Gliko (Bulgur Köftesi)

Başlatan hexxe, 15 Mart , 2010, 01:36:55

« önceki - sonraki »

hexxe

15 Mart , 2010, 01:36:55 Son düzenlenme: 15 Mart , 2010, 14:33:16 g10ca
İlk bakışta uğraş verici gibi görünse bile el alışınca çok pratik ve bir o kadar besleyici, doyurucu bir tarif olduğunu farkettiğimde gliko soframızda sık sık kendisine yer bulan bir lezzet oldu. bu tarifin farklı versiyonları var ve her farklı yapılşına başka isimler verilmiş. (Karakız Köftesi, anadolu köftesi, bulgur köftesi gibi...)

malzemeler
2 su bardağı ince bulgur
2 yumurta
5 yemek kaşığı un
1 soğan rendesi
1 diş sarmısak
kekik, tuz, karabiber, pul biber
yeterince sıcak su
sos için
yoğurt
sıvıyağ
kırmızı toz biber
kırmızı pul biber
tuz
kaynatmak için
kaynar su
knorr bulyon tavuk suyu
tuz
HAZIRLANIŞI
bulgurların üzerine 1.5 su bardağı sıcak su dökün ve üzerini kapatarak kabarmasını bekleyin. kabarınca diğer malzemeleri ekleyerek macunlaşana kadar yoğurun. hazırlanan hamurdan ellerinizi ıslatarak minik minik köfteler yapıp bir tabağa dizin. tüm köfteler hazır olunca knor bulyon ve tuz katılmış olan kaynar suyun içine atın. 5 dakika kaynatın ve süzgeçe alın. yoğurt hariç sos malzemelerini bir taşım ateş üzerinde tutun ve kızdırın. tabaklara önce haşlanmış bulgur köftelerini sonra çırpılmış yoğurdu ardından ise kızgın baharatlı yağı gezdirerek servis yapın. afiyet olsun.
:hungry:

βαlκιz

ama olmazki ben çok pis boğazım yapılırmı bu canım çektii  :ehi: :ehi: :ehi: :hungry: :hungry:
resim yokmu olsa daha iyi olurduuu
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

Balböceği

balkizim kolay gelsin anacim bende cig koftemi yapsam diyommm  :toothy10: :toothy10:

hexxe

resmi var atmayı becereblirsem deneyeyim :)

Balböceği

hexse cok basit msj ayzarken goz at var tikla resmini sec hos it de cikan linkin 3. kopyala msj bolumne yapistir gonder  :k06:

hexxe

resim oldukça kötü fotoğraf makinem fii tarihinden kalma arkadaşlar kusura bakmayın  :wave:

hexxe

Bu arada resim konusunda destek için sağol :icon_thumright:

βαlκιz

bu tarifin adı başka bişeydi sanki böyle bişey hatırlıyorum
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

Balböceği

hexxe bisey degilde foto ne kotuusu valla sanal nefsim cekti kizzz yogurtlu ohhh
ben tarifini aliyimda yapiyimm  :hungry: :hungry:

hexxe

Balböceği afiyet şeker olsun :) umarım beğenirsin

hexxe

Balkız bu bir Erzurum yemeğiymiş ben bu isimle öğrendim gerçek ismi buymuş ama mutlaka farklı isimleri vardır

βαlκιz

sen nerelisin canım
ben erzincan  :D

hexxe

Ben trakyalıyım kırklareli vize ama Samsun'da oturuyorum canım. Bu tarifi eski kayınvalideden öğrenmiştim  :laughing7:

βαlκιz

anladım  :D yaş kaç bebek varmı anlatsana
istersen melekler mekanına gel orda genel sohbet ediyoruzz  :D

Balböceği

valla super biseyyyy  :hungry: :hungry: