Erken Doğum Tehditleri ve Belirtileri...!

Başlatan Shadowqueen, 02 Temmuz , 2011, 01:59:42

« önceki - sonraki »

Shadowqueen

Doğum eylemi neden erken başlar?

Doğum eylemi çoğu durumda kendi kendine başlar. Anne ve/veya bebek hayatının tehlikede olduğu durumlarda ise doktor tarafından erken doğum kararı verilir ve induksiyon (suni sancı) ya da sezeryan yolu ile doğum gerçekleştirilir.

Doğum eylemini erken başlatan çok sayıda etken vardır. Bunlar arasında en etkili olanlar çoğul gebelik ve polihidramniyostur (bebeğin sıvısının normalden fazla olması) Bu iki durum uterusun kapasitesinden daha fazla gerilmesine ve bu büyük yükten "kurtulmak için" miyad dolmadan kasılmasına yolaçabilir. İkiz gebelikte doğumun tekil gebeliklerden daha erken başlaması kuraldır ve bazı durumlarda eylem 36. haftadan önce başlayabilir.

Suların miyad dolmadan gelmesi, yani erken membran rüptürü (EMR) de doğum eylemini başlatan diğer bir etkendir. Suların gelmesiyle açığa çıkan bazı maddeler ve olaya eklenen enfeksiyon erken doğum eylemini tetikler.

Genital sistem enfeksiyonları (özellikle B grubu streptokoklarla meydana gelen enfeksiyonlar, bakteryel vajinozis ve trikomonaslara bağlı vajinit, klamidyalar, anaerob bakteriler, ureoplasma ve mikoplazmalarla oluşan enfeksiyonlar ) ve üriner sistem (idrar yolları) enfeksiyonları erken doğum eylemini başlatabilir.

Placenta previa (plasentanın doğum kanalını kapatması), ablatio placenta (plasentanın erken ayrılması) gibi durumlarda da doğum eylemi daha erken başlayabilir.

Anne adayının beslenmesinin yetersiz olması, sosyoekonomik seviyesinin düşük olması, yaşanılan coğrafi bölgenin özellikleri, anne adayında ciddi anemi (kansızlık), sigara kullanımı gibi etkenler de doğum eylemini başlatmada etkili olabilmektedir.

Kasılmaların anne adayı tarafından saptanması:

Kasılmalarınızın olup olmadığını anlamak için avcunuzun içini karnınıza hafifçe dokundurunuz. Avucunuzun altında uterusun "toplanıyor" hissi yaratması kasılma belirtisidir. Bu esnada ağrı duyulması şart değildir. Bu kasılmaların sıklığını ve süresini ölçünüz. Saatte dört kez ya da daha sık ortaya çıkan kasılmalarda mutlaka doktorunuza haber veriniz.

Diğer belirtiler:

Erken doğum tehdididinin diğer önemli belirtileri arasında pelviste dolgunluk hissi, adet sancısına benzer kramp tarzı ağrılar, pozisyon değiştirmekle geçmeyen belağrıları, vajinal akıntının artması ya da niteliklerinin değişmesi (daha müköz, daha sulu ya da kanlı akıntı ortaya çıkması), ishalle beraber olan ya da tek başına ortaya çıkan barsak krampları yeralır. Bu durumda yine kasılmalarınızı elle kontrol ediniz. Bu belirtiler kasılma olmadan tek başlarına bir anlam taşımazlar. Ancak bu belirtilerden biri varsa ve kasılmalarınızın olup olmadığından emin değilseniz yine doktorunuza başvurmalısınız.

Aytii

:-ooo vajinal akintim benim hergün oluyo ve gayet sulu  :sad1: sanci desen onlar hep oluyo artik  :-\ yoksa bendemi erken dogurcam ama kontrolüme daha 4 gün var of of  :'(

Balböceği

Kasılmaların anne adayı tarafından saptanması:

Kasılmalarınızın olup olmadığını anlamak için avcunuzun içini karnınıza hafifçe dokundurunuz. Avucunuzun altında uterusun "toplanıyor" hissi yaratması kasılma belirtisidir. Bu esnada ağrı duyulması şart değildir. Bu kasılmaların sıklığını ve süresini ölçünüz. Saatte dört kez ya da daha sık ortaya çıkan kasılmalarda mutlaka doktorunuza haber veriniz.

Benim kasilmalarim cokdu son haftalarda
5 10 dk bir kasilmam oluyordu .. ben ordan anlamistim..

dogumun yaklastigini  :k06: :k06: :k06: vajinal akinti hamile kadinda her zaman oluyor ama...
:dontknow: :dontknow: :dontknow:

Aytii

yok benim okadar inmedi daha kasilmalar çok sükür  :amin: ama geceleri genelde adet sancisi çekiyorum

Balböceği

Hamile kadinin isi zor valla .. Allah yardimciniz olsun..  :amin:

Shadowqueen

KasrıCinan

GİZEM CANIM SENİ DOĞUM YAPMIS GÖRDÜM ÇOK GÜZEL Bİ KIZIN VARDI :nazar: HATTA BÜYÜMÜS BİLE.SÜREKLİ FOTOSUNU ÇEKMİSSİN.ÇOK HOSTU :nazar:

اَعُوذُ بِكَلِماَتِ اللهِ التَّآمّةُ مِنْ كُلِّ شَيْطَاَنِ وَ هآمَّةِ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّ

Aytii

ay dur kiz korkutma Gizemi  :k06: insallah biraz daha bekler prenses içerde  :amin: :nazar:

Shadowqueen

Alıntı yapılan: KasrıCinan - 03 Temmuz , 2011, 11:04:28
GİZEM CANIM SENİ DOĞUM YAPMIS GÖRDÜM ÇOK GÜZEL Bİ KIZIN VARDI :nazar: HATTA BÜYÜMÜS BİLE.SÜREKLİ FOTOSUNU ÇEKMİSSİN.ÇOK HOSTU :nazar:

Hayırlara vesile olsun canım  :opucuk: Bugün doktorumuz herşey yolunda biraz daha bekletebiliriz dedi umarım sancım da olmazsa biraz daha durur prensesim canım. Teşekkürler canım

¤°´¯`°¤ PAMUĞUM ¤°´¯`°¤

benim de kasılmalarım çok 3 gündür.akıntımda arttı su geldi sanıyorum o kadar ıslanıyo çamaşırım bakıyorum sarı akıntı hepimiz sağ salim bi kucağımıza alaydık
✿Benim kendi minik,yolu uzun misafirim.. Yaşamak için en geçerli sebebim, Dilerim Rabbim en güzel yazıları yazmış olsun sana..✿

Shadowqueen

Alıntı yapılan: ✿✿nur✿✿ - 03 Temmuz , 2011, 14:52:19
benim de kasılmalarım çok 3 gündür.akıntımda arttı su geldi sanıyorum o kadar ıslanıyo çamaşırım bakıyorum sarı akıntı hepimiz sağ salim bi kucağımıza alaydık

Tatlım Allah'tan sen riskli dönemleri atlattın artık paşan istediği zaman gelebilir  :nazar: :nazar: Umarım sağlıkla bir avazda gelir  :amin: :amin:

¤°´¯`°¤ PAMUĞUM ¤°´¯`°¤

Alıntı yapılan: Shadowqueen - 03 Temmuz , 2011, 14:53:45

Tatlım Allah'tan sen riskli dönemleri atlattın artık paşan istediği zaman gelebilir  :nazar: :nazar: Umarım sağlıkla bir avazda gelir  :amin: :amin:

evet canım çok şükürr.senin de az kaldı canım bu haftayı bi bitirsen sıkıntı olmaz gibi geliyo bana allahın izniyle
✿Benim kendi minik,yolu uzun misafirim.. Yaşamak için en geçerli sebebim, Dilerim Rabbim en güzel yazıları yazmış olsun sana..✿

Shadowqueen

Alıntı yapılan: ✿✿nur✿✿ - 03 Temmuz , 2011, 14:55:15
Alıntı yapılan: Shadowqueen - 03 Temmuz , 2011, 14:53:45

evet canım çok şükürr.senin de az kaldı canım bu haftayı bi bitirsen sıkıntı olmaz gibi geliyo bana allahın izniyle

Bir sonraki kontrolüm cuma günü canım o zaman da 37+2 günlük oluyor bakalım fıstığım belki üzmez annesini 13 Temmuza kadar gelmemek için mücadele ederse daha iyi olur  :amin: :amin:

muhribe

doktorum kasılmaların 3 dk'da bire inmesinin doğum belirtisi olduğunu söyledi. sancılı olmasına gerek yok, bebek içinde toplanır, yumruk gibi olursa ve bu 3 dakikada bire düşerse doğum başlıyor demektir dedi

¤°´¯`°¤ PAMUĞUM ¤°´¯`°¤

Alıntı yapılan: muhribe - 03 Temmuz , 2011, 15:13:57
doktorum kasılmaların 3 dk'da bire inmesinin doğum belirtisi olduğunu söyledi. sancılı olmasına gerek yok, bebek içinde toplanır, yumruk gibi olursa ve bu 3 dakikada bire düşerse doğum başlıyor demektir dedi

yaa bilmemek ne kötüymüşşş başımıza ne gelecek diye bekliyoruz :D