Muhteşem Yüzyıl

Başlatan இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ, 15 Aralık , 2010, 04:42:21

« önceki - sonraki »

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

neden tepki toplamışki be n izleyemedim haber  :dontknow:

Balböceği

Kanuni sultan suleyman

icki ve kadin meraklisiymisda ondan tepki toplamis

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

hmmmmmm bende dedim ne olmuş  :ehi:   :ehi:   :ehi:   :ehi:

boşverin baştan tepki toplar sonrasında en çok izlenen dizi olur  :ehi:

şekil a fatmagülün suçu v.s hep böle olmuştur zaten

ayrıca ben konuyu çok bağdaştırdım eski dönemlerle sülümannnnnnnnn  :ehi:  :ehi:  :ehi:  :ehi:

Balböceği

Yani  :ehi: :ehi: :ehi: Zaten oyle olacakki dizi tutulsun  :ehi:

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

:ehi:  :ehi:  :ehi:  :ehi:  :ehi:  :ehi:  :ehi:  :ehi:  :ehi:  :ehi:

SiRiNe

Ben begendim  :icon_thumright:

ama biraz farkli göstermisler osmanliyi....

sanki masum ulkelere girip kadinlarini calip harem kurup eglenmekten baska bir sey yapmiyorlarmis gibi göstermisler

islama göre cariye helaldir, lakin cocugu oldugu anda cariyeyi birakmak gerek

savaslarda geride kalan kadinlari ve cocuklari öldurmek yerine bazi ulkelerin yaptigi gibi

onlari himayeye almaktir amac, cocugu olursada birakmak

hey gidi osmanli hey  gurur duyuyorum tarihimden  :love9:

derbeder

sultanlarin anneleri boylemi giyiniyorlarmis? Allahim hele zorla cariye yapilan kadinlar  :cildir: Osmanli kadinlara boyle davranmamistir.ya rabbim abartmakta bir sanattir..bu dizide kostumler filan guzel ama o kadar...nerde gorulmus kolelere cariyelere bu sekilde davranildigi. herif isini bitiriyor ve kadina "cekilebilirsin"diyor  :cildir: bu kadarda kaba degildir herhalde bu adam. kiniyorum bu diziyi...diziyi yazan Meral Okay ve kendisi komünisttir.

buarada gerçek bir tarih serisi izlemek isteyen "Kurulus" isimli eseri seyretsin. zamaninda Cihan Ünal oynamisti Osman bey olarak. Osmanli'nin kurulusunu anlatiyor ve insan gerçekten yasayarak izliyor ve gözleri doluyor izlerken...
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

AMAN CİMCİMEM DİZİ İŞTE TABİKİ ABARTACAKLAR YALAN YANLIŞ YAZACAKLAR Kİ ELEŞTRİLSİN
ELEŞTRİ ALAN HER DİZİ İZLENİYOR DEMEKTİR  ???

Balböceği

Aynen ya bide ben izleseydim merak ettim  :ehi: :ehi: :ehi:

● GϋŁ ßαКιşŁιм ●

Yurdisinda dogup buyudugum için Türkiyenin ve osmanlinin tarihiyle pek bi bilgim yok açikcasi..
ama bu diziyi pek gözüm tutmadi, Tv'de tesaduf rastgeldim izledim biraz
Osmanliya yakisir bir dizi degil, Nerde görülmus osmanli kadinlarinin öyle giyindikleri
...!

мiŁenα.

Hanımlar bu tarz sinema filmi olsun dizi olsun her zaman abartı oluyor.
Ve hep sultanlar padişahlar bu tarz yansıtılıyor.
Gözterişli olmak zorunda olduğu için sonuçta dizi ben yadırgamadım

:love9: :love7: :love9:

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

Alıntı yapılan: ♥..ŞeKeRiiM..♥ - 07 Ocak , 2011, 22:02:29
Hanımlar bu tarz sinema filmi olsun dizi olsun her zaman abartı oluyor.
Ve hep sultanlar padişahlar bu tarz yansıtılıyor.
Gözterişli olmak zorunda olduğu için sonuçta dizi ben yadırgamadım

:icon_thumright:

AککORTįє

Alıntı yapılan: ♥ ιкιz αηηєѕι ♥ - 06 Ocak , 2011, 21:38:34
Ben begendim  :icon_thumright:

ama biraz farkli göstermisler osmanliyi....

sanki masum ulkelere girip kadinlarini calip harem kurup eglenmekten baska bir sey yapmiyorlarmis gibi göstermisler

islama göre cariye helaldir, lakin cocugu oldugu anda cariyeyi birakmak gerek

savaslarda geride kalan kadinlari ve cocuklari öldurmek yerine bazi ulkelerin yaptigi gibi

onlari himayeye almaktir amac, cocugu olursada birakmak

hey gidi osmanli hey  gurur duyuyorum tarihimden  :love9:

:icon_thumright:

мiŁenα.

Muhteşem HataLar Deşifre EdiLdii !
‎'Show TV'de dün akşam yayınLanmaya başLanan Muhteşem YüzyıL dizisinde hangi 13 hata tespit ediLdi ?'

Dizinin senaristi Meral Okay bir televizyon programinda iki tarihci danismanla cok yakin calisma icinde olduklarini soylemisti ama maalesef asagidaki afaki hatalar söz konusudur.

1) Kanuni tahta ciktiktan sonra babasinin nedimi Hasan Can'la gorusuyor. Hasan Can 60 kusur yasinda biri olarak gorunuyor, oysa tarihi bilgilerimiz bize Hasan Can'in Kanuni tahta ciktiginda en fazla 30'larin basinda olabilecegini gostermektedir. Hasan Can'in oglu Hoca Saadettin Efendi meshur eserinde boyle bir konusmadan bahsetmez, diyelim ki kurgu olarak diziye kondu ama Kanuni'nin babasinin olum doseginde kendisini sorup sormadigini sormasi uzerine Hasan Can'in surekli kendisinden bahsettigini soylemesi onemli bir hatadir cunku sozkonusu eser Tac ut Tevarih Yavuz Sultan Selim'in olum doseginde yasadiklarini verir ve boyle bir seyden soz etmez.

2) Valide Sultan saraya yeni gelen Hurrem Sultan'la rusca konusuyor, bir kac sahne sonra Hurrem Sultan birine "dilimizi nasil biliyor" diye sorunca "Kirim haninin kizidir da ondan" cevabini aliyor. O siralarda Kirim Tatarlari 250 yil daha Rus egemenligine girmeyecek bir topluluktur, Kirim'da Rus etkisi soz konusu degildir, Ayse Hafsa Sultan'in Rusca bildigini de hic bir yerde okumadim.

3) Bir vezir padisahin Ibrahim Pasa'yi hasodabasi yapmasi uzerine "bu donmeyi nasil hasodabasi yapar" diye sizlaniyor. Has Oda ve hatta Enderun'un tamami zaten devsirmelerden olusur, hal boyleyken bir vezirin boyle bir kelam etmesi abestir.

4) Bir sahnede askerler "culus bahsisimiz verilecek" diye seviniyorlar, askerlere bakiyoruz en genci 45-50 yasinda hepsi himbil adamlar... O yasta kimse orduda kalmaz.

5) Padisahi eglendirecek cariyeleri hasodabasi seciyor, boyle bir garabet sozkonusu olabilir mi, bu ne cahilliktir?

6) Cafer Aga idam edildikten sonra Venedik elcisi geliyor ve biri onun idami kacirdigini soyluyor. Bir kac sahne sonra baska biri "Venedik elcisi de idamdaydi, odu patlamistir" diyor, bu ne celiskidir?

7) Dizinin basindan sonuna "sultan" kelimesi defalarca kullanilirken "padisah" kelimesi hic kullanilmiyor, halbuki gercek durum bunun tamamen tersidir.

8) Kanuni'nin ilk isi divan toplantisina katilip bazi kararlarini aktarmak oluyor. Fatih doneminden beri padisahlar divan toplantisina katilmaz ve belki kafes arkasindan dinlerlerdi. Kanuni'nin boyle bir divan toplantisi yaptigina dair bir tarihi delil var midir?

9) Kanuni divan toplantisinda Cafer Aga'nin yargilanmasini emrediyor. Bir kac sahne sonra bir munadi Kanuni'nin Cafer Aga'nin idamini emrettigini soyluyor. Burada bir celiski var.

10) Kanuni Venedik elcisiyle konusurken Sarlken ve Francois'nin mucadelesi icin "bakalim kim kayzer olacak" mealinde bir soz ediyor. Burada kayzer kelimesinin kullanilmasinin dogru olmamasini gectim, bu cumleyle Kanuni ne demek istemektedir ben bir tarih okuru olarak anlayabilmis degilim.

11) Kanuni Venedik elcisiyle konusurken "Venedik duku" lafzini kullaniyor, bu kelimenin dogrusu "Doge"dur ve dilimize Doc diye gecmistir, Kanuni'nin "Venedik Doc'u" demesi gerekirdi. Doge'un ingilizcesi duke'tur ama anlamlari tamamen ayridir.

12) Dizide kullanilan turkce bugun sokakta kullanilan turkcenin aynisiydi, tamam ortalama seyirciyi dusunerek o donemin turkcesini konussunlar demiyorum ama madem ki bu bir donem dizisi o halde pekala ince iscilikle hepimizin bildigi osmanlica kelimeler kullanilmasi tercih edilebilirdi, su haliyle cok ozensiz duruyor.

13) Hasodabasi Ibrahim Pasa dizinin hemen her sahnesinde basi acik geziyor, bu da dogru degildir.

Bunlarin disinda baska hatalar da yzılabilir.. Hele iyi bir tarihçi daha ilk bölümde yapılan skandal hataları gün yüzüne çıkarabilir...

Meral Okay belli ki bu isin ehli degil ve boyundan buyuk bir ise kalkismis, en iyisi üçüncü sınıf dizileri yazmaya devam etmesidir. Dizinin muziklerini de hic begenmedim. Dizinin ilerleyen bölümlerinde escinsel sahneler olduğunu iddia edildi. Oysa Kanuni doneminde ne padisahin ne de saray halkindan birinin escinsel iliski kurduguna dair hic bir kayit yoktur. Hürrem Sultan ölene kadar 40 yıl tek eşli bir hayat suren padişahı seks düşkünü gibi gostermek de çirkin ve ucuz bir yaklaşımdır !.

:love9: :love7: :love9:

мiŁenα.

HEDEF KITLE (A/B)
S.NO PROGRAM ADI KANAL SURE (r) AMR % SHR %
1 Muhteşem Yüzyıl SHOW 1:41:50 14,96% 38,29%
2 COCUKLAR DUYMASIN ATV 1:54:50 8,89% 22,12%
3 MUHTESEM YUZYIL (TKR) SHOW 1:42:08 6,82% 19,34%
4 UGUR DUNDAR'LA STAR HABER STAR 0:20:07 6,02% 18,41%
5 SUPHE (TKR) KAND 1:22:12 5,71% 14,97%
6 GUNUN OLAYI STAR 0:46:13 5,53% 18,49%
7 M.ALI BIRAND'LA KANAL D ANA HABER KAND 0:42:21 5,34% 16,76%
8 ESRA EROL'DA EVLEN BENIMLE (TANISMA) ATV 1:23:53 5,27% 23,59%