29 Mart , 2024, 04:34:41

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

» Ŧıѕıʟтı « 'nin Yemek Günlüğü :)

Başlatan hüzünden_gelme, 28 Aralık , 2010, 01:08:32

« önceki - sonraki »

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

özge çok güzel görünüyor ben hernekadar balığı sevmesemde görüntü güsel  ::)

balık kızartırken yağın içine bir diş sarmısak ve bir iki tane defne yaprağı koyduğunuzda kokusu fazla eve dağılmıyor

ben sevmiyorum ama eşime yapıyorum öle iki gün falan olmuyor koku  :icon_thumright:

hüzünden_gelme

Alıntı yapılan: °ღ♥ღ° PıNaR°ღ♥ღ° - 03 Ocak , 2011, 13:18:47
özge çok güzel görünüyor ben hernekadar balığı sevmesemde görüntü güsel  ::)

balık kızartırken yağın içine bir diş sarmısak ve bir iki tane defne yaprağı koyduğunuzda kokusu fazla eve dağılmıyor

ben sevmiyorum ama eşime yapıyorum öle iki gün falan olmuyor koku  :icon_thumright:

aaa bak bunu bilmıyordum :icon_thumright: dur not edeyım bıyerede aklımda kalmaz sonra :k06:
çok teşekkür ederim pınar ablacım :love9: ayy temızleyene kadar canımız çıktı yaa bırde 1 kase temızle temızle bıtmedı :k06:

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

kaydet canım püf noktaları ben de yeni yeni öğreniyorum işte

geçenlerde eşim balık tutmuştu iki kiloya yakın gopez ve mercan temizlerken mahvoldum

birde sırt kılçığı parmağıma battı iltahap yaptı şişti parmağım çok acıyordu meğer uç kısmı parmağımda kalmış

sevmiyorum balık temizleyip uğraşmayı ama pişirince de çok güzel oluyor  :hungry:

hüzünden_gelme

gülü seven dıkenıne katlanır dıye boşuna dememısler :k06: :k06: çok geçimiş olsun demek o kadar diken gıbı kılcıgı  :honk:
en kolay temızlemsı hamsıde bence .. yarın burdada halk pazarı var gıdıp 1.5 kilo alıcam hamsı buğlama yapmak ıstıyorum :hungry:

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

evet dikene katlanıyoruz arada yapıcak bişi yok

buğulama yemeyeli baya oldu  :hungry: benimde annem çokkkk sever buğulamayı çokta güzel yapar

hüzünden_gelme

evet bende en son gecen sene falan annem yapmıstı yemıstık bugunde nette yemek tarıflerıne bakıyordum orda rasladım canım cektı :hungry:

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

hüzünden_gelme

buda mercimek köftem kızlar :hungry:

malzemeler:
1 su bardağı kırmızı mercimek
1 litre su
2 su bardağı ince bulgur
2 baş kuru soğan
1 çay bardağı zeytinyağı
1,5 yemek kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı karabiber
dilediğiniz miktarda pulbiber
1 çay bardağı sıcak su
1,5 yemek kaşığı domates salçası
1 demet maydanoz
6-7 sap yeşil soğan
1,5 tatlı kaşığı tuz
marul veya roka
hazırlanması:
1. 1 su bardağı kırmızı mercimeği yıkayıp 1 litre su ile ateşe koyun. tencerenin kapağını aralık bırakın. (yoksa taşıyor) mercimekler ezilip hafif sulu kalıncaya kadar kaynatın. (bütün suyunu çekerse köfteler kuru olur)

2. 2 su bardağı ince bulguru derin ve yayvan bir kaba alın. (bunun gibi) üzerine sulu mercimeği ekleyip karıştırın. kabın üzerini alüminyum folyoyla kapatıp mercimekler şişene kadar (30-45 dakika) bekletin.

3. bu arada 2 baş kuru soğanı yemeklik doğrayıp tavaya alın. bir çay bardağı zeytinyağı ile soğanları öldürün. 1,5 yemek kaşığı bier salçasını ve 1,5 yemek kaşığı domates salçasını ekleyin. 1 tatlı kaşığı karabiberi ve dilediğiniz kadar pulbiberi de ekleyip karıştırın. en son 1 çay bardağı sıcak suyu tavaya ilave edip 1-2 taşım kaynatın.

4. bu karışımı bulgur ve mercimek karışımına ekleyin. tüm malzemeyi karıştırıp kabın üzerini tekrar kapatın.

5. 5-6 sap yeşil soğanı yıkayıp doğrayın. bir demet maydanozu da aynı şekilde yıkayıp kıyın. bunları bir kenara koyun.

6. derin kaptaki karışımınıza 1,5 tatlı kaşığı tuz ekleyin ve 10 dakika boyunca yoğurun. yoğurduğunuz köfte harcına kenarda bekleyen yeşillikleri ekleyin. 2-3 dakika daha yoğurun. (köfte harcınız sulu gelirse bir miktar daha ince bulgur ekleyip suyu çekmesini sağlayabilirsiniz) harçtan cevizden az büyük parçalar koparıp avucunuzun içinde şekil verin. (elips veya çiğ köfte şekli olabilir)

7. servis tabağına marul veya roka dizip köfteleri üzerlerine yerleştirin.

not:resım bana ait tarıf netten alıntıdır..

AŞKIMCIM SCS

KIZ SEN MASALLAH NE HAMARATSIN ÖLE MAŞALLAH SANA
SENİ ALAN YASADI KIZ   HARİKA GÖRÜNÜYO HERSEY CANIM BENİM

hüzünden_gelme

teşekkür ederim ablacım :opucuk:
artık benı alan yaşadı mı ocagına incir ağacımı dikicem bellı değil :ehi: :ehi:
elimden gelenı yapıyorum hobım oldu artık yemek yapmak :-*

hüzünden_gelme

bunlarda bu sabah kahvaltıya yaptıgım milföyden pizzalarım :hungry: :hungry:

bunlarda zeytınsız kardesim zeytını sevmedıgı için yaptım

hüzünden_gelme

kızlar bunlar mayalı poğaçalarımm bugun yaptım harıka oldularr
tarıfınıde en kısa zamanda yazacagım :opucuk: :opucuk:

derbeder

cok guzel duruyorlar gercekten, eline saglik  :hungry: milfoyleri kestinmi pizza yapiminda. sanki kesilmis gibi duruyor?  :icon_scratch:
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

hüzünden_gelme

evet kestim kenarlarını keserek yaptım harıka olmustu tavsıye ederim :hungry: :hungry:
çok teşekkür ederim sağolasınn canım benim :opucuk: :opucuk: :opucuk: :opucuk: :opucuk: :opucuk: :opucuk: :opucuk:

DİLVİN

özgecim öncelikle acaba bu kadar yemeği kendımı yapıyor yoksa internetten bulup
benmi yaptım diyor bize dedim  :ehi: :ehi:  :honk: :honk: :honk: şüphelendım   :tongue3:
ve mutfak tezgahı butun resımlerde aynı
ve buda bütün yemekleri senın yaptığını gösterıyor  :opucuk:

valll tebriklerrrrrr hamaratmışınnnn  :flowers:

e bu arada kım yıyor bu yaptıklarını  :)
***********************************************************************************
İnsanların konuşmayı bilecek kadar akıllı, susmayı bilecek kadar zeki olmamaları ne büyük bir talihsizlik