4-8 Ay Arası Beslenme ve Ek Gıdalara Geçiş

Başlatan βαlκιz, 29 Mart , 2010, 03:09:48

« önceki - sonraki »

unicornn

Alıntı yapılan: DER!N - 11 Mayıs , 2010, 23:42:11
Benim zilli mama seçiyor lactumun yerine bu geldi demişler eşim almış 5 kutu içmedi tahıllıyla karıştırdım yedi  ::)

Berbat bir tadı var  ???

Canım sen irmikle yap bence daha güzel yiyor irmiklisini eciş
sen baya destekliyosun bebişi bi yandan da emiyodu dimi
kavalt ççorba derken ..
bana çorba için porsiyonların buyuk geldi bir patates bir havuç çok gibi geldi bana bebek için oyuzden sordum canım yanlış anlama

DER!N

Öyle abartı bir şey çıkmıyor posasını koymuyorum çünkü.

Selen de keyfi gelirse emiyor, ek gıdaya geçeli biberon mamasını sınırladım.

unicornn

ben tamamrn püre haline getirmyorum
patates ezeceği ile eziyorum pütürlu kalıyor baya pütürüyle veriyorum

DER!N

Ben çok tecbüreli değilim ama pütürlüler için erken diye düşünüyorum.
Bildiğimiz hani hazır püreler varya görmüşsündür benim yaptığım çorba öyle bir kıvamda oluyor.

çağınım

pütürlüler için braz erken canım biraz koyu kıvamlı yaparsan daha iyi olur genelde pütürlülere 8.ay itibarıyle başlanıyo iyice alıştıktan sonra bebek

DER!N

Peki başka ne tür çorbalar verilebilir bu dönemde?
Un çorbası, sebze çorbası ve pirinç çorbası veriyorum, gerçi sadece sebzeyi severek içiyor.
Bir de istemediğinde diretmek gerekiyor mu?
Bazen biraz yiyor ve devamını istemiyor Ecrin, bir kaç kaşık zorla versemde devamı gelmiyor.

Komşuananemiz çocuklarını kusturana kadar yediriyormuş kızıyor bana,
ben ters etki eder hiç yemez diye çok zorlamıyorum.

Hangisi doğru?

çağınım

derine un çorbası yapabilirsin 5.ayı doldurduğu için yoğurt çorbası verebilirsin ama en iyisi sebze irmik kat mercimek kat içine gaz sorunu yoksa

istemediğinde diretme bence hemen tatları beğenmeyebiliyolar çünkü biraz ara ver bi kaç gün sonra tekrar denersin ozaman yiyiolar çünkü ısrar edince hiç yemez

kusturana kadar yedirmek hiç doğru değil psikloljik açıdan etkilermiş bebeği ve hiç yemez bu sefer senin elindende yemek istemez ben yaşadım onu çünkü ısrar ettim biraz kustu 2 gün benden yemek yemedi annme yedirmişti ve eşim akşam gelince bide yemek yedirirken strsli olma ona yansıtma ozamanda yemiyolar çünkü

DER!N

Teşekkür ederim.

Yoğurt çorbası dediğin pirinç çorbası dediğim mi acaba?
Nasıl bir şey o?
Mercimeği deneyeceğim sarı mercimek daha besleyiciymiş ondan mı katsam farkeder mi?

çağınım

rica ederim

yoğurt çorbası 1 bardak yoğurt 2 kaşık un karıştırılıyo pirinç haşlanıyo soğuk suyla karıştırılıyo hepsi ve kaynatılıyo kıvamını bulunca tamam zaten belki senin yaptığında budur hem yoğurt almış oluyo hemde çorba baya faydalı oluyo vitaminli

mercimeği dene mercimek çok yararlı evet sarı mercimek zaten pişince eriyo o süzgeçten geçirrisin sebze çorbalarını yeşil mercimek biraz büyük gelir ona şimdi ama tel süzgeçten geçirirsen oda olabilir ben sarı katıyorum sebze çorbalarına

DER!N

evet aynı çorbaymış demek ismi yoğurt çorbası :) terbiye yapmıyorum yumurtadan korktuğum için tarife göre sen de katmıyorsun ve tuz da katmıyorum

sarısı turuncusu ve yeşili varya mercimeğin turuncusundan ziyade sarısı besleyiciymiş aynı şeyden mi bahsettik emin olamadım

peki brokoli taze fasulye dere otu maydonoz ne bileyim bu türlü şeyler de katılabilir mi sebze çorbasına?

çağınım

evet aynı çorbaymış  :k06: bende terbiye yapmıyorum kahvaltıda zaten yumurta yiyo diye ağır gelmesin diye tuzda katmıyorum zararlı olduğu için 1 yaşından önce tuz vemeyin diyolar ya  ::) yumurtayı 7.aydan itibaren yedir bebeğine kahvaltıya geçince hemen verme ne olur ne olmaz allah korusun alerji yapmasın  :amin:

anladım ben sarıda veriyorum turuncuda yani baklagil sonuçta içinde her türlü vitamin var hepsi faydalı  :icon_thumright:

brokoli katabilirsin maydanoz çok iyi olur ekle onlardanda fasulye az biraz bezelye mesela 4-5 tane bak sen yazdıkça aklıma geliyo benimde bende katıyorum tavuk suyuna sebze çorbası yap kemik suyuna yap ama kemik suyuna birazda normal sudan ekle ağır gelmez ozaman

DER!N

Tamamdır hepsini yazdım bir yerlere.
Benim besin allerjim var kızımda da olma ihtimaline karşı tetikteyim henüz testlerini yaptırmadım.

Benim bulunduğum yerde kasap yok dahası güvenilir bir yer de yok.
Marketlerin kasap reyonundan kemikli et alsam çokda güvenemiyorum zararı olur mu acaba?

çağınım

iyi uygularsın kızına inş.. en azından vitamin alsınlar

sendedemi alerji var bendede var çok kötü bişey neler çekiyorum :BangHead: bende hep tetikteyim oğluma dokunur diye önce deniyorum öyle veriyorum çok şükür şimdiye kadar bişi olmadı ama dediğin gibi tedbirli olmakta yarar var testlerini mutlaka yaptır ben hala yaptırmadım yaptırmam lazım

canım bende marketlerin reyonlarından alıyorum kemiği hiç bi zararı yok bebek için deyince zaten daha özenli oluyolar

tweety0555

arkadaslar ben ek gıdaya gectım ama tam degıl bırde ben corbaları bılmıyorum yaptıgını corbaları detaylıca malzemelerı ıle yazsanız rıca edıyorum..un corbası fılan bılmıyorum ben ...bebegınıze yedırdıgınız olculerle rıca edıyorum yanlız:)cok sey ıstedım ama :suclu: :suclu:

çağınım

sebze çorbası için 1 orta boy patates 1 orta boy havuç ve pirinç 1 tatlı kaşığı kadar 2-3 bardakta su

un çorbası içinde 1 kaşık unu kavur yağda pembeleşene kadar sonra üzeine su ekle pişir o kadar aifyet olsun yarasın bebişine  :hungry: