Tosun böreği tarifi(resimli anlatım)

Başlatan hüzünden_gelme, 04 Mayıs , 2011, 20:06:29

« önceki - sonraki »

hüzünden_gelme

MALZEMELER:
     İÇ MALZEME
     -1 SB HAŞLANMIŞ MERCİMEK
     -2 ÇK SIVIYAĞ,1 kaşık salça
     -2 ADET SOĞAN,TUZ
     -YARIM DEMET MAYDANOZ, KARABİBER,
     -KIRMIZI PUL BİBER,   1 ÇK KİMYON

YUFKA SOSU MALZEMESİ
     -1 ÇB SÜT+YOĞURT KARIŞIMI
     -125 GR MARGARİN YA DA TEREYAĞ
     --2 ÇORBA KAŞIĞI HAŞHAŞ

ÜZERİ İÇİN:

1 ADET YUMURTA SARISI,

1 ÇAY BARDAĞI HAŞHAŞ

HAMURU İÇİN:
     -1 YUMURTA
     -1 ÇAY BARDAĞI SIVIYAĞ,1 ÇB YOĞURT
     -1 SB ILIK SU
     -1 ÇK  K.TOZU,TUZ
     ALDIĞI KADAR UN

HAZIRLANMASI
     -Haşlanmış mercimeği, yemeklik doğranmış soğanla birlikte sıvıyağda  sote edin.salçasını ilave edin karıştırın.Baharatlarını ilave edip  ocağın altını kapatın.........Soğuyunca maydanozları ilave edin.
     -Bu arada hamur malzemelerini karıştırıp aldığı kadar un ilavesiyle  kulak memesi yumuşaklığında hamur yapın.Hamuru 15 dak.dinlendirin.
     -Hamurdan ufak bezeler yapın.Oklavayla büyük bir tabak büyüklüğünde açın.Bütün hamurlar bu şekilde açılsın.
     -Hazırladığınız sos malzemesinden her bir yufkaya sürün.Hamurları bu şekilde 10 dakika daha dinlendirin.
     -Hamurların ortasına mercimekli içten koyun.Karşılıklı kenarları üst  üste gelecek şekikde hamuru katlayın.Diğer katlarıda hamurun tekrar  üzerine katlayın ve kat yerlerinden kürdanla tutturun.
     -Üzerlerine yumurta sarısı ve haşhaş sürün.Önceden ısıtılmış 180 dereceli fırında üzeri kızarana kadar pişirin.
     -Afiyet olsun.     

Alıntı

Balböceği

vayy super gozukuyor eline saglik cicim  :hungry:

cansu07

mutluyum&mutluyuz

°º•✿gülümse01✿•º°

BEBEĞİM, BİLİYORUM HAYALLERİMDE KALMAYACAKSIN. BEN SENİ HASRETLE BEKLERKEN HAYAL OLMAMALISIN. GEL DE  GÖZYAŞLARIMI SİL. BU HASRETİ BİTİR ANNECİĞİM...