2009 Aralık - 2010 Ocak-Şubat Anneleri ve Bebekleri

Başlatan Emine, 28 Haziran , 2010, 18:58:48

« önceki - sonraki »

ilkcemre

ayyy daha almadım test falan. korku sardı içimi bakmıcam sanki sonucu değiştirebilcem mi bakınca :D

kimseye de söylemedim valla daha :D

) SaMiRa (

hoşgeldin ezoooo :flowers:

ilknurcum yürüteciniz hayırlı olsun güle güle kullansın paşam

benim oğlumda kabız dün azcık yaptı daha yapmadı :-\ inşallah bugün rahat rahat yapar  :amin: :amin:

bende yürüteç istiyommm ama dr izin vermiyoooo

мiŁenα.

ben doktoruma sölemedim bile ;D

Ben 4 aylıkken koymaya başladım günde 3 kez en fazla 10 dk koyuyorum bazı günler hiç koymuyorum..

Bu ay sorucam doktoruma.

ben bir sakınca görmedim koymakta ::)

:love9: :love7: :love9:

) SaMiRa (

dr bize birsürü sorun saydı....
omirilik bel kemiğini zedeleyebilir,kambur olabilir,parmak ucunda yürümesine veya geç yürümesine sebep olabilir,anlamazsın düşerse kafa üstü düşer beyin kanamasına yol açabilir bu vakayla çok karşılaştık dedi. :dontknow: bizde almadık bu yüzden :dontknow:

< ESLAL >

hoşbulduk sahracımm  :flowers:

canımm bence sizin doktor azcık abartmış illa yürüteçten düşünce olacak die birşey yok yürürkende,koşarkende her türlü düşerler çocuk bunlar düşe kalka büyüyecekler Rabbim korusun ihtimal aradıktan sonraa ohoooo çokk var ;)

tweety0555

vallahı ben hıc dr a sormasdım ılk oglumdada ıkıncıdede 5 ay bıttı koydumm ve yıgıt 10 aylıktı yuruyordu herkes yurumez dıyordu bırde kılosu coktu..maasallh yurudu...yururtec cogu zamn kurtulus bazende karmasıklık ama heryerı acabılıyor bu veletler...

kızlar sızler kabızlıktan ben ıse ıshalden ama ıshal olupota cok cok degıl cırtlatıyor hayde sumuksu yesıl sıvı cıkıyor mevcbur bez degısıyor sabahtan bu yanan 10 bez oldu yavrum hemen lkamama ragmen pısmıs ...ıkıncı dıdıde bayaga belırgınlestı ondan mı dıyorum yoksa cıplak ayak ve sadece cıtcıtlı ıle duruyor usutuyormuyum bılmıyorum ptesı gunu goturecegım dr a ..
benımde asım varmıs sızlerınde var mı;?

мiŁenα.

aynen ezgicim;

:icon_thumright:

özlemcim dişler ishal yapmış olabilir ::)

geçmiş olsun canım . :opucuk:

:love9: :love7: :love9:

zelis

Ayescigim gecmis olsun canim , Insallah gecer eymenin kabizliigi ,
benim kizin kaka yapmasi cok iyi hatta fazla iyi  :k06: gunde iki yada 3 defa yapiyor  :nazar:

Ezocugum hos geldin canim , nihayet dondunuz aramiza  :flowers:

Ilknurcugum sizinde yeni yurume arabaniz hayirli olsun canim, ben daha henuz yurume arabasina koymadim , almadim bile daha  ;D
izindeyken yigenimin yurume arabasina koymustum sevmemisti , bekelim yakin zamanda alirim herhalde bi tane ....

ilkcemre

YURT DIŞINDA yasakmış die okumuştum bende. bunun yerine belden bağlamalı bi ip var çocuğa bağlıyosun ama hep peşinde dolaşıyosın yürüteç sen oluyosun yani. çok meşakatli bişi. kim uğraşır onunla. yürüteç yemek yaparken valla ilaç gibi gelio bana. ezgiye katılıyorum. sebep aradıktan sonraaa oooooooo büssürü sebep var. mobilyaların kenrları çok korkutucu mesela. yürürken kafası çarpsa allah korusun.... yürütece kadar dünya tehlike var :D

zelis

ben Yurt disindayim canim , (hollanda ) oyle bi yasak yok , dokotrlar tavsiye etmiyor , ayni Turkiyedekilerin soylediklerini soyluyorlar ama hic kimse dinlemiyor  :laughing7: tabi bende  :laughing7:

) SaMiRa (

bende öyle düşünüyorum kızlar yasaklıyo doktorlar eşimde pek alma taraftarı değil o yüzden kaldı ona da malzeme çıktı işte ama ben alcam arada koymanın bş sakıncası olmaz da diğerlerinden ziyade hidrosel başta bizim sorunumuz :'( :'(

yürüteç sıkıştırıyor mu kızlarr??

AککORTįє

21 Ağustos , 2010, 20:26:23 #1466 Son düzenlenme: 21 Ağustos , 2010, 21:38:23 iLkNu®
öncelikle teşekkür ederim kızlar  :-*

öncelikle şöyle başlayayım;

ayşe doktora sormadan bindirmekle bence hata yapmışsın bence. eymenin rahatsızlığı olduğu için doktora sormadan haraket edilmemeli

belki ucundan ona zararı dokuacak birşey bilemezsin.

sahra seninkide hakkaten abartmış yani o ne öyle. doktoruna danışmalı herkes fakat böylesi de biraz abartı

söylenen şey akla ve mantığa uygun olacak.

benim doktorum oturduktan sonra yürütece koymanda bir sakınca yok dedi

günde 5 dk /10 dk çoğaltarak oturtabilirsin dedi.

bende 6 ay 1 haftalıktı yavaş yavaş koymaya başladım.

yürütece binmeden büyüyen çocuk varmıdır Allah aşkına yapmayın

artı bi rahatsızlığı olsa söylenilen doğru olabilir ama hiç birşey yokken normal bi çocuğa yürütece konur mu sorusuna da

yok beli çıkabilir yok bi tarafı düşebilir

omirilik bel kemiğini zedeleyebilir,kambur olabilir,parmak ucunda yürümesine veya geç yürümesine sebep olabilir,

anlamazsın düşerse kafa üstü düşer beyin kanamasına yol açabilir  :ehi: bu ne len bak sen şu yürütecin marifetlerine

bu dedikleri yürürken de emeklerkende olabilir ki yürüteçle bu dediklerini azamiye indiriyor

bence doktorun biraz abartmış

ki şu da var zaten çocuklar onun üzerinde bütün gün durursa dedikleri doğru olabilir

koyuyorum yürütecine ordan oraya koşuyor rahatlıyor en fazla 10 dk sonra ıhı ıhı al beni ağlayışı

ay çok konuştum ama bence böyle benim fikrim bu  ::)

) SaMiRa (

kızlar buraya yükledim ama belki yardımcı olur..

Mamalar nasıl hazırlanır ?
Tüm biberon mamaları, her 30 ml su için 1 ölçek mama ilave edilerek hazırlanır. Kullanılan su mutlaka kaynatılmış(60&#176;) içme suyu olmalıdır.
1. Hazırlama ile ilgili kısımda belirtilen 60&#176;C deki suyun sıcaklığını nasıl ayarlayabilirim ?
Bu sıcaklık elinizi hafif yakan bir sıcaklıktır. Suyu biberona doldurun; suyunuz ne çok ılık, ne de çok sıcak olmalıdır.
2. Suyu ne kadar süre ile kaynatmam gerekir ?
Mama hazırlamada kullanılacak su, en az 10 dakika kaynatılmalıdır.
3. Suyu her seferinde kaynatmaya gerek var mı ?
ıyice kaynamış suyu steril bir kap içinde muhafaza ederek, aynı gün içinde kullanabilirsiniz.
4. Hazırlanmış mamayı ne kadar sürede tüketmeliyim, artık mamayı muhafaza edebilir miyim ?
Mamayı hazırladıktan sonra, taze olarak yarım saat içinde tüketmelisiniz. Bu süre, bebeğin emme süresi çok uzuyorsa en fazla 1 saat olabilir. Artık mamayı kesinlikle muhafaza etmemelisiniz. Her beslenme için taze mama hazırlamalısınız.
5. Artık mamayı neden tekrar kullanmıyorum ?
Bebek, mamanın bir kısmını içmişse, bunu artık mama olarak değerlendiririz, çünkü mama bebeğin ağzı ve tükrüğü ile kontamine olmuştur ve kontamine olmuş ürün tekrar kullanılmak üzere saklanmaz.
6. Mamayı mikrodalga fırında neden ısıtamıyorum ?
Mikrodalga fırınların ısıtma teknikleri içten dışa doğru olduğundan, mama sıcaklığını anne tam ayarlayamayabilir ve bu da ciddi yanıklara yol açabilir. Bu nedenle sıcak su dolu bir kap (benmari usulü) veya biberon ısıtıcısı kullanmak daha doğru olur.
7. Biberonları her beslenmeden sonra kaynatmaya gerek var mı ?
Evet, mama protein içeren bir ürün olduğundan mikroorganizmaların üremesi için ideal bir kaynaktır. Bu nedenle önce biberon bir fırça ile sabun kullanarak temizlenmeli, daha sonra mutlaka kaynatılmalıdır.
8. Kaşık mamalarında da artık mamayı kullanmamalı mıyım ?
Evet, artık mama hangi ürün olursa olsun bebek beslenmesinde kullanılmamalıdır. (Bu, evde sizin hazırladığınız besinler için de geçerlidir.)
4. aydan sonraki kaşık maması nelerdir ? Ne zaman kullanılır ?
4. aydan sonra kullanılan ürünler Sütlü Kaşık Mamaları ve
Tahıllı Kaşık Mamaları olmak üzere ikiye ayrılır.
Sütlü Kaşık Mamaları:
Süt proteini, tahıllar ve çeşidine göre sebze, meyve vb. besinlerin ideal karışımlarıdır. Su ile hazırlanırlar ve bebek için komple bir öğün oluştururlar. ıçlerinde süt proteini vardır..
Sindirimi çok kolay olan bu ürünler muhallebi kıvamındadır ve bebeğe kaşıkla yedirilir. Günde 2-3 öğün kullanabileceğiniz bu ürünleri dilediğiniz öğünde verebilirsiniz. Bir öğünü ile bebeğinizin günlük besin ihtiyacının 1/4' ünü karşılayan bu ürünlerin herbirinin besin değeri hemen hemen aynıdır. Sadece tat ve lezzetleri farklıdır. Bu nedenle değiştirilip kullanılırsa bebeğin damak zevki gelişir, değişik tat ve lezzetlere daha kolay alışır.

Tahıllı Kaşık Mamaları:
Hidrolize edilmiş çeşitli tahılların ideal karışımlarıdır. Devam mamaları ile hazırlanırlar. Tahıllı Kaşık Mamalarını ayrıca bebeğinizin yoğurduna, meyvesine, kahvaltısına da ilave ederek bu gıdaların besin değerlerini arttırabilirsiniz. Günde 1-2 öğün kullanabileceğiniz bu ürünlerin sindirimi son derece kolaydır. Zengin lif içerikleri ile kabızlığı engellerler ve sindirim sistemini düzenlerler.
1. ılk kez kaşık maması kullanacağım. Bebeğim henüz 4 aylık, hangisiyle başlamalıyım ?
Bebeğin katı gıdalara geçişinde teorik olarak her zaman pirinçli ürünlerden başlanması daha doğrudur. Bu nedenle Sütlü Pirinçli Kaşık Maması ile başlayabilirsiniz.
2. Biberon mamaları ile kaşık mamaları arasındaki fark nedir ?
Biberon mamaları süt formülleridirler. Sütlü Kaşık Mamaları ise süt, tahıl ve diğer besinlerin komple birleştirilmiş şeklidir ve bebek için komple bir öğün oluşturur (örneğin bu ürünlerde süt ve tahıl proteinleri bir arada olduğundan biyoyararlanımı daha yüksektir) ..
3. Kaşık mamasını yediremiyorum. Ne yapabilirim ? Daha sulu hazırlayıp biberonla verebilir miyim ?
Ek besin döneminde bebekler zaman zaman problem çıkartabilirler. Genellikle bebeğin ilk kez başladığı ek besini az miktarda ve bebek açken, özellikle öğlen veya ikindi öğününde denemek gerekir. Bebek mamayı diliyle tamamen itip almak istemiyorsa bebeği zorlamamalı ve bu denemeyi 3-4 gün sonra bir daha tekrarlamalısınız. Mamayı daha sulu hazırlayıp biberonla vermeniz doğru değildir.
6. Evde hazırladığım katı mamalar daha doğal değil mi ? Sizin mamalarınızın ne üstünlüğü var ?
Ek Besinler, evde hazırlanan besinlere en iyi alternatifi oluşturmakta, gelişen teknoloji ile birçok açıdan evde hazırlanan yiyeceklerden daha besleyici, dengeli, doğal ve sağlıklı beslenme olanakları sunmaktadırlar.
Kaşık Mamalarında kullanılan tüm hammaddeler bebek için özel olarak seçilmiş ve uygunluğu tam olan ürünlerdir. 1. kalite hammaddelerden üretilen Kaşık Mamaları bebeğinizin artan besin ihtiyaçlarına göre vitamin ve mineral kombinasyonları ile zenginleştirilmiştir. Katkı maddesi içermeyen bu ürünlerin hazırlanması da çok pratiktir.
Siz bebeğiniz için satın aldığınız sebze-meyvelerin kalitesi hakkında tam bilgi sahibi olmayabilirsiniz, bu ürünler hormon içeriyor olabilir, pestisit kalıntısı (tarım ilacı artıkları) içeriyor olabilir, ayrıca pişme sırasında oluşabilecek besin kayıpları da mevcuttur.
Bebeğiniz sizin evde hazırlamış olduğunuz tahıl mamasını sindirmekte zorlanabilir. Tahıllı Kaşık Mamaları'nda kullanılan tahıllar Enzimatik Hidroliz işleminden geçirilmiştir ve bu nedenle sindirimleri son derece kolaydır. Bebek için elzem yağ asitleri, vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş ürünler olduğundan, daha dengeli bir beslenme sağlarlar.
Kavanoz mamalarını Hangi aylarda kullanmaya başlayabilirim ?
Kavonoz mamaları 4. aydan itibaren başlayıp okul çağına kadar kullanılır.
1. Kavanoz mamalarını günde kaç öğün verebilirim ?
Günde 2-3 öğün, ara veya ana öğün olarak kullanabilirsiniz.
2. Kavanoz mamalarının besleyici değeri nedir ?
Bebeklerin beslenmesi için ideal besin değerlerine sahip olan Kavanoz Mamaları, bebeğiniz için komple bir öğün oluşturmaktadırlar. Doğal meyve ve sebzelerin yanısıra, tahıl içerikleri ile besleyicilik ve doyuruculuk oranı yükseltilmiştir.
3. Katkı, koruyucu madde ilavesi olmadan nasıl bu kadar uzun kullanma süresine sahip oluyorlar ?
