EPİDURAL DOĞUMDAN KORKTUM

Başlatan sunny, 19 Ocak , 2007, 10:50:55

« önceki - sonraki »

elif

Benim kızımda 3,5 yaşında söylediğim gibi henüz hamile değilim ama istiyorum ikinci bebeği
İlk doğumda çok da bilmeme rağmen epidural istemiştim ama yapamıyorlardı burda henüz şimdi yapılabiliyor ama ben ne karar veririm bilemiyorum daha çok zaman var  :)

Nihal

Ben epiduralli normal doğum yaptım, iyikide yapmışım, ağrı eşiğim çok düşük çünkü. Bende çok ender görülen bi yan etkisi oldu, kuyruk sokumumda dayanılmaz bir ağrı başgösterdi doğumdan1-2 saat sora. Tansiyonum biraz düşük diye çok kuvvetli ağrı kesiciye de izin vermedi doktorum. 1-2 saat bağırdım ağrıdan, hani sancılardan okadar bağırmamıştım :laughing7:
Ben bunu anestezi doktoruna bağladım çünkü herkes epidural takılmadan önce yapılan iğneyi de epidurali de hissetmiyosun diyor ama ağrı kesici iğnede acaip canım yandı ve irkildim, takılırkende kıpırdadım biraz acıdan. Ben o ağrıyı çekerken anestezist gelip bunun epiduralin yan etkisi olmadığı açıklaması yaptı. Ama sora kendi doktorum(Allah ondan razı olsun, süpper  bi doktor) daha önce kendi hastalarından birinde bunu yaşadığını, onun da epiduralli doğum yaptığını sööledi.
Bide bende aktif ıkınmayı azalttı, oyüzden doğum normal doğuma göre uzundu(doktorum epidural olmasaydı çoktan doğurmuştun dedi doğumhaneye aldıktan 10 dk sora).
Bidaha doğum yaparsam doğum anında karar vermeyi düşünüyorum epidural konusunda ama ilk doğumdan sora daha kolay oluyo diyolar sırf oyüzden. Yoksa o yan etkiyi dediğim gibi anesteziste bağlıyorum, daha iyi bi tane bulurum artık. Onun dışında başağrısı,uyuşma dahil hiçbir yanetkisini görmedim. Doktorum özellikle başağrısı olmaması için hergün 4 lt su içmemi söyledi ve yaptım. İlk doğumu olanlara kesinlikle öneriyorum, çünkü doğumdan çıktığımda gülüyordum ben.

Zara82

bende epidural normal dogum yaptim...aslinda istemiyordum  normal olsun istedim ama 14 saat sürünce dayanamadim ve kabul ettim....inan o kadar süper birseyki kim icat etiyse sagolsun!!!! Sonra 1 saat uyumusum..uyandigimda 9 cm acilmis raim agzi dediler ve dogum basladi... Bendede basagrisi cok oldu cok dediysem 1,5 ay filan sürdü...ama hap filan kullanmadim bol bol dinlendim ve Nihal in dedigi gibi bende günde 3 lt. su ictim...hicbirseyim kalmadi cok sükür...bir daha hamile kalirsam yine ayni sekilde yaparim...

ღ°cerenay.♥.

Alıntı yapılan: Zara82 - 14 Şubat , 2007, 02:59:02
bende epidural normal dogum yaptim...aslinda istemiyordum  normal olsun istedim ama 14 saat sürünce dayanamadim ve kabul ettim....inan o kadar süper birseyki kim icat etiyse sagolsun!!!! Sonra 1 saat uyumusum..uyandigimda 9 cm acilmis raim agzi dediler ve dogum basladi... Bendede basagrisi cok oldu cok dediysem 1,5 ay filan sürdü...ama hap filan kullanmadim bol bol dinlendim ve Nihal in dedigi gibi bende günde 3 lt. su ictim...hicbirseyim kalmadi cok sükür...bir daha hamile kalirsam yine ayni sekilde yaparim...

1,5 aymııııı :honk: benim ki sadece 3 gün sürdü ,yanlız dayanılmaz bir ağrıydı ve hiçbir ağrıkesici fayda etmedi.(tabi emzirirken kullanılabilen ilaçlar )sadece yatınca geçiyordu ,başımı kaldırdıktan 10-15 dakka sonra başlıyordu ağrı, bol bol yattım bende .

seyda

ben cok sansliymisim demek ki kizlar. bende hicbir yan etkisi olmadi ve dogum bitti bena tuvaletini yapman gerekiyo dedi ebe koluma giriyo falan dedim ben yürürüm ya kendim. bas dönmesi bile olmadi yani ayaga kalkinca. demekki doktordan doktora cok degisiyo. :dontknow:

Tebessüm :)

şeyda bence dr. dan ziyade bünyeye göre değişiyor. ben çok iyi bir hast.de doğum yaptım, doğumdan 5- 6 saat sonra hemşire beni yürütmek için geldi kalktık,benden ir ter boşandı, bir baş dönmesi, bir miğde bulantısı, ölüyorum zannettim,beni yatağa atın hemen dedim, sonra bir kaç saa sonra daha sorunsuz yürüyebildim.

mirayım

10 Mart , 2007, 12:00:35 #21 Son düzenlenme: 10 Mart , 2007, 12:02:30 mirayım
epidural normal yapan arkadaşlar o kadar güzel şeyler yazmışlar ki çok hoşuma gitti tek tek okudum bende epidural normal yapıcam inşallah sezeryan aklımın ucundan bile geçmiyor sezeryandan korkuyorum hatta  :icon_pale:

bu arada epidural sezeryanın yan etkileri kiiden kişiye değişiyor ablam 2 yıl olmasına rağmen dikişlerinin olduğu yer hala hafifi uyuşuk diyor başka bir yakınımda bel ağrısından şikayetçi

Tebessüm :)

o uyuşukluk bende de var, doğumdan sonra artık belime yastık koymadan oturunca hiç rahat edemiyorum, bunun haricinde başka bir şikayetim yok.

ღ°cerenay.♥.

Alıntı yapılan: mirayım - 10 Mart , 2007, 12:00:35
epidural normal yapan arkadaşlar o kadar güzel şeyler yazmışlar ki çok hoşuma gitti tek tek okudum bende epidural normal yapıcam inşallah sezeryan aklımın ucundan bile geçmiyor sezeryandan korkuyorum hatta  :icon_pale:

bu arada epidural sezeryanın yan etkileri kiiden kişiye değişiyor ablam 2 yıl olmasına rağmen dikişlerinin olduğu yer hala hafifi uyuşuk diyor başka bir yakınımda bel ağrısından şikayetçi
dikişlerde ki uyuşukluğun epiduralle ilgisi yok tabi, benim 3,5 sene oldu hala uyuşuk ve hepde öyle kalacak ne yazikki.
bel ağrısının epiduralden kaynaklandığını sanmıyorum,böyle bir yan etkisinin olduğunu hiç okumadım...

mavili

merhaba bende epidural anestezi ile normal dogum yaptım ve çok rahattı birdaha hamile olsam yine epidural normal dogumu tercih ederdim işinin ehli bir anestezi uzmanı uygularsa hiçbir sorun olmuyor acısız agrısız dogum yapmak süper bişey
ıkınma konusunda ise agrı acı hissedilmedigi için sancının  ne zaman oldugunu da anlamak mümkün degil  doktor ıkın dediginde ıkınınca hiçbir sorun olmuyor ben 20 dakikada dogurdum masaya çıktıktan sonra

elen

merhabalar ben de ikinci doğumumu apidural aldum muhteşem bir şey tavsiye ederim fakat biraz belim ağrıyor sizde de oldumu geçiyormu zamanla

gezegen

ben henüz hamile değilim ama epidural yaptıranlar var çevremde çok kolay olduğunu söylediler sadece doğumu yavaşlatıyormuş ıkınma hissi olmadığı için bende inşallah zamanı gelince normal doğum istiyorum ama dayanamazsam heralde epidural isterim ancak tüm bunların doğum olmadan önce konuşulması taraftırıyım anestezi uzmanı ona göre ayarlanmalı son dakikaya bırakılmamalı bence ve tabii bünyeden bünyeye değişir yan etkiler her doğum nasıl farklıysa bu işlemde herkeste farklı sonuçlar doğurur ama teknoloji gerçekten çok işimize yarıyor bu da yadsınamaz bir gerçek...

annişadayı

bende dıyordum epıduralle dogum yapıcam dıye..
Fakat annem benı uyardı cunku omurılıkten yapılan ıgneyle uyusturuluyor altkısım ve buda Allahım korusun felce kadar gıdıyormus Allahım esırgesın...

o yuzden vazgectım ...
Allahım hayırlısını nasıp etsın ısallah  hepımıze amin :)
Allahım Sen Meleğimi Koru ..AMİN..:)

semaaa

Alıntı yapılan: annişadayı - 22 Mayıs , 2009, 11:34:35
bende dıyordum epıduralle dogum yapıcam dıye..
Fakat annem benı uyardı cunku omurılıkten yapılan ıgneyle uyusturuluyor altkısım ve buda Allahım korusun felce kadar gıdıyormus Allahım esırgesın...

o yuzden vazgectım ...
Allahım hayırlısını nasıp etsın ısallah  hepımıze amin :)

canım vazgeçmiş olmana sevindim. ağrıya dayanabiliyorsan normal,dayanamıyrsan sezeryan ile doğur.rabbim sağlıkla kavuştursun.
bu arada önceki sayfalarda bir arkadaş epiduralin bu kadar sakıncası olsa mağdur anneler ve bebekler görürdük demiş.
iyi yanlarını görmek istiyor insan.ama sayısı azda olsa bundan olumsuz etkilenenlerde çok fazla. kendi hayatlarımızda bebeklerimizin hayatları da riske atılabilirmi?
sizlerde sorun yaşanmamış olabilir. zaten herşey yolunda giderse epidural çok rahat bir yöntem ancak çıkabilecek bir olumsuzlukta müdahaleyi kısıtlıyor ve daha büyük sorunlara yol açıyor.

sizden ricam lütfen ama lütfen ezbere insanları epidurale yönlendirmeyin. insanlar doğumlarından önce buraki yazışmaları okuyor ve kararlarına etki ediyorsunuz. biraz daha bilinçli olalım lütfen

egenin annesi

ben de epidural sezeryanla doğum yaptım.fakat belimde bir ağrı oluştu.bazen bu ağrı dayanılmaz oluyor.ayakta kaldığım sürece bu ağrı hep var.benim gibi bu şekilde doğum yapıp bel ağrısı çeken var mı aranızda?