Öksürük ve Bronşit İçin Birebir Meyve Ayva

Başlatan βαlκιz, 02 Mayıs , 2011, 17:22:38

« önceki - sonraki »

βαlκιz

Ayva, latince Adı: Cydonia oblonga olan Rosaceae familyasından şifalı bir meyvedir.

Akdeniz ve Asya ülkelerinin en eski meyvelerinden biri olan ayva gülgiller familyasından gelir. Anavatanı Kuzey İran, Kafkasya ve Anadolu olan ayva, sarı renkte, tüylü, mayhoş, dokusu sertçe ve ufak çekirdekli bir meyvedir. Mayıs ile Haziran aylarında çiçek açar, meyvesi Eylül ve Ekim aylarında toplanır.Protein, karbonhidrat, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum ve C vitamini içerdiğinden vücut için birçok faydası bulunur. Pektin ve tanen gibi maddeler ihtiva eder. İçerdiği yüksek pektinden dolayı ayvadan reçel, pelte ve şekerleme yapılır. Yüksek tansiyonu olan ve kabızlık çeken kişiler tarafından tüketilmesi önerilmez. Düşük kalorili meyveler sınıfındadır (100 gramı 33 kalori). Tok tutma özelliği ve düşük kalorisi açısından zayıflamaya yardımcı bir meyvedir. Diyet yapan kişilere önerilmektedir.

Ayva yaprakları boya ve kozmetik sanayiinde, tıpta da ilaç yapımında kullanılmaktadır. Meyvesi reçel, jel, marmelat ve meyve suyu olarak değerlendirilir. Çekirdekleri, parfüm ve ilaç sektöründe kullanılır.

Ayvanın Faydaları:

* Öksürüğü keser,
* Mide ve bağırsakları kuvvetlendirici özelliktedir ve incebağırsak iltihabını giderir.
* Kanı temizler.
* Karaciğer tembelliğini giderir .
* Safra akışını sağlar.
* Çarpıntıyı dindirir.
* Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.
* Bronşit ve öksürükte faydalıdır.
* İshali durdurur.
* Ateş düşürücüdür.
* Strese karşı etkilidir.
* Kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesiyle elde edilen sıvıyla yapılan gargara, boğaz iltihabını giderici özelliğe sahiptir.
* Tüylü yüzeyinin halk arasında "kan dindirici" olarak uzun yıllar kullanıldığı biliniyor.
* Tohumlarının suda kaynatılmasıyla elde edilen merhem derinin yumuşacık olmasını sağlar

:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

banu_fth

asuman1981

Lă_Tăhzen!

AYVA YAPRAGINI ÖZELLİKLE ALIRIM AKTARLARDAN EVDE BULUNDURURUM İSHAL GİBİ DURUMLARDA İYİ GELİYOR

TESEKKURLER CANIM

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

MUTFAK BALKONUM OLDUĞU GİBİ AYVA AAĞACININ YEM YEŞİL YAPRAKLARIYLA DOLU VE BENİM KIZIM ÖKSÜRÜYOR
SANIRIM ŞİMDİ İLK İŞİM ONU KAYNATIP İÇİRMEK OLUCAK  :icon_thumright:

Lă_Tăhzen!

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

Alıntı yapılan: Lă_Tăhzen! - 02 Mayıs , 2011, 18:16:03
KURUTULMUS AYVA YAPRAGI OLCAK AMA PINAR
NİYE YEŞİL TAZE OLMAZMI  :y25: KURUTULMUŞ BENDE YOK

Lă_Tăhzen!

02 Mayıs , 2011, 18:21:06 #7 Son düzenlenme: 03 Mayıs , 2011, 09:55:31 Lă_Tăhzen!

VALLA BENIM BILDIGIM ÖYLE OLURMU OLMAZMI BILMIYORUM AKTARDAN KURUTLMUS OLARAK ALIYORUM :)

fıstık

Alıntı yapılan: °ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ° - 02 Mayıs , 2011, 18:17:53

TAZESİ İÇİLİYO ZATEN PINARCIM AMA KIZIN KÜÇÜK BENCE ARAŞTIR

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

Alıntı yapılan: Chateau Lafite - 03 Mayıs , 2011, 05:45:06
Alıntı yapılan: °ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ° - 02 Mayıs , 2011, 18:17:53

TAZESİ İÇİLİYO ZATEN PINARCIM AMA KIZIN KÜÇÜK BENCE ARAŞTIR
BEN DAHA ÖNCEDE KAYNATIP VERYOMUŞUM YA HATIRLAMIYORUM
DÜN HEMEN AYVA YAPRAĞIYLA REZENEYİ KAYNATTIP DURU SEVDİ TADINI COK COK İÇİYOR VALLA  :binkybaby:

°•.ℓανιηуα.•°

arkadaşlar ayvanın yanısıra turp şurubunu da şiddetle öneririm. turpu ikiye bölüp içini oyacaksınız. ortasından iğneyle küçücük bi delik açacaksınız. içine bal koyup sabaha kadar yavaş yavaş süzülmesini sağlayacaksınız ve sabah aç karnına o süzülen balı içireceksiniz. öksürük ve balgama birebir.

ยรlคภ๓คz göภlüm

ben de ayva, karanfil ve ıhlamuru kaynatıp oğluma içiriyorum, öksürüğe iyi geliyor

derbeder

sabah ac karnina keci boynuzu pekmezi icilmesi iyi geliyor diye duymustum.
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!