Yahudi köftesi tarifi(resimli anlatım)

Başlatan hüzünden_gelme, 04 Mayıs , 2011, 20:07:29

« önceki - sonraki »

hüzünden_gelme

Malzemeler:
Ici Icin:
300 g orta yagli kuzu kiyma (veya orta yagli dana kiyma)
1 adet orta boy sogan
1 t.k. pul biber
1 t.k. salca
1 c.k. karabiber
1/2 c.k. tarcin
1/2 c.k.dan biraz az kimyon
Biraz tuz

Koftesi Icin:

2 s.b. ciriş (bugdaydan yapilan bir cesit bulgur, fakat ince koftelik bulgur degil)
1 c.k. tuz
1 y.k. un
1 c.b. ılık su
Haslamak icin:
2 y.k. sivi yag
1 y.k. domates salcasi
3 s.b. su

Yapilisi:

1. Yarmayi su ile islatip biraz bekletin, ic malzemesini bir kapta yogurarak kofte haline getirin.
2.Islattiginiz  yarmayi diger malzemelerle karistin ve su almadan yogurmaya baslayin.  Hamur yumusakliginda bir karisim elde edene kadar  yogurmaya  devam edin(hamur yogruldukca yapiskan olacaktir, cok kuru yada cok sert  olmamasina ozen gosterin).

3. Yogurdugunuz hamurdan kucuk bir ceviz kadar parcalar alip top yapin ve fotograftaki gibi isaret parmaginizla ortasini acin.

4. Actiginiz koftenin icine hazirladiginiz  kiymadan alabildigi kadar doldurun ve hamurun agzini mekik seklinde  kapatin (koftenin sekli D gibi olacak). Kofteler acarken elinize  yapisirsa elinizi islatin. Tum malzemeler bitene kadar bu isleme devam  edin.

6.  Su kaynayinca kofteleri tencereye atin, naneyi ilave edip orta ateste  yaklasik 30 dk kadar kaynatin (indirmeye yakin tencereden bir kofte alip  pisip pismedigini kontrol edin).
7. Sicakken, yemegin suyuyla birlikte, servis yapin.

Afiyet olsun

Alıntı

hüzünden_gelme

bizim içli köftenin farklı versiyonu  :k06:

Lă_Tăhzen!

bizim içli köfte olmuş yahdı köftesi<

dilengisk

yok yok kızlar icli kofte gibi dgl bu biz cok sık yaparız annem urfalı icli kofteyi de sık yaparız yapılısları aynı gibi gorunse de tatları cok ama cok farklı ama nefis oluo ben yapıp deepfreeze e atıorum salcalı suyu kaynatıp atıorum icine cok pratik oluo

Balböceği

Cok guzel gozukuyor ama isimden kaybetti  :k06:

°♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°

:love9: KUZUCUKLARIM RABBIM SIZI KORUSUN :love9:

derbeder

seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

Lă_Tăhzen!

kızzz zehraa sen nerelerdesinn bakıyımmmm  göremıyorum senııı  :caca:

derbeder

arada bir burdayim arada bir diger taraftayim canim, ama sifremi falan filan unutmusum giremiyorum diger tarafa  :'(
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

serife26

güzelll ama adını değiştirin şunun yahu ;) ismi fena,sevmedim.