Doğumun 3 ana unsuru

Başlatan ★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★, 08 Ekim , 2010, 16:06:54

« önceki - sonraki »

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

Normal doğumda 3 unsur bulunmaktadır.

1- Yol; Doğum kanalı
2- Yolcu; Bebek
3- Motor; Rahim kasılması (doğum sancısı)

Normal doğumun gerçekleşebilmesi için bu 3 unsurun birbiriyle uyumlu biçimde çalışması gerekir.

Yol: Doğum kanalı...

Dirsek şeklinde bir boruya benzer, girimden çıkıma kadar 10 cm uzunluğundadır. Normal doğumun olabilmesi için bu kanalın en dar yerinin bebeğin başının geçebileceği en küçük çap olan, 10 cm çapında olması gerekir. Dar kalçalarda bu yüzden normal doğum imkansız hale gelir. 1.50 cm'nin altındaki bayanlarda kalça kemiklerinde darlık olma olasılığı yüksektir.

Yol: Bebek

Normal doğumlarda %95 bebek baş ile doğar. Bu nedenle de normal doğum deyince bebeğin baş gelişi ile doğduğu ifade edilir. Baş dışındaki geliş durumlarında genellikle normal doğum gerçekleşmez bu nedenle burada sadece baş gelişleri anlatılacaktır. Bebeğin vücudunun en büyük yeri başıdır. Bu nedenle baş en zor doğan kısımdır. Başın çıktığı yerden vücudun diğer kısımları rahatlıkla geçer. Kafa kemikleri doğum sancıları ile oluşan basınç altında bıngıldaklar sayesinde sıkışarak üst üste biner ve baş çapı doğum sırasında küçülür ve kanaldan geçişi kolaylaşır. Olgunlaşmasını tamamlamış bir bebek başının en küçük çapı 9.5 cm'dir. Alın gelişlerinde ise eğer bebek alnı önde doğmaya çalışırsa bu çap 13 cm'e çıkar ve doğum imkansız hale gelir. Bebek başı rahim kasılmaları ile oluşan itme gücü ile doğum kanalının büklümlerine uyarak aşağı doğru iner.

Motor: Doğum kanalı...

Gerçek doğum kasılmaları (sancılar) düzenlidir ve doğumun aktif fazında 3 dakikada bir gelir ve 40-50 saniye sürer. Şiddeti giderek artar. Bel ve kasıkta sancı duyulur ve uyku ilaçları ile azalmaz.

Normal Doğumun Evreleri

Normal doğum 3 evreden oluşur.

1.Evre
------

Doğum sancılarının başlaması ile başlar rahim ağzının bebeğin doğabilmesi için kasılmaların yardımıyla tam açılmasıyla (10 cm) son bulur. Bu evre doğumun en uzun evresidir (ilk doğumlarda ortalama 12 saat, daha önce doğurmuş olanlarda 6 saat). Bu dönem pasif ve aktif dönem olarak ikiye ayrılır.

a. Pasif dönem: Doğumun en uzun süren dönemdir. Bu dönemde ağrılar seyrek ve daha hafiftir. Bu dönem ilk doğumu olan gebelerde daha uzun sürer.

b. Aktif dönem: Rahim ağzı yaklaşık 3-4 cm açıklığa ulaştıktan sonra başlayan dönemdir. Doğum sancıları sıklaşır ve şiddeti artar. Bu dönemde ağrılar yaklaşık 3 dakikada bir gelmeye başlar ve 50-60 saniye sürer. Bu dönemin sonunda su kesesi açılır.
Birinci evrenin sonuna doğru yani rahim ağzı 8-9 cm açıldığında sancılarla birlikte gebe kadın ıkınma da hisseder.

2. Evre
-------

Rahim ağzının tam açılması ile başlar, bebeğin doğumu ile son bulur.
Bu süre ilk doğumlarda yaklaşık 1 saat, daha önce doğum yapmış olanlarda 15 dakika sürer. Bebek başının aşağı inmesi ile birlikte refleks olarak ıkınma hissi oluşur. Ikınma bu süreyi kısaltır.
Normal doğumda bebeğin başının doğumunu kolaylaştırmak, vajina ve makatta yırtıklar oluşmaması için hazne girişinde bir kesi yapılır ve buna epizyotomi denir. Halk arasında ise dikişli doğum olarak bilinir. Bebek ve plasenta doğduktan sonra bu kesi dikilir. Kesi yapılırken ve dikilirken bu bölge lokal anestezi ile uyuşturulduğu için ağrı duyulmaz.

3.Evre
-------

Bebeğin doğumu ile başlar ve plasentanın doğumu ile sona erer. Yaklaşık 30-45 dakika sürer.

Doğum ağrısının şiddeti her ne kadar yüksek ise de fizyolojik bir ağrı olduğunda doğumun hemen sonrasında geçer ve çabuk unutulur. Ancak yinede doğumun hiç değilse belli bir aşamasından sonra ağrı duyulmasını engellemek amacı ile epidural anestezi uygulanabilir. Epidural anestezi doğumun aktif döneminde yani rahim ağzı 4-5 cm açıldıktan sonra yapılır. Daha önce başlanırsa doğum sancıları dolayısıyla da doğum süreci durabilir. Yani doğumun son 4-5 saati ağrısız geçirilebilir. Deneyimli anestezi uzmanları tarafından uygulanmalıdır. Tüm riskleri detaylı bir şekilde öğrenilmeli ve bunların ışığı altında epidural anesteziye karar verilmelidir.
Normal doğumun avantajlar; Fizyolojik bir olaydır, doğum sonrası anne birkaç saat içinde normal aktivitesine geri dönebilir, bebeğini hemen emzirebilir, ilk tensel temas ile daha güçlü duygusal bağ oluşabilir, bebeğin akciğerleri dış ortama daha hazırlıklı olarak doğar. :-\ :-\ :-\

»-(¯`v´¯)-»вєηιм кєη∂ι мιηιк уσℓυ υzυη мιѕαƒιяℓєяιм...уαşαмαк ιçιη єη gєçєяℓι ѕєвєρℓєяιм ∂ιℓєяιм яαввιм єη ğüzєℓ уαzıℓαяı уαzмıѕ σℓѕυη ѕιzє..»-(¯`v´¯)-»

Balböceği

Tirstinmi selcan  :k06: :k06:

Bende hem heyecan hem korku var 2 gundur rahimde batmalar giriyor hele hele cocuk oynadikca
korkar oldum  ::)

pırıl

bende normal doğum istiyorum ama bi yandanda korkuyorum.acıdan korkmak deil benimki saçma sapan şeyler belkide  :'(

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

Alıntı yapılan: ...BaLböceği✿ - 08 Ekim , 2010, 16:42:57
Tirstinmi selcan  :k06: :k06:

Bende hem heyecan hem korku var 2 gundur rahimde batmalar giriyor hele hele cocuk oynadikca
korkar oldum  ::)

cekdımı cekseydın tırsardın sende seker 2 gece kramp falan bel kasık sancısı ben öldum sanıyodum :-[ :-[ allaha sukur ıyım sımdı ama yınede normal ısdıyom kesılmekdense :y25: :y25: :y25: :y25:
                                »-(¯`v´¯)-»вєηιм кєη∂ι мιηιк уσℓυ υzυη мιѕαƒιяℓєяιм...уαşαмαк ιçιη єη gєçєяℓι ѕєвєρℓєяιм ∂ιℓєяιм яαввιм єη ğüzєℓ уαzıℓαяı уαzмıѕ σℓѕυη ѕιzє..»-(¯`v´¯)-»

SiRiNe

senin doktorunnu getir bana yaaaa selcan  :k06: :k06: ya nasil sana folik asiti önermez sasiyorum

ikincisi eger bebeklerin duz duruyorlarsa kafalari assagida iseve senin vucudun elverisli ise ve belli bir risk olmayacaksa neden istegini yerine getirmek yerine seni korkutuyor doktorun

bu senin en dogal hakkin.

bana bile sordu doktor seninkiler ters ama cati  yapin uygun istersen seni normal dogurturum böyle dedi hayir dedim o riski alamam

ama bebekler ters degilse bilemiyorum hastanin kararidir sonucta nasil  dogurmak istedigi .

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

duygu dr de benı normal dogurtmakdan yana  ama bebklerın durusu önemlı dedı folık asıt onermedı bılmem baska hastalarına sordum onlarada önermemıs  :dontknow: :dontknow: :dontknow: sımdı kan ılacı kullanıyom sabah aksam nar suyu lımon falan yıyomkı tansıyon dussun dıye :amin: :amin: :amin: adamın ılaclara allerjısı var galıba :k06: :k06: :k06: :k06: gercı bende normal hayatta ılac kullanan bır degılımdır ::) ::) ::)

SiRiNe

Alıntı yapılan: ★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★ - 08 Ekim , 2010, 18:44:31
duygu dr de benı normal dogurtmakdan yana  ama bebklerın durusu önemlı dedı folık asıt onermedı bılmem baska hastalarına sordum onlarada önermemıs  :dontknow: :dontknow: :dontknow: sımdı kan ılacı kullanıyom sabah aksam nar suyu lımon falan yıyomkı tansıyon dussun dıye :amin: :amin: :amin: adamın ılaclara allerjısı var galıba :k06: :k06: :k06: :k06: gercı bende normal hayatta ılac kullanan bır degılımdır ::) ::) ::)

ha tabiii cocuklarin gelisi normal olmali ayaklariyla gelen 2 bebegi de normal  dogurmaya calismak cokk risklidir ki bende almadim bu  riskii o zaman hic riske atma kendini  canim

folik asit kimyasal bir hap degil yedigimiz besinlerdede var folik asit sadece bebeklerin omuriligi catlamasini engelliyor gebelikte ama gecmis zaten  ilk aylar vermeliydi olsunnnn bisi olmaz.
alerjisi var demek  :k06:

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

ben sordumda ona  bane dedıgı suydu ne oldugunu hala bız drlere acıklayamadılar ben o yuzden onermıyom tam yaza denk gelmısdı benım hamılelık organık meyve tuket demısdı sureklı  ben onermıyom dedı bende hep organık yemeye calısdım ıns bı sorun cıkmas bebeklerımıde hayırlı saglıklı sekılde kucagıma alırım  :amin: :amin: :amin: bıde sureklı sola yat dıyo olmuyokı soldakı ezılıyo sanada dren öle demısmıydı ??? ??? ??? ???

SiRiNe

08 Ekim , 2010, 19:01:04 #8 Son düzenlenme: 08 Ekim , 2010, 19:02:36 ★ikiz AnneSi★
yok hayir demediler amaaa hakli olabilirrr benim solda rumeysa vardi sagda sumeyye ama iki tarafada yattim canim

ama rumeysa biraz kardesi onu SIKISTIRMIS GIBI ezilme olmaz ama ikizlerde böyle ne tarafa yatarsan yat birisi birisini hafif SIKISTIRIYOR

o yuzden rumeysanin kafasi yatis biciminden hafif arkasi duz gibiydi ama simdi duzeldi bunlar cogul gebeliklerde olabilecek seyler

endise etme ama sen devamli pozisyon degistir

saga yatiyorsan bir kac dakika sonra sola yat bir kac dakika sonrada biraz yurumeye calis birazda sirtina uzan devamli pozisyon degistirirdim ben cunki her tarafim agrirdi

yok bitanem folik asit icmemis olman bebeklerinde bir zarar vermez tarihten bu yana dolu ikiz dogmus hepsi folik asitmi kullandi sadece genellikle önerir doktorlar bu yuzden merak ettim

sende zaten cesitli gidalar tuketiyormussun

hersey yolunda bak harakette ediyolarrrr anneleri   :binkybaby: :binkybaby: :occasion14:

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

:amin: :amin: :amin: :amin: ıcım rahatladı bıraz tskler canım :opucuk: :opucuk: :opucuk: sola yatmamı ısdemesının nedenı kan akımı daha hızlı oluyomus o tarafadan bende sureklı yatamıyomkı gece 5 kere kalk yat  allahdan uyku delısi degılım uykusuzlukla ılgılı sorunum yok :) :) :) :)

SiRiNe

Alıntı yapılan: ★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★ - 08 Ekim , 2010, 19:22:59
:amin: :amin: :amin: :amin: ıcım rahatladı bıraz tskler canım :opucuk: :opucuk: :opucuk: sola yatmamı ısdemesının nedenı kan akımı daha hızlı oluyomus o tarafadan bende sureklı yatamıyomkı gece 5 kere kalk yat  allahdan uyku delısi degılım uykusuzlukla ılgılı sorunum yok :) :) :) :)

aynen canim sola yatinca ben cokk rahat ederdim ama rumeysa kizardi hemen tekme atardi  :ehi:

rica ederimm canim önemli degil rahat ol sen senin dusunduklerini cok iyi anladigimdan paylasmak istedim
:opucuk:

Balböceği

Dun gece aniden yatarken bacagima kramp girdi allahim ugundum resmen

cok fazla yoruldum dun ayakta fazla durdum kalcadan bacaga dogru agrim vardi allahim hemen parmaklarimi cektim

sukur gecti  :y25:

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

dıkkat et eda bacagına gırmesı bısey dıy o acı canımı yakmıyo belıne gırmesı cok kötu  :-ooo :-ooo :-ooo :-ooo :-ooo

βαlκιz

selcan inşallah normal dogum yaparsın nasıl istiyosan öyle olur
folik asit kan ilacı falan bende içmedim doktor verdi ama içmedim  :k06: sevmiyorum hap içmeyi  sola yatmak iyidir hamilelikte ama soldaki bebek ezilir diye düşünüyosun dime aslında bişey olmazmış ama insan yinede yatamıyoki
:k06: :k06:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

gulsah benım ılac ıcmeme gıbı bı sorunum var elımde degıl ıcemıyom   :laughing7: :laughing7: :laughing7: cok canım yanarsa belkı ;D ;D evet sola saga yatma problemımız var ama tekmelıyolar yatamıyom  sırt usdude hıc uykum gelmıyo ben sımdıden alısdım uykusuzluga :k06: :k06: :k06: :k06: sanada solamı yat demısdı dr :icon_scratch: :icon_scratch: