27 Nisan , 2024, 22:35:15

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

BU NASIL BİR ZİHNİYET

Başlatan Demet_dk, 10 Mart , 2011, 20:10:55

« önceki - sonraki »

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

Alıntı yapılan: ✿sweet_sweet✿ - 15 Mart , 2011, 10:09:14
Konuyu soyle bir gozden gecirdim aslinda ben su sekilde dusunuyorum..

hangi yuzyildayiz, dunya ne buluslar yapiyor, ne dusunceler meydana getiriyor..

peki bizim ulkemiz ne yapiyor.. makara gibi surekli ayni yone sariyor.. :icon_thumright:

ben turkiyedeki siyasetle ilgilenmiyorum, benim icin toplumun nereye gittigi onemli herzaman icin.,.

kaldiki ben acik bir insanim, ne ailemde nede sulalemde ortulu hic kimse yoktur.. ancak kapali insanlarinda herturlu dusunce sistemine saygim vardir.. kapali yahut acik ayrimi kesinlikle yapmam, yapan insanlarlada isim olmaz.. :icon_thumright:

isin asli, gereksiz islerde kosmamak gerekir, topluma faydali olacaksan konus, yoksa bos sozlerle bir yere varilmaz.. ancak toplumu kaos ortamin iter bu durum.. sonra yok anam sen aciksin, yok sen kapalisin, neden benim hakkim yokk falan filan dolu soz sacmaliklar dolasir etrafta,

lafi gelince avrupadaki yahut amerikadaki yabanci uyruklu insanlara, turkiyede laf etmek cokk kolay olur, iste orada ahlaksizlik diz boyu bilmem ne falan filan, peki turkiyede cokmu guzel?? sizlere bir konuda ornek vermek istiyorum..

buradaki insanlar her daimi herkesin din ve goruslerine saygi gostermekle kalmaz, yeri gelir birbirlerine dusuncelerini acikca soylerler, ve hicbirzamanda tartisma ortami cikmaz, siyasetciler herzaman halkin gonlunu oksarlar,  turbanli insanlar universiteye gitme ozgurlugu oldugu gibi, herturlu yerdede calisabilir  :icon_thumright:  yani tam anlamiyla ozgur bir ulke, ve ben bu yuzden bu ulkeyi seviyorum..

diyorumya madalyonun diger tarafinida kendimize cevirip bakmamiz gerekiyor... dunya ulkeleri oyle ileri seviyedeki, yani bu konularin tartisildigini yabanci birisi duysa tuhafina gider..

herseyden once dinimiz birlik beraberlik ve dostluk icinde yasamayi soyler.. ancak cogu zaman bizim ulkemizde cikarlar ugruna bu maneviyatlar bosuna harcaniyor.. icraat lazim icraat...

turkiyede pirlanta gibi genclerimiz var, cogu defa okuyorum haberlerde issizlik almis basini gidiyor, boyle konulara vakit ayrilacagina, bi cozum bulunsa yahut insanlarin hayat standartlari yukseltilse daha iyi olmazmi..

insan olsunda acik kapali ne farkeder.. zaten bu dunya fani, asil diger taraf ebedi.. herkes iyisiyle kotusuyle ilahi hakkin karsisina cikip hesap verecek..
:icon_thumright: :icon_thumright: :icon_thumright: :icon_thumright:  :alkış: :alkış:

DUŞUNCELERINI ÇOK BEGENDIM HER ZAMAN KI GIBI EVRENSEL  :opucuk:  :opucuk:  :flowers: :flowers: :flowers:

Nezo

Owww Konu Nerden Nereye Gelmiş Düşüncelerimi Söylemek istemiyordum Ama Bende Yazayım Birkaç Bişi. Önemli Olan Kafayı Mı Açıp Kapatmaktır Zihniyetimi? Burda Açığa Kapalıya Değil Hepimize Bir Hakaret Var Bence. Bende Açığım Bu Benim Seçimim. Kapalı Olanlarında Kendi Tercihi. Yalnız Şunu Demeden Geçemicem. Bazı Yerlerde Kız Çocukları 5 6 Yaşlarındayken Kapatılıyor. Şimdi Bu Kıza Biz Kendi Seçimi Diyemeyiz. Ben Kişinin Kendi isteğinle Kapanmasını İsterim Küçücük Yaşta Örtünmenin Ne Oldugunu Sorumluluklarından Bihaber Olan Çocuklarımıza Seçim Hakkı Tanınmalı Bir Çok Hastam Var Bu Şekilde Ve Farkı Sezebiliyorum. Örtülülerin Sorumlulukları Çok Fazla. Hareketleri Sözleri Davranışlarıda Ona Göre Olmalı. Bazı Hasta Velilerim Gelir Başları Örtülü Çok Afedersiniz Kçları Meydanda Daracık Bir Kot Dar Bir Bluz. Ne Yani Onlar Örtülü mü Oldu. O milletvekili Açıkları Konuşacağına Sözde Örtülü Olan Kadınları Konuşmalıydı. Örtünmek Kafayı Örtmekle Olmaz ERDEM Gerektirir. Umarım Sözlerim Yalnış anlaşılmaz Buda Benim Düşüncem. Önemli Olan ERDEMli Bir insan Olmaktır Bana Kalırsa.

Nezo

Alıntı yapılan: тнє ρяιη¢є σƒ му нєαят - 18 Mart , 2011, 04:37:51
Herkesin fikrini söyleme özgürlüğünün olduğunu söylediğimiz bir ülke de ayrım yapmak bence çok gereksiz.
Önemli olan insan olmamız hepimiz etten kemikteniz açık örtülü ya da kapalı fark etmez..
Ama asıl önemli olan bağnaz düşüncedeki insanlara karşı oluşturduğumuz tutum..
Ben açık bir bayanım ve ailemde sadece anneannemin annesi örtülü idi türbanlı değil..
Eskiden ninelerimiz sadece başörtüsü ile kaparlarmış başlarını şimdilerde ise ne kadar değişiklikler olmuş  :-ooo
Benimde etrafımda dostlarımın arasında kapalı olan insanlar var fakat o kadar dünya görüşleri gelişmiş ki..At gözlüğü ile bakmıyorlar etraflarına  :icon_thumright: Bizleri yadırgamıyorlar yargılamıyorlar  :icon_thumright: İşte asıl mesele bu bence  :icon_thumright:
Kimse kimsenin ırkını , dinini , giyinişini yargılayamaz fikirlerini yadırgayamaz..
Herkesin düşüncesi fikri aklı kendine :icon_thumright:
Her şekilde abartılara karşıyım açık ya da kapalı olsun farketmez  :icon_thumright:
Mahrem yerleri kapandıktan sonra ne mahsuru olabilir ki açık olmanın..
Ya da türbanını takıp kot pantolonunu giyip daracık üzerine kısa mont giydikten sonra o örtünün ne anlamı var o zaman ?
İbadet kulla allah arasındadır göze sokulmaz gizli yapılır ben açığım diye ben dinsiz allahsız mı oluyorum o zaman  :caca: :caca: :caca:
Çok hassas konular bunlar ve dikkat gerektiriyorlar  :icon_thumright:
Başımızdaki insanları asla desteklemiyorum  :caca: Şeriat yanlısı o benlikte bulunan insanlardan korkuyorum sadece ve hayretle izliyorum söylemleri  :-ooo
Ülkemizin nereye doğru gideceğinden süpheleniyorum endişeliyim  :sad1:
Allah hepimizin sonunu iyi etsin  :amin: :amin: :amin: :amin:

Katılıyorum :alkış:

derbeder

hepimiz kardesiz, bu öfke ne diye?
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

banu_fth

baskı açılmakta olsa , kapanmakta olsa konu hiç değişmez .. baskı ters teper ..

baskılı büyüyen insanların çoğu sapık oluo .. !! azıcık bi özgürlük yakaladıklarında patlama yaşıyorlar .. kendilerinden geçiyor lar ..

ne kapalılar gördüm açıktan cesaretli .. ne açıklar gördüm kapalı gibi ...

bu iş karışık .. insanları kendi haline bırakmak lazım .. isteyen istediği gibi yaşar dinini .. ister açık ister kapalı..

kalpler bozulmasın yeterki  :caca:

мiŁenα.

Alıntı yapılan: ●๋:        ●๋:  ήẽz  ●๋:        ●๋: - 18 Mart , 2011, 18:15:16
Owww Konu Nerden Nereye Gelmiş Düşüncelerimi Söylemek istemiyordum Ama Bende Yazayım Birkaç Bişi. Önemli Olan Kafayı Mı Açıp Kapatmaktır Zihniyetimi? Burda Açığa Kapalıya Değil Hepimize Bir Hakaret Var Bence. Bende Açığım Bu Benim Seçimim. Kapalı Olanlarında Kendi Tercihi. Yalnız Şunu Demeden Geçemicem. Bazı Yerlerde Kız Çocukları 5 6 Yaşlarındayken Kapatılıyor. Şimdi Bu Kıza Biz Kendi Seçimi Diyemeyiz. Ben Kişinin Kendi isteğinle Kapanmasını İsterim Küçücük Yaşta Örtünmenin Ne Oldugunu Sorumluluklarından Bihaber Olan Çocuklarımıza Seçim Hakkı Tanınmalı Bir Çok Hastam Var Bu Şekilde Ve Farkı Sezebiliyorum. Örtülülerin Sorumlulukları Çok Fazla. Hareketleri Sözleri Davranışlarıda Ona Göre Olmalı. Bazı Hasta Velilerim Gelir Başları Örtülü Çok Afedersiniz Kçları Meydanda Daracık Bir Kot Dar Bir Bluz. Ne Yani Onlar Örtülü mü Oldu. O milletvekili Açıkları Konuşacağına Sözde Örtülü Olan Kadınları Konuşmalıydı. Örtünmek Kafayı Örtmekle Olmaz ERDEM Gerektirir. Umarım Sözlerim Yalnış anlaşılmaz Buda Benim Düşüncem. Önemli Olan ERDEMli Bir insan Olmaktır Bana Kalırsa.

Sana katılıyorum çocukları zorla kapatmamak lazım.Baskıyla bir yere gelinmez.

Ama küçüklükten de eğitim verilmesi lazım..

:love9: :love7: :love9:

< ESLAL >

bende açık biriyim bu beni çokk rahatsız etsede manevi olarak, kapandığımda bunu taşıyamamaktan korkuyorum

benim için kapanmak ,örtünmek tercih meselesi değil bu RABBİMİN emri bu sebeptende duyduğum manevi sızı  :'(

şuanki siyasete bende eşimde ailemle karşı vay halimize diyenlerdenim ama din ile siyaseti birbirine karıştırmamak gerek  ;)

bizlerin birer müslüman olarak inandığımız kitabımız var Kur'an_ı kerim ve bizim için doğru olan şeyler burda yazanlardır dini fikre göre değiştiremeyiz eğer bir kadının mahrem yerini örtmesi yeterli olsaydı bu Kur'an da böyle yazardı

herkes istediği gibi yaşamakta özgür elbette ama bu özgürlüğü var olanı inkar ederek yaşamamalıyız diye düşünüyorum ...... 

AککORTįє

Alıntı yapılan: ۩αşкιм şєнzα∂єм۩ - 15 Mart , 2011, 10:09:14
Konuyu soyle bir gozden gecirdim aslinda ben su sekilde dusunuyorum..

hangi yuzyildayiz, dunya ne buluslar yapiyor, ne dusunceler meydana getiriyor..

peki bizim ulkemiz ne yapiyor.. makara gibi surekli ayni yone sariyor.. :icon_thumright:

ben turkiyedeki siyasetle ilgilenmiyorum, benim icin toplumun nereye gittigi onemli herzaman icin.,.

kaldiki ben acik bir insanim, ne ailemde nede sulalemde ortulu hic kimse yoktur.. ancak kapali insanlarinda herturlu dusunce sistemine saygim vardir.. kapali yahut acik ayrimi kesinlikle yapmam, yapan insanlarlada isim olmaz.. :icon_thumright:

isin asli, gereksiz islerde kosmamak gerekir, topluma faydali olacaksan konus, yoksa bos sozlerle bir yere varilmaz.. ancak toplumu kaos ortamin iter bu durum.. sonra yok anam sen aciksin, yok sen kapalisin, neden benim hakkim yokk falan filan dolu soz sacmaliklar dolasir etrafta,

lafi gelince avrupadaki yahut amerikadaki yabanci uyruklu insanlara, turkiyede laf etmek cokk kolay olur, iste orada ahlaksizlik diz boyu bilmem ne falan filan, peki turkiyede cokmu guzel?? sizlere bir konuda ornek vermek istiyorum..

buradaki insanlar her daimi herkesin din ve goruslerine saygi gostermekle kalmaz, yeri gelir birbirlerine dusuncelerini acikca soylerler, ve hicbirzamanda tartisma ortami cikmaz, siyasetciler herzaman halkin gonlunu oksarlar,  turbanli insanlar universiteye gitme ozgurlugu oldugu gibi, herturlu yerdede calisabilir  :icon_thumright:  yani tam anlamiyla ozgur bir ulke, ve ben bu yuzden bu ulkeyi seviyorum..

diyorumya madalyonun diger tarafinida kendimize cevirip bakmamiz gerekiyor... dunya ulkeleri oyle ileri seviyedeki, yani bu konularin tartisildigini yabanci birisi duysa tuhafina gider..

herseyden once dinimiz birlik beraberlik ve dostluk icinde yasamayi soyler.. ancak cogu zaman bizim ulkemizde cikarlar ugruna bu maneviyatlar bosuna harcaniyor.. icraat lazim icraat...

turkiyede pirlanta gibi genclerimiz var, cogu defa okuyorum haberlerde issizlik almis basini gidiyor, boyle konulara vakit ayrilacagina, bi cozum bulunsa yahut insanlarin hayat standartlari yukseltilse daha iyi olmazmi..

insan olsunda acik kapali ne farkeder.. zaten bu dunya fani, asil diger taraf ebedi.. herkes iyisiyle kotusuyle ilahi hakkin karsisina cikip hesap verecek..

:alkış:     :icon_thumright:

**yeliz**

benim anlamadığım''yok kapalı arkadaşım yok açık arkadaşım var'' diyebilmek bile yanlış arkadaşlık derken dış görünüş bu kadar mı önemli , adamın biri çıkmış akp den , bi laf etmiş protesto ediliyor , tmm bende karşıyım ayıp ki ne ayıp ,başkalarının bize rahibe benzetmesi de var hayat 4 4 lük diil insanlarda olamaz , fikirler işte sonuçta özgür bi ülkedeyiz her ne kadar kısıtlamalar olsada ,farkındasınız ki herkes bi safta , ayrı

DER!N

Alıntı yapılan: < ESLAL > - 18 Mart , 2011, 21:26:30
bende açık biriyim bu beni çokk rahatsız etsede manevi olarak, kapandığımda bunu taşıyamamaktan korkuyorum

benim için kapanmak ,örtünmek tercih meselesi değil bu RABBİMİN emri bu sebeptende duyduğum manevi sızı  :'(

şuanki siyasete bende eşimde ailemle karşı vay halimize diyenlerdenim ama din ile siyaseti birbirine karıştırmamak gerek  ;)

bizlerin birer müslüman olarak inandığımız kitabımız var Kur'an_ı kerim ve bizim için doğru olan şeyler burda yazanlardır dini fikre göre değiştiremeyiz eğer bir kadının mahrem yerini örtmesi yeterli olsaydı bu Kur'an da böyle yazardı

herkes istediği gibi yaşamakta özgür elbette ama bu özgürlüğü var olanı inkar ederek yaşamamalıyız diye düşünüyorum ...... 

Harika bir yorum Ezgicim Rabbim gönlüne göre versin inşallah.
O kadar net ifade etmişsin ki teşekkür ederim.
Evet, var olanı inkarla yaşanmaz yaşanacak olanlar.
Mahremi örtmek yeterli olsaydı(incir yaprağıyla dolaşsak olurdu.)
Kişinin mahrem'e ne anlam yüklediğiyle alakalı bir durum.
Bir kadın avret yerlerini mahrem sayarken diğer bir kadının saçının bir tek telini dahi mahrem kabul edebilir.

Lă_Tăhzen!

Alıntı yapılan: DER!N - 18 Mart , 2011, 22:17:39
Alıntı yapılan: < ESLAL > - 18 Mart , 2011, 21:26:30

Harika bir yorum Ezgicim Rabbim gönlüne göre versin inşallah.
O kadar net ifade etmişsin ki teşekkür ederim.
Evet, var olanı inkarla yaşanmaz yaşanacak olanlar.
Mahremi örtmek yeterli olsaydı(incir yaprağıyla dolaşsak olurdu.)
Kişinin mahrem'e ne anlam yüklediğiyle alakalı bir durum.
Bir kadın avret yerlerini mahrem sayarken diğer bir kadının saçının bir tek telini dahi mahrem kabul edebilir.

:alkış:
ne guzel ifade etmişsiniz ikinizde  duygulara tercuman olmussun adeta

< ESLAL >

:amin: :amin: :amin: :amin: :amin:  Gülomm inş.

Nurcum  :love9:

bu arada konu başlığıyla içeriği farklı hale geldi bende kendi düşüncelerimi yazmak istedim içerikle alakalı

konunun özüne dönersek kesinlikle protesto edilmesi gereken bir zihniyet  :icon_thumright:

✿sweet_sweet✿

19 Mart , 2011, 10:32:03 #42 Son düzenlenme: 19 Mart , 2011, 10:38:24 ۩αşкιм şєнzα∂єм۩
elifcim  :opucuk: :flowers:

sibelcim  :opucuk:  :flowers:

ilknurcum  :opucuk:  :flowers:

bu arada arkadaslar gecenlerde okumustum.. hani turkiyede bebekler dogunca kimliklerine islam diye yaziliyor ya, artik o kalkmis sanirim, yani oyle bir zorunluluk olmayacakmis.. bu konuda bilgisi olan varmi.. yoksa benmi yanlis anladim okudugumu  :icon_scratch: :icon_scratch: :icon_scratch:

elif35

öyle bir konuşma var ama kesin değil aleviler mesel a islamyazmasını istemiyorlar diye duymuştum yanlış hatırlmaıyorsam söylenti var ama uygulanan bişey yok daha

Lă_Tăhzen!

biz burda çıkarttırdık aselin kimliğini türk elçiliğnde din hanesinde yazmıyor  dini elimize gecince rahatsız olduk neden yazmıyor ki diye söylediler artık böyle bir mecburiyet yok diye tabi tepki gösterdik yenilletigimiz zaman ancak yazdırabılecegiz