27 Nisan , 2024, 12:31:09

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

BU NASIL BİR ZİHNİYET

Başlatan Demet_dk, 10 Mart , 2011, 20:10:55

« önceki - sonraki »

Lă_Tăhzen!

tecvid  güzelleştirmek demek yanı kuranı kurallara uyarak guzel bir şekilde okumak ne bileyim ben ozamanların bayanları tecvidlimi okuyodu tecvidsimide ne alaka bi baglantı kuramadım

fıstık

alakası şu

DÜZ BİR ŞEKİLDE OKUNURKEN BİR MANA TEŞKİL ETMEZ ETKİ AÇISINDAN

AMA TECVİDLİ OKUNURKEN İNSANDA BİR ETKİYE SAHİPTİR

VE BİR ERKEK ANCAK O ZAMAN BİR KADININ SESİNDEN ETKİLENEBİLİR

DEMEKKİ TECVİD SONRADAN OLUŞMUŞ BİŞEYDİR

EĞERKİ KADIN SESİ ERKEĞE CAİZ DEĞİLSE

SADECE KURAN VE ŞARKI DEĞİL

HERZAMAN CAİZ DEĞİLDİR

Lă_Tăhzen!

bu konuyla alakalı bir kıssa vardı efendımız zamanında yasanmıs aklımdakılerı yazıcam yanlıs olabılır  dıye netten arastırıyorum eger bulabılırsem eklıcem cevabını o kıssada bulabılırsın belki

fıstık

Alıntı yapılan: Lă_Tăhzen! - 22 Mart , 2011, 00:12:31
bu konuyla alakalı bir kıssa vardı efendımız zamanında yasanmıs aklımdakılerı yazıcam yanlıs olabılır  dıye netten arastırıyorum eger bulabılırsem eklıcem cevabını o kıssada bulabılırsın belki

TAMAM TEŞEKKÜR EDERİM

Lă_Tăhzen!

kusura bakma onu bulamadım şunu söylıyım Ben imam hatipte okudum ama dın alimi degilim  tam anlamıyla bişeyler söylemek için  insanlar fakulteler bitiriyor bunun için şöyleki ben okuldaki bir erkegin yanında kuran okumadım hiç bir zaman okuyusumda bır makam yok duz okur gecerım etkıleyıcı bı okuyusum yok yanı   cunku din yasaklamıs neden niçinlere fazla gırmemek lazım  kadın sesı erkege haram  konusldugu vakitte ciddiyeti bozmadan konusmaya cilve katmadan konusun diyor zaten sahabeden de hanımlar fazla bahsedilmez en guzel kuran okuyan buydu şu hanım sahabe kuran okumasıyla meshurdu diye   hatırlarsanız televızyona bı aralar sumeyye dıye bır kıc cocugu cıkıyodu cok guzel kuran okuyodu kız şöyle demişti  bu son senem artık bundan sonra bu sekilde herkesın gozu onunde kuran okumıcam cunku o kız henuz buluga ermemıstı  daha sonrada zaten gorunmedı bır daha Ey nebi hanımları, siz diğer kadınlar gibi değilsiniz. Allah'tan sakının, edalı, yumuşak konuşmayın, kalbi bozuk olan, ümide kapılır; hep ciddi konuşun.) [Ahzab 32]

ne söylersek boşkardeş  hukumler  böyle bize amenna saddakna demek düşer Allah bizlere merhametoyle muamele etsin

kusura bakma 2.30 oldu saat tam olarak ıfade edememıs olabılırım imamhatıplıyım dıye kendımı hıcbır zaman  din konusunda yeterli görmedim görememde bı alim bılmedıklerımı ayagımın altına koysalar basım göge ererdı diyor degilse ben kim sadece okuduklarımı duyduklarımı paylasmak ıstedım

fıstık

TAMAM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

KIZINDA HASTA SENİ BU SAATE KADAR TUTTUM KUSURA BAKMA

KEŞKE BİR İLAHİYAT MEZUNU ARKADAŞIMIZ OLSAYDIDA

MERAK ETTİKLERİMİZİ SORSAYDIK

BELKİ BİR NEBZE KAFAMIZDA SORULARLA DOLAŞIP DURMAZDIK

♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥

Alıntı yapılan: < ESLAL > - 18 Mart , 2011, 21:26:30
bende açık biriyim bu beni çokk rahatsız etsede manevi olarak, kapandığımda bunu taşıyamamaktan korkuyorum

benim için kapanmak ,örtünmek tercih meselesi değil bu RABBİMİN emri bu sebeptende duyduğum manevi sızı  :'(

şuanki siyasete bende eşimde ailemle karşı vay halimize diyenlerdenim ama din ile siyaseti birbirine karıştırmamak gerek  ;)

bizlerin birer müslüman olarak inandığımız kitabımız var Kur'an_ı kerim ve bizim için doğru olan şeyler burda yazanlardır dini fikre göre değiştiremeyiz eğer bir kadının mahrem yerini örtmesi yeterli olsaydı bu Kur'an da böyle yazardı

herkes istediği gibi yaşamakta özgür elbette ama bu özgürlüğü var olanı inkar ederek yaşamamalıyız diye düşünüyorum ...... 

:alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış:

♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥

Alıntı yapılan: DER!N - 11 Mart , 2011, 23:00:48
Adilane düşünmüyorsunuz arkadaşlar, baskı altında olan binlerce örtülü kadın da var ve madem özgürlük savunuluyor ve madem ki kadınlar ezilmesin diyoruz o halde kendi hür iradesi ile örtünmüş bir kadına da aynı haklar tanınmalı. Bizler baskıdan korkmuyoruz çünkü baskı altındayız yıllardır ve bunun mücadelesini şuanki siyasi partiler içinde yapmaya en yakın AKP'dir.
Yanlış anlaşılmasın siyasetten nefret ederim örtüme sahip çıkmamı sağlayacak parti solcu da olmuş olsa onu kayırırım.

Bu tarz konuların özellikle açıldığını düşünüyorum daha önce tartışmaya yol açmış bir konu ise tekrarlamanın manası nedir?
Konuyu beğenmeyen yazmasın, girmesin, okumasın türündeki eleştirilere tamamen karşıyım bu tür hassas konularda.

Örtüm benim şahsiyetimdir, bu şekilde bir fikri destekliyorsunuz ya da desteklemiyorsunuz diye alay konusu edilemez.

:alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış:NOKTASINA KADAR HERŞEYE KATILIYORUNN

✿sweet_sweet✿

22 Mart , 2011, 05:02:36 #98 Son düzenlenme: 22 Mart , 2011, 05:08:08 ۩αşкιм şєнzα∂єм۩
buradaki yazilanlari okudum.. katildigim bircok arkadasim oldu..

benim dinle ilgili gorusum kisa ve net..

din hicbirsekilde irdelenmez

yargilanmaz, ne nasil neden bu sekilde gibi hukumler verilmez..

butun sorularin cevabi kurani kerimde yazilidir, once dikkatli bir sekilde okumak, ondan sonra insanin aklina takilanlari, dedigim gibi hukum koymadan, onyargi olmadan bir din alimine sormak en dogrusudur..

yoksa kurani kerimi her okuyan neden erkegin hakki boyle, kadinin hakki boyle vs gibi kiyaslamalar yaparsa, bu din din olmaktan cikar gider..  :icon_thumright: ozelikle belirtmek istiyorum ki din bir ustunluk savasi degildirr.. erkek yahut kadin ile ilgili kiyaslamalar yapmak bana ters geliyor :icon_thumright:  Rabbim hic ayrim yapmadan butun kullarina akil ve dusunme yetisi vermistirr..  :icon_thumright: onemli olan bunu dogru kullanabilmektir..

ben kurani kerimi tam anlamiyla bitiremedim.. rabbim nasip ederse okuyacagim en kisa zamanda.. bu yuzden ayet ve surelerle dusuncemi dile getiremiyorumm.. ancakk bildigim tek sey boyle kutsal bir kitaba sahip oldugumuz icin rabbime binlerce sukrolsun..  ben bir kul olarak uzerime dusen tek vazife, yargilamak degil kurani kerimde yazilan ne ise onu okumaktir..

herkesin dusuncesine saygim var, tesekkur ederim paylasimlar icin..