Kavanoz Mamaları yüksek teknoloji ile sterilize edilmiştir. Mamalar önce ani olarak çok yüksek sıcaklığa çıkarılıyor, yine ani olarak oda sıcaklığına düşürülüyor ve düşürülür düşürülmez de vakumlu makinelerle hava almayacak biçimde kapatılıp emniyet halkasıyla sabitleniyor. Bu yöntem sayesinde mama kapağı açılana dek ilk günkü tazeliğini koruyor. Eskiden büyükannelerimizin evlerde özenle hazırladığı katkı maddesiz konservelerin doğallığına, yüksek teknoloji sayesinde büyük çaplı üretimlerde de ulaşılabiliyor.
4. Kavanoz mamaları benim evde hazırladığım yiyeceklerin yerini tutar mı ?
Ek Besinler, evde hazırlanan besinlere en iyi alternatifi oluşturmakta, gelişen teknoloji ile birçok açıdan evde hazırlanan yiyeceklerden daha besleyici, dengeli, doğal ve sağlıklı beslenme olanakları sunmaktadırlar. Kavanoz Mamaları, katkı maddesi içermezler ve bebeğinizin ihtiyaçları doğrultusunda demir, kalsiyum ve vitaminlerle zenginleştirilmişlerdir.
Siz ise bebeğiniz için aldığınız ürünlerin kalitesi hakkında tam bilgi sahibi olmayabilirsiniz; bu ürünler hormon içeriyor olabilir, pestisit (tarım ilacı) içeriyor olabilir, vb. Ayrıca pişirme sırasında olabilecek besin kayıpları düşünülerek, Kavanoz Mamalarına bu kayıplar sonradan takviye edilmiştir.
5. Bu mamaları kullanmadan önce herhangi bir ön işleme gerek var mı ?
Kavanoz mamalarının kullanımı son derece pratiktir. Kavanozun kapağını açtığınız anda tüketilmeye hazırdır.
6. Bebeğim bir kavanozun tamamını bir öğünde tüketmezse geri kalan kısmı saklayabilir miyim ?
Bu mamaların bir kavanozu bir öğünlüktür. Ama bebeğiniz tamamını bir öğünde tüketemezse, kavanozun kapağını sıkıca kapatarak, buzdolabında 48 saat saklayabilirsiniz.
7. Satın alırken dikkat etmem gereken bir özellik var mı ?
Kavanoz mamalarını satın alırken son kullanma tarihine ve mamanın hava alıp almadığına dikkat etmelisiniz. Vakumun bozulmadığından emin olmalısınız. Ürünü satın almadan önce kapağına parmağınızla bastırdığınızda tık tık sesi geliyorsa ürün hava almış demektir. Hava almış kavanozları satın almamanız gerekir.
8. Kavanoz Mamalası kullanıyorum. Bu mamalar kabızlık yapar mı ?
Kavanoz mamaları bebeğinizin karma beslenme programında rahatlıkla kullanabileceğiniz; içerdiği besin lifleri sayesinde sindirimi çok kolay olan mamalardır. Eğer kabızlık probleminiz varsa size Tahıllı Karışık Meyve kavanoz mamasını öneririz. Bu mama yulaf, üzüm ve kayısı içeriği ile bebeğinizin kabızlık sorununa doğal çözüm getirecektir.
9. Kavanoz Mamalarını alırken suyunun ayrıldığını görüyorum. Bu bir bozulma göstergesi midir ?
Hayır, bu bir bozulma değildir. Kavanoz mamalarının bekleme sırasında sıvı kısmın ayrıldığı ve çökme olduğu gözlenebilir. Bu çok normaldir. Bebeğe vermeden önce çalkalamak veya kapağını açtıktan sonra karıştırmak gereklidir.
10. Ürünlerinizin açık kutu miadları ne kadardır ? Açık kutular nerede saklanabilir ?
Kavanoz mamaları genelde kapak açıldıktan sonra 48 saat içerisinde tüketilmesi gereklidir. Kapağı açıldıktan sonra ağzının sıkıca kapatılarak buzdolabında muhafaza edilmesi gereklidir.

tweety0555

sagol sahracım...guzel bılgılerdı...
arkadaslar yaaa mert ın o ıshal durumu hala yogun bır sekılde devam edıyor ve sureklı kontrol edıyorum beklenmıyor olmasına ragmen yavrumun totosu ve ust kısımları cok kotu pişmiş...ılac suruyorum herseferınde ama kuzum dokundurtmuyor bıle... :crybaby2:

aşkitoom

arkadaşlar yeni konu nerden açılıyor,ben yeniyim tam bilemiyorum :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: