kayin pederin ya da kayin validenin ismini koyan varmi???

Başlatan belkis_nur, 17 Mayıs , 2011, 20:31:52

« önceki - sonraki »

βαlκιz

ben oğluma babamın adını koydum
eşim birşey demedi

başkaları kayınpederin adınıda diger oğluna koy dedi ama eşim aslaa koymam babamın adını dedi  :occasion14: :occasion5:

kızım olursaa kendi annemin adını koyarım ama kaynanamın adını koymam  :occasion5: :occasion14:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

°•.ℓανιηуα.•°

bence bu anne baba ismini koyma mevzusuna pek takılmamalı. bence işin aslı konmamalı. ne bileyim bana saçma geliyor. mantığı ne ki  :dontknow: illaki adlarını yaşatacaklarsa hayır yapsınlar  :toothy10: benim oğlum benim adımı koymak istese de izin vermem şahsen,çünkü bence saçma bi uygulama....

muhribe

bence isim seçme ismi tamamen anneye bırakılmalı. çünkü 9 ay onca eziyeti çeken bizleriz. en ufak sıkıntıda aklımız çıkıyor korkudan bebeğe bişi olacak diye. babaanne dedenin ruhu duyuyor mu? hayır. benim görümcemin 2 çocuğu var. biri kız biri erkek. ikisini de kayın tarafı koymuş. kız da başta sesini çıkarmamış ama şimdi nasıl pişman. 3. olsun kendimkoyucam diyor. yani demem o ki başta koyarım diyenler bile zamanla pişman olabiliyor. o yüzden bence annenin içine sinen bir isim seçilmeli

derbeder

daha once yazmistim sanirim ama tekrar soyleyeyim.

islam' a gore babanin hakkidir isim koymak. ama bu devirde neyi islam' a gore yapiyoruzki dersek...bence anne ve baba birlikte karar vermeliler. cocugun sadece annenin olduguna inanmiyorum, oyle olsa babasizda cocuk yapabilirdik  :k06:

iki kisinin meyvesi olduguna gore ikisi koymalidir ismi. kaynana kayinbaba isminide isteyen koysun.
ama ne gerek var ayni ailede iki tane isim. sonra kimden bahsettigin anlasilmiyor, hatta birinin ismi olunca o torunu daha cok seviyorlar guyya.

ama en onemli olan isimden ziyade saglikli sihhatli hayirli evlatlar olmalari tabiiki.
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

muhribe

canım düzeltmek haddime değil belki ama senin o dediğinin aslı şu şekilde: islamda çocuğun babasının üzerinde 3 hakkı vardır. bunlardan ilki ona güzel bir isim seçmektir. yani çocuğuna güzel bir isim seçmek babanın görevidir. hakkı değil. hakkı deyince sanki çocuğun ismini baba seçecek, anne rıza gösterecek gibi geliyor kulağa. hatta efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmuş: "eğer 4 oğlu olup da birine benim ismimi vermeyen bana zulüm etmiştir." [Vesail-uş Şiâ] ben inş oğlumun ilk ismini Muhammed koyacağım. Allahım layık etsin inş.

Dilara Ebrar

ben hayatta koymazdım.koysamda iksinin adını birleştirip koyardım.yoksa ole ayrım asla yapmam.birini koydum diğeri üzülmezmiydi.allahım korusun.bu yüzden koymam  :icon_thumright: :icon_thumright: :icon_thumright: :icon_thumright:
Allahım! Bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver...

Dilara Ebrar

Alıntı yapılan: KONYALI link=topic= :alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış:.msg867935#msg867935 date=1305653826
eşim ısrar etse koyardım herhalde ön isim olarak...ama benım esım benım kendı ısımlerımızı ön ısım olarak koymak ıstedı...sımdı kızım olacak allahım ızın verırse ön ısmıde benım ısmım olacak..kayınvalıdemın dibi düşerdi kendi ismini koysaydık ..ogluna pek bır duskundur ama oglu benım ısmımı ıstedı :hieyt:
eeee yenı gelınken bana yaptıklarına saysın :tongue3:

:alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış:   sadece eşim ısrar etse bile ben koymazdım ona katılmıyorum  :icon_thumright: :icon_thumright: :icon_thumright:
Allahım! Bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver...

derbeder

senin dedigin daha dogru olabilir canim  :opucuk: hatta o hadis-i serifide hatirliyorum. lakin ben genede efendimizin ismini koymanin sakincali oldugunu dusunuyorum nedense. hani biri kizsa cocuga ya da ne bilim kufretse direkt bi baglanti ariyorum o sekilde. bakalim onun ismine laik ummet olabilecek mi dusuncesi var bende. neyseki sayiyi yuksek tutmus efendimiz, yoksa sokakta gezen her 2 kisiden birinin ismi olurdu  :k06:

muhribe

evet canım mesele de o zaten. o yüzden Allah layık etsin diye dua ediyorum. yine de efendimizin isminin yer yüzünden silinmemesi için çocuklara verilmesi gerek. sonuçta kainat bile onun hürmetine var edilmiş. Allah evlatlarımızı layıkıyla yetiştirmeyi nasip etsin bizlere

Dilara Ebrar

Alıntı yapılan: muhribe - 24 Mayıs , 2011, 11:24:58
evet canım mesele de o zaten. o yüzden Allah layık etsin diye dua ediyorum. yine de efendimizin isminin yer yüzünden silinmemesi için çocuklara verilmesi gerek. sonuçta kainat bile onun hürmetine var edilmiş. Allah evlatlarımızı layıkıyla yetiştirmeyi nasip etsin bizlere

aminnnnnnnn.bende nasipse samed eslem koycam.eslem bi sahabe ismi.ama samedin önünde olmaması gerek diyolar .allahın ismiya .bi bilginis varmı  :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:

muhribe

canım Allahın isimlerini koyarken kesinlikle önüne "abd" (kul) ekini koymamız gerekiyor. yani koyulan isim --- kulu anlamına gelecek. yoksa Allahın ismini tek başına hiçbir kul taşıyamaz. yani eğer samed koymak isiyorsan Abdussamed koyman gerek.  ;)

Dilara Ebrar

Alıntı yapılan: muhribe - 24 Mayıs , 2011, 11:28:15
canım Allahın isimlerini koyarken kesinlikle önüne "abd" (kul) ekini koymamız gerekiyor. yani koyulan isim --- kulu anlamına gelecek. yoksa Allahın ismini tek başına hiçbir kul taşıyamaz. yani eğer samed koymak isiyorsan Abdussamed koyman gerek.  ;)

yaaaaaaaaa ama yanına eslem koycaz.oda kendini allaha adayan insan.kul olan insan demek. :dontknow: :dontknow: :dontknow:

derbeder

amin muhribecim ins. hayirli evlatlar olurlar.

bende muhribenin dedigi gibi hatirliyorum. benim kuzenimin adi adussamed ama kimse boyle hitab etmiyor. samed demek daha kolaylarina gidiyor. bu yuzdende sakincali diye dusunuyorum. benzeri isimler var sakincali olan...kadir, rahman, rahime gibi.

elif nisa

Bende cok sinir oluyorum illa eski isim diye tutturanlari benim oglum olsaydi kayinpederim tutturmusdu babamin adini koyun diye ama ben Efe istiyodum esimde ikisini koyalim demisdi yani Efe Muzaffer.ama sonucda kizim oldu.

muhribe

Alıntı yapılan: elif nisa - 24 Mayıs , 2011, 13:01:59
Bende cok sinir oluyorum illa eski isim diye tutturanlari benim oglum olsaydi kayinpederim tutturmusdu babamin adini koyun diye ama ben Efe istiyodum esimde ikisini koyalim demisdi yani Efe Muzaffer.ama sonucda kizim oldu.
kayınvaliden girmedi mi devreye peki?  :k06: