2009 Aralık - 2010 Ocak-Şubat Anneleri ve Bebekleri

Başlatan Emine, 28 Haziran , 2010, 18:58:48

« önceki - sonraki »

< ESLAL >

kızlar yumurtaya başladınızmı ben yarın azcık vereyim diyorum ablamda bizim dr. 8. ayda başlattı dedi kararsız kaldım  :dontknow:

verdiğim şurup hilali öksürtüyor balgam çıkıyor öksürünce yutuyor tabi bu yüzdende midesi bulanıyor yavrum benim çabucak geçse bari  :amin:

ilknurum iso'da böyle olmştu bizim dr. antibiotik vermedi gerçi bricanyl şrp kullanıyoruz bunu kullanın geçmezse yine gelin dedi iso'nunki nekadar zamanda geçmişti  canm ???

gülom burda pedagog yok iyi bir çocuk dr. zor bulduk onu heç bulamayız  :D siz giderseniz burdan paylaşırsın canım seansları bizde   faydalanırız  :D

pamuk kızımın perçemli fotolarını bekliyorum merakla eminim çok yakışmıştır prensesime  :opucuk:

AککORTįє

01 Temmuz , 2010, 19:08:59 #46 Son düzenlenme: 01 Temmuz , 2010, 19:15:25 __iLkNuR__
ay canım benimmmm balım çok geçmiş olsun kuzuma  :opucuk:

ezom  o  balgamı yutsun yada çıkarıyorsa çıkarsın.

yutmasında bi sakınca yok. midesi bulansın az bişeycik olmaz yutacak ki kakadan çıkacak

böyle balgam lı hönkür hönkür öksürüyorsa şuruptandır ve bu öksürüğünün geçeceğine delalet merak etme

hava değişiminden olmuş olabilir

bizimde 3 gün  sürmüştü

< ESLAL >

sağol ilknurum hava değişiminden hasta olduk  :'(

evt canım bugün kakadan çıkmaya başladı öğlen babası muz yiyordu çok baktı minnacık onada verdim midesi bulandı kustu balgam çıktı içinden yavrum nasıl kötü oldum  :y25: inş. hemen geçer yarında aşıız var üst dişlerde geliyor  :cildir: :cildir:

--elif--

geçmiş olsun kuzucuklarınıza benim kızımda diyede iğne yazdı ikisini karıştırıp yaptırdık ama kızımda pek bi değişiklik yok anlamadım boğazındada balgam var her daim çok rahatsız ediyor sizin öksürük şuruplarının adı ne bize sinecod verdi bişeye yaramıyor  :dontknow:
ve kızım 5 günden beri aşıya git gel öğrendi hemşireyi bugün daha iğneyi hazırlarken başladı ağlamaya yavrum  :y25:
nasıl içim acıyo o haline 
bide artık kızım beni sevmiyo sanırım  :k06:
iğne yapılırken onu sıkı sıkı tutuyorum ya gözümün içine bakıyordu almıyorum ya çocuğun aklından çıkmıyor heralde bugün bütün gün babasındaydı bana gelir gelmez çığkığı basıyor nasıl barışacaz bilmiyorum  ???

DER!N

Alıntı yapılan: < ESLAL > - 01 Temmuz , 2010, 18:58:41
kızlar yumurtaya başladınızmı ben yarın azcık vereyim diyorum ablamda bizim dr. 8. ayda başlattı dedi kararsız kaldım  :dontknow:

verdiğim şurup hilali öksürtüyor balgam çıkıyor öksürünce yutuyor tabi bu yüzdende midesi bulanıyor yavrum benim çabucak geçse bari  :amin:

ilknurum iso'da böyle olmştu bizim dr. antibiotik vermedi gerçi bricanyl şrp kullanıyoruz bunu kullanın geçmezse yine gelin dedi iso'nunki nekadar zamanda geçmişti  canm ???

gülom burda pedagog yok iyi bir çocuk dr. zor bulduk onu heç bulamayız  :D siz giderseniz burdan paylaşırsın canım seansları bizde   faydalanırız  :D

pamuk kızımın perçemli fotolarını bekliyorum merakla eminim çok yakışmıştır prensesime  :opucuk:

Tamam tatlım Nesrinden haber bekliyorum. ;)

Hepsini tümden okuyamadım Rabbim cümlesinin evladına şifalar versin.  :amin:

Yumurtayı 6.ayda çeyrekle başlamak hergün arttırmak ve peynirle dönüşümlü vermek koşuluyla başlayabilirsin.
Biz daha erken başlamıştık doktor izin verdiğinde yarım yiyorduk.  ;)

DER!N

Yine ben bu kez okudumda geldim.

Perçem pek yakışmadı bir de durmadı eciş yamuk yumuk oldu ama işe yaradı :) siması değişti.  :k06:

< ESLAL >

Alıntı yapılan: ♫♪♦€bRaR♦♪♫ - 01 Temmuz , 2010, 20:11:57
geçmiş olsun kuzucuklarınıza benim kızımda diyede iğne yazdı ikisini karıştırıp yaptırdık ama kızımda pek bi değişiklik yok anlamadım boğazındada balgam var her daim çok rahatsız ediyor sizin öksürük şuruplarının adı ne bize sinecod verdi bişeye yaramıyor  :dontknow:
ve kızım 5 günden beri aşıya git gel öğrendi hemşireyi bugün daha iğneyi hazırlarken başladı ağlamaya yavrum  :y25:
nasıl içim acıyo o haline 
bide artık kızım beni sevmiyo sanırım  :k06:
iğne yapılırken onu sıkı sıkı tutuyorum ya gözümün içine bakıyordu almıyorum ya çocuğun aklından çıkmıyor heralde bugün bütün gün babasındaydı bana gelir gelmez çığkığı basıyor nasıl barışacaz bilmiyorum  ???

aminn ebrarcım çarçabuk iyileşsin yavrucuklarımız hilalde küçük küçük öksürmeye başlamıştı ama gıcık öksürüğü değildi kendi dr. 2 gün sonraya randevu verdi bende okadar beklemek istemedim artmasından korkup eski doktoruna götürdüm ciğerleri temiz hırıltı burnundan kaynaklanıyor dedi saf doktora söyledim bide dolu öksürüyor die  :caca:
sekrol şurup yazdı bunu ver artarsa bricanyl yazıyorum onu ver dedi ben direk bricanyl e başladım canım şimdi balgam söküyor inş. tez zamanda geçer yarında aşımız var üst dişlerimizde çıktı çıkacak çok huzursuz dişlerden yine hepsi üst üste geldi inş. bu defa aşı ateş yapmaz  :honk: hayırlısıyla atlatsak yarını  :amin: :amin:

< ESLAL >

tamm tatlım giderseniz paylaşırsın bizde mutlu oluruz  :-*

hmm ben yumurtaya yarın başlamaktanda vazgeçtim aşımız var yarın Allah korusun alerji filan yaparsa o dursun azcık daha  ::)

olsun annişi yakışmıştır benim güzel kızıma  :nazar:  :opucuk: :opucuk:

bizde balıkesirde sıcakken günde 2 kez duş yaptırınca uzamaya yüz tutmuştu saçlarımız ama hava birden bozdu şimdiden hasta yıkayamadım kızımı öksürüğün artmasından korkuyorum siliniyoruz hergün  :'(

nesrin_beyza&berrin

Tüm bebişlerimize geçmiş olsun. Benim kuzumda öksürüyor. Yarın dra götürecem inş. Gülfer hangi dra götürece bilmiyorum serdara götürmek istemiyoru. Sen buldunmu iyi bir dr. Bizim birde alerjik egzemamız var. Ek gıdalara başlayalı sivilceleri arttı. :-\
     Gülfercim ben arkadaşıma sordum eşinden öğrenip beni arayacak. Adem Güneş'in floryada Psiko-mer diye yeri var. Muayenesi 150 TLmiş.

мiŁenα.

:love9: :love7: :love9:

ferda2

kızlar bana yardımedin kızım 1 ocak doğumlu hiç yediremiyorum sürekli beni emiyor çorbalar zorla veriyorum kusuyor anlamadım nezaman yemek yemek isteyecek  dün 6 çay kaşığı bisküvi yedi birde beni emdi hepsi bu ilk kızımda sorun yoktu bu beni çıldırtıyor :-ooo

nesrin_beyza&berrin

Ferdacım alttaki alıntı belki işine yarayabilir. Benimde ilk kızımda problem olmamıştı. Ama bu kızım reddediyor. Üstüne gitmemek lazım. Anne sütü zaten doyuruyor. aç kaldı diye endişelenme. Şu an için en güzel besin anne sütü. Daha sonra zaten hep yiyecekler diğer gıdaları. Kendine dert edinme ben öyle yapıyorum.

Ek Besinlere geçerken nelere dikkat etmeliyiz?

• Bebeğinize ilk vereceğiniz gıdanın onun tarafından kabul edilmesini kolaylaştırmak istiyorsanız bu ilk adımı o açken atmalısınız. Vereceğiniz yiyeceği küçük bir çay kaşığına ya da parmağınızın ucuna yerleştirerek bebeğinizin dudaklarına değdirin. Bu yeni tattan hoşlanıp hoşlanmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Eğer yiyeceği diliyle iter ve bu tavrını ikinci denemeden sonra halen devam ettirirse onu daha fazla zorlamamanızı ve bu yeni yiyeceği bir daha denemeden önce 3-4 gün beklemenizi tavsiye ederiz.
• Yutma işlevinin gelişmemiş olması kaşıkla beslenmeyi güçleştirir. Bazı bebekler bu geçişi kolay yapamazlar ve kaşıkla beslenmeyi redderler. Geçiş döneminde çok sabırlı olmak gereklidir.
• Yeni ve farklı gıdalara teker teker ve en az 3-5 gün ara ile başlanmalıdır. Yeni verilmeye başlanan gıdaların bebekte alerji ya da sindirim güçlüğü yaratmadığının anlaşılabilmesi için aynı anda birden fazla gıda başlanmamalıdır.
• Yeni besinler önce az miktarda verilmeli zamanla miktar bir öğün oluşturacak şekilde artırılmalıdır.
• Her yeni gıdada bebeğinizin kakasında bazı değişiklikler olabileceğini bilerek fazla telaşlanmamalısınız.
• 12. ay sonuna kadar bebek için hazırlanan gıdalara tuz ve şeker ilave edilmemelidir.
• Bebeğe verilecek bütün yiyecekler taze ve katkısız olmalıdır. Kimyasal koruyucu madde içeren konserve ve katkı maddeli hazır yiyecekleri bebeğinizin beslenmesinde kullanmamalısınız.
• Bebek için her öğün taze besin hazırlamalı ve bu besinleri oda sıcaklığında uzun süre bekletmemelisiniz.
• Diş çıkarma dönemi bebeğin iştahsız ve huzursuz olduğu zamanlardır. Bu dönemlerde bebek anne sütü veya biberon mamasını daha fazla almak isteyebilir. Kaşığı reddetme, bu dönemde karşılaşılabilen bir problemdir, ısrarcı olmamak gerekir. Doktorunuzla görüşerek bebeğinizin günlük besin ihtiyacını karşılayacak kadar beslenip beslenmediğini öğrenebilirsiniz.

Bebeğinizin İlk Gıdaları..

Bebeğinize ilk vereceğiniz ek gıda Pirinçli bir mama olmalıdır. Bu amaçla Sütlü Pirinçli Muhallebi Ek Besin kullanmaya başlayabilirsiniz. Sütlü Pirinçli, glutensiz yapısı, küçük mideler için kolay sindirilebilir özellikte olması ve içeriğindeki Milupa Aptamil sütü ilavesiyle bebeğiniz için katı gıdalara geçişte en uygun besinlerden biridir. Dilerseniz evde kendiniz kullandığınız devam maması ile pirinç unu muhallebisi yapabilirsiniz.

Pirinçli mamadan sonra bebeğe başlanacak ek besin sebze çorbası olmalıdır. Genellikle öğlen öğünlerinde tercih edebilirsiniz.

Meyve suyu ve meyve püresi de bu aylarda vermeye başlayabileceğimiz ek gıdalardandır. Meyve genelde ara öğünlerde tercih edilir ve ilk olarak elma, havuç suyu ile başlanır.

Bebeğiniz 6 ayına geldiğinde; ara öğün olarak yoğurt vermeye başlayabilirsiniz. Bu aylarda meyve olarak muz, portakal,kivi de başlanabilir.Meyve Püresi 6. aydan itibaren kullanılmaya başlanabilen çeşitlerdir. Ayrıca bebeğinize daha zengin sebzelerle hazırlanmış sebze çorbası verebilirsiniz. Bu ayda havuç, patatesin yanı sıra kabak, bezelye, taze fasulye, enginar gibi sebzeleri kullanmaya devam edebilirsiniz. 6. aydan sonra bebeğinize kahvaltı vermeye başlayabilirsiniz. Haşlanmış yumurta sarısı,(12. aydan önce beyazı verilmez) beyaz peynir ve pekmez ile hazırlayacağınız kahvaltı bebeğinize sağlıklı bir kahvaltı öğünü olacaktır

< ESLAL >

sağol ayşem  :-*

aşılarımızı olduk sabah,1 de ağlamadı 2.de mıkırdandı 3.de çığlığı kopardı yavrum  :y25: inş. ateşlenmeyiz  :amin: babamızda yok akşama  :'(

hilalde 2 gündür katı hiç bişey yemek istemiyor öğürüyor hatta kusuyor boğazlarındanmı,öksürüktenmi dişlerdenmi anlamadım inş. kısa sürede geçer huy edinmez bunu

DER!N

Hayırlı olsun Ezomm.

Ateş yaptı 6.ay aşısı ecişe bir süre de devam etti. Huysuzluk 2 gün sürdü temkinli olun siz dişler de geliyormuş Rabbim kolaylasın inş.  :amin:

Biz sabahladık yine, sabah 8de uyudu 11de kalktı derdi ne anlayamadım gece boyu ağladı gözleri kapalı yaşlarıyla ağladı.  :( Yarım kaşık calpol verdim bir yeri ağrıyordur belki diye yine de uyumadı.
2 gündür imanım gevriyor ne yiyor ne içiyor ne de uyuyor her ay böyle bir dönem yaşıyorum neyin nesi anlamadım ya  :cildir:

< ESLAL >

sağolasın canım hanüz olumsuz bi etki yok keyfi iyi ateşide yok şimdilik bizimde 4. aşısında olmuş ateş akşam 9 dan sonra başlamıştı yine öyle olmaz inş. ben yine akşam uyumadan fitil vericem babamızda yok akşma  :'(
şükür bitti aşılar 6 ay rahatız artık  :)

ahh gülom Allah yardımcın olsun bizimde oluyor öyle zaman zaman bize kastları bu kızların  :honk:

:nazar: :nazar: :nazar: binkere maşalah buara bizim uykumuz düzene girdi şükürler olsun bu günleride gördüm inş. hep böyle devam eder  :amin: :amin: