varmış öyle boşlukta kalmış bi yiyecek :occasion14: :occasion14:

ben sezenın yaptıgına hastayım kuru üzüm kuru kayısı ceviz bişeydaha vardı hepisini yapıcam .. artık tarfılerımızı bı konu altında paylasalım yararı olacaktır.. :flowers:
o bisey daha dedigin elma canim  :opucuk: mevsimine gore ayva, armut da konulabiliyo kizlar kahvaltilar icin tatli kabagini az suyla haslayip catalla ezdikten sonra pekmez le karistirdiginizda mikkeemmeell oluyo  :hungry: (6. ay bitikten sonra ceviz de rendelerseniz ekstra mikkemmel diyorum baskada bisi demiyorum :k06: )
birde seftali +muz+pekmez ve cevizle ara ogun yapiyoruz biz haftada 1-2 bu sekilde kahvalti yaptiriyodum
ben kahvaltilarda ekmek (rafine ne edilmemis kepekli ekmek koy ekmegi tarzinda) icini daha cok kullaniyorum

kizlar birde pekmezi kalsiyum iceren besinler yerine c vitamini iceren besinlere eklediginizde demir emiliminin arttirilmasini saglamis oluyosunuz  :icon_thumright:

xxcansuxx

sezen tarifini burada da yazar mısın okumuştum bi sayfada ama unuttum  :suclu: :suclu:
artık okudukça not alcam 4 aylık olcaz bugün dr soracağım muhallebi ve yoğurt vereyim mi diye bakalım ne dicek 6 ayımızada bir şey kalmadı  :love9: :love9: :nazar:

ayşem bende senin yaptığın gibi hazırlayım ama yulaf ununu bulabilir miyim marketlerde var dimi önceden hiç  dikkatimi çekmemişdi  :dontknow: bir deeee mısır nişastası yerine buğday nişastası olur mu yada onuda katsak bu karışıma olmaz mı  :icon_scratch:

...ŞehzadEfe...

bebe bisküvisini bizim doktor tavsiye etmiyor bende birazdaha bekliyorum 11 den sonra 6. ayını dolduruyor efe ondan sonra baslıcam kahvaltıya çorbaya biberona hala alışamadı zaten  :honk:
Sadece filmlerde olur sanırdım böylesine büyük aşklar
Bizim seninle doğmayı bekleyen bir oğlumuz var

aydinays

Canım başladın mı işe. Ben bugün başladım kahvaltıya ama diş sıkıntımız var. Bu yüzden iştahımız yok malesef  :-\

...ŞehzadEfe...

baslıcam artık canım işede başladık yavas yavas ek gıdalara da baslıyorus inş sorunsuz alışırlar
Sadece filmlerde olur sanırdım böylesine büyük aşklar
Bizim seninle doğmayı bekleyen bir oğlumuz var

susanna

cansucum cok bilinen bi tarif aslinda
1 elma 2-3 kuru kayisi 8-10 kuruuzumyikayip kucuk dograyip 1-1.5 su bardagi suda hasliyosun blendirdan gecirip uzerine bir tatli kasigi pekmez ekliyosun ben 6. aya kadar sadece pekmez koyuyodum 6dan sonra ceviz de rendeliyorum icine
istege bagli kademeli olarak kuru erik varsa kuru dut lada cesitlendirebilirsin
mevsime gore elma yerine armut, ayvaylada yapabilirsin

afiyet olsun guzel meleklerimize :hungry:

laracroftt

ben hıpp ın organık bıskuvısını aldım. Doktor cıcıbebede verebılırsın ama hıpp bı tık daha ıyı tabı dedı. Bu ay yenı basladık. 30ml devam sutunun ıcıne 2 bıskuvı, bı cay kasıgı pekmez,ceyrek yumurta sarısı (bırer gun arayla) azcıkta onceden suda bekletıp tuzunu aldıgım peynır koyuyorum. Ama bu kuru meyvelerden olanda degısıkmıs. Malzeme alayımda yapayım bı ara :)

Onun dısında yogurt, meyve puresı,sebze corbası ve muhallebı yıyor asyam