Gebelik öncesi tüketilmesi gereken besinler...

Başlatan Wunsch, 10 Mart , 2010, 14:02:11

« önceki - sonraki »

Wunsch

10 Mart , 2010, 14:02:11 Son düzenlenme: 10 Mart , 2010, 14:04:27 Wunsch
Gebelik öncesi beslenmede dikkat edilmesi gereken yiyecekler

Folik asit içeren yiyecekler : Koyu yeşil yapraklı sebzeler  tüm tahıllar ve kuru baklagiller de folik asit bulunur.
Ancak, ışık, ısı ve gıda işleme onu kolayca yok edebilir, dolayısıyla, azami yararı sağlayabilmek için sebze ve meyveleri taze olarak veya mümkün olduğu kadar az pişirilmiş şekilde tüketmek en iyisidir.
Fasulye, fındık, ceviz, yumurta sarısı, portakal da  folik asit bulunan gıdalar arasındadır.
Besinlerin yanısıra folik asit tablet olarak da alınabilir.
• Folik asit vitamini B vitaminleri ile özellikle B12 ve B6 vitaminleri ile birlikte alındığında daha etkili olur. Dolayısıyla bu vitaminlerin bileşimini içeren formülde bir takviye arayınız.

B12 vitamininin bulunduğu gıdalar:

Dana eti, dana karaciğeri, böbrek, süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, midye, dil balığı, uskumru, sardalya B12 vitaminini içeren yiyeceklerdir. Sebzelerde ise B12 vitamini bulunmaz.

Hangi besinlerde B6 bulunur?

Başlıca Vitamin B6 kaynakları arasında muz, avakado, tavuk eti, patates, ıspanak, bezelye, bira mayası, havuç, yumurta, balık ve bütün hububatlar gelmektedir  Tavuk, balık, ıspanak, patates, muz, kepekli ekmek, kuruyemiş diğer önemli kaynaklarıdır.

Düzenli beslenmenin yanı sıra bebek düşündüğünüz andan itibaren sigarayı ve alkolü bırakınız. Stresten uzan durun ve ilaç kullanmayın.

Tabiki en önemlisi bebek düşünüyorsanız doktorunuza gidip gerenken tahlilleri yaptırmanızdır. Dikkat edilmesi gerekenleri doktorunuzdan dinlemeniz daha uygun olacaktır.

Wunsch

Beslenme konusunda bildiğiniz başka şeyler varsa bizimle paylaşır mısınız?
Bu tüm bebek isteyen anneler için önemli olabilir...  :binkybaby:

İNCİR GÜZELİ(((tuna)))

kan değerini yükselten yiyeceklerde tüketilmelidir..
ayrıca kalsiyum içeren besinler.....

KONYALI

incir güzeliii tunacım...nasılsın??? :k06:
bu arada isim annesi incir olcak galiba :toothy10:

İNCİR GÜZELİ(((tuna)))

canım konyalım..
çok iim canım..
adet günümü bekliyorum..
3 gün kaldı biliyosun...
bugün sabah dayanamadım test yaptım çıkmadı..
acele ettiğim için kendime kızıyorum..
sen nasılsın canım..

KONYALI

BENDE İYİYİM CNM,KARNIM ÇOK AGRIYO BUGUN...ÜŞÜTTÜM SANIRIM..ONUN DISINDA YOK BIR PROBLEM YOK
AZ KALDI YANİ...SON 3 GUN..
AMA ACELE ETME,VE BU KADAR KAPTIRMA KENDINI...HERSEYIN HAYIRLISI ALLAHTAN...BENDE BİRKAÇ KEZ KAPTIRDIM,SONU HÜSRAN OLUNCA DEPRESYONA GIRIYOR INSAN...ALLAH HEPİMİZE YAŞATACAK INS BIRGUN O DUYGUYU...AMA BÖLE ÇOK BEKLEYİŞ İÇİNDE OLMAMAK LAZIM...
DERYA BAYKAL ANLATMISTI..ONLARDA SENELERCE BEBEK ISTEMISLER,TEDAVİ GÖRMUSLER OLMAMIS..EN SONUNDA BIRAKMIS TEDAVIYI,HAYATIMA BAKICAM ARTIK NAPİM,OLMAZSADA OLMAZ DIYE DUSUNDUGU AY HAMILE KALMIS...
PSİKOLOJIDE COK ONEMLI TUNACIM...O YUZDEN RAHAT OL...ALLAHTAN HAYIRLISINI ISTE...

İNCİR GÜZELİ(((tuna)))

ÇOK HAKLISIN CANIM...
HAYATIMIN ODAK NOKTASI DEĞİL AMA YİNE DÜŞÜNÜYORUM..
ARTIK ŞU ÇEVREMDEKİLERİN BEBEK YOK MU DEMELERİNDEN BUNALDIM..
GİRERSEM DEPRESYONA BU YÜZDEN GİRERİM..
İNAN BEBEK SAHİBİ OLMUŞ ARKADAŞLARIMLA GÖRÜŞMEK BİLE İSTEMİYORUM...
İNAN HAYIRLISI İLE HAMİLE OLDUĞUMU ÖĞRENEYİM DÜNYAYA YENİDEN GELMİŞ GİBİ OLACAĞIM..

KONYALI

:caca: :caca:
KIZ O NE DEMEK ÖLE...ALLAH TAŞ EDER ADAMI....SUSSSS :caca:
ALLAH HERSEYIN HAYIRLISINI VERSIN...HE O SORANLAR BANADA FENALIK VERMEYE BASLADILAR ARTIK...BENDE BUNALIYORUM O SORULARDAN...HELE BIRDE SİZİN AİLEDE COCUGU OLMAYAN VARMI DESE KAYNANAN ONA NE DERSIN???
YADA OLSADA OLMASADA BASIMIN TACISIN DESE???
HANI HIC OĞLUNA SUC BULMUYOR...OLMAZSA BENIM OLMAZ YANI O KADAR EMİN :toothy10: :toothy10:
BÖLE LAFINI BILMEZLER OLSA ETRAFINDA NE YAPCAKTIN TUNACIM...
BEN TAKILMAMAYA HATTA DUYMAMAYA CALISIYORUM...
BENİ ÜZEREK BENIM VAKTIMI CALIYORLAR,AMA GENE OLAN BANA OLUYOR..NIYE UZULEYIM O DENSIZLERIN LAFINA DE GEÇ..
HAYAT GÜZEL,HERŞEY COCUK DEĞİL YA...ALLAH EKSİKLİĞİNİ GÖSTERMESİN,EN HAYIRLI EVLADI EN HAYIRLI ZAMANDA VERSIN CNM..

İNCİR GÜZELİ(((tuna)))

CANIM ÇOK HAKLISIN...
ALLAH ZAMANINI BİLİYORDUR....
İSYAN ETMİYORUM CANIM YANLIŞ ANLAMA....
BUGÜN İNAN STRESİMDEN ÜZÜNTÜDEN HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLADIM....
ŞİMDİ BİRAZ DAHA İYİYİM....

KONYALI

Alıntı yapılan: Wunsch - 10 Mart , 2010, 14:24:21
Beslenme konusunda bildiğiniz başka şeyler varsa bizimle paylaşır mısınız?
Bu tüm bebek isteyen anneler için önemli olabilir...  :binkybaby:

ARKADAŞLAR BUNUN DISINDA OMEGA-3 ASİTLERİ ÇOK ÖNEMLİ,BUDA SADECE SOĞUZ DENİZ BALIKLARINDA VAR..ÖZELLİKLE SOMON BALIĞI VE KARİDES...
AYRICA BANA DOKTOR BALIK YAĞI ŞURUBU VERDİ..GEBELİK ÖNCESİ,GEBEYKEN VE HATTA EMZİRİRKEN İÇEBİLECEĞİNİZ VE ÇOCUĞUNUZADA VEREBİLECEĞİNİZ BİR ŞURUP...
GEBELİK ÖNCESİNDE COCUGUN ZİHİNSEL VE FİZİKSEL GELİŞİMİ İÇİN ÖN HAZIRLIK OLARAK VERIYORLAR,AYNI FOLIK ASIT GIBI...GUNDE 1 TATLI KAŞIĞI DEDİ DOKTORUM..SEVEN SEAS İSMİ...GOOGLE YAZIN ÇIKIYOR ZATEN...
29,50 TL BİLGİNİZ OLSUN KIZZLAR...

KONYALI

Alıntı yapılan: İNCİR GÜZELİ(((tuna))) - 10 Mart , 2010, 16:07:40
CANIM ÇOK HAKLISIN...
ALLAH ZAMANINI BİLİYORDUR....
İSYAN ETMİYORUM CANIM YANLIŞ ANLAMA....
BUGÜN İNAN STRESİMDEN ÜZÜNTÜDEN HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLADIM....
ŞİMDİ BİRAZ DAHA İYİYİM....
KIYAMAMMMM...YAPMA AMA ÖLE...
SENİ ÇOK İYİ ANLIYORUM AMA POZİTİF OLACAKSIN..TUNACIM...
DOKTORA GITTINMI HIC? NE KADAR SÜREDİR İSTİYORSUNUZ BEBEK?
YAŞ KAÇTI CNM?

İNCİR GÜZELİ(((tuna)))

DOKTORA GİTMEDİM..
ADETLERİM DÜZENLİDİR CANIM...
YAŞIM 26..
2.5 SENELİK EVLİYİM..
1 SENEDİR ÇOCUK İSTİYORUM...

KONYALI

Alıntı yapılan: İNCİR GÜZELİ(((tuna))) - 10 Mart , 2010, 16:16:41
DOKTORA GİTMEDİM..
ADETLERİM DÜZENLİDİR CANIM...
YAŞIM 26..
2.5 SENELİK EVLİYİM..
1 SENEDİR ÇOCUK İSTİYORUM...
ŞIMDIK O ZAMAN SANA BIR DOST TAVSIYESINDE BULUNAYIM..BENDE SENINLE AYNI DURUMDAYDIM TAM 9 AYDIR BEBEK ISTIYORUM..DOKTORA GITTIM ÖNCELERI ERKEN DEDILER YOLLADILAR,NE TEST YAPTILAR NE BİŞEY...YUMURTALIKLARIMA BAKIP SORUN YOK BEKLEYIN DEYIP YOLLADILAR BENI HEP...
BENIMDE ADETLERIM COK DUZENLIYDI AMA GENEDE BISEY ICIMI KEMIRDI DURDU...
ACABA PROBLEMMI VAR,EŞİMDE BENDE HİÇ FARKETMEZ..BİRİMİZDE SORUN VARSA GEC KALMADAN BAKALIM ÇARESİNE DİYORDUM AMA AYAKLARIM BIR TURLU DOKTORA GITMIYORDU O KORKUYLA...GITTIK TESTLERI YAPTIRDIM SUAN BIR TEK RAHIM FILMIZ CEKTIRMEDIM, ONUDA DOKTOR 6 AY DAHA OLMAZSA CEKECEĞİM DEDI..AMA TESTLERDE BIR SORUN CIKMADI YA O KADAR KAFAMA RAHATLADIKİ ANLATAMAM...SIMDIK EŞİMDE BENDE DİYORUZKI NE ZAMAN NASİPSE O ZAMAN..AMA EŞİM ŞİMDİ İTİRAF EDİYOR OLMAYACAK,BELKİDE ONDA SORUN VARDIR DIYE O KADAR COK STRES YAPMISKİ,BELKİDE ONUN STRESINDEN DOLAYI OLMADI...ANALATBILDIM MI CNM..BEN GİTTİM TOPLAM 150 TL HARCADIM GELDIM...AMA HERSEYIMI YAPTRIDIM..ŞİMDİ KAFAM RAHAT,İÇİM RAHAT...STRESIMI YENDIM...BENCE SENDE BUNU YAPMALISIN...EN AZINDAN KENDIN YAPTIR..KENDINDEN EMIN OL...STRESINI BIRAZ OLSUN AZALTACAK EMIN OLABILIRSIN