bronşiolit dediler bebegim için ???

Başlatan ♥ღ♥ JADE ♥ღ♥, 17 Aralık , 2010, 16:46:53

« önceki - sonraki »

♥ღ♥ JADE ♥ღ♥

arkadaşlar dun eymenin cok kötü hırıltılı öksürmeye basladı bogazı dolu gibi bugun doktora gittim bronşiolit olmus dedi acıkcası ben bunun tam ne oldugunu anlamadım bronşitin ilerlememişi mi oluyo öksürügün gecmesi için ilac verdi ona basladımm bugun bu öksurugun gecmesine yardımcı olarak bebegime ne yapabilirimm bilgisi olan ve böyle bi durum yasamıs olan arkadaslarım bana yardımcı olabilir misinizz????? :honk:
ALLAH IM BANA VERMİŞ OLDUGUN EMANETlerini BANA BAGISLA YA RABBİM

SiRiNe

Gecmis olsun

ilac disinda pek  bir sey yapilamaz bronsite sanirim, ama

Bebeginin kafa bölumunu biraz yuksek tut daha kolay nefes alir öksuruk nöbetleri azalir.

su icir

✿گสЯเ_ќĮż✿

CANIM ÇOK GEÇMİŞ OLSUN PAŞAYA  :binkybaby:  :opucuk:
DİKKAT ET GÜLÜM İNŞALLAH EN KISA ZAMANDA İYİLEŞİR  :amin:

Kalem eğri dilli; mürekkep siyah yüzlü; kağıt iki yüzlü!

Şimdi kalkıp arzuhalimi yazmaya kimi mahrem kılayım?

♥ღ♥ JADE ♥ღ♥

Alıntı yapılan: ♥ ιкιz αηηєѕι ♥ - 17 Aralık , 2010, 16:50:15
Gecmis olsun

ilac disinda pek  bir sey yapilamaz bronsite sanirim, ama

Bebeginin kafa bölumunu biraz yuksek tut daha kolay nefes alir öksuruk nöbetleri azalir.

su icir

canım tesekkür ederim ama bronşit degilmiş atesi falan yok cok sukur sadece hırıltılı öksürükk bronşite cevirme gibi bi durumu varmıdır acaba

♥ღ♥ JADE ♥ღ♥

Alıntı yapılan: ♥░░♥S@rIkız♥░░♥ - 17 Aralık , 2010, 16:52:35
CANIM ÇOK GEÇMİŞ OLSUN PAŞAYA  :binkybaby:  :opucuk:
DİKKAT ET GÜLÜM İNŞALLAH EN KISA ZAMANDA İYİLEŞİR  :amin:

cok saol canım o kadar dikkat etmeme böle olduu derler ya sakınan göze cöp batarmıs buda böle bi durum sanırım  :sad1:

****SeRaP-27****

Allahımmmm binlerce kez teşekkürler sen evladımı koru ya rabbimmmmmmm

♥ღ♥ JADE ♥ღ♥

Lă_Tăhzen!

✿گสЯเ_ќĮż✿

Bronşiolit

Akciğerlerin içindeki küçük solunum yolları olan bronşiollerin iltihabıdır.

Belirtiler

Bronşiolit, genellikle süt çocuklarında görülen, genellikle tüm havayollarını,  ama en çok da akciğerlerdeki küçük hava keseciklerini  (Bronşiol) etkileyen bir hastalıktır. Aynı zamanda nezleye de sebep olabilen birçok farklı virüs tarafından ortaya çıkarlar. En sık neden, RSV olarak kısaltılan respiratuar sinsisial virüstür Bazı küçük çocuklar ve bebeklerin akciğerleri tam olgunlaşmamış, bronşlarının çapı dar, bronşları çevreleyen kıkırdak halkaları çok yumuşak olduğu için viral enfeksiyonlarla sık sık bronşiolit geçirmeleri mümkündür. Yaş ilerleyip akciğerler olgunlaştıkça virüsler bronşiolite neden olamamaktadır.

Bronşiolit, genellikle ateş ve burun tıkanıklığının eşlik ettiği soğuk algınlığı şeklinde başlar. 2–4 gün içinde bronşiollere inerek tahriş ve küçük hava yollarında daralmaya neden olur. Bu da çocukta öksürüğe ve nefes verme sırasında duyulan ıslık gibi (vızıltı) yapar. Bazı çocuklarda solunum hızı ve eforu artıp öksürük boğuklaşarak astım gibi tıkanmaya ortaya çıkabilir. Bu dönemde genellikle ateş düşer, çoğu çocuk iştahsızlaşır, süt çocuklarında emme güçlüğü ortaya çıkar. Uykuda huzursuzluğa sık rastlanır.

Hırıltı 3–5 günde gerilese de burun tıkanıklığı daha uzun sürer, öksürük ise 1-2 hafta devam edebilir.

Tanı

Tanıda hekiminiz muayeneyi takiben kan testleri ve göğüs röntgenine ek olarak burun akıntısından alacağı örnekte respiratuar sinsisyal virüs araştırması yaptırabilir.

Tedavi

Hırıltılı solunum için nefes açıcı ilaçlar verilebilir. Antibiyotikler ancak hastalığın üzerine ek bir bakteryel enfeksiyon geliştiğinde etkili olacaklardır. Oksijen tedavisi ve ağır olgularda çocuğu hastaneye yatırmak gerekebilir.

Öneriler

Evde nem yapıcı aletler kullanılabilir, bunların içinde bakteri üremesini engellemek için günlük temizliklerini yapmak şarttır.

Öksürük,  havayollarını temizlemeye yarayan güzel bir reflekstir. Öksürüğü baskılayan ilaçlar ve dekanjestan şuruplar salgıların koyulaşmasına ve hastalığın ilerlemesine neden olabilir.

•  Hastalığın en sık sebebi aile içi gribal durumdur. Bu nedenle tüm aile bireyleri gribal durumdan korunmalı, gerekirse çocuğa maskeyle yaklaşılmalıdır.
• Hastalık başladıktan sonra çocuklara bol sıvı verilmeli ve sık sık akciğerlerine belli aralıklarla masaj yapılmalıdır.
• Kirli, tozlu kent havasından uzak durulmalı, bin metreden yüksek yerlere gidilmemelidir.
• Aile içinde sigara kullanımı engellenmelidir.

TATLIM HASTALIK HAKKINDA BİLGİ BULDUM.İNŞALLAH YARDIMCI OLUR SANA  :opucuk:

Kalem eğri dilli; mürekkep siyah yüzlü; kağıt iki yüzlü!

Şimdi kalkıp arzuhalimi yazmaya kimi mahrem kılayım?

derbeder

AlıntıBronşiolit
Akciğerlerin içindeki küçük solunum yolları olan bronşiollerin iltihabıdır.
Belirtiler
Bronşiolit, genellikle süt çocuklarında görülen, genellikle tüm havayollarını,  ama en çok da akciğerlerdeki küçük hava keseciklerini  (Bronşiol) etkileyen bir hastalıktır. Aynı zamanda nezleye de sebep olabilen birçok farklı virüs tarafından ortaya çıkarlar. En sık neden, RSV olarak kısaltılan respiratuar sinsisial virüstür Bazı küçük çocuklar ve bebeklerin akciğerleri tam olgunlaşmamış, bronşlarının çapı dar, bronşları çevreleyen kıkırdak halkaları çok yumuşak olduğu için viral enfeksiyonlarla sık sık bronşiolit geçirmeleri mümkündür. Yaş ilerleyip akciğerler olgunlaştıkça virüsler bronşiolite neden olamamaktadır.
Bronşiolit, genellikle ateş ve burun tıkanıklığının eşlik ettiği soğuk algınlığı şeklinde başlar. 2–4 gün içinde bronşiollere inerek tahriş ve küçük hava yollarında daralmaya neden olur. Bu da çocukta öksürüğe ve nefes verme sırasında duyulan ıslık gibi (vızıltı) yapar. Bazı çocuklarda solunum hızı ve eforu artıp öksürük boğuklaşarak astım gibi tıkanmaya ortaya çıkabilir. Bu dönemde genellikle ateş düşer, çoğu çocuk iştahsızlaşır, süt çocuklarında emme güçlüğü ortaya çıkar. Uykuda huzursuzluğa sık rastlanır.

Hırıltı 3–5 günde gerilese de burun tıkanıklığı daha uzun sürer, öksürük ise 1-2 hafta devam edebilir.

yazilana gore normalmis bu durum canim, icini ferah tutmaya calis. Allah bebegine acil sifalar versin canim.
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

♥ღ♥ JADE ♥ღ♥

cok tesekkür derimm canlarım allah razı olsunn  :amin: :amin:

❤ հმzεlἶო ❤

gecmis olsun sibelcim acil sifalar olsun insallah  :amin:
  :nazar: :nazar: :love9: :love9:

gülfer

geçmiş olsun sibelcim inşallah çabucak atlatır bebişin  :amin:

♥ღ♥ JADE ♥ღ♥

çigdemcim  :opucuk:
gülferim  :opucuk:
saol canlarımm