HASRET!M S@N@

bende islamda kadının yerini cok önemli görenlerdenim
dinimiz kadını adeta bir mücevher gibi görmektedir bu yüzden örtünmesini istemektedir
ve onu saklamaktadır ben hiç kimseyi yargılayamam bu kimseyede düşmez cünkü iman allahla kul arasında olan birseydir
ama bazı belli baslı seyleride kuranı kerim ve dinmizin emrettiği sekilde uygulamaya calısmak gerekir diye düşünüyoyrum
benmde nice arkadaslarım var acık ama bir vakit namazını kacırmaz nice arkadaslarımda var kapalı ama bir vakit namaz kılmaz bu kalpte olmalı
kadının sesine gelince bu haram kılınmıstır erkeklere bu yüzden benm hocam evde falan sarkı veya ezgi öylersen eğer yüksek sele söylemeki bir erkek duyar ve etkilenir günaha girersin demişti
bu konu hakkında benm düşüncelerimse bunlar bu konular dinimizce verilen kesin emirlerdir asla değiştirilemez günümüze uyarlanamaz 

KasrıCinan

Alıntı yapılan: [C@N@N&GÖKH@N] - 22 Mart , 2011, 09:53:43
dinimiz kadını adeta bir mücevher gibi görmektedir bu yüzden örtünmesini istemektedir
ve onu saklamaktadır ben hiç kimseyi yargılayamam bu kimseyede düşmez cünkü iman allahla kul arasında olan birseydir
ama bazı belli baslı seyleride kuranı kerim ve dinmizin emrettiği sekilde uygulamaya calısmak gerekir diye düşünüyoyrum
benmde nice arkadaslarım var acık ama bir vakit namazını kacırmaz nice arkadaslarımda var kapalı ama bir vakit namaz kılmaz bu kalpte olmalı
kadının sesine gelince bu haram kılınmıstır erkeklere bu yüzden benm hocam evde falan sarkı veya ezgi öylersen eğer yüksek sele söylemeki bir erkek duyar ve etkilenir günaha girersin demişti
bu konu hakkında benm düşüncelerimse bunlar bu konular dinimizce verilen kesin emirlerdir asla değiştirilemez günümüze uyarlanamaz
:alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış:

اَعُوذُ بِكَلِماَتِ اللهِ التَّآمّةُ مِنْ كُلِّ شَيْطَاَنِ وَ هآمَّةِ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّ

Balböceği

Herkes fikirlerini beyan etmis ama asil sorun

Bunu soylen sahsiyet gercektende hangi zihniyetle soylemis bunu merak ettim  :icon_scratch:

AککORTįє

:icon_thumright:

♥ღвüşяαღ♥

:icon_thumright:

çağınım

nagehancım çok güzel yazıyosun yazdıklarına ve düşüncelerine aynen katılıyorum arkadaşım  :icon_thumright:

bilmediğimiz şeyleri tartşmamız kadar doğal bişi olamaz bu düşünce özgürlüğüdür bi kadınının kapanması yada kapanmaması allah ile onun arasındadır kadının sesi erkeğe caiz değildir ben bunu biliyodum ama düşününce erkeğin seside ozaman kadına yasak olmalı güzel bi kuranı kerim okuması dinlediğimizde demiyomuyuz ne kadar güzel bi ses ne kadar etkileniyosun hem kurandan hem sesten  ama hemen şehvet duygularımı gelmeli akla  ne fark var arada anlamadım yani bi kadında bi erkeğe şehvetle bakabilir eğer içinde varsa gerçektende hiç bi şekilde aynı ortamda bile yabancı bi erkekle bulunmamak lazım

kadınlarımızı gerçektende sosyal hayattan ırak bırakmak için bi çok konuşulan şey var hala sosyal hayatta bile bunu tartışanlar var açıklar çok büyük günahkar ama kapalılar iş onlara gelince değişiyo ben açığım ama namazımı kılıyorum rabbime bin şükür kuranımı okuyorum orucumu tutuyorum rabbim üsade ettiğince şimdi başım açık diye benim ve benim gibilerin yada bi erkekle kazara aynı ortamda bulunuyoruz diye ibadeti kabul olmıcakmı yada bir erkeğin elini sıktım diye ve ben müzik öğretmeniyim aynı zamanda çok kalabalık kadınlı erkeklerin önünde şarkı söyledim sahnede eğer benim sesimden etkilenipte şehvet duyguları harekete geçen erkek olduysada ben onun ruh sağlığından şüphe ederim herşeyden önce