ANNELER COCUGUNUZU NASIL YETİŞTİRECEKSİNİZ???

Başlatan tubali, 15 Ekim , 2010, 12:58:44

« önceki - sonraki »

tubali

15 Ekim , 2010, 12:58:44 Son düzenlenme: 15 Ekim , 2010, 17:45:20 tubali
MERHABAA ARKADASLARIMM...
COCUKLARIMIZI NASIL YETİŞTİRECEKSİNİZ YADA YETİŞTİRİYORSUNUZ???

YETİŞTİRİRKEN NASIL YAPACAKSINIZ???

HANGİ YOLU İZLEYECEKSİNİZ???

ONA NELER ASILAYACAKSINIZ???

PAYLAŞALIMKİ hem ÖGRENELİM hemde YANLIŞLARIMIZ VARSA  DUZELTELİM.... :)

tubali

Lă_Tăhzen!

nasıl yetiştircem cocugumu guzel bir soru yetiştirme biçimim o buyudukce ona gıre biçimlencek şekiillencek ben suanda bunun için bişey soyleyemeem fakat kendım yasayarak ona da yasatmak istiyorum evimin cennet bahcelerinden bir bahce olmasını istiyorum mesela kızımın erken yasta kuran ogrenmesini istiyorum bunun için konusmaya baslar baslamaz piyasadki satılan gorsel elif ba kıtaplarindan cdlerinden alıp devamlı onunla ilğilenip onu ödullendırerek  hem oyuna cevirip hemde ögrenmesini saglıcam kızımın insallah.... ilk kelimesinin anne baba degilde Allah lafsı olsun ıstıyorum saolsun babasıda bu konuda destek cıkıyor devamlı kızımıza Allah Allah diyerek ilahiler soyluyoruz veya esmaul husna dinlettiriyorum kızım muzıge karsı duyarlı cok sevıyor yararlı seyler dınletırırorum   onunda beynıne aşina oluyordur   onun önunde ibadetlerimizi gerceklestirmeye calısıyoruz hafızasına kazınsın diye kuran dınlettırıyorum  bu islami boyutu mesela paylasmayı ögrenmesi için biraz daha aklı basına gelınce en sevdıgı oyuncagından fedakrlık edıp bunu herhangı bırısıne verdirmeye calıcıcam ki paylasmayı ögrensin buyudukce de yetistirme seklım degısır herhalde ya aklıma gelmıyor basta da soyledıgım gıbı buyudukce ona gore sekıllencek sevmedigim bir huyu olursa onu konusarak halletmeye calıcıam egerki olmazsa cezalandırma yontemıne basvurcam bu ne olabılır senı parka götumıcem bir muddet  mesela bugun çizgi film izlemek yasak gibi

βαlκιz

diğer konudada konuşmuştuk bunları
valla biz çocukların yanında tartışmamaya özen gösteriyoruz
çocuklar duymasındaki gibi mutfaga gitme olayı var bizde  :ehi: :ehi:
asla asla kimse çocukların yanında sesini yükseltip konuşamaz yüksek sesle bile konuşturmam
küfür olan kötü örnek olan ortamlardan uzak tutuyorum tutucamda
ne çok narin yetiştircem nede çok agır ikisinin ortasını bulcak
ana kuzusu olsunlar istemiyorum bunun askerligi var yatılı okulu olur hep onları düşünüyorum
dinine çok baglı olsunlar istiyorum erken yaşta din egitimi almalarını istiyorum
büyüynce soytarı olmasınlar
allah yardımcı olurda inş. bize ve çevresine hayırlı bireyler olarak yetiştirebilirim  :amin: :amin:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

elif35

nurcum bende aynı düşüncedeyim seninle önce ne anne baba dede demesin önce allah desin diye hergün kucağıma alıp 10 dakika allah diye tekrarlıyorum  ona şu an 2 aylık ama çabalıycam önce onu demesi için eşimde yardımcı oluyor kayınvalidemde saolsun kuranı ben 18 yaşında öğrendim ben yağmurun ilkokula başladığı zaman öğrenmesini istiyorum bize ve büyüklerine saygılı içinde allah korkusu olan bir kul olmasını istiyorum kötü bişey yaptığında onu dövmek yerine cezalandırmak istiyorum annemde bize öyle yaaprdı kolay kolay dövmezdi istediğimiz bişeyi yapmazdı bende öyle yapıcam baktım hala inat ediyor yapacağım en kötü şey odaya kapatmak olur heralde tabi ev işi yapmayı da öğreticedm ona arada bana yardım etsin :ehi: :ehi:

