Bebeğimin Giysileri

Başlatan мiŁenα., 03 Ağustos , 2010, 17:33:10

« önceki - sonraki »

мiŁenα.

Anadolu Sağlık Merkezi'nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer'den bebeklerin giysilerinin nasıl temizlenmesi ve saklanması gerektiği hakkında önemli bilgiler edindik.

Bebeklerinin giysi seçimi, onlara ne kadar giysi almak gerektiği, giysilerin nasıl temizleneceği gibi konular anne adayları için önemli birer sorun. Yeni doğan bebeğin giysi ihtiyaçlarını, nasıl bir iklimde yaşadığınız ve bebeğinizin hangi mevsimde doğacağı belirler.

Bebeğinizin kıyafetlerini yaşa göre değil kilosuna göre almalısınız. Ayrıca, onun için boyundan açılmaya başlayarak ayağa kadar fermuarlı ya da çıt çıtlı olan modelleri tercih edin. Sık bez değiştirileceği için altı kolaylıkla açılmalı ve geniş yakalı olması sayesinde de baş kısmından kolayca geçmesi gerekir.

Doğal iplik kullanılan ve pamuklu giysiler, bebek cildi için en uygun olanları. Özellikle kış aylarında çok kalın giysiler yerine gerektiğinde çıkarılabilecek üst üste giyilebilen giysiler giydirin. Bebekler soyunup giyinmekten pek hoşlanmaz ve nefes almaları güçleşirse hemen paniğe kapılıp ağlamaya başlarlar. Bu yüzden giyinirken sizinki de ağlayacaktır, endişelenmeyin.

Aman dikkat, bebek kıyafetlerinin dikiş yerleri sert ve kalın olmamalı, bebeği kaşındırmamalı. Bebeklerin cildi erişkinlerden çok daha hassas, bu nedenle parfümlü ve renkli deterjanlar yerine daha kokusuz ve parfümsüz deterjanlar kullanın. Ona yeni giysiler aldıktan sonra mutlaka yıkayıp öyle kullanın.

Başa bela lekeler için bazı tüyolar çok işinize yarayabilir. Giysi üzerinde kurumuş, katılaşmış lekeler önce kazınmalı ya da silinmeli. Lekeler hemen soğuk suda ıslatılmalı eğer çıkmıyorsa deterjanla soğuk suda 30 dakika bekletilmeli sonrasında sıcak suyla normal yıkama yapılmalı. Lekeli çamaşırlar çamaşır makinesinde yıkanırken giysi üzerindeki yıkama talimatında belirtilen en yüksek sıcaklıkta deterjan eklenerek yıkanmalı. Deneyin, lekelerin tamamen çıktığını göreceksiniz!

:love9: :love7: :love9:

@ssemra@

Ben oğlumun çamaşırlarında hala deterjan kullanmıyorum, hacışakirin granül sabunundan kullanıyorum. Havalansın güneş görsün diye yağmur yoksa balkonda kurutuyorum ve ne alırsan alıyım ilk önce etiketini kesiyorum.

мiŁenα.

bende kesinlikle etiketleri koparıyorum aldıpım kıyafeti yıkamadan giydirmiyorum.
:icon_thumright:

Mine'l Aşk

Benim etiketleri kopartmak hiç aklıma gelmemişti...Ama oğluma aldığım kıyafetlerin hepsini yıkadım ütüledim öyle yerleştirdim...Zaten kendim ve eşim için aldığımız yeni kıyafetleride mutlaka yıkarım yıkamadan giymem...

Canım Oğlum Rabbim Yüzünden Gülücükleri, Kalbinden Sevgi ve Merhameti, Bedeninden Sağlık Sıhhati Eksik Etmesin İnşAllah

мiŁenα.

canım o marka şeyleri huylandırır bebeği anlamayızda.

alerji yapabilir..ben koparıyorum hemen.kesmiyorum kesincede parçası kalıyor :'(

βαlκιz

etiketlerden biz bile huylanıyoruz onlarda huylanır
gıdıklanırlar  :laughing7:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

DER!N

Bazen çok heves edip, üzerindeki giysinin üzerine yıkamadan giydiriyorum deneme amaçlı gibi kısa. ::)

Ve deterjan da kullanıyorum artık çünkü arınmıyorlar, pijamaların dizleri renk değiştirmiş oluyor evimizin hemen dibinde TEM'e yan yol yapıyorlar tüm toz evimde. 3.kattayım ve her sabah yer siliyorum. Çok pis biri değilim yani  :k06: :k06:

Etiketleri kesmiyorum, kopartmıyorum direk dikişten söküyorum. Kıyafetleri alır almaz önce düğmeleri vs. varsa sağlamlaştırıyorum etiketlerini söküyorum sonra da yıkayıp kuvvetli buharla ütülüyorum.

ilkcemre

bende deterjan kullanıyorum. makinede yüksek ısıda yıkanıyo sonuçta. son sıkmadan sonra bi sıkma daha yaptırıyorum korunma amaçlı. meyve lekeleri ççorba lekeleri çıkmıo deterjan kullanmazsam. eee elimde yıkamaya hiç zamanım yok. ayyyy eskiden bezler falan yıkanır kaynatılırmış... bu kadınlar bu kadar zamanı nerden buluyolarmış aklım almıyo valla. hem tarl<da çalış hem bebek büyüt hem kaynanaya yetiş hemde ev işi bulaşık çamaşır... hala bu şekilde yapan varsa allahım kolaylık versin ::/

nesrin_beyza&berrin

Ben hala sabun tozu kullanıyorum. Alınan yeni giysiler doğrudan kirli sepetine. Kızımın kirli sepeti bile bizimkinden ayrı. Yıkanıyor ve ütüleniyorlar. Ütüden dert yandığımdada sende herşeyi ütüleme diyorlar ama ütülemeden de giydiremem.

мiŁenα.

eymeninde kirli sepeti ayrı babişi kurbağalı almış :ehi: :ehi:

ben deterjanla yıkamadan rahat edemiyorum.uzunda yıkıyorum ilaç ve meyve suyu lekesi ancak çıkıyor.

AککORTįє

bizde de öyle alınan gelen eşyalar hemen kirli sepetine   :icon_thumright:

sanırım bende artık normal deterjana geçicem çünkü lekeler çıkmıyoooooooooooo  :cildir: :cildir: :cildir: :cildir:

Mine'l Aşk

Bebekler daha küçükken hangi deterjanı kullanmak gerek ki  ???

Ben yeni aldıklarımızı beyaz sabunla yıkadım..Zaten hepsinde steril bandrolü var ama ben yine de yıkadım...

Canım Oğlum Rabbim Yüzünden Gülücükleri, Kalbinden Sevgi ve Merhameti, Bedeninden Sağlık Sıhhati Eksik Etmesin İnşAllah

βαlκιz

granül toz sabunlar var canım onlarla yıkayabilirsin
ben artık normal bizim deterjanla yıkıyorum
onların kıyafetleri ayrı yıkanıyo
beyaz çamaşırlarını legene koyuyorum içine hacışakir sabun atıyorum biraz bekletiyorum
sonra makinede yıkıyorum mis gibi oluyo  :k06:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

Alıntı yapılan: BaLkIzzZ - 30 Ağustos , 2010, 08:27:47
etiketlerden biz bile huylanıyoruz onlarda huylanır
gıdıklanırlar  :laughing7:
bende huylanıyorum hemen keserım etıketı sonrada yıkarım kıyafetımı oyle gıyerım  :k06:

мiŁenα.

Alıntı yapılan: **Mavera** - 31 Ağustos , 2010, 01:27:09
Bebekler daha küçükken hangi deterjanı kullanmak gerek ki  ???

Ben yeni aldıklarımızı beyaz sabunla yıkadım..Zaten hepsinde steril bandrolü var ama ben yine de yıkadım...

canım ben normal deterjana geçtim.omo renkliler için beyazlılar için ariel kullanıyorum.