ANNELER COCUGUNUZU NASIL YETİŞTİRECEKSİNİZ???

Başlatan tubali, 15 Ekim , 2010, 12:58:44

« önceki - sonraki »

βαlκιz

tubali aynı yetiştiriyoruz çocukları bende dediklerinin hepsini yapıyorum herşeyide biliyolar şuan maşallah çok titizler en istedigim buydu hayvanlardan hiç korkmuyolar buda çok güzel hemen ciiiciiiiiiiii diye bagırıyolar nerde görseler  :k06:
ben gayet güzel yetiştirdimi düşünüyorum ikitane olmasına ragmen
paylaşmayı bilmeleri için ugrasmıyorum zaten iki çocuk olunca paylaşmayı ögreniyolar
umut biraz abilik taslasada paylaşmayı seviyolar  :D
böyle işte
çocuklar hakkında konuşmayı anlatmayı sevmem böyle böyle yapıyolar diye ama bu konu önemli yazmak istedim  inş. terbiyeli olurlar
en korktugum küfüt falan ögrenmeleri inş. ögrenmezler büyüyünce okul çagında falan  :-ooo ve herşeye aglayan çocuk olmazlar umarım  :amin: :amin: :amin:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

DER!N

Çok değişik bir konu bu  ::)

Nasıl yetiştireceğim Rabbim bilir beni taklid edeceğini düşündüğümden kendime daha fazla özen göstermek niyetindeyim.
Her şeyden evvel kendini tanıması yönünde eğilip ona göre yani kendi tavrına göre hemen her şeye müsaade edeceğim.

Kızım şuan 10 aylık önümdeki ilk adım tuvalet eğitimi altını açtığımda hele ki ek gıdaya geçtiğimizden beri hoş kokulu değil kızımın dışkısı refleks olarak tiksinme hareketi yapıyordum beni taklit ediyor şimdi öğğ yapıyor burnunu kapatıyor. Bunu farkettiğimden beri alt değiştirme olayımızı değiştirdim ona zararı olacak bir şeye el attığında kaka pis falan demiyorum. Bir şeyi yapmaması gerektiğini açıklamasıyla birlikte söylüyorum.

Yapma etme! demekten ziyade yaparsan şu olur yapmamalısın sebebi şu diyorum anlıyor mu emin değilim ama bunu kendime alışkanlık etmeye çalışıyorum.

Haricinde ibadetlerimiz zaten onun önünde oluyor. Amin diyemiyor ama ellerini açıyor bizimle daim olsun Rabbim arttırsın idrakını açsın inşallah.  :amin: :amin: :amin:

Nesrincim, arkadaşlığını kesmesini istemek doğru gibi gelmedi bana.

мiŁenα.

İlk başta rabbim evlatlarımızı vatana millete hayırlı evlat eylesin.rabbimkötülerden korusun :amin:

Öncelikle etkilendiğim bir olayı anlatim size..;

teyzemin arkadaşı var çok titiz bir kadın kendime çok benzetirim.

____oğlu var 1-1/5 yaşında yaşında dışardan gelir nereye gdierse gitsin direk elini yıkar sonra oturur.teyzem ona bisküvi verdi  örtü istedi önüne serdi annesi yedi sonra kalktı silkelledi :love9: ağzım açık kaldı..

-Temizlik imandan gelirmiş sözüyle kesinlikle temiz titiz bir çocuk olcak tıpkı bende böle yetiştircem :icon_thumright: buna el yıkama diş fırçalama üst baş herşey dahil.. :icon_thumright:

-Ar namus,şeref ,haysiyet kavramlarını bilicek :icon_thumright:

-Büyüklere saygı küçüklere sevgi :icon_thumright:

-Kesinlikle dozajında olcak ama özgüveni olsun diye sıkmicam sonuçta erkek birde özgüveni olmalı.. :icon_thumright:

-Kesinlikle babası gibi olsun huyu ağır olsun ;herkeze 32 diş çıkaran sırıtan ;hafif bir adam olmasın.. :icon_thumright:

-dürüst,saygılı,sevgili,dinine bütün,okumayı seven,yalanı sevmeyen bir çocuk olsun

birşeyleri konuşarak anlatıcam ona yanlış olduğunu;şunu yaparsan şöle olur gibi..

aklıma şimdillik bunlar geldi.çok şey istiyorum.Ama her anne baba birşeyler bekler.inşallah olur elimden gelenin en iyisini fazlasını yapıcam inşş olur.rabbim bana nasip eder innşşş cümlemize inşşş :amin:

-

:love9: :love7: :love9:

Lă_Tăhzen!

BENDE YAZDIKLARIMA İLAVETEN YAP DEMEDEN ÖNCE KENDİM YAPMAYA CALISICAm  İNSALLAH dogru beslenmeye dıkkat etmek  saglık kurallarına uymak yalan oylememek kotu soz soylememk argo ve kufurlu konusmamak her işe baslarken besmele cekmek kişisel bakım gıbı gunluk hayattakı ıhtıyacları nasıhatle degılde yasayarak ögretMEk istiyorum  mesela benim kızım için ileiye yönelik cok buyuk hayallerim yok illakı doktor olsun ögretmen olsun dıye guzel ahlaklı olsun yeterli benim için diploma cokta önemli degil  ::)

Aile içinde butun meseleleri birlikte konusmak mesela sen kucukcun dıye onu bı kenara atmadan onada söz vermek onunde dusuncelerini almak onun özguvenını ve kendı basına bır bırey olmasını saglayacagını dusunuyorum

DAHA SONRA KIZIMA Allah seni yakar taş eder gibi cumleler kurupta onu sogutmıcam aksıne hep Allahı guzel anlatcıam örnegın bır hata yaptıgı vakıt bılıyormusun suanda senın bu davranısın Allahın  hıc hosuna gitmedı onun anlayacagı dılden eger özur dılersen Allah senı affeder o affetmeyı cok sever cunku gıbi sözlerle hatasını anlamasına özen gostercem insAllah 

Belli bır donemde cocouklar devamlı soru sorar bıkmadan usanmadan en guzel sekılde sorularını cevaplamaaya calısıcam ınsAllah

BULUG çagına ermeden önce bazı seylerı onu sıkmadan soylıcem anlatıcam ki bulug cagına gelınce sıkılmadan vazıfelerini yerine getirsin

onlara temelden saglam bir ahlaki ve manevi degerler aşılamamız ve sonrada tevekkul edıp rabbimize dua etmemiz yeterli olcaktır tedbir kuldan takdır Allahtan

βαlκιz

ayşe benim çocukları anlatmışın sanki eyzenin oğlu gibiler
benim özellikle ugur umuta göre daha temiz tiitiz
az önce ben mutfakyaım onlar içerde ellerinde myeve suyu içiyolar
geldi mufaktan el bezini çekti aldı tezgahın üzerinden baktım napıcak diye arkasından gitim
meyve suyunu dökmüş onu sildi bezi yine götürdü aldıgı yere koydu azını yedigimm
ben hep iyi bişey yapıklarında alkışlıyorum oda kendini alkışlıyo demin  :k06: :k06: :nazar:hep böyle temiz titiz olsunlar inş.
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

elif cemre

Alıntı yapılan: ✿BaLkIzz✿ - 18 Ekim , 2010, 19:59:43
ayşe benim çocukları anlatmışın sanki eyzenin oğlu gibiler
benim özellikle ugur umuta göre daha temiz tiitiz
az önce ben mutfakyaım onlar içerde ellerinde myeve suyu içiyolar
geldi mufaktan el bezini çekti aldı tezgahın üzerinden baktım napıcak diye arkasından gitim
meyve suyunu dökmüş onu sildi bezi yine götürdü aldıgı yere koydu azını yedigimm
ben hep iyi bişey yapıklarında alkışlıyorum oda kendini alkışlıyo demin  :k06: :k06: :nazar:hep böyle temiz titiz olsunlar inş.

MASALLAH SUBHANALLAH yerim ben onlari yaaaaaa :hungry:
Ey affetmeyi seven RABBIM;sil gözyaslarimi...SEN teselli et beni,serinlik sun su bagrima.Vardir bundada bir hayir,hayirli kederlerimi SEN sevdir bana.SEN yolum ol...SEN sonum ol...

мiŁenα.

maşallah aslanlara :nazar:

bende öle olsun çok istiyorum çünkü abartısız sölüyorum çok manyağımdır o konularda..

inş anası babası gibi olur. olcağınada eminim çünkü annede babada çok temiz..

biz her sabah el yüz yıkıyoruz..hafta sonları babamız yıkatıyor.

şimdiden başlamak lazım.

biraz daha büyüsün diş fırçalama alışkanlığıda edincez :icon_thumright:

:love9: :love7: :love9:

❤ÜmmÜ♥EyMeN❤

walla çok güzel bi düşünce..bunları şimdiden kazandırmak lazım..benim en önem werdigim konu terbiyesi we kibarlıgı.. bişey istediginde wer deil werirmisin diyecek..çok önem weririm ööle şeylere..bi başkasıda olsa emir kipiyle konuşulmasından hiç hoşlanmam..

βαlκιz

yapar eymen paşada annesi biz naparsak onlarda yapıyo işte
oda gitcek ellerini yıkıycak öyle tatlı oluyolarki ozaman  :k06:

büşra bende öyle isterim veririmisin alırmısın demelerini kibar olmalarını ayy hele bi konuşsalar daha öyle şeyler diyemiyoruz  :ehi: :ehi:

nesrin_beyza&berrin

Gülfercim duyunca şok oldum. Ne diyeceğimi bilemedim. Şu zaman çok farklı bir zaman. ARtık kötünün iyi, iyinin kötü olarak bilindiği zamanda yaşıyoruz. Dua etmekten başka çarem yok sanırım. Ama arkadaş seçimide önemli bence. Ben arkadaşlarımı iyi seçmemiş olsaydım şimdi bu durumda olamayacaktım. Çünkü beni ayartan erkek arkadaş ayarlayan arkadaşlarımda vardı. Ben onlara uymayıp örnek bir arkadaş seçtim ve böylelikle doğruyu buldum Rabbimin izniyle. Çocuklarımızada nasip eder inş. :amin:

SiRiNe

Ayse burda diyorlarki ilk dis ciktiginda macunsuz fircalamaya baslayin cunki bebeklerin disleri bizimkilerine ragmen dahada hassasmis...

8  9 aylikkenlerde cok az dis macunu ile fircalamak gerekiyormus doktordan aldigim kitapta yaziyor

ufak bebek dis fircalari yumusak acitmiyor dene istersen

ben ellerini yuzlerini islak mendille siliyorum sabahlari ayy o gunleri göruruz insaallah kendileri lawoboya gidip yikayacaklar :k06:

βαlκιz

ben çilekli çocuk macunuyla fırçalıyorum onlar fırçalıyo gerçi umut fırçalatmıyo onunkileri ben fırçalıyorum  :k06: :k06:

SiRiNe

cok iyi ediyorsun canim bende kizlarimin cikan dislerine fircayi islatip suruyorum hafif agliyorlar  :k06: tuvalet aliskanligi beni dusunduruyor

gelecek ay lazimlik alacagim insaallah ara sira oturtmak istiyorum

ben ufakken her seye gec baslanmis malesef, ek gidaya 1 bucuk yasimda, tuvalet aliskanligi sifirrr bu konudada cocukken sorunum oldu bu yuzden..

ailem temiz olmasina ragmen dis fircalama aliskanligim yoktu kendim herseyi ögrendim heleki hastanede calismaya basladigimda

belkide bu yuzden kizlarim icin cok hayallerim var insaaAllah istedigimiz gibi olur hersey

:amin:
::)

Demet_dk

Alıntı yapılan: GülfeR_ - 18 Ekim , 2010, 19:04:19
Çok değişik bir konu bu  ::)

Nasıl yetiştireceğim Rabbim bilir beni taklid edeceğini düşündüğümden kendime daha fazla özen göstermek niyetindeyim.
Her şeyden evvel kendini tanıması yönünde eğilip ona göre yani kendi tavrına göre hemen her şeye müsaade edeceğim.

Kızım şuan 10 aylık önümdeki ilk adım tuvalet eğitimi altını açtığımda hele ki ek gıdaya geçtiğimizden beri hoş kokulu değil kızımın dışkısı refleks olarak tiksinme hareketi yapıyordum beni taklit ediyor şimdi öğğ yapıyor burnunu kapatıyor. Bunu farkettiğimden beri alt değiştirme olayımızı değiştirdim ona zararı olacak bir şeye el attığında kaka pis falan demiyorum. Bir şeyi yapmaması gerektiğini açıklamasıyla birlikte söylüyorum.

Yapma etme! demekten ziyade yaparsan şu olur yapmamalısın sebebi şu diyorum anlıyor mu emin değilim ama bunu kendime alışkanlık etmeye çalışıyorum.

Haricinde ibadetlerimiz zaten onun önünde oluyor. Amin diyemiyor ama ellerini açıyor bizimle daim olsun Rabbim arttırsın idrakını açsın inşallah.  :amin: :amin: :amin:

Nesrincim, arkadaşlığını kesmesini istemek doğru gibi gelmedi bana.

:icon_thumright: :icon_thumright:

dua ettiğimiz zaman benim paşam amin diyo ellleriyle yüzünü sıvazlayarak

yalnız ben bi konuda kendimi düzeltemiyorum
ayların yırgunluğundan olsa gerek öfkemi kontrol edemiyorum
bazen kızıp bağırıyorum istemeden hakim olamıyorum kendime
oda aynısını bana yapıyo bağırıyo bana kızıyo çok üzülüyorum  :sad1:

βαlκιz

demetcim bende öyleyimm hele umuttla çok kavga ediyoruzz
oda sinirleniyo bagırıyo  :sad1:
bana vuruyo gelip sanırım ciddi ciddi çocuk gelişim uzmanı ve pedogogdan yardım almam lazım
uguruda çok kısnaır olduu  napıcamı şaşırdımm