nesrin_beyza&berrin

Kızlar güzel konuya değinmişsiniz. Bu zamanda çocuk yetiştirmek çooook zor. Tecrübe ile yaşıyorum. Büyük kızım 8 yaşında. Belli bir yaşa kadar siz kurallarınızı koyuyorsunuz. Şunu yapacam bunu yapacam diyebiliyorsunuz. Doğrudur. Aile çocukların aynasıdır. Varsa bir problem çocukta aile ilk önce kendine bakacak. İlerde çocuklarınız büyüyünce kendi başına oyun oynadığı zaman onu dinleyince sizi taklit ettiğini göreceksiniz. Sizin gibi konuşacak. Sizin gibi giyinmek isteyecek. Tabi ki eğitime ilk önce kendimizden başlayacağız. kendimize çeki düzen verip sonra onlardan bekleyeceğiz. Biz tv karşısından geri duramıyorsak ondanda durmasını beklemeyeceğiz. Bir aralar ben akşamları dizi izliyordum kızımda benimle birlikte izlemekten hoşlanıyordu ona göre mi hayır kesinlikle ama uyku saati geldiği halde dersi olduğu halde benimle birlikte dizi izliyordu. Bende bu aralar hiç izlemiyorum tv yi akşamları açmıyorum bile. Okuma saati oluşturduk. Ne güzel kitap okuyoruz ailecek. 6 yaşında Kur'an öğrendi. Şimdi çok şükür okuyabiliyor.Şimdiden başını örtmeye hevesli ama ben daha küçüksün diyorum. Sadece sohbetlere giderken izin veriyorm başını kapatmasına.  Ama ben evde nasıl davranırsam davranayım çevreden arkadaşlarından etkileniyor. Rabbim onları en güzel şekilde yetiştirmemizi nasip etsin. :amin: Doğru yoldan ayırmasın.  :amin: Vatanımıza milletimize hayırlı evlat olsunlar. :amin:

nesrin_beyza&berrin

Tam da bu konunun ardından kızım biraz önce bana birşey söyledi. Çok sinirlendim çook üzüldüm. Bir kaç arkadaşı buna sevgilin varmı diye sormuş. Benim kızda anne ben böyle şeyleri sevmiyorum neden soruyorlarki diyor. Bende bunlar bizim yaşımıza göre değil diye cevap ver dedim. onlarlada arkadaşlığını kes dedim. Ya çok kötü zamandayız.bu çocuk dizileri çocuklarımızın aklına küçük yaşta aşkı oluşturuyor.izlemeyelim izletmeyelim arkadaşlar.

tubali

cookk amaa cookk haklısınn arkadasımm...
tv ler herseyı ozendırıyorrr...
yanlış olan davranışı bilee ballı ballı özendırerek anlatıyorlarr...
bndee karsıyımm tvde cızgı film ve belgesellerın dısındaa izletılmesındenn...
bnde pekfazlaa izlemıorumm tv. oglumm daha kucukk...
buyuuncede  bunaa engell olmayaa cALISACAGMM...
:dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:
rabbım evlatlarımızı dogru yoldann ayırmasınnn....

tubali

BU KINU HAKKINDAA YORUM YAPAN PEK FAZLA KIŞİ YOK???
NEDEN PAYLASMIORUZZ ARKADASLARIMMM...
OYSAKI COK ONEMLI BIR KONU OLDUGUNU HEPIMIZ BİLİORUZZ

Lă_Tăhzen!

dün aksam arkadasım anlatıyor oglu 2 yasında yumurcak tv dekı callıouyu cok ızlıyomus gecen gun bıyere gıtmısler orda da aynı yastı bı cocouk varmıs devamlı aglıyomus cok sasırdım dıyo aynı dıyo callıoyu gıbı dıyo hıc oyuncaklarını paylasmayan cocouk gıdıyor onu sakınlestırıyor oyucaklarını verıyor aglama dıyomus falan yararlı çizgi filmlerinde cok etkisi var cocoukları uzerınde ben bunu cıkardım

cemresu

ben büyük konuşmak istemiyorum kesinlikle açgözlü olmıycak bnm çocuğum.. yoksa yokluğu bilecek..

tubali

*YEMEGE BASLARKEN BİSMİLLAHIRRAHMANIRRAHIMM
*YEMEKTEN KALKARKEN ELHAMDULILLAH D$IORUZZ KAZINSIN BEYNINEE DIYE
*TESEKKUR ETMESINI BILECEK...MESELA BNA BİESEY VERDIGI ZAMAN TESEKKUREDERİM OGLUM DIORUMM SİMDİDEN BANA DESEED DIYORR DAHA  14 AYLIKK OGRENDIK COKK SUKUR
*MESELA   BISEY YIYECEGI ZAMAN HEMEN MUTFAGA GIDER OTURUR ORDA YER BUNUDAA HER ELINE YEMESI ICIN BISEY VERDIGIM DE MUTFAGA GIDIP OTURTTURDUMM BOYLE OGRENDII...
YEMEKTEN SONRAA ELLERINI GOSTERIYOR SİL DIYEE BUNUDA HERYEMEGIN ARDINDANN SILMESINI ISTEDIMM OGRENDII
*KEDI KOPEK GORUORUZ PİS DEMIORUMM CICI OGLUMM DIORUMM BIRLIKTEE DOYURUORUZZ SOKAK KEDILERINII... HAYNANLARAA ZARAR VERMEMEYI OGRENSIN SEVSIN DIYEE...
*OYNADIGI OYUNCAKLARI TOPLAA OGLUMM DIYORUMM KOY SEPETININ İÇİNEE DİORUMM... BİRLIKTEE TOPLAMAYAA CALISIORUZZ AMA PEK BASARILI  DEGILIZZ DAHAA :k06:
*MESELA ISTANBUL TURKCESI KONUSUORUZ KUTAHYA SİVESİ DEGIL... GUZEL KONUSSUN DIYEEE...
*KITAP OKUYORUM YANINDAA KITAP IKUMA ALISKANLIGI OLSUN DIYEE OGLUMDAA KITAP BULDUGUNDA HEMEN ACIP MIRILDANMAYA BASLIOR KAFASI BIR SAGA BİR SOLA SALLIYOR
*DISLERIMI FIRCALARKEN MUTLAKA YANIMA ALIORUM OGLUMU VE ONADA VERIORUMM FIRCASINII DISLERINI FIRCALAMAYI OGRENSIN DIEE ERKEN AMA ZORLUK CEKMEM ENAZINDAN ALISKANLIK OLSA YETERRR
SİMDİLİK AKLIMA GELENLER BUNLARR SIZLERDENDE BOYLE ACIKLAMALI BEKLIORUMM CANLARR

SiRiNe

InsaaAllah dine uygun bir sekilde baslayacagim  herseyi pedagogcu bir sekilde ögretmeye calisacagim

din olsun diger konular olsun

dinin disinda iyi bir kisilige sahip olmalari icin simdiden baslayacagim agac yasken egilir ama ne kadar basarili olurum oluruz bu mechul ALLAH yardimcimiz olsun biz yinede elimizden geleni yapalim..

herseyden  önce hayat stilleri bicimi cok önemli ilerde hem saglikli hemde akli salim basinda ve egitimi olmus olan hanimlar olmalarini sitiyorum

ilk önce kendilerine bakimda ve saglikli beslenmede cok buyuk bir rutin uygulayacagim

yemekten önce ellerimizi yikayalim hadi  kizlar

yatmadan önce dislerimizi fircalayalim

hadi kizlarim yemekten sonra tabaklarinizi kaldirin  kaldiralim..

kalktiktan sonra yatagimizi toplayalim örtelim

odamizi toplayalim pazar gunleri

abur cubur seker cikolata cuma gunleri hafta ici oldugunca az.. isveclilerde cumartesi gunleri seker gunu cocuklar sadece cogu cumartesi yiyorlar :D

Onlara öz guveni vermek istiyorum bensiz kaldiklarinda ne yapacagim dememliler, bireyler olarak ilerde kendi kararlarini alabilmeliler...

kizlarimla degisik aktiviteler yapmak istiyorum disarisi haric evdede beraber kek pasta vs bunlari yapmak istediklerinde hayir elleme beceremezsin dedgilde  hadi gelin dagitsanizda basaracaksiniz

bu sekilde öz guvenleri olur

yalanin dolandirmanin sahtekarligin iyi bir sey olmadigini

ar namus iffet kavrami

vsvs vs  dini egitim..

herseyden önce kitap okumayi sevmelerini istiyorum onlara kitap hediye etmek istiyorum

cok ayrintilara girdim ama tubali canim hangi yöntemleri kullanacaksiniz yazmissin ben islama uygun ve isveclilerin pedagogca cocuk egitimlerini uygulayacagim..

Tabiki cok beklentilerimiz var anne olarak en guzel sekilde yetistirmek isteriz evlatlarimizi bende dahil isteklerim cok ne kadar basarili olurum bilemiyorum ama temelden baslamak istiyorum

insaallah hayirli evlatlarimiz olur...  :amin:

tubali

tesekkur ederımm duygucumm elınee saglıkk...
iştee istedıgımm buydu acıklamalıı istemiştimm konuyu acarkendee bolee dusunmustumm...
tamamm  saygılı yetiştirecegimm diyoruzzz ama nasıl yapacagımızı soylemıyoruzzz...
*hafta içii sekerlemee az cuma gunu cikolata seker gunu  :k06: :k06: :k06:BUNU COOOKK BEGENDIMM BENDEE BOYLEE YAPICAMMM  :k06: :k06:
TEKRAR TESEKKUREDERIMM BU FİKRİ VERDIGIN İÇİNNN :k06: :k06: :k06:
baskaa aklına geldikcee bekliyorummm dusuncelerınıı duygucummm :k06: :k06: :k06:
:opucuk: :opucuk:

SiRiNe

tamam canim aklima gelen basliklari yazacagim.... :opucuk: