2009 Aralık - 2010 Ocak-Şubat Anneleri ve Bebekleri

Başlatan Emine, 28 Haziran , 2010, 18:58:48

« önceki - sonraki »

AککORTįє

sahracım bende okudum canım Allah korusun yavrunu  :amin:

ırmakcım çok geçmiş olsun canım şükür atlatmışsınız  :)

gülcüm benim de bi yakınım ın bebeği zar yutmuştu   küçüktüm ama hatırlıyorum

kakadan çıkıvermişti hemen :k06:

boğazından geçtiyse yumuşamıştır içerde birşey olmaz Allah ın izniyle merak etme

totodan görürsün birazdan  ;D

AککORTįє

kızlar birşey sorucam ben biberonun ağızlığının değiştiğini bilmiyordum 4 aylıkken falan almıştık

hala aynı başlıkta kullanıyor acaba bişey olur mu yaa herkes yazmış 2 ayda bir diye

emziği biliyorum ama biberonu bilmiyordum yarın hemen değiştiricem eczaneden umarım sorun olmaz

мiŁenα.

Çok deforme olmadıysa birşey olmaz yazıyor nette..

Emzikler kullandıkça bozulurlar. Esnemeye, büyümeye ve renk değiştirmeye başlarlar. Deforme olan emzikler emme esnasında kopabilirler. Bu tehlikeli bir durum olabileceği için dikkatli olunmalıdır.

:love9: :love7: :love9:

AککORTįє

emziklerin en fazla 2 ayda vir değişmesi gerektiğini hamileyken öğrenmiştim

o yüzden doğduğundan beri 1.5 2 ayda bir mutlaka değiştiririm

ama biberonu bilmiyordum

deformesi yok sadece su içtiği için

yarın hemen bi başlık alıcam

мiŁenα.

Biberon ve emzikler ne zaman değiştirilmelidir ?

Biberonlar kullanıldıkça değişime uğrarlar. Rengi farklılaşır, bu çok önemli değildir. Fakat yüzeyinde yabancı maddeler tutunmuş olmamalıdır. Ayrıca çatlak, sıyrık, sızdırma gibi durumlarda değiştirilmeleri gerekir. Hasarlı yüzeylere mama takılır. Daha sonra burada mikrop üremesi meydana gelir.

Emzikler biberonlara oranla daha kolay bozulurlar. Esnemeye, incelmeye başlarlar. Deliği zamanla genişler. Ters çevrilen biberondan mama damlayabilir ama huzme şeklinde akmamalıdır. Bu aniden fazla miktarda mamanın bebeğin boğazına gitmesine ve sorunlara yol açabilecek bir durumdur. Yapısı bozulan emzikler yapışmaya başlarlar. Bunların bebek tarafından kullanımı oldukça zor olur. Emmek istediğinde emzik yapışır ve mama geçişine izin vermez. Genel olarak en kaliteli emzikler bile ancak 2-3 ay özelliğini koruyabilir. Kısa aralıklarla değiştirilmeleri uygun olur. Kullanım sırasında da sayıca fazla olmaları kolaylık sağlar.

Biberon ve emzik temizliği nasıl yapılmalıdır ?

İlk satın alındıklarında su ile yıkanıp 5 dakika suda kaynatılmaları gerekir. Bundan sonra tercihen bulaşık makinesinde veya sıcak sabunlu su ile yıkanmalı ve durulanmalıdır. Daha sonra temiz bir havlu veya benzeri bir örtü üzerinde kurumaya bırakılmalıdır.

Bebek beslenmesinde kullanıldıktan sonra içersinde mama bekletilmemelidir. Kalan mama dökülüp, fırça ile biberon önce su ile daha sonra sabunlu su ile yıkanmalıdır. Bundan sonra da 5–10 dakika kaynar suda kaynatılmalıdır. Bir sonraki beslenmeden önce yine durulanmalıdır.

Artan mamalar bozulur ve içersinde bakteri, mantar gibi bebeğe zararlı olabilecek mikroplar üreyebilir. Mamalar yağ da içerdiği için su ile durulamak yeterli olmaz. İç yüzeylere sıvaşan gıda artıkları ancak fırça ve sabunlu su yardımı ile temizlenebilir.

canım bunları buldum ;)

2-3ay da bir değiştirilcekmiş :icon_scratch:

< ESLAL >

hiç bişey olmaz gül malesef Hilalde çok yuttu kağıt parçası dediğin gibi anlamıyorum hiç kaşla göz arasında nasıl beceriyor o kadar da dikkat ediyorum buluyor bişeyler  :icon_scratch:  :'(

dün kakasında farkettim bende bi parça kağıt eşşekkk  :caca: :caca:

geçmiş olsun sahracım okuruz tabi ama senin okuman daha etkili olur gülomunda dediği gibi Rabbim şifalar versin bizde yanlız olduğumuz için eşim evde olmazsa hastakende okuyorum ben

ilknurcum bende değiştirmedim biberon emziğini ama doğru düzgün kullanmadı hiç ve yedek biberonlarımızda var dönüşümlü verdim hep şimdi wee'nin biberonunu tuttu onu alıyor sadece onuda yeni aldım 2 ay sonra değiştiririm ve dediğin gibi yalnızca su içiyor hmm birde ıhlamur

kızlar bal vermekten bahsetmişsiniz 1 yaşından önce bebişlere bal vermek yasak diye biliyorum bu bahsettiğiniz farklı bir balmı bitkisel birşeymi yani  ???

мiŁenα.

Benimde dikkatimi çekti de arkadaş yazmış doktor verebilrisin demiş sölemedim bende yasak diye biliyorum. :icon_scratch:

DER!N

Baldan kim bahsetmiş ben denk gelmedim kızlar 1 yaşından önce yasak çünkü;

İçinde barındırdığı bir çeşit mikrop bir yaş altındaki çocuklarda bağırsak hareketlerini ve solunum kaslarını sinsice felç edip ölümlerine sebep olabiliyormuş. Doktorumuz da söylemişti netten de baktım asla vermeyin tadmasın bile muhafazanallah.

AککORTįє

sağolun kızlar  :-*

evt ırmakkk bal vermişsin canım ya  ??? :icon_scratch:

bu arada kızlar domatesin kilosu 10 lira olmuş  :k06:

мiŁenα.

ohaaa düşcekti 6/5 tl idi. :-ooo

çıkmış tüh az melemen yapmıştım :sad1:

gülom bende öle biliyorum :icon_thumright:

DER!N

Domatesi dün gördüm ben de yuh dedim ya bu ne  :k06:

DER!N

Alıntı yapılan: iLkNu® - 18 Ekim , 2010, 18:50:14
sağolun kızlar  :-*

evt ırmakkk bal vermişsin canım ya  ??? :icon_scratch:

bu arada kızlar domatesin kilosu 10 lira olmuş  :k06:

Kızlar neden sağ oluyor olsunlar tabii de ben de olayım neyi kaçırdım yine  ::)

мiŁenα.

ilknur bir soru sormuştu canımcım..

biberon emziğini ne zama değişmeli diye ..oda 2-3 aymış ..ama ilknur değişmemiş hiç birşey olurmu diye :icon_scratch:

DER!N

Normalde değişmeli ama Poyraz doğru düzgün biberonluk bir şey yapmadı  :k06: ona tölerans var.

Teşekkür ederim canımcım pür-i pak olsum ışıldıyorum aydınlıktan  :opucuk:

мiŁenα.