2009 Aralık - 2010 Ocak-Şubat Anneleri ve Bebekleri

Başlatan Emine, 28 Haziran , 2010, 18:58:48

« önceki - sonraki »

мiŁenα.

bende onu soracaktım eepeydir doktorumuza gidemedik..

dişleri epey var eymenin bellide fıra değilde ovalamak yada ne bilim ne yapmak gerekir diye soracaktım?

siz ne yaptınız ben ara ara lavaboda siliyorum parmağımla :k06:

:love9: :love7: :love9:

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

iyi akşamlar gülfer...maşallah selen'e  :nazar:

neden dr lar çocuğun yanında sifon çekmeyin diyorlar merak ettim  ::)

DER!N

Sağol tatlım  :opucuk:

Göremedikleri bir yerden ses geliyor bu onları korkutuyormuş, korktukları şeyi anlamlandıramadıkları için daha fazla korkuyorlarmış ve bir süre sonra tuvalete girmek istemiyorlarmış.

Biz şimdi çocuklar için olan klozet kapağından kullanıyoruz ilkin kıyafetleri üzerindeyken gidip sadece günde 3 kere aynı saatte(genelde tuvaletini yaptığı saatler) 3dk. oturarak oyun oynuyorduk. Şimdi 5e çıkarttık tuvalet oyununu ve sadece bezi varken yapıyoruz. Farkettim ki öğreniyor, normalde tuvalette oyun oynadığımız saatte herhangi bir yerdeyken orada söylediğim şarkıyı söylüyorum çömeliyor ve bekliyor.

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

teşekkür ederim bilgilendirdiğin için...
mantıklı  :icon_thumright:
selene tekrar maşallah  :nazar:
allahım nazarlardan korusun  :amin:

мiŁenα.

birde çocuklar kakalarını yapmaya korkarlarmış..

canları acicak diye bunuda biryerde okumuştum..

onun için tuvalet eğitiminde ters tepebilirmiş :-\

DER!N

Madem tuvaletten konuşuyoruz şunu da söyleyeyim; bir şeyden korkuturken o kaka, pis, çişli falan demeyecekmişiz. Bazen bezini çıkarttığımzda bezine dokunmak istiyorlar dışkısını sevdirecekmişiz yani dokundurmak manasında değil ama onun hakkında güzel konuşacakmışız.

Rica ederim Pınarcım.  :opucuk:
Teşekkürler Ayşecim.   :opucuk:

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

evet doğru bir bakıma... ben yiğenimden birşeyler görmüş vede kızımdada yaşarmıyım korkusu oluyor bazen  :icon_pale:

şimdi benim 2000 doğumlu bir erkek yiğenim var ve hala kakasını altına yapıyor
ama sadece kakasını diyelimki kakasını yapmış tuvalete gidip yaptığı şeyin üzerine
tuvalet kağıdını koparıp koyuyor ama ne vc ye yapıyor nede temizlenmeye çalışıyor
ancak biz koku alıpta kenarı çekersek farkediyoruz
izmirde gitmedikleri dr kalmadı piskologlar pedegoglar sürekli gittiler
ilaçlar verildi her gün yatmadan önce 15 dakka sabah öğle akşam olmak üzere tuvalette durdurdular
ama nafile hala aynı hala aynı yengem şaşırmış vaziyette abim artık dayanamıyor kabullenmiyorlar
üzülüyorlar bazen annem farkedince gizli saklı temizliyor kızmasınlar diye

kötü bir durum hala çare arıyorlar  :dontknow:

мiŁenα.

çocuğu farkında olmadan korkutmuş olabilirler..

bilinç altına taa küçüklükten yerleşiyor işte..

çok dikkatli olmak lazım..

DER!N

Allah c.c. kolaylık versin yardımcıları olsun  :amin:
İnşallah öğrenir artık.  :(

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

inşallah öğrenir çok zor bir durum koca delikanlı oldu boylu poslu maşallah ama  :sad1:

rabbim kimseye vermesin  :amin:

AککORTįє

evt bencede birşeyden korkmuştur yoksa olabilecek bi durum değil bu Allah kolaylık versin kesinlikle çok dikkatli olmak lazım

okuyup araştırarak doğru şekilde çocuğu yönlendirmek ve hareket etmek gerekiyor

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

korkmuş derken  :icon_scratch:

yani kendinden mi korkmuş olabilir ?

anne babadan mı ? yoksa hani şu varlıkta olmayan şeylerden mi ?

gülay t.

02 Aralık , 2010, 01:55:09 #5307 Son düzenlenme: 02 Aralık , 2010, 01:59:42 gülay t.
Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Nesrincim kızımın adı Betül. Sahracım doğum gününe ait 1-2 fotoğraf var yalnızca düzenlemeye çalıştım ama proramda sorun var galiba  inşallah başarırsam düzenlemeyi koyarım.

Zaten büyük çaplı bir parti yapmadım anne-baba-babaanne ve Betül'den oluşan bir topluluk :k06: Pastasını evde kendi ellerimle yaptım. Seneye kısmetse daha büyüyeceği ve pekçok şeyden anlayacağı için daha planlı bir parti yaparım hem mumunu da kendisi üfler bu sene ben üfledim de :D

°o.O євяυ O.o°

ya bu tuvalet eğitiminden konu açılmışken bi ark var çocuğuna yeni tuvalet eğitimi veriomuş kakasını yapmış annesi sifonu çekmiş sonra çocuktan bi feryad kopmuş naptın anne kakam nereye gtti istiorum die :k06:

:love9:  :love9:   :love9:  :love9:

мiŁenα.

Günaydın kızlar :hello:

işte onları kendilerinden bir parça bildikleri için ayrılamıyorlar

bazı çocuklar yapmak dahi istemez miş.

kakayı beze çişi lazımlığa yapamış yinede..

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi, çocuğun sosyal gelişiminde önemli bir basamaktır. Her çocuğun tuvalet eğitimine hazır olma yaşı farklıdır Bazıları 18-24 ay arası buna hazır olma belirtileri gösterirken, bazı çocukta ise 30 aya kadar beklemek gerekecektir.

Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Gösteren İpuçları:

Çocuk, gündüzleri en az 2 saat kuru kalmaktadır.

Öğle uykularından kuru kalkmaktadır.

Barsak hareketleri belli zamanda gerçekleşmekte, önceden tahmin edilebilmektedir.

Tuvalet ihtiyacını çeşitli hareketlerle veya sözle ifade etmektedir.

Çocuk; basit talimatlara uymakta, banyoya gidebilmekte ve soyunabilmektedir.

Bezi kirlenince rahatsız olmaktadır.

Tuvaleti kullanmak istemektedir.

Bunun dışında , çocuğun eğitime duygusal olarak ta hazır olması gereklidir. Eğer direniyorsa, onu zorlamayın! Sadece biraz daha zamana ihtiyacı olabilir. Zorlayıcı bir tuvalet eğitimi, çocuğun kendini kötü hissetmesine yol açar, kalıcı problemlere, kabızlığa yol açabilir.Ev taşıma, kardeş doğumu, ailede ölüm, ayrılık gibi stresli dönemler denemeye başlamak için uygun zamanlar değildir.

Nasıl Tuvalet Eğitimi Vereceğim?

Hangi kelimeleri kullanacağınıza karar verin. Ailede kullanılan, çocuğun da söyleyebileceği basit kelimeler seçin. Çocukla ortak bir dilde konuşmanız önemlidir. Çocuğun hazır olduğunu farkedince, bir lazımlık alın (Ayakları yere değdiği için genellikle lazımlıkta daha rahat ederler ) Önce, lazımlığı oyun oynadığı odaya yerleştirin. Oyun oynarken, televizyon izlerken, üstüne oturmasına, lazımlığa alışmasına izin verin. Asla, çocuğu oturması için zorlamayın!

Tuvalet ihtiyacı olunca size söylemesi için cesaretlendirin. Tuvaletini yaptıktan sonra da haber verse, onu övün . Bir dahaki sefere, daha erken söylemesi için cesaretlendirin. Çocuk alışıp sevdikten sonra , lazımlığı banyoya yerleştirin ve denemelere başlayın. 1-2 saatte bir banyoya gidin. Sabah kalktığında, yemeklerden sonra ve tuvaleti geldiğine dair belirtileri farkettiğinizde, lazımlığa oturması için teşvik edin. Birkaç dakika beklemesini sağlayın, sonuç yoksa ısrar etmeyin.Bazı çocuklar başlangıçta, çişlerini lazımlığa yapar ancak kaka için bezlerini kullanmaya devam ederler.

Her başarıda onu övün, memnuniyetinizi bir gülücük veya sarılma bazen de küçük bir ödülle gösterin. Unutmayın, takdir edilen davranışlar yinelenir!Arada olabilecek kazaları hoş görün. Başarısızlıkta asla cezalandırmayın! Bu sadece, işi zorlaştırır ve çocuğu üzer. Belki, çocuğunuz henüz hazır değildir, biraz daha sabretmelisiniz.

Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Her çocuk farklıdır. Genellikle, önce barsak kontrolü sağlanır. Çoğu çocuk, 3-4 yaş dolayında barsak kontrolü ve gündüz idrar kontrolünü başarır. Geceleri kuru kalmak içinse, bazen birkaç ay ve hatta yıla daha gerek duyabilir.Kızların çoğu ve erkeklerin ¾' ü 5 yaşında geceleri kuru kalabilmektedir. Ancak, yatak ıslatma çocukluk çağında sık rastlanan bir durumdur ve kontrol yaşı genetik etkenlerle belirlenir.Çocuğunuza kızmadan önce, annenize kaç yaşında kuru kalmayı başardığınızı sorun! Çocuğunuz, büyük tuvalete geçmek istediğinde size söyleyecektir. Klozet adaptörü ve klozete ulaşabilmesi için bir basamak veya tabure sağlayın.

Yardımcı Olacak İpuçları :

Tuvalete alışma ile ilgili kitaplar okuyun.

Lazımlıkta otururken, yanında olun, sohbet edin.

Anne, baba veya büyük kardeşlerin tuvaleti nasıl kullandıklarını göstermesi yararlı olur.

Kızlara, idrar yolu enfeksiyonlarından korumak için, temizliği önden arkaya yapması öğretilmelidir.

Her tuvalet sonrası elleri yıkaması öğretilmelidir.

çOK YARARLI BİLGİLER.