8 aylık bebekler için ana öğün?

Başlatan dirim, 03 Ekim , 2011, 11:34:10

« önceki - sonraki »

Emine

Eline kaşığı ver oynasın alışsın kendisi ağzına sokar zaten , belki o sırada açıkmamıştır sen elinle verirken zorluyorsan başka çaresi kalmıyordur öğün araları 3-4 saat civarında olmalı hatta zaman geçtikçe açılacak. Yatırarak yedirirsen ortakulak iltihabı olur ileride daha çok çekrsin bak bir doktordan alıntı yapıyorum.

"Orta kulak iltihapları, çocuklarda sık görülüyor. Çocukların yüzde 85'i, üç yaşına gelene kadar mutlaka bir defa orta kulak iltihabı geçiriyor.

Sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları (nezle, rinit, sinüzit) nedeniyle, kulağın soluk borusu görevini yapan östaki tüpünün havalandırma fonksiyonu bozuluyor, kulak havalanamıyor. Ağrı, huzursuzluk belirtileri ortaya çıkıyor. Östaki tüpünün çocuklarda erişkinlere nazaran daha yatay ve kısa olması fonksiyonunu sınırlıyor. Bu yüzden çocuklara yatar pozisyonda yemek yedirilmemesi ve biberonla süt verilmemesi gerektiğini belirten International Hospital'dan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ada, "Düz yatar pozisyonda besleme, genizde oluşan negatif basınçla genizdeki sekresyon, allerjen veya bakteriyi daha kısa ve yatay olan östaki tüpünden çocuğun orta kulağına kaçışını kolaylaştırıyor. Bu nedenle çocukları 45 derece eğimle tutarak yemek yedirin. Çocuk belli sayıdan fazla akut orta kulak iltihabı geçirirse risk oranı artıyor." dedi. "

dirim

olabilir canım ama erken uyuduğu için öğünlerini yetiştirmeye çalışıyorum ayrıca
mesela öğlen 13:30 da 1 kase çorbasını içiyor.3 saat sonra meyve istemiyor.fazla bir iştahı yok malesef
elimle verdiğimde ağzını kendi açıyor,kaşıkta açmıyor ama:(ama dediğin gibi çaresi yok alıştırmam lazım
Allah korusun orta kulak iltihabı olur.biraz kaşığını da büyütelim daha iyi olacak sanırım
teşekkür ederiz canım  :nazar:

Balböceği

10 Ekim , 2011, 20:38:20 #17 Son düzenlenme: 10 Ekim , 2011, 20:42:20 ßăʟßöƈεğἶ
 Ekmek derken eti cicibebe vitaminli bebe ekmeği  :-\
zaten 2 aydır geçtik bu ekmeğe bizde yağlı,tuzlu,şekerli yok zaten ..
Bebe bisküvisini sevmezdi eline bi kaç kez verdim 3 tane yemişti ama sonradan tekrar istemedi..
Yemesede olur diye düşündüm  ::)

Dirim meyveleri daha olgunu veriyorum ama eliyle kendi yiyor
mama sandalyesinde döke saça yiyor .. kafa göz kalmıyor ne yersek zaten kendi sandalyesinde yiyor.
akabinde direk banyoya gidiyoruzz  :)
biz küçük kaşığı bırakalı çok oldu işe yaradı  ;) Orta kulak iltihabina dikkat ediyoruz
Tavuklu patatesi nasık yapıyorsan öyle yapıyorum bilindik tarif zaten yağ koymuyorum
domatesi rendeliyorum biraz su yetiyor zaten.. Balı düşünmüyorum bu tatlı gıdalarında yenecek bi zamanı vardır sanırım .
Pekmez vermiştim 2 kere onuda iptal ettim bakalım zaman neler gösterecek.

dirim

canım ben ekmek veriyorum ama bi sakıncası mı var?
yemeğine katmıyorum ama ayrı veriyorum.(az)
doktorumuz yemeklerden tattırabilirsiniz bişey olmaz okadarcıktan demişti.
bende yemeğin sularından tattırıyorum.ekmeği batırıp veriyorum
kafam karıştı iyice :icon_scratch:

aşkitoom

valla arkadaşlar hep doktorlara uyacak olursak çocuklar yemekleri reddederler.ben daha çocuğum 2 aylıkken çorbanın sularından 1er çay kaşığı veriyordum.sonra 4 aylık falan olduğundada yemek sularından veriyordum.ve şimdi 8.ci aydan gün alıyor,hiç seçmiyor.ne versem ağzına alıyor,yiyor.öyle programda yapmadım.6 aylık olduğunda biz kahvaltı yaparken onada verdim,peynir yumurta sarısı yoğurt.öğlen ben yemek yiyeceğimde ben ne yiyorsam onada verdim,etli yemek yediysem onada böldüm verdim,yemeğinsuyunda ekmeğin içine batırarak verdim.şimdi seçmiyor ama kilosu biraz az,8.aydan gün alıyor 5 gün önce 7200 geldi.nasıl?

Lă_Tăhzen!

Alıntı yapılan: aşkitoom - 07 Kasım , 2011, 22:33:42
valla arkadaşlar hep doktorlara uyacak olursak çocuklar yemekleri reddederler.ben daha çocuğum 2 aylıkken çorbanın sularından 1er çay kaşığı veriyordum.sonra 4 aylık falan olduğundada yemek sularından veriyordum.ve şimdi 8.ci aydan gün alıyor,hiç seçmiyor.ne versem ağzına alıyor,yiyor.öyle programda yapmadım.6 aylık olduğunda biz kahvaltı yaparken onada verdim,peynir yumurta sarısı yoğurt.öğlen ben yemek yiyeceğimde ben ne yiyorsam onada verdim,etli yemek yediysem onada böldüm verdim,yemeğinsuyunda ekmeğin içine batırarak verdim.şimdi seçmiyor ama kilosu biraz az,8.aydan gün alıyor 5 gün önce 7200 geldi.nasıl?

valla bravo canım helal olsun tabi böyle olması lazımm asırıya kaçmadan azar azar bence beegının kılosuda gayet ıyıı

AyNi

benim kızım da 3 gün sonra 8 aylık olacak  :nazar:

sabah anne sütü, 8-9 arası kahvaltı (yumrta sarısı, kahvaltı karışımı kaşık maması, peynir sevmiyor maalesef  ::) ) saat 12 gibi meyve, 16 gibi çorba (sebze, tarhana, etli ve tavklu) saat 19 gibi yoğrt... arada bizim yediklerimizde veriyorm ağızına, bazen fazla yiyor bazen az... devam sütü ve mhallebi kllanmıyorz... anne sütünü istediği zaman alıyor.. bi kaç güne kadar normal ev yemeklerini öğün olarak vermeye başlayacağım.. çok iştahlı bir bebek değil ama yiyor çok şükür... buna şükür.

dirim

bence herkes kendine doğru geleni yapmalı.
doktorumuzun söyledikleri bana mantıklı geldiği için ben doktorun dediklerini uyguluyorum.
bu arada biz 10.5 olduk zaman nasıl hızla geçiyor.yediklerimizden tattırıyorum.sıkıntı yok şimdilik

lil.mom

internette geçirdiğiniz zamanı kazanca dönüştürün. üstelik müşteri bulmak, ürün satmak, pazarlamak zorunda değilsiniz. Burada müşteri de sizsiniz kazanan da. Alışverişlerinizden para kazanın tavsiye edin daha çok kazanın   http://www.networkteamwins.com/?R_1323219844250393