27 Nisan , 2024, 17:47:08

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

KIRKLAMAK DINIMIZE UYGUN MU

Başlatan vadi= muge & melis, 13 Haziran , 2010, 16:00:26

« önceki - sonraki »

mervemm

Alıntı yapılan: Wild Sugar - 14 Haziran , 2010, 17:24:32
kizlar ben henuz 17 haftaligi yeni doldurdum fakat yurtdisinda oldugum icin simdiden dusunuyorum mevlut ve 40 cikarma islemini nasil yapicam diye. pek tanidigim yok tanidiklarimda bilmez boyle seyleri ???

kendin gusul abdestini alırsın canım bebeğinide yıkarsınız dışarı çıkarsınız

O biiiirrrrrr aşk bebeğii :)

zelis

arkadaslar tamam hepinizin gorusune saygi duyuyorum ama bende Tuba Rana arkadasimiza katiliyorum 40 konusunda ,
4 bi kere bebek icin degil anne icin dini vecibelerin yerine getirilebilmesi icin taninan suredir, bazi kadinlarin kanamasinin 40 gunu gecmesi durumunda kadin ozulru sayilir ve her turlu dini vecibesini yerine getirebilir , 40 sayisi onun icin belirtilmistir yani ...

simdi dua etmek ,abdest almak gunahmi diyeceksiniz , ama bunu her zaman yapabilirz , illa 40 doldurdugumuz zaman yaptigimizda boyle bir seyin dinimizde var oldugunu kabul etmis oluyoruz ve caiz degildir bencede.......duamizi mevlutumuzu yine yapalim ama kirklama adi altinda yapmayalim bence ,,,
Ben sahsen kedim her iki cocugumada yapmadim ,,,..........

мiŁenα.

Aslında mantıklı;
Ben 2 haftalık lohusayken benden daha birşey gelmedi ozman gusul abdesti alıp;
Banyo yapmam lazımddı.
İllah kırkı beklemem lazımdı.
ben mevlütü 61 günlükken falan yaptım..

Ama bizim çevremizde yer edinmiş.
Ben kırklanmadan önce sordum forumdakilere.
Çünkü emin değildim nasıl yapılcağından.

:love9: :love7: :love9:

AککORTįє

15 Haziran , 2010, 23:53:15 #33 Son düzenlenme: 16 Haziran , 2010, 00:43:41 __İSO 2010__
Alıntı yapılan: tuğba rana - 14 Haziran , 2010, 18:12:40
Alıntı yapılan: __İSO 2010__ - 14 Haziran , 2010, 00:29:53
Alıntı yapılan: bal-küpüm - 13 Haziran , 2010, 18:10:53
abartılı,dinimize aykırı bişey yapmadıktan sonra o gün gusül abdesti almak bebeği yıkamak ve temizlik yapmak günah olmasa gerek zaten onlarda yapılması gereken şeyler

katılıyorum sana  :icon_thumright:

bizde 40 delikli bir tastan su döktük dualar okuduk yıkarken sonra onun yıkandığı suyla bende yıkandım abdest aldım

daha sonraki günde dışarı gezmesine götürdük

abdest almanın gusletmenin sakıncası tabiki yok ama bunu dinin bir gereği saymak caiz değil yapılmasa hiçbir sakıncası yok

suya taş vb şeyle rkoymak güzel bir davranış değil

sadece gusulle kalmayıp bir çok yörede abartılı ve bu dine dayandırılıyo bu caiz değil

taş değil canım tas  :icon_thumright:

ayrıca dinin gereği olduğunu savunmadım ;

bende;  abdest alınıp dua okunmanın bi sakıncası olmadığını söyledim

aykırı bir durum olsa zaten; ben yaptırmazdım

ertl

canım sana bişe demedim
bunu gerçekten dinimizde  var sanıyolar ve yok dememize rağmen hala olduğunu iddia ediyolar

bende böyle bişeyin olmadığını batıl bişey olduğunu yazim dedim

herkes gibi bende fikrimi söyledim

elif35

evet kur'an'ın mealindede diyorki 40 gün kadının kendine gelmesi,doğum sıkıntılarını üstünden atması erkeğine yaklaşmaması için kadına dinimizce verilen süredir..bu 40 gün namaz kılamaz,oruç tutamaz,kur'ana dokunamaz,erkeğiyle biraaraya gelemez yazıyor kırklanmak diye bişey yazmıyor sadece 40. günde abdestlenir temizlenir normal yaşantısına döner diyo

vadi= muge & melis

Lă_Tăhzen!

KIRKLAMAK NEDİR BILMIYORUM AMA KIRKINCI GUN KURAN OKUTMAK COK MANTIKLI GELIYOR BANA  İNSALLAH TAMAMEN TEMİZLENİRSEM UYGULICAM BENİMDE 11 GUNUM KALDI BITMESINE BIRAN ÖNCE BITSIN ISTIYORUM ARTIK  :muzz:

pamuk&şekerim

20 Haziran , 2010, 01:22:24 #38 Son düzenlenme: 20 Haziran , 2010, 01:27:10 beren_vuslat
bende kırkımız çıkmadan aile ilmihaline baktım nedir bu kırkı diye ordada arkadaşların dediği gibi ibadetlerimizi yapabilmemiz için 40 günün dolması kırk gün dolduktan sonra yine kanama falan varsa bunun özür sayılacağını abdestimizi alıp temizlenicemiz yazıyo.mesela benim akıntım  tam kırk gün oldu ve banyomu yapıp abdestimi aldım bende kırkımızın bir anlamı olsun diye (kevgirden su da döktük canım:))) mevlütümüzü okuttuk dualarımızı ettik.yani bence kırkı bebekten çok anne için önemli ..birde büyükler şunu derler bebeğin uykusu huyu suyu kırkından sonra düzelir diye mantiken bebek zaten dış dünyaya uyumsağlamaya kırkına gelinceye kadar başlamış ondan sonrada düzeliyo.
[link=http://lilypie.com][img noborder]http://lb2f.lilypie.com/adH2p3.png[/img][/link]