29 Mart , 2024, 00:47:02

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

nohuta atılan karbonat

Başlatan இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ, 08 Temmuz , 2010, 03:15:44

« önceki - sonraki »

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

Nohutu bir gece önceden ıslattığınızda, içine bir kaşık da karbonat atarsanız, hem daha kolay pişiyorlar hem de hazımları daha kolay oluyor. Bu da, karbonatın yumuşatıcı ve hazmı kolaylaştırıcı etkisinden kaynaklanıyor.
Piyasada ticari olarak satılan karbonat, aslında "sodyum bikarbonat" isimli bileşik. Nohut ve benzeri baklagillerin tanelerinde de, madensel tuzlar, A-B-C vitaminleri, azotlu bileşikler, nişasta ve karbonhidratlar bulunuyor. Sodyum bikarbonat, nohut içeriğindeki bu maddelerin yıkım ürünleri olan asitleri eleme özelliğine sahip. (Hatta, anti-asit ilacı olarak kullanılması da bu özelliğinin bir sonucu.)
Nohut ve benzeri bakliyatın "sert" doğası da yine içeriklerindeki maddelerden ileri geliyor. Bu taneler pişirildiğinde, hem ısının etkisiyle hem de ozmos yoluyla tane içine giren suyun şişirme etkisiyle doğaları bozuluyor ve "yumuşama" gerçekleşiyor. Sodyum bikarbonat da, tane içeriğindeki maddeler üzerinde gösterdiği etki nedeniyle, bu yumuşamayı hızlandırıyor

iklima

Ben ocaktan almaya yakın atıyorum çok kaynağında karbonatla  bu sefer de nohutlar dağılıyor
Bütün Kadınlar Melektir Aslında.

Sadece Kanatları Kırıldığında Süpürgelerine Binerler..

Hepsi Bu..!

iklima

vah başıma gelenler.gecenlerde bi nohut pişirdim bikere attım yumusamadı 2.kez attım kötünün iyisi oldu fekat bi görseniz kapkara bişey oldu çıktı.yine çeşit olsun diye sofraya koydum ama tam bi fiyaskoydu

Hepsi Bu..!

muhribe

iklima

Kerameti ordaymış zaten geçen annemle konusuyoduk da,bekarken bizim evde sene de 1kere belki pişerdi unutmuşum.ıslamadan olurmu dedi annem.evlendim evleneli aldıgm nohutla fasulye de kusur bulup duruyorum bende :) ayıp valla bu yaşıma gelmişim

Hepsi Bu..!

Balböceği

Bende bir fasulye var iki gün pişiremedim, geçenlerde haslama suyuna iki kasık attım

:-ooo :-ooo

Ezim ezim olmadı mı bir daha islama suyuna atarım  :ehi:

iklima

Hepsi Bu..!

ツgöçmen_54 ツ

Alıntı yapılan: iklima - 30 Kasım , 2012, 15:57:08
Kerameti ordaymış zaten geçen annemle konusuyoduk da,bekarken bizim evde sene de 1kere belki pişerdi unutmuşum.ıslamadan olurmu dedi annem.evlendim evleneli aldıgm nohutla fasulye de kusur bulup duruyorum bende :) ayıp valla bu yaşıma gelmişim

aynı ben  :ehi: :ehi:
kuru bakliyatları yapmayı hiç beceremem.hep onlara kusur bulurum.  ;D

muhribe

evlendim evleneli bi ağız tadıyla bakliyat yiyemedim.
fasulye ve nohutu kpeder memleketinden getiriyor. baba getirme pişmiyor desem de dinletemiyorum. her seferinde poşet poşet getiriyor. pişmiyor mübarekler, ne karbonatlar denedim, olmuyor. en az 3-4 kez düdüklüyü açıp tekrar kapatıyorum  :cildir:

iklima

Ah kızlar yalnız olmadığıma sevindim :-[

Hepsi Bu..!

mavişim80

BELLİ  Bİ NOKTAM VAR HEP ORDAN ALIYORUM SÜPE PİŞİYOR.
ZATN GEBELİĞİM SÜRESİNCE HEP YEMEĞE CALISIOYRUM SONRA GAZ YAPAR DİYE YİYEMEZSEM DÜŞÜNCESİYLE.
PİŞİRME SORUNU HİÇ YAŞAMADIM
MEMLEKETİMDEN DE FASULYEM GELİO ISLATMAYA BİLE GEREK KALMIYOR

ayy

kuzular nohutu sadece bir akşamlık yapın kalmış nohut yemeğini ertesi gün yemeyin.çabuk bozulur ve zehirleyici özelliği var..
ben nohut yemeğini sevmem pişirmemde o gün gittiğim evde pişmişse geri dönerim kokusu bile :igrenc: :igrenc: :igrenc: :igrenc: :igrenc: :igrenc: :igrenc: :igrenc:
nohutu çorbalarda ve pilavda sevrim bide kimyonla bayılıırm...ama salçalı yemeğini yemem...
eşim bayılıyor ama gidipdışarda yer hep :love9: :love9: :love9: :love9:

aklınızda bulunsun :director: :director: :director:

ยรlคภ๓คz göภlüm

ben de nohut ve fasulyeyi sevmiyorum ama evdeki erkekler seviyor onlar için senede birkaç sefer yapıyorum