Hafta Hafta Hamilelik Ve Bebeğinizin Gelişimi

Başlatan ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥“°°¤Yağmur nisa°°¤”♥♥♥♥♥♥♥♥, 03 Şubat , 2011, 12:19:29

« önceki - sonraki »

°•.ℓανιηуα.•°

aytenim o halde tehlike sinyalleri bitti. yani artık doğsa da çok büyük problem olmaz dimi? çalışıyorum ben :) haftaya da gelicem okula bi daha gelmicem. bitiyo  :D

Aytii

30. HAFTA
Bebeğiniz...
Bebek bu hafta 27 santim boyunda ve yaklaşık 1400 gram ağırlığındadır. Bebeğinizin ritmik göğüs hareketleri hıçkırık tutmasından kaynaklanır. Bebeğinizin kilo artışı, erken doğma ihtimalinde vücut ısısını korumasına yardımcı olur. Lanugo ismi verilen ipeksi tüyler bebeğinizin cildinde yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Kemik iliğindeki gelişmeden dolayı kırmızı kan hücreleri üretimi yapılır.

Siz...
Bu dönemlerde sol yanınıza doğru yatmanız, büyük damar yapılarınıza yeterli kanın gitmesine yardımcı olacaktır. Bu şekilde uyumakta problem yaşarsanız, bacak aranıza ve karnınızın altına yastık koymanız faydalı olabilir.

bu hafta itibari ile 30. haftanın içine girmiş bulunuyoruz  :nazar: :muzz: :muzz: :muzz:

Aytii

Alıntı yapılan: ♥♥ lavii ♥♥ - 10 Mayıs , 2011, 10:26:31
aytenim o halde tehlike sinyalleri bitti. yani artık doğsa da çok büyük problem olmaz dimi? çalışıyorum ben :) haftaya da gelicem okula bi daha gelmicem. bitiyo  :D

doğur okulda sen  :laughing7: tehlike yok tabi Allahın izniyle hiç bişey olmaz takma kafana. nedense hep erken doğacaklar sanıyoruz  ::) benim oğlum zamanında gelsin inşallah  :amin: hep öyle diyorum ona  :love9:

°•.ℓανιηуα.•°

Alıntı yapılan: ๑ ♡ мση вéвé ∂'αмσυя ♡ ๑ - 10 Mayıs , 2011, 10:29:19

doğur okulda sen  :laughing7: tehlike yok tabi Allahın izniyle hiç bişey olmaz takma kafana. nedense hep erken doğacaklar sanıyoruz  ::) benim oğlum zamanında gelsin inşallah  :amin: hep öyle diyorum ona  :love9:

zaten bu gidişle okulda olucak sanırım  :ehi: ama haftaya son yaaa... gidiyorum artıkın  :ehi:  o erken doğum korkusu bende hep vardı. önce 28. hafta bi dolsa diodum. şimdi 36. haftaya odaklanmıştım. 36. hafta da olunca şimdi de 40 hafta diyorum  :toothy10: insan oğlu işte,doymuyo istemeye  :k06:

°•.ℓανιηуα.•°

Alıntı yapılan: ๑ ♡ мση вéвé ∂'αмσυя ♡ ๑ - 10 Mayıs , 2011, 10:27:42
30. HAFTA
Bebeğiniz...
Bebek bu hafta 27 santim boyunda ve yaklaşık 1400 gram ağırlığındadır. Bebeğinizin ritmik göğüs hareketleri hıçkırık tutmasından kaynaklanır. Bebeğinizin kilo artışı, erken doğma ihtimalinde vücut ısısını korumasına yardımcı olur. Lanugo ismi verilen ipeksi tüyler bebeğinizin cildinde yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Kemik iliğindeki gelişmeden dolayı kırmızı kan hücreleri üretimi yapılır.

Siz...
Bu dönemlerde sol yanınıza doğru yatmanız, büyük damar yapılarınıza yeterli kanın gitmesine yardımcı olacaktır. Bu şekilde uyumakta problem yaşarsanız, bacak aranıza ve karnınızın altına yastık koymanız faydalı olabilir.

bu hafta itibari ile 30. haftanın içine girmiş bulunuyoruz  :nazar: :muzz: :muzz: :muzz:

:nazar: :nazar: :nazar:

Aytii

Alıntı yapılan: ♥♥ lavii ♥♥ - 10 Mayıs , 2011, 10:31:56
Alıntı yapılan: ๑ ♡ мση вéвé ∂'αмσυя ♡ ๑ - 10 Mayıs , 2011, 10:29:19

zaten bu gidişle okulda olucak sanırım  :ehi: ama haftaya son yaaa... gidiyorum artıkın  :ehi:  o erken doğum korkusu bende hep vardı. önce 28. hafta bi dolsa diodum. şimdi 36. haftaya odaklanmıştım. 36. hafta da olunca şimdi de 40 hafta diyorum  :toothy10: insan oğlu işte,doymuyo istemeye  :k06:

sabah gazetesinde kadın vardı haber yapmışlar çocuğunu 50 sene taşımış karnında sende bu gidişle onun gibi  :wave:  :ehi:

°•.ℓανιηуα.•°

:toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10:

40 da doluyomuş,böööle sürüp gidiomuş  :ehi: :ehi: :ehi:

Aytii

şaka maka 78 gün kalmış benim  :-ooo

banu_fth

Alıntı yapılan: ๑ ♡ мση вéвé ∂'αмσυя ♡ ๑ - 10 Mayıs , 2011, 11:19:27

ayy gerçekten mi .. maşşallah kız hadi kurtulmaya az kaldı .. yada kavuşmaya mı deseydim  ::)  :k06:  :love9:  :nazar: :nazar: :nazar: :nazar:
ilk hafta korkudan ağlamıştım .. hormonlar mı etkiledi noldu .. daha 8 ay var halbuki ne ağlıyon dimi  :k06: doğumdan korkumdan ağlamıştım  :k06:

Aytii

Alıntı yapılan: eylül_üm - 10 Mayıs , 2011, 11:26:37

ayy gerçekten mi .. maşşallah kız hadi kurtulmaya az kaldı .. yada kavuşmaya mı deseydim  ::)  :k06:  :love9:  :nazar: :nazar: :nazar: :nazar:
ilk hafta korkudan ağlamıştım .. hormonlar mı etkiledi noldu .. daha 8 ay var halbuki ne ağlıyon dimi  :k06: doğumdan korkumdan ağlamıştım  :k06:

:ehi: daha dur bakalım sen bide hisset te gör  :love9: :love9:

banu_fth

Alıntı yapılan: ๑ ♡ мση вéвé ∂'αмσυя ♡ ๑ - 10 Mayıs , 2011, 11:28:42
Alıntı yapılan: eylül_üm - 10 Mayıs , 2011, 11:26:37

:ehi: daha dur bakalım sen bide hisset te gör  :love9: :love9:

arkadaşımda bana gülmüştü  :ehi: :ehi: iş ciddiye bindi dimiiii hehehee.. yapıodu .. he walla öle oldu ühüüüüüü  :crybaby2: yapıodum  :ehi: :ehi: :ehi: :toothy10:

şimdi şükür korkmuyorum cesaret iğnesi vururlar ya ameliyattan önce onu vurulmuş gibiyim .. belki keseyi görmek etkilemiştir  :love9:  :k06:

hissedince daha çok sabırsızlanıcağımı düşünüyorum .. hemen çıksın diye  :love9:
gelsin de ıssırayım .. koklayayım.. ay daha cinsiyetini bilmiyorum  :k06: ne güzel heyecanlı bi serüüüveeen yaaa  :hieyt: :hieyt: :hieyt: :nazar: :nazar: :nazar: :nazar:

Aytii

korkunun ecele faydası yok Eylülüm  :laughing7: pırtlayıvercezz gariiii  :binkybaby:

banu_fth

Alıntı yapılan: ๑ ♡ мση вéвé ∂'αмσυя ♡ ๑ - 10 Mayıs , 2011, 11:37:56
korkunun ecele faydası yok Eylülüm  :laughing7: pırtlayıvercezz gariiii  :binkybaby:

aynen cnm .. Allah kolay doğum nasip etsin hepimize inşallah ..  :amin: :amin: :nazar: :nazar: sağlıkla cnm..

*•.¸♥gonca♥¸.•*

24. HAFTA
Bebeğiniz...

Bebeğin boyu yaklaşık 21 santim ve ağırlığı yaklaşık 530 gramdır. Bu haftalarda erken doğan bebekler, yoğun bakım ortamında yaşatılabilir. Ancak önemli olan bu dönemde doğan bebeklerin görme, işitme ve zihinsel gelişimlerinin nasıl etkileneceği bilinmiyor. Bu haftalarda bebeğin akciğerlerindeki damar yapıları olgunlaşır ve hemen tüm organları, fonksiyonlarını yerine getirebilir.

Siz...

Bu dönemlerde hormonların etkisi ile birtakım diş eti rahatsızlıkları görülebilir. Diş eti kanamaları artabilir. Daha ileri boyutlarda diş dökülmesi görülebilir. Yine hamileliğe bağlı olarak gelişen şeker hastalığının araştırılması için bu haftalarda yapılması gereken, şeker tarama testidir. Doktorunuzdan erken doğum ile ilgili belirtilerin neler olduğu ve neler yapılması gerekliği hakkında bilgiler almanızda

:hieyt:
hayatıma hoşgeldin aşkların en güzeliiiii Yağmur Meleğim....

ღ♥ღคşкเ๓ςเ๓ღ♥ღ

17.Hafta:    Üçlü tarama testi için en uygun hafta olarak kabul edilir.Gebelikle ilgili şikayetlerin en hafif olduğu dönemdesiniz.Bu dönemde göğüslerde büyüme ve hassasiyet olabilir.göğüs ağrısından kurtulmak için daha büyük numaralı ve destekleyici sütyenler kullanmanız uygun olabilir.Rahiminizin üst kısmı göbeğinizle pubis kemiği arasındaki mesafenin yarısında elinize gelebilir.

Hala gebelik öncesi giyisilerinizi giymeye devam ediyorsanız artık kendinize yeni giyisiler almakta acele etmelisiniz.Rahat,kullanışlı ve sentetik olmayan giyisileri tercih etmenizi öneririz.Ayrıca gebeliğin sonuna dek kullanabileceğiniz giyisileri satın almaya özen gösterin.Topuklu ayakkabılarınızı dolaba kaldırın.Yeni ayakkabı alacaksanız akşam saatlerinde ayaklarınız sabaha göre biraz daha şişken alışverişe çıkmanız daha uygun olacaktır   

Hala çok ufak ama artık yağ hücreleri artmaya başladıve dış görünüş olarak insana daha benzer bir görünüm aldı.Bu dönemden sonra ciltaltında ve karın kısmında oluşan yağ dokusu giderek artar ve doğum sonrası bebeğinizin vücut ısısını ayarlamasında hayati rol oynar. Gözler tamamen oluşmuş ama göz kapakları hep kapalı durumdadır.Bebeğin ilk kakası olan mekonyum barsaklarda oluşur.Mekonyumu oluşturan maddeler sindirim sisteminden dökülen hücrelerin artıklarıve sindirim salgılarıdır.Kemikleşme artarak devam eder ama doğum kanalında gereken esnekliğin sağlanabilmesi için kemikler hala oldukça esnektir. Plasenta da bebeğin giderek artan ihtiyaçlarını  karşılamak üzere giderek büyür.

Bebeğinizin boyu bu dönemde  16cm , ağırlığı da 180-220 gr kadardır.

:amin:"Lα iℓαнє iℓℓα єηтє ѕüвнαηєкє iηηi кüηтü мiηєz zαℓiмiуη"  
мαşαℓℓαн A.E.OLUN.               [/url