Çocuğumun küfretmesine nasıl engel olurum?

Başlatan Lă_Tăhzen!, 03 Mart , 2011, 08:41:17

« önceki - sonraki »

Lă_Tăhzen!

Çocukların argo, küfür ya da kötü sözler telaffuz etmesi karşısında anne-baba nasıl bir yol izlemeli?

Çocukların argo, küfür ya da kötü sözler telaffuz etmesi karşısında anne-baba nasıl bir yol izlemeli? Çocuk-ergen psikiyatristi Serdar Alparslan, 'ayıp, ağzına biber sürerim' gibi tepkilerin sorunu çözmeyeceğini söylüyor. Alparslan, çocuklar bu tür kötü kelimeler kullandığında gülünmemesi ya da rencide edilmemesi gerektiğini belirterek, bu kelimelerin neden kötü olduğunun anlatılmasını tavsiye etti.

Dil gelişiminin en yoğun yaşandığı 3-12 yaş arasında çocuklar zaman zaman argo ifadeler, küfür içeren, çirkin, kaba, kelimeler kullanırlar. Özellikle de 3-5 yaş arası çocuklarda dil becerilerinin hızlı gelişimi ve duyduklarını taklit etmeleri sebebiyle kötü söz kullanımına daha sık rastlanır. Ebeveynin bazı yanlış tutumları ise çocukta küfürlü konuşmayı daha da pekiştiriyor. Çocuk-ergen psikiyatristi Serdar Alparslan'a göre çocuk 'ayıp' bir kelime söylediğinde anne-baba kızar veya 'ağzına acı biber sürerim', 'babana söylerim' gibi ifadeler kullanırsa yahut gülerse çocuk ileriki günlerde bu kelimeleri yine kullanabiliyor.

Çocuk, aile veya çevreden duyduğu birçok kelimeyi anında hafızasına alır ve yakın bir gelecekte de bu kelimeyi kullanır. Bu kelimeler, kabul edilebilir veya olumlu olabileceği gibi kötü içerikli de olabilir. Özellikle de küçük çocuklar, anlamlarını bilmese de kötü sözcükleri söylemeye devam eder. Bir anda küfürlü konuşarak anne-babayı şaşırtırlar. Ebeveyn ise "Böyle konuşmayı nereden öğrendin?" diyerek çocuğa tepki gösterir. Serdar Alparslan, uygun olmayan bir kelime söylediğinde çocuğa kızarak tepki gösterilmemesi gerektiğini söylüyor.

Alparslan, "Tepki verildiğinde çocuk size kızdığında ve bunu bir şekilde size belli etmek istediğinde bu kelimeyi yeniden kullanacaktır. Çünkü çocuk, bu kelimenin anne-babayı kızdıracak bir şey olduğunu öğrenmiştir. 'Ağzına acı biber sürerim', 'bak döverim' gibi ifadeler çocuğun bu kötü davranışını daha da pekiştirir. Ayrıca çocuk 'ayıp' bir kelimeyi ilk söylediğinde anne-baba kahkaha atar yahut sadece gizlemeye çalışarak hafifçe gülerse, çocuk bunu fark eder ve kelimeyi tekrar söyler. Çünkü küçük çocukların en çok istediği şey anne-babalarını memnun etmektir." diyor. Gülerek ya da öfkelenerek tepki vermenin kötü söz söyleme davranışını pekiştirdiğini söyleyen Alparslan, çocuğun öfkesi geçtikten sonra durum hakkında çocukla uygun bir üslupla konuşulması gerektiğini ifade ediyor.

Çocuklara ne demeli, nasıl yaklaşılmalı?

Kötü sözleri nereden öğrendiği tespit edilmeli. Eğer aileden duyuyorsa ebeveyn, çocuğun söylemesini istemediği kelimeleri kullanmamalı, çocuğun yanında kullandığı kelimelere dikkat etmeli.

Uygunsuz kelimeleri, arkadaş ortamından etkilenip öğrendi ise ani tepkiler verilmemeli. Bir şey olmamış gibi davranın. Belirli bir süre sonra 'Senin kullandığın daha güzel sözler var. Arkadaşının kullandığı bu sözlere ihtiyacın yok' diyerek onun kendisine ait olan olumlu özelliklerini fark etmesini sağlayın.

Kötü söz kullandığında gülmeyin. Gülmek, onun iyi bir şey yaptığını düşünmesine sebep olur ve onu cesaretlendirir.

Bir şeye kızdığında ya da üzüldüğünde bu duygunun ifade biçimi olarak kötü söz kullanıyorsa çocuğa duygularını doğru olarak ifade edebilme yollarını öğretin. Yaşadığı durumu ve duygusunu çocuğa açıklayın. 'Arkadaşın oyuncağını aldığı için kızıyorsun. Seni anlıyorum ancak kullandığın bu söz iyi bir kelime değil. Bunun yerine kızdığında bunu arkadaşına söylemelisin' ifadeleri kullanılabilir. Ayrıca duygu anında kullanabileceği alternatif kelimeler öğretin. 'Sana çok kızdım, 'sinirlendim' vb.

Kızmayın ve onu rencide etmeyin. Duruşunuz ve halinizle üzüldüğünüzü gösterin.

Aile, çocuğun kötü söz duymasını engelleyemez. Ancak çocuğa terbiye ve ahlak kurallarını hal diliyle öğreten ebeveyn, bu durumdan korkmamalı. Çocuk bir süre kötü sözleri kullansa dahi önünde iyi ve güzel örnek görmesi sebebiyle kötü davranışını terk edecektir.

derbeder

cocuklarda en korktugum seylerden birisi..ama oyle cocuklar varki alismis kufre ne kadar hareketinle belli edersen et, anayi takan kim babayi takan kim? kaldiki uzuldugunu belli et cocuk anlamiyor ya da anlamamazliktan geliyor. ama su da varki cocuk evde ne duyarsa ne gorurse onu isler belli bir yasa kadar en azindan. ne demisler "ön teker nereye, arka teker oraya".
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

Aytii

Demet_dk

BENDE ÖĞRETENE CEZA VERME TARAFTARIYIM
ÇOCUKLARIN KÜFÜR ETMESİNDEN ZEVK ALAN İNSANLARA SİNİR OLUYORUM  :cildir:

esma...

helede erkek cocuklarına kufur ettırıp zevk alan tanıdkklarım var :cildir: bunlar nasıl bır şahsıyete sahıpler anlamıs degılım

Aytii

Alıntı yapılan: Demet_dk - 03 Mart , 2011, 14:05:31

aynen. öğretenlerin ağzını burnunu dağıtasım geliyo  :icon_thumright:

°♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°

offffffffffffff kardeslerim hep kufur eder bunun anne babayla ilgisi yok cevreden sokaktan ogreniyolar nekadar ceza laf anlamiyolar  :sad1: insallah kizim turkiyeye gittigimde onlardan ogrenmez  :-\

:love9: KUZUCUKLARIM RABBIM SIZI KORUSUN :love9:

βαlκιz

küfürden küfür edenden inşallah uzak kalırlar
:amin: hiç sevmem küfür eden çocugu
sevmem demek bile istemiyorum benim başıma gelmesinden korkarım
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

ยรlคภ๓คz göภlüm

quote author=Demet_dk link=topic=18729.msg778005#msg778005 date=1299153931]

aynen onlara acı biber sürmek lazım :basardim:  ben de terbiyesiz konuşulmasını hiç sevmiyorum kendim de hiçbir terbiyesiz kelimeyi kullanmam.. İnşallah oğlum da hiç kullanmaz

derbeder

Alıntı yapılan: esma... - 03 Mart , 2011, 14:16:30
helede erkek cocuklarına kufur ettırıp zevk alan tanıdkklarım var :cildir: bunlar nasıl bır şahsıyete sahıpler anlamıs degılım
evet youtube'ta yeterince boyle videolar var. oglum hadi kufrette hala duysun teyze duysun, hadi oglum pipini goster amcaya  :cildir: :cildir: en nefret ettigim seylerden, ama iste insan buldumcuk olunca oyle oluyor herhalde. Allahim buyuk konusturmasin ya Rabbim.

kucuk kardesim bir ara kufur etmeye baslamisti harbi harbi ve bir gun elime aci biber surdum arkama sakladim. hadi bir kez daha soyle dedim ve agzini acar acmaz aci biberi surdum agzina. o gunden sonra tekrarlamadi...suanda kardesim bir genc kiz...hani bende kucuktum o yaslarda, nasil akil ettiysem?

aklimda kalmis olmasini teyzelerin tehditlerini pratige dökmek olarak yorumluyorum  ;D
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

мiŁenα.

Alıntı yapılan: {narin} - 04 Mart , 2011, 12:04:24
Alıntı yapılan: esma... - 03 Mart , 2011, 14:16:30
evet youtube'ta yeterince boyle videolar var. oglum hadi kufrette hala duysun teyze duysun, hadi oglum pipini goster amcaya  :cildir: :cildir: en nefret ettigim seylerden, ama iste insan buldumcuk olunca oyle oluyor herhalde. Allahim buyuk konusturmasin ya Rabbim.

kucuk kardesim bir ara kufur etmeye baslamisti harbi harbi ve bir gun elime aci biber surdum arkama sakladim. hadi bir kez daha soyle dedim ve agzini acar acmaz aci biberi surdum agzina. o gunden sonra tekrarlamadi...suanda kardesim bir genc kiz...hani bende kucuktum o yaslarda, nasil akil ettiysem?

aklimda kalmis olmasini teyzelerin tehditlerini pratige dökmek olarak yorumluyorum  ;D

:icon_thumright:

İnsanlar hangi akla hizmet bu tarz şeyler üretir aklım almıyor.

Ben bekarım ozamanlar daha liseye yeni başladığım dönem.

Komşumuz geldi,torunuyla 1 bilemedin 1/5 yaşında.

Aha yap oğlum diyor eliyle yapıyor 2,5 yapıyor.Bilmem ne küfürü diyor.

Dedim teyzecim neden öğrettiniz çocuğa bunları daha konuşmayı bilmiyor.

Babası öğretiyor dedi.Bravo ne büyük birşey öğretmiş.

Aklım almıyor ufak beyinli insanların kişiliksiz şahsiyetsiz insanların yapacağı şeyler.

İnsan evladını en doğru şekilde yetiiştirmek ister,Adam gibi  dürüst ..

Ayıp ve çok salakça şeyler.Böle anne babaları eshevle kınıyorum..!

:love9: :love7: :love9:

AککORTįє

04 Mart , 2011, 12:14:23 #11 Son düzenlenme: 04 Mart , 2011, 12:19:10 AککORTįє
kesinlikle ceza verilmeli

bende hiç sevmem küfür eden çocukları ama ne yazıkki öle etrafta ne gördüyse çocuklarda o şekilde hareket ediyor.

çevresinde edilmiyorsa etmiyor. mutlaka ki çocuk dışarı açıldığında öğrenecek

ama kötü birşey olduğunu bildiği için dışarda duysa dahi evde söylemeyecek

benim kardeşim 14 yaşında şuana kadar ağzından tek bir küfür duymadım

bende duyarsam şayet ağzından kesinlikle bir daha duysa dahi yapmayacağı şekilde bi ceza veririm

evde kesinlikle disiplin olmalı

saygısız terbiyesiz yetişmiş çocuklardan daha doğrusu yetiştirmiş insanlardan nefret ediyorum

bunu yapanlar küçük beyinli insanlardır

zelis

Alıntı yapılan: AککORTįє - 04 Mart , 2011, 12:14:23
kesinlikle ceza verilmeli

bende hiç sevmem küfür eden çocukları ama ne yazıkki öle etrafta ne gördüyse çocuklarda o şekilde hareket ediyor.

çevresinde edilmiyorsa etmiyor. mutlaka ki çocuk dışarı açıldığında öğrenecek

ama kötü birşey olduğunu bildiği için dışarda duysa dahi evde söylemeyecek

benim kardeşim 14 yaşında şuana kadar ağzından tek bir küfür duymadım

bende duyarsam şayet ağzından kesinlikle bir daha duysa dahi yapmayacağı şekilde bi ceza veririm

evde kesinlikle disiplin olmalı

saygısız terbiyesiz yetişmiş çocuklardan daha doğrusu yetiştirmiş insanlardan nefret ediyorum

bunu yapanlar küçük beyinli insanlardır

:icon_thumright: :icon_thumright:

benim oglum 10 yasinda  , simdi ..
daha 5 yaslarinda falandi , bi tane cocuk topunu aldi diye ona kufur etti , sok gecirmistim ...o. cocugu dedi(hollandaca)
ne anlama geldigini sordum , bilmedigini soyledi , kimden duydun dedim , arkadaslarim kizinca oyle soyluyrlar semisti bana..
bende bu sozun cok kotu oldugunu anlattim, bi dahada duymadim...

ben ogluma soruyorum sana kufur edilmesini istermisin diye , oda hayir diyor , o zaman sende baskalarina etme diyebiliyorum ,
surekli empati kurmasini oneriyorum ogluma ve kesinlike ise yariyor , tavsiye ederim...

çağınım

bende küfür eden çocuktan nefret edeirm yani büyük konuşmak istemyorum bu konuda ama ailede bi çocuk ne görürse onu yapar yani anne baba rol modeldir baba evde dışarda sürekli küfürlü konuşursa çocuk bunu öğrenir ve uygular o yüzden aile büyüklerine çok büyük rol düşüyo

**yeliz**

:sad1: :sad1: :sad1: :sad1: ewt benm bu sorunumda var kızım 2 yaşında ama her şeyi söleyebildiği gibi en ii sölediği bana herkesin önünde manyak dior şok oluyorum valla ne kadar hiç tepki vermesemde  bekliyorum bi gün sölemez die