arkadaslar kizimi sutten nasil kesebilirim :(

Başlatan °♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°, 31 Mart , 2011, 19:31:24

« önceki - sonraki »

мiŁenα.

:ehi:Ben sürdüm tuz bal karışımını cuk cuk emdi ben baktım tadına kusuyordum az kala :igrenc:

:love9: :love7: :love9:

°♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°

Alıntı yapılan: ♥♥♥gültanesi tontik annesi♥♥♥ - 31 Mart , 2011, 21:04:21
Allah yardımcın olsun gülüm hem bedensel hem psikolojik zor bi dönem ama atlatacaksın inşallah
bikaç gün geçtimi yoluna girer

sagol canim  :opucuk: :amin: :amin:

Alıntı yapılan: -Josєpнiиє- - 31 Mart , 2011, 21:07:04
Alıntı yapılan: °♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥° - 31 Mart , 2011, 20:15:12
aysecim valla dikkatini dagitmaya calisiyorum masallah meme vermedikce verdigim herseyi bi guzel yedi  :nazar: insallah boyle devam eder  :amin: ama geceyi merak ediyorum  :icon_pale: :icon_pale: :icon_pale:
bence sutten kesilince istahlari daha acilacak  ::)

Ben vermedimmi yıkıyor ağlamaktan çok inatçı şu sıralar verene  kadar susmadan ağlıyor sesi kısılana kadar.
Sonunda o kazanıyor ben kaybediyorm.
Bıraksalar evet yeme uyku  düzene girecek

senin kızdada inat varmı :icon_scratch:

yok cok sukur kizim inatci degil  :amin: en azindan dikkatini dagitabiliyorum simdilik  :sad1:

Alıntı yapılan: Lă_Tăhzen! - 31 Mart , 2011, 21:11:13
bana bı arkadas soyledı gecen bal tuz ve çok az su karıstırıp surmus memesine o anda bırakmıs cocuk emmeyı bıdaha da agzına almamıs öyle dene bı ıstersen onada doktor tavsıye etmıs böyle yapmasını

olmazsa bunuda denerim sagol tatlim  :opucuk: :opucuk:

:love9: KUZUCUKLARIM RABBIM SIZI KORUSUN :love9:

мiŁenα.

Ya ne güzel.

Of  ben nasıl kesicem dağıtamıyorum üstüme çıkıp açıyor buluyor emiyor.bantlasamı :ehi:

:love9: :love7: :love9:

°♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°

Alıntı yapılan: -Josєpнiиє- - 31 Mart , 2011, 21:18:57
Ya ne güzel.

Of  ben nasıl kesicem dağıtamıyorum üstüme çıkıp açıyor buluyor emiyor.bantlasamı :ehi:

zaten oyle olmasa hamileyim diye kafayi yerdim  :aferin: :aferin: :aferin:

onuda denicem sirayla parayla degil  ;D

°♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°

arkadaslar dunden beri kizimi sutten kesmeyi kafaya koydum hadi hayirlisi tecrubelerimi buraya yazicamki merak edenler icin iyi bir ornek olsun  :D

1.gun.,gunduz...dun kizimi hastane cikisi bir kere tek emzirdim oglen saatleriydi sonra emzirmedim taki geceye kadar her meme istediginde agzina biseyler tikistirdim  :-\ masallah ac oldugu icin verdigim herseyi yedi  :hungry: tun gun kucagimdan inmedi gogsumu koklayip durdu  :y25: en son tiksinir diye gece 1 saatlerinde sol gogsume bolca limon suru verdim  :-ooo vermez olaydim hic aldirmadan cuk cuk memeyi bosaltiverdi  :'( emeklerim bosa giiti  :-[ anladimki boyle olmucak kizim henuz kucuk ne sursem tiksinmicek en iyisi kararli olup memisleri hic gostermemek dedim ve kizimi uyumadan once iyice yedirip yogurdunu verdikten sonra babasi uyuttu  :sleepy1:
gece..kizim bir kere uyandi meme istedi once emzigine bal surdum emdi yine uyandi sonra babasi yogurdunu verdi  :) yanima uzattim uyuyana kadar beline karnina poposuna masaj yaptim  :) uyuya kaldi ve masallah sabaha kadar uyandi basardim  :basardim: :basardim: :basardim:
not.. gece sut vermedigimizden psikolojisi bozulmasin diye bebislerle beraber uyumayiliyiz bence bu onlari rahatlatiyor meme vermesek bile onu svdigimizi ve yaninda oldugumuzu bilmeleri gerekiyor  :love9:
sabah..kizim meme emmeminin butun hircinligini beni ve babasini doverek cikardi  ;D olsun onun vurdugu yerde gul biter  :binkybaby: :binkybaby:
memislerin durumusagi dunden beri vermeme ragmen hic sizlamadi demek sut yokmus gece sol gogsum sizladi ama acitacak kadar degil bugunse daha iyiler....

yarinda bugunun sonuclarini yazicam arkadaslar  :) dua edinde bu kararlikla buraya kizim sutten kesildi diye kocaman yazayim insallah  :amin: :amin: :amin: :amin:

Demet_dk

HAMİLE OLMASAN KESİNLİKLE KARŞI ÇIKARDIM
BENDE ÇOCUĞUMU MEMEDEN AYIRMAK ZORUNDA KALDIM YEMEK YEMEDİĞİ İÇİN VE ÇOK PİŞMANIM
BENİM YÖNTEMİMDE ETKİLİ OLMUŞTU
OLMAZ OLAYDI  :BangHead: :BangHead: :BangHead:

BEN YÜN KOYDUM PİS DEDİ KAPATTI ELLEMEDİ
AMA AĞLADI GECELERİ O ZAMANDA BEN GMRÜNMEDİN ONA  :y25:

°♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°

Alıntı yapılan: Demet_dk - 01 Nisan , 2011, 15:29:14
BENDE ÇOCUĞUMU MEMEDEN AYIRMAK ZORUNDA KALDIM YEMEK YEMEDİĞİ İÇİN VE ÇOK PİŞMANIM

evet demetcim doktorum kesinlikle yasakladi  :sad1:
bende vicdan azabinda kavruluyrum ama ucumuz icinde en iyisi bu bir yasina kadar emdi sukur  :amin: hem daha bi istahlandi kuzum bence onun icin en hayirlisi bu cunku sutumun kalitesi bozuldu bence  ::)
ya ben pamuk koysam anlamaz ceker emer ben gogsumu hic gostermicem  :icon_thumright:
seninki kac yasindaydi  ???

Demet_dk

Alıntı yapılan: °♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥° - 01 Nisan , 2011, 15:32:38
Alıntı yapılan: Demet_dk - 01 Nisan , 2011, 15:29:14

evet demetcim doktorum kesinlikle yasakladi  :sad1:
bende vicdan azabinda kavruluyrum ama ucumuz icinde en iyisi bu bir yasina kadar emdi sukur  :amin: hem daha bi istahlandi kuzum bence onun icin en hayirlisi bu cunku sutumun kalitesi bozuldu bence  ::)
ya ben pamuk koysam anlamaz ceker emer ben gogsumu hic gostermicem  :icon_thumright:
seninki kac yasindaydi  ???

14 AYLIKTI
BENDE BUNUNLA AVUTUYORUM KENDİMİ
ÇOK ŞÜKÜR 14 AY EMZİRDİM

PAMUK KOY AMA BANTLA KENARLARINI AÇAMASIN

°♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°

canim simdilik idare ettim sukur cok isterse koyarim  ::)
seninki de cok kucuk degilmis uzulme bence  ;) zaten bir bucuk yas en iyisi sende iki ay onceden kesmissin bisey olmaz  :D

ยรlคภ๓คz göภlüm

Alıntı yapılan: asuman1981 - 31 Mart , 2011, 20:20:34
CANIM BİZİM BURDA AKTAR LAR DA SABIR  DİYE BİŞEY VAR  SİYAH ACI  AMA ZARARSIZ Bİ ŞEY BEN ONLA KESTİM KIZIMI KOLAY OLDU  BULABİLİRSEN  HEMEN KESİLİR

ben de onu kullandım çok işe yarıyor...önce tadına baktım, demli acı çay gibi tadı da .

°♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°

2.GUN GUNDUZKIZIMA YINE HER ISTEDIGINDE BISEYER TIKISTIRDIM AGZINA SONRA DISARI CIKARDIM GUN BOYU GEZDIRDIM SONRA ESIMIN TEYZESINE GOTURDUM COCUKLARLA OYNADI YORULDU EVE GELDIK BI DOLU CORBA VE YOGURDUNU YEDI YATIRDIM  :)
GECEHIC UYANMADI SABAHA KADAR MISIL MISIL UYUDU  :nazar: :nazar: :nazar: :nazar: :nazar: :nazar:
SABAHAGLADI ISTEDI HEMEN KALKIP KAHVALTISINI VERDIM BABASIYLA OYNADI YOGURDU VE SUTUNU ICIRDIM UYUYO SIMDI  :sleepy1:
MEMISLERIN DURUMUCOK FENAYIM GECE KIZ UYANMADI AMA GOGUSLERIMIN ACISINDAN UYUYAMADIM TAS KESILDILER RESMEN AGRIKESICI ICTIM BIRAZ AKITTIM YIKADIM FAYDA ETMEDI HALADA COK ACIYO NASIL KESILECEK  :sad1: USTELIK KOCAMAN OLDULAR DAMARLARIN SISKINLIGI KORKUTUYOR BENI  :icon_pale: KAYNANAM ARADIM IKI AY DAHA VER DOKTORA NE BAKIYON YAZIK KIZA DEYIP DURDU MORALIM BOZULDU AMA VAZGECMICEM  :icon_thumright: BANADA YAZIK ELIM AYAGIM TITRIYOR GUCUM KALMIYO ZATEN ISTAHIM YOK  :( INSANLARDAN MORAL BEKLIYORUM ZATEN GOGSUMUN SIZISI VICDANIMIN SIZISI YANNINDA HIC KALIR HELE O SUTLERI LAVABOYA DOKERKEN PARAMPARCA OLDUM  :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2:

Demet_dk

CANIM 2 GÜNE KALMAZ İNER GÖĞÜSLERİN
ZATEN 2 GÜN OLDU İYİ DE GEÇMİŞ
DEVAM ET MECBURSUN ÇÜNKÜ

DUŞ ALIRKEN TARAKLA TARA GÖĞSÜNÜ
SÜT ZATEN BEKLEDİ TEKRAR VERMEN DE DOĞRU OLMAZ

°♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°

Bebeğin anne sütünden ayrılması
Emzirme anne bebek ilişkisinin en güzel ve özel bölümüdür. İdeal beslenmenin ötesinde aralarındaki sevgi bağının kurulduğu, güçlendiği ve birbirleri için anlamlarını keşfettikleri bir dönemdir. Bebek kadar anne için de önemlidir. Bu nedenle de sonlandırılması hem anne hem de bebek için zor verilen bir karardır.

İlk 6 ay anne sütü verilmeli
Bebek beslenmesinde günümüzde kabul gören teori ve uygulama ilk 6 ay sadece anne sütü vermek daha sonrasında 9-12. aya kadar ek besinleri öğünlere oturtmak ve anne sütünü geri plana çekmektir. Bir yaşından sonra duruma ve isteğe göre anne sütü kesilebilir veya iki yaşına kadar devam edilebilir.

Bazı bebekler doğumdan itibaren emmeyi reddeder
Bazı bebekler başlangıçtan itibaren emmeyi reddeder, sağılarak biberonla beslenir. Bazen annenin ruhsal durumu emzirmeye izin vermez, beslenme mama ile yapılır. Bu özel durumlar dışında çoğu anne ilk yaşında bebeğini meme ile besler. Anne sütü 6. aydan sonra besleyiciliğinin azalması, bebeğin çiğneme ve katı gıdaya alışma sürecinde destekleyici duruma geçer.

Bebek kendiliğinden memeyi reddederse anne için kesme kararı diye bir sorun olmaz. Ama bebek memede mutlu ise ve emmeye devam ediyorsa kesme süreci anne için kargaşa oluşturur. Bilinmelidir ki her bebek ve anne kendine özeldir ve onlara uygun olan yöntem başkalarına uymayabilir.

Bebeği sütten ne zaman kesmeli?
Memeyi bıraktırmanın net bir zamanı yoktur. Bebek günlük öğünlerini düzenli tüketiyor, uyku sorunu yoksa ve anne de emzirmek istiyorsa iki yaşına kadar sürdürülebilir. Ama bebek anne sütü dışında beslenmeyi reddediyor, sürekli emmek istiyor ve kilo alımı düşüyorsa ya da gece boyu sadece anne göğsünde olmak için sık sık uyanıyor ve bu anne için sağlık sorunu yaratıyorsa 6 aydan sonraki herhangi bir dönemde de sütten kesme kararı alınabilir.

Bebeği sütten nasıl kesmeli?
En doğru an annenin bu ayrılığa hazır olduğu, kararlı olduğu ve bebeğin zarar görmeyeceği zamandır. Genellikle bu zaman 1 yaş sonrası olacaktır. Kesme zamanı bebeğin yaşamında herhangi bir stresin olmadığı bir dönem olmalıdır. Taşınma, ayrılık, hastalık dönemleri uygun değildir. Diş çıkarma, bakıcı değişim süreci de zorlu dönemlerdir.

Öncelikle azaltmayı denemek daha doğrudur. Aniden hayır artık emmiyorsun demek bebeğin bocalamasına ve artık istenmediğini, annenin onu cezalandırdığını düşünmesine neden olabilir. Başlangıç olarak gündüzleri bir, iki emzirme atlanarak daha sonra da gündüz emzirmesi kesilebilir. Bebeğe belli yer ve zaman göstererek kısıtlamalar yapabilirsiniz. Mesela sadece yemekten sonra, karanlık olunca, uyumadan önce gibi. Bebek duruma alışınca, tamamen bırakmadan önce ona artık sütün anneden gelmeyeceği, biberon ya da daha doğrusu bardakla sütünü içeceği, annenin onu hala çok sevdiği ama bunun büyümek demek olduğu anlatılmalıdır.  Annesi ile sıcak yakın tensel bağdan kopmamaması için, annenin bebeğini kucağında emzirir gibi beslemesi, hatta tensel temas sağlanacak şekilde göğsüne yatırmasında fayda vardır. Sadece akşamları uykuya dalarken veya uyumadan önce emzirilerek bu bağ bir sure daha devam eder. Sonraları bebek uykuya dalmadan anne kucağına alır, emzirmeden çocuğuyla birlikte uykuya dalmaya alıştırır.

Sütten kesme sürecinde anne ve çevrenin davranışları nasıl olmalı?
Annenin sabırlı olması bebeğini daha sık kucaklayıp okşaması, daha çok oyun zamanı yaşamaları süreci rahatlatacaktır. Bu süreçte kolay uyum sağlayanın bebek olduğunu, asıl zorlanan ve üzülenin anne olduğunu unutmamak gerekir. Çevrenin anneyi desteklemesi, tepki gösteren bebeği sakinleştirmede yardımcı olması ve kararın doğruluğu konusunda anneyi desteklemesi önemlidir. Sütten kesme anne ve bebek için doğru zaman seçildiğinde sorunsuz biter. Bu nedenle en önemlisi kesmeye karar vermek değil, doğru zamanı bulmaktır.

Dr. Hatice KARABÖCÜOĞLU
Karaböcüoğlu Çocuk Sağlığı Merkezi
Bağdat Cad. Refik Bey Apt. No: 332 D: 3 Erenköy / İSTANBUL
Tel: (0216) 369 91 87

Bebeğinizi sütten keserken...
Bebeğin anne sütünden ayrılmasıyla ilgili verdiğimiz bilgilerden sonra bebeğini sütten kesen annenin bu süreçten nasıl etkilendiğini, sağlığı için neler yapması ve nelere dikkat etmesi gerektiğini de uzmanımız Dr. Murat Keskin anlatıyor.

Meme iltihabı; Mastit
Bu dönemde göğüslerin sütle dolu kalmasıyla ortaya çıkan problemlerin ne olduğunu bilmek ve gerektiğinde hekime başvururak oluşabilecek ciddi problemler engellenebilir. Bu süreçte yaşanabilecek problemlerden birisi mastit diye adlandırılan meme iltihabıdır. Meme iltihabında meme şişkin, kızarmış ve ileri derecede hassastır.

Genelde akşamları saptanan ve ileri derecede bitkin bırakan yüksek ateşle kendini gösteren mastit oluşumunda göğüsler ileri derecede gergindir ve süt yolları iltihaba bağlı daraldığından süt gelmez. Bu durumla karşı karşıya kalındığında mutlaka hekime başvurumalı ve antibiyotik tedavisi ile ateş düşürücü ilaçlar almalıdır. Yapılması gereken diğer bir şeyde hastanelerden temin edilebilecek gögüs pompasıyla memelerdeki sütün boşaltılmalıdır. Boşaltma işlemi esnasında memelere uygulanan ılık ve ıslak havlu bu işlemi kolaylaştırabilir. Eğer meme iltihabı farkedilmez ve önlem alınmazsa meme absesi oluşur. Meme absesi, memenin bir bölümünde ele gelen sertlik ile kendini belli eder. Bu sertliğin etrafı kızarık ve hassastır. Meme absesinin tek tedavisi ise cerrahi olarak memenin açılması ve boşaltılmasıdır. Cerrahi işlem sonrası ise antibiyotik tedavisi mutlaka gerekir.

Adım adım sütten kesme
Sağlıklı bir sütten kesme işlemi için önerdiğimiz aşağıdaki uygulamalarla sağlıklı bir sütten kesme süreci yaşayabilirsiniz.

Süt çekme aralıklarını arttırın ve çekilen süt miktarını azaltın.
Eğer 3 saat arayla süt çekiyorsanız 1-2 gün 4 saat arayla ve sonra 5-6 saat arayla sütü çekin. Çekilen miktarı da aynı şekilde azaltarak 5-6 gün uygulamaya devam edin. Göğüslerin rahatlamasına olanak verecek miktarda süt çekilmelidir, çünkü göğüslerin dereceli olarak boşaltılması beyinden süt uyarısının zayıflamasına sebep olur.

Göğüslere soğuk havlu kompresi uygulayın.
Soğuk kompresler göğüsleri rahatlatır. Göğüslerdeki şişkinlik azalana kadar 2-3 saat arayla soğuk havlu kompreslerini uygulamaya gayret edin. Bu uygulama özellikle ileri derecede gergin ve dolu göğüsler için önerilmektedir. Soğuk havluları nasıl hazırlayacağınız konusunda da birkaç ipucu verelim. Havluları ıslatın ve buz dolabının içine yerleştirip soğutun. Kullandıklarınızı tekrar buzdolabına koyarak sonraki kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Göğüslerinizi sıkı sargılarla bağlamayın.
Bu uygulama eskiden süt üretiminin baskılanması için uygulanmaktaydı, fakat bu hareket süt yollarının tıkanmasına ve onun sonucunda meme enfeksyonuna sebep olabilir. Bunun yerine göğüslerin rahat edeceği destekleyici pamuklu giysileri tercih edin. Pamuklu giysiler hem rahat olmanızı sağlar hem de memelerdeki dolaşımı bozmaz.

Ağrı kesici alabilirsiniz.
Ağrılarınız oluyorsa doktor kontrolünde ağrı kesici alabilirsiniz. Bu ilaçların genelde parasetamol içeren ağrı kesiciler olmasında fayda var. Bazen daha güçlü ağrı kesici özelliği olan naprosyn veya benzerlerini kullanmak gerekebilir.

Buz uygulaması yapın.
Buz memelerdeki şişkinliği alır. Günde en az 4 defa her iki göğüse buz torbası uygulaması yapın.

Sütü gerekmedikçe çekmemeye çalışın.
Eğer göğüsleriniz çok rahatsız değilse mümkün olduğu kadar süt çekmeyin. Eğer süt çekmezseniz beyine giden sinyaller süt hormunu salınımını baskılar ve zamanla süt üretimi durur. Bu nedenle göğüslerinizi rahatlatacak kadar süt çekmelisiniz.

Bol su için.
Su kısıtlaması süt üretimini durdurmaz. Vücudunuzun ihtiyacı olan suyu almalısınız.

Bu uygulanan tedbirler işe yaramazsa, kadın doğum uzmanı ile görüşüp süt salınımını baskılayan ilaçlar alabilirsiniz. Bu ilaçlar beyinde hipofiz bezinden salgılanan Prolaktin adındaki süt hormonunu baskılayarak memede süt üretimi sinyalini azaltır ve böylece göğüslerdeki süt üretimi azalır ve durur.

Op. Dr. Murat KESKİN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

°♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°

Alıntı yapılan: Demet_dk - 02 Nisan , 2011, 14:51:02
CANIM 2 GÜNE KALMAZ İNER GÖĞÜSLERİN
ZATEN 2 GÜN OLDU İYİ DE GEÇMİŞ
DEVAM ET MECBURSUN ÇÜNKÜ

DUŞ ALIRKEN TARAKLA TARA GÖĞSÜNÜ
SÜT ZATEN BEKLEDİ TEKRAR VERMEN DE DOĞRU OLMAZ

INSALLAH CANIM YA  :amin:
SU YUKARDA PAYLASTIKLARIMI UYGULYACAM INSALLAH ISE YARAR  :amin:
ZATEN KARARLIYIM VERMMICEM KESICEM INSALLAH  :amin: SENIN SOYLEDIGINIDE YAPICAM TESEKURLER  :opucuk:

Lă_Tăhzen!

Allah kolaylık versin canım ya zor bi durum ama mecbursun  :